Zaloguj się do konta

Jak założyć hodowlę czerwonych robaków?

utworzono: 2009/04/19 19:11
smoki94

Czy ktoś z was hodował czerwone robaki. Mam pomysł żeby założyć hodowle czerwonych robaków i nie wiem jak. Pozdrawiam [2009-04-19 19:11]

zobacz w poradach->przynęty->tam powinien być o tym artykuł.pozdrawiam [2009-04-19 22:28]

goryl25

Witam ! Mam pytanie : Czy do hodowli nadają się DENDROBENY ?? czy tylko i wyłącznie robaki wykopane samemu ?? Czy taka dendrobena będzie miała dobre warunki jak wezme ziemię z pola uprawnego ?? i czy taka dendrobena z wędkarskiego będzie mi się rozmnażać ?? dziękuje za odpowiedź :) [2011-03-22 20:28]

adamoski

Powiem tak, ja swoją hodowle zawsze zaczynam wraz z sezonem wędkarskim i przekopaniem ogródka warzywnego mojej matuli. Z ogródka zawsze zbiorę około 100 , 200 dżdżownic, które wrzucam do hodowli. Robaki kupne, jak zostaną mi w pudełku też do nich dorzucam, czy się rozmnażają te robaki, nie wiem, na pewno tyją i stają się dorodniejsze a po pewnym czasie pojawiają się takie cieniutkie małe czerwone robaczki, który to gatunek, nie wiem. Moja mikro hodowla w zeszłym sezonie nie zaspokajała moich potrzeb więc tak czy siak robaki musiałem dokupywać,a pozostałości systematycznie dorzucałem do wesołej kupki. W tym roku mam zamiar poświęcić na hodowlę większa doniczkę i obiecałem sobie , że uchronię ją przed potopami. 



[2011-03-22 20:43]

rocky

Hej.rok temu na wiosnę założylem hodowlę dendrobeny.

Jestem bardzo zadowolony z efektów z wpuszczonych około 30szk mam obecnie około300-400szt.

Sama hodowla jest mało absorbująca,wystarczy wziąś starą miskę ,wysypac ziemią doniczkową

(najtanszą,taką bez nawozu)warstwa ziemi powinna miec głebokosc około 15-20 cm.

Miska powinna miec przykrycie,żeby ziemia nie wysychała i robale miały ciemno

(dendrobeny nie uciekają).

Ja karmie swoje dziewczynki ;) resztkami owoców i warzyw najlepiej miękkich,mogą byc gotowane(warzywa),moje najbardzie lubią gotowaną marchew z zupy i kukurydzę konsewową którą przywożę zawsze z ryb.można podobno też dac fusy z kawy czy herbaty ale nie próbowałem.Należy pamiętac żeby ziemia była wilgotna nie za mokra i nie za sucha,ja podlewam

co 2-3 tygodnie lekko.łowienie na własne robaki przynosi wiele satysfakcji i oszczędnosci.

powodzenia.


[2011-03-22 21:17]

bartbmp

Ja również założyłem własną hodowlę. Pomysł wpadł mi po przeczytaniu artykułu na forum (poszukaj a znajdziesz). Naprawdę warto sobie taką hodowlę założyć. Wpuściłem na start paczkę kupnych robaków. Karmie je... czym tam popadneie w sumie, to obierki, to resztki ziemniaków. Czasem również fusy z kawy, robaczki robią się wtedy żywsze i twardsze. 

Co do pudła...miski nie polecam, bo mogą z niej uciekać. Duże wiadro, bądź jakaś skrzynia plastikowa. Na spód namoczony papier toaletowy. Podlewać tak na oko, zeby nie miały sucho. 

Jeśli chodzi o przyrost, to jest naprawdę duży. Założyłem hodowlę w październiku. Teraz nie wiem dokładnie ile ich mam, ale ostatnio wziąłem garść ziemi z pudła i cała się ruszała :D Nawet mam mały kłopot, bo jest ich już za dużo i zdaje mi się że skarłowaciały, ale w sumie aż tak nie przeszkadza, jako ze lubię łowić na mniejsze czerwone

[2011-03-22 21:23]

goryl25

Aha , czyli można hodować dendrobeny też a nie jak myślałem do tej pory że tylko takie wykopane samemu :) bo próbowałem wiele razy na rybkach łowić na wykopane samemu i na dendrobeny ze sklepu wędkarskiego i powiem że na te ze sklepu miałem lepsze efekty , ale to nie znaczy że na wykopane samemu nie było efektów :) ja planuje założyć hodowle na początku kwietnia :) mam taką beczke plastikową 60l i w nej założe hodowle dendrobenów :) tylko mam pytanie jeszcze jedno : czy taka beczka plastikowa się nadaje (zdjęcie załączone w poście) i czy taką beczke lepiej zostawić otwartą czy zamkniętą ?? dodam że będe trzymał hodowle w piwnicy :) i czy jak będe podlewał robaki w takiej beczce co 2 tygodnie to wystarczy ?? czy trzeba częściej ?? [2011-03-22 21:58]

bartbmp

Beczka wydaje się super sprawa. Ważne zebyś porobił troszke dziur na wentylacjeno i byle nie braklo jedzenia i wilgoci. Ja kupiłem sobie mały pojemnik w castoramie na na pierdoły, zasypałem ziemią i mam :D [2011-03-22 23:02]

bartbmp

a i dziewczynki się mnożą :) [2011-03-22 23:02]

bartbmp


[2011-03-22 23:03]

goryl25

No widze widze że mnożą się i to ostro :D ja myślałem żeby nie robić dziur w beczce tylko zostawić otwartą bez przykrycia :) co myślicie o tym ?? i jeszcze jak często podlewać w takiej beczce te robaczki ?? i czy dendrobeny będą jadły obierki od ziemniaków ?? jak będą jadły to co jaki czas dawać im te obierki ?? [2011-03-23 12:05]

welek2

zamiast pokrywy możesz położyć na wierzch gazetę najlepiej kilka stron kładź po jednej i nawilżaj każdą jedną po pewnym czasie wyjdzie ci z tego warstwa pod którą będą mogły schować się dżdżownice i będą spokojnie zajadały się obierkami. tylko co jakiś czas nawilżaj gazetę. fusy z kawy ożywiają robale.
[2011-03-23 12:25]

goryl25

a moge też tak zrobić że nie będe robić żadnych gazet tylko co jakiś czas rozgarne troche ziemi i wsypie troche obierek od ziemniaków i zasypie je spowrotem ziemią ?? aha i bym chciał żebyście mi napisali jeszcze orientacyjnie co jaki czas podlewać robaki i co jaki czas i w jakich ilościach dawać im jeść :) [2011-03-23 19:35]

goryl25

a moge też tak zrobić że nie będe robić żadnych gazet tylko co jakiś czas rozgarne troche ziemi i wsypie troche obierek od ziemniaków i zasypie je spowrotem ziemią ?? aha i bym chciał żebyście mi napisali jeszcze orientacyjnie co jaki czas podlewać robaki i co jaki czas i w jakich ilościach dawać im jeść :)


Ponawiam moje pytanie :D [2011-03-24 09:16]

bartbmp

ja tak robię i żyją :)


[2011-03-25 19:02]