Jak zacząć przygodę z karpiarstwem?

/ 17 odpowiedzi
Witam wszystkich Kolegów. od razu chce powiedziec ze nie wiem czy w dobrym miejscu pisze.. chcialbym zacząc przygode z karpiarstwem. karpie juz lowilem na prywatnych lowiskach takie do 5kg. nadszedl czas na większe:). Moje łowisko na którym bede lowil to staw. w latach 90 byla tam hodowla karpia. dlugosc okolo 300m na 50m. glębokosc od 1m do 4m. w tym Pięknym stawie plywaja Karpie, amury od ok. 8kg w zwyz (najmniejszego karpia zlowiono 8kg a najwiekszego 25, a amura najmniejszego 10kg a najwiekszego okolo 27kg) z tąd twierdzenie ze mniejszych nie ma:). są piękne Liny, Karasie i Plocie, drobnicy nie ma prawie wcale poniewaz jest mnóstwo okonia. prosilbym wszystkich którzy sie bardziej znaja i łowią duze karpie o wypowiedzenie sie, Poniewaz co do Karpiarstwa to jestem amatorem. Jak mam zacząć?? od czego? Na co łowic? na jakiej glębokosci mniejszej? większej?. na jakie przynęty w tym okresie karpie i amury biora??? Z góry dziękuje za odpowiedzi:) Pozdrawiam i Taaaakich Ryb!!
Brave Hart

Jak zacząc przygode z karpiarstwem??

udać się na łowisko specjalne, lub na stawy hodowlane.... (2014/07/28 18:18)

spines21

http://forum.wedkuje.pl/pokaz.php?pokaz=szukajforum&fraza=Jakzacz%B1%E6przygod%EAzkarpiarstwem? (2014/07/28 18:32)

Damian728

zacznij od zakupu wędki karpiowej i kołowrotka żeby takiego karpia wyholować :D . musisz się podpytać na co tam łowią jak się nie dowiesz to kup tak ok 7kg kulek i nęć przez tydzień i za ten tydzień przyjdź i łów na ten smak kulek co nęciłeś tylko nie nęć jakimiś dużymi tylko takimi max 0,16mm a co do smaku to na słoneczne dni jakieś słodkie a na pochmurne bardziej śmierdziuchy. rozumiem że zamierzasz łowić na spławik? według mnie lepsze efekty będziesz miał łowiąc na grunt. domyślam się że umiesz wiązać zestaw na grunt, ustawić wolny bieg itp? (2014/07/29 16:48)

Damian728

tylko pamiętaj że jest bardzo ciężko wyholować karpia 10kg a co dopiero jak trafi ci się taki 25kg możesz nie dać rady ale powodzenia ;) tylko pamiętaj o ustawieniu dobrze hamulca w kołowrotku :) (2014/07/29 17:13)

Damian728

tylko pamiętaj że jest bardzo ciężko wyholować karpia 10kg a co dopiero jak ci się trafi taki 25kg możesz nie dać rady ale powodzenia ;) tylko pamiętaj o ustawieniu dobrze hamulca w kołowrotku :) (2014/07/29 17:16)

JKarp

zacznij od zakupu wędki karpiowej i kołowrotka żeby takiego karpia wyholować :D . musisz się podpytać na co tam łowią jak się nie dowiesz to kup tak ok 7kg kulek i nęć przez tydzień i za ten tydzień przyjdź i łów na ten smak kulek co nęciłeś tylko nie nęć jakimiś dużymi tylko takimi max 0,16mm a co do smaku to na słoneczne dni jakieś słodkie a na pochmurne bardziej śmierdziuchy. rozumiem że zamierzasz łowić na spławik? według mnie lepsze efekty będziesz miał łowiąc na grunt. domyślam się że umiesz wiązać zestaw na grunt, ustawić wolny bieg itp?

Nie, nie od wędki.
Od maty, dużego podbieraka, być może płynu do ran.
Dopiero potem cała reszta.
Karpiarza nie poznaje się po tym, że ma nowy i  drogi sprzęt a po tym jak obchodzi się ze złowionymi rybami.
JK (2014/07/29 17:47)

Damian728

zacznij od zakupu wędki karpiowej i kołowrotka żeby takiego karpia wyholować :D . musisz się podpytać na co tam łowią jak się nie dowiesz to kup tak ok 7kg kulek i nęć przez tydzień i za ten tydzień przyjdź i łów na ten smak kulek co nęciłeś tylko nie nęć jakimiś dużymi tylko takimi max 0,16mm a co do smaku to na słoneczne dni jakieś słodkie a na pochmurne bardziej śmierdziuchy. rozumiem że zamierzasz łowić na spławik? według mnie lepsze efekty będziesz miał łowiąc na grunt. domyślam się że umiesz wiązać zestaw na grunt, ustawić wolny bieg itp?

Nie, nie od wędki.
Od maty, dużego podbieraka, być może płynu do ran.
Dopiero potem cała reszta.
Karpiarza nie poznaje się po tym, że ma nowy i  drogi sprzęt a po tym jak obchodzi się ze złowionymi rybami.
JK

masz rację :) to teraz kolega będzie się musiał trochę wykosztować ale czego się nie robi dla dużych karpi :D (2014/07/29 19:03)

użytkownik130601

Karpiarstwo to już wyższa szkoła jazdy nie jest to tani interes ale ta adrenalina jak holujesz karpia ahhhhhhhhhhh to jest to!! ;) Zacznij od sprzętu Kołowrotki,wędki,podbierak,mata,żyłka bądź plecionka,akcesoria takie jak stopery,krętliki,przypony,haki różnych rozmiarów,klipsy do robaków,ciężarki, itp,z przynętami też jest trochę zabawy jest ich masa, X firm robi kogel-mogel w głowie ale zawsze jest forum wedkuje.pl i zawszę ktoś będzie mógł ci pomóc ;) choć nie zawsze kulki kolegi z forum sprawdzą się na twoich wodach. Jak cię stać to 200 zł miesięcznie wystarczy żeby za rok założyć wpis z karpiową przygodą i pochwalić się karpiem ;) Powodzenia!!! (2014/07/29 19:54)

użytkownik158065

Sorry Damian za pytanie ale ile Ty masz lat że takie rzeczy  wypisujesz ??? (2014/07/29 21:43)

Damian728

Sorry Damian za pytanie ale ile Ty masz lat że takie rzeczy  wypisujesz ???

17 (2014/07/29 22:03)

karolg69

Koledzy. bez takich pytan. Wędkuje jakies 10lat. mam dosc duzo doczynienia z Rybami. Łowie rózne gatunki, na rózne metody, duze ryby takze łowilem, tylko nie amury ani karpie. i zestaw na grunt takze umiem zrobic:D i wlasnie zamierzam łowic na grunt.. sprzęt, wszystko jest juz. tylko teraz  czym nęcic, w jakich miejscach? glębszych? plytkich??  jak lowic? na wlos?. nie chodzi mi o sprzet.. tylko w jakich miejscach i na co. i jakie zestawy robic??.:) (2014/07/29 22:08)

użytkownik158065

17

to poczytaj o tych karpiach chociaż trochę ;) (2014/07/29 23:12)

Jazz

Ja powiem tak zacząłem rok temu i tak samo jak Ty pisałem na różnych forach od czego zacząć itp.. Sporo się dowiedziałem z wypowiedzi znajomych, ale dużo więcej z własnych błędów. Jak dla mnie to obczaj jakiś w miarę sprzęt i pytaj dużo wędkarzy z twojej okolicy, a przede wszystkim kombinuj sam. Ja np. w tym roku zaczne robić kulki na jesień co w poprzednim sezonie było dla mnie abstrakcją.  :D Tu nie chodzi żeby zacząć od razu z rozmachem tylko małymi krokami znaleźć odpowiedni sposób na złapanie wymarzonej ryby. Przecież uczymy się całe życie :)) (2014/07/29 23:44)

Damian728

17

to poczytaj o tych karpiach chociaż trochę ;)

cały czas czytam i się uczę :) (2014/07/30 00:04)

użytkownik158065

17

cały czas czytam i się uczę :)

Fajnie bo z czasem to zaprocentuje ale powiem Ci coś w tajemnicy :)))) to nie prawda że w słoneczne dni lepiej sprawdzają się kulki owocowe a w pochmurne kulki śmierdziuchy, zarówno jedne i drugie sprawdzają się bardzo dobrze przez cały sezon, druga sprawa nie łowi się na kulki maks 16mm, na jakiej wielkości kulki łowimy zależy od różnych czynników ( pora roku, to na czym karp żeruje na danej wodzie, czy chcemy zrobić selekcję i spróbować wyeliminować brania małych ryb, polujemy na duże ostrożne karpie, rodzaj łowiska itd. ) (2014/07/30 00:37)

Damian728

17

cały czas czytam i się uczę :)

Fajnie bo z czasem to zaprocentuje ale powiem Ci coś w tajemnicy :)))) to nie prawda że w słoneczne dni lepiej sprawdzają się kulki owocowe a w pochmurne kulki śmierdziuchy, zarówno jedne i drugie sprawdzają się bardzo dobrze przez cały sezon, druga sprawa nie łowi się na kulki maks 16mm, na jakiej wielkości kulki łowimy zależy od różnych czynników ( pora roku, to na czym karp żeruje na danej wodzie, czy chcemy zrobić selekcję i spróbować wyeliminować brania małych ryb, polujemy na duże ostrożne karpie, rodzaj łowiska itd. )

dzięki za radę :)) (2014/07/30 09:13)

użytkownik130601

Nęć z głową, a czym? nie jestem super karpiarzem ani amatorem,ale kulki zanętowe które są bardzo ważne i z tego co wiem ważniejsze od kulek proteinowych,pellet różnych rozmiarów,nie zapomnij o ziarnach. Saraj się nęcić na płyciznach ale możesz też popróbować na głębszych wodach,szukaj miejsc trudno dostepnych tzw zarośniętych,powalonych drzew bądź rosnących ;) Tak próbuj swojego szczęścia na włos,a na co?na kuku oczywiście gotowana ten zapach jak ona się gotuje mmmm sam wcinam zawsze kilka ziarenek,kulki,pellet to równiez powinno być gotowe do użycia jakie samki jaka firma tego nie moge ci powiedzieć bo każda woda inna jest. (2014/07/30 20:48)