Zaloguj się do konta

Jak zacinać połów na drgającą szczytówkę ?

utworzono: 2012/08/28 15:40
Maty16

Witam mam taki problem ,że łowiąc na grunt na drgającą szczytówkę nie wiem kiedy zaciąć.

Łowie na małej rzeczce o szerokości ok. 5m i głębokości około 1m. Występują tu duże płocie i klenie. Moją przynętą jest kukurydza zakładam 3 ziarna na haczyk. A przechodząc do rzeczy to gdy zarzucę   zestaw czekam chwile i jest pierwsze branie słyszę dzwoneczek ale branie to jest lekkie szczytówka wygina się max 1 cm to na razie tego nie tne i czekam chwile ale nic. Po minucie znowu   branie i tak cały czas. Udało mi się złowic tu jedną płoć miała niecałe 40 cm ale wtedy przy braniu mało co wędka nie wpadła do wody wiec chyba ryba sama się zacieła .Czytałem na różnych forach jak zacinać to pisali ze przy pierwszym drgnięciu szczytówki ale to nic nie daje. Proszę o pomoc.

[2012-08-28 15:40]

RafBASS

Szczytówki w tych wędkach są wymienne, gdyż posiadają różną twardość Najdelikatniejsze pomalowane są na zielony kolor, mniej delikatne na żółtym a najbardziej twarde na czerwony, Niestety zdarzają się nieraz odstępstwa od tych kolorów.Musisz mieć najlepiej zieloną wtedy ryba czuje mniejszy opór.Więcej TU: Drgająca szczytówka zestaw - Picker [2012-08-28 15:58]

Maty16

Przeczytałem ten artykuł ale nadal nie wiem czy zacinać zaraz po ugięciu szczytówki czy czekać jeszcze. A może nie naprężać do końca zestawu tylko zostawić trochę luzu żeby ryba nie czuła oporu?

[2012-08-28 19:40]

FLO92

zestaw naprezac, szczytowka ma byc delikatnie ugieta jesli ugnie sie bardziej to tniesz. Ale jak mowisz ze ugina sie 1 cm to raczej to nie jest branie
[2012-08-28 20:05]

Michal25093

trzy ziarna kuku na płoć? Jaki masz rozmiar haczyka? Ryba może nie może połknąć przynęty.
Pozdrawiam :)
[2012-08-28 20:13]

krucyemen

trzy ziarna kuku na płoć? Jaki masz rozmiar haczyka? Ryba może nie może połknąć przynęty.
Pozdrawiam :)

No to może być główna przyczyna:)  [2012-08-28 20:44]

przemo1980

Czy to aby na pewno są brania ???
1. Jaki tam jest uciąg?
2. Jakie stosujesz obciążenie, jaka gramatura ?
[2012-08-28 21:11]

Maty16

Uciąg jest bardzo wolny. Stosuje koszyczek 25g i zestaw spokojnie stoi nie znosi go itp. To są brania raczej bo az dzwoneczek dzwoni tylko ze one sa słabe takie skubania mysle ze wina w haczyku jutro jak pójde na rybki to sprawdze na mniejszym. [2012-08-28 21:21]

danon1973

Dokładnie, szczytówka ma być lekko ugięta... delikatnie.
Ale co do zacinania jak się bardziej ugnie... to już ciężko wytłumaczyć... porywy wiatru powodują większe ugięcie szczytówki, płynące z nurtem trawy czy patyczki jak zahaczą o żyłkę powodują większe ugięcie szczytówki, zawirowania wody również itp.
Z czasem nabierzesz doświadczenia i będziesz dokładnie wiedział czy to branie ryby sygnalizuje szczytówka czy coś innego.
Co do tego, co napisałeś... powodów może być wiele... to mogą wcale nie być brania tylko np. prąd rzeki bo masz za delikatną szczytówkę założoną lub za lekki zestaw. Nie wiem jaki tam jest uciąg.
Jeśli wszystko z zestawem i doborem szczytówki jest oki to...
Zacznij od tego, że zmniejsz hak i ilość kukurydzy do jednej. Tak jak koledzy napisali.
Może być tak, że ryba po prostu nie jest w stanie połknąć trzech sztuk kuku... więc próbuje z tego pęku oderwać jedną sztukę, przez co szczytówka ugina się delikatnie, ale brania i w efekcie ryby nie ma.
Pamiętaj też, że na rzeki nie używa się koszyków okrągłych, tylko kwadratowe lub trójkątne.
[2012-08-28 21:23]

przemo1980

Załóż 1 ziarno kukurydzy, albo jakiegoś robaczka.
[2012-08-28 21:23]

Maty16

Dziękuje bardzo wszystkim za pomoc i bardzo cenne uwagi. Mysle ze teraz uda mi sie coś złowić na grunt. [2012-08-28 21:29]

lynx

trzy ziarna kuku na płoć? Jaki masz rozmiar haczyka? Ryba może nie może połknąć przynęty.
Pozdrawiam :)

No własnie. A próbowałes na jedną kuku? Proponowałbym spróbować na trzy pęcaki.
[2012-08-28 22:57]

lynx

Uciąg jest bardzo wolny. Stosuje koszyczek 25g i zestaw spokojnie stoi nie znosi go itp. To są brania raczej bo az dzwoneczek dzwoni tylko ze one sa słabe takie skubania mysle ze wina w haczyku jutro jak pójde na rybki to sprawdze na mniejszym.

Na cholerę Ci dzwoneczek. Dzwoneczek moze dzwonić nawet od wiatru. Postaw sygnalizator. Mniejszy zestaw a jak ci pociągnie płoc 40cm/ tak piszesz/ to Ci federa wygnie w pałąg.
[2012-08-28 23:00]

Michal25093

I do tego haczyk min. nr.12 :)
[2012-08-28 23:44]

Orsi1

Po pierwsze mały haczyk np 7po drugie 2 ziarenka kukurydzy na pewno wystarcząłowiąc na feedera ryba powinna się sama przyciąć w efekcie czego ucieka a szczytówka stanowczo się ugina . 1 cm to praktcznie nie branie a skubnięcie.czekaj dalej aż szczytówka porządnie się ugnie albo będzie bez przerwy się uginać (szarpać) [2012-08-29 00:09]

Orsi1

Po pierwsze mały haczyk np 7po drugie 2 ziarenka kukurydzy na pewno wystarcząłowiąc na feedera ryba powinna się sama przyciąć w efekcie czego ucieka a szczytówka stanowczo się ugina . 1 cm to praktcznie nie branie a skubnięcie.czekaj dalej aż szczytówka porządnie się ugnie albo będzie bez przerwy się uginać (szarpać)
A i na feedera nie używa się dzwoneczka bo to odbiera przyjemność z tej metody :p

[2012-08-29 00:10]

lynx

Zgadzam się z Michałem co do haczyka. Moze ewentualnie byc 10 ale 7 to za duzy. Na 7 tez czasem weźmie ale na mniejsze biorą lepiej i nie zapomnij przyponu z żyłki a nie z plecionki.
[2012-08-31 22:05]

Może napiszę trochę przewrotnie ale ja też chciałbym wiedzieć kiedy już mogę zaciąć;) Kolego niestety nigdy nie wiadomo który moment na zacięcie jest najodpowiedniejszy. Niestety my nie widzimy co ryba robi z naszą przynętą. Możemy jedynie się domyślać.
Teraz Twój przypadek. 3 ziarka kuku to ciut dużo nawet na wyrośnięte płocie, kleń bez bez problemu to wciągnie. Więc albo duży hak 2-4 i 3 kuku i nastawianie się na klenie albo mniejszy 8-10 z 1 kuku na płocie. Zacięcie musi sam wyczuć. Niestety zostaje tylko metoda prób i błędów.
[2012-08-31 23:40]

DJKP

Czasami skubanie/trącanie pyszczkiem rybek w koszyczek zanętowy można mylnie odebrać jako branie.

[2012-09-01 04:24]

manitary

to jest branie też łowiłem na podobnej rzeczce, tam ryby są bardzo ostrożne zwłaszcza te duże, trzeba założyć mały haczyk 12 usiąść przy wędce i jak ryba bierze to za drugim puknięciem kiedy wędka jest na dole trzeba zacinać w tempo, zdziwisz się co znajdziesz na haczyku przy takim słabym braniu [2012-09-01 12:44]

nata

3 kuku na płoć to zdecydowanie zbyt wiele, na rzece można z powodzeniem stosować mniejsze przynęty. Z moich doświadczeń wynika że na wodzie płynącej lepiej wiązać zestaw bez rurki antysplontaniowej, przynęta pracuje wówczas lepiej a brania są lepiej widoczne. Do potrenowania zacięć polecam hak nr. 12 na nim 2-3 pinki wówczas wówczas brania będą mocniejsze a na szczytówce zobaczysz nawet skubania przynęty. [2012-09-01 13:15]

Może napiszę trochę przewrotnie ale ja też chciałbym wiedzieć kiedy już mogę zaciąć;) Kolego niestety nigdy nie wiadomo który moment na zacięcie jest najodpowiedniejszy. Niestety my nie widzimy co ryba robi z naszą przynętą. Możemy jedynie się domyślać.

 

 Dokładnie tak jest jak pisze Tomek,  dlatego nie uzyskasz kolego odpowiedzi na to pytanie. to wychodzi w praktyce, musisz łowic , w końcu sam dojdziesz to tego kiedy należy zaciąc.

[2012-09-01 13:37]

Kiler1906

nikt nigdy nie miał reguły na zacięcie chyba że jak jeździłem na leszcze z feederkiem właśnie to leszcz raczej bierze że luzuje całkowicie i to od razu moment do zacięcia lecz inne ryby biorą różnie kiedyś siedziałem na Sosinie jedna wędka grunt ciężki druga feeder i też właśnie miałem takie lekkie dotknięcia lecz to raczej nie branie tylko oznaka iż ryby są w łowisku, zrób tak jak koledzy u góry piszą mniejszy haczyk i jedno kuku albo nawet białe robale i zobacz jakie brania będziesz wtedy miał jeśli ryba bd brała intensywnie to wtedy przekonasz się jak ciąć ją;]
Też jest ta sprawa że łowisz w rzece a rzeka to nie staw czy jezioro feeder jest giętki że byle co może ruszyć go że dzwonek zagra także jednym delikatnym dotknięciem nie ma co się przejmować ściągnij dzwonek i patrz na ruchy wędki a dzwoneczek zakładaj raczej na nockę lub gdy nie siedzisz przy kijach ;]
Pozdrawiam, połamania ;]
[2012-09-01 13:49]

PnK

Ja sam się zdziwiłem, jakie ryby można wyciągać na malutkie haczyki. Pewnego razu założyłem prawie najmniejszy haczyk, jaki miałem, na niego ze 3 białe robaki. Celem było złapanie jakiejś drobnicy na żywczyka, a brały spokojnie duże leszcze, w tym mój rekordowy, blisko 3kg. [2012-09-01 14:27]

xperianaov

A może masz za gruby przypon, żyłkę główną. Na płoć polecam Ci żyłkę 0,14-0,18 a przypon 0,10-0,12
[2012-09-01 14:31]

Kiler1906

z mniejszym haczykiem jest tylko ten problem że ryba może się nie zaciąć dobrze lecz na mniejsze haki zazwyczaj są większe efekty lecz wiadomo kto jedzie na karpia czy suma nie założy 8 czy 10 na zestaw;D
[2012-09-01 14:33]