Jak wyważyć spławik?

/ 10 odpowiedzi
Witam serdecznie, nie musze sie rozpisywac, obrazek powie wszystko sam za siebie (przedstawia to jak teraz jest zmontowane). I tutaj dwa pytania:
1. Czy dobrze jest zanurzony czy bardziej go zanurzyc?
2. Czy ogolnie dobrze zmontowany jest zestaw?
pablo26ch


Według mnie większe zanurzenie.Jeśli chcesz łowić z dna to spławik może być nawet lekko przeciążony , czyli zanurzyć się całkowicie.Jeszcze dołożyłbym dodatkowy koralik i stoper pod spławikiem żeby nie plątał się w śruciny i przypon.Dodatkowo ja zawsze staram się stosować jak najdelikatniejszy spławik do danego typu łowienia np. na bata spławik na stałe i obciążenie maksymalnie 1g.Do łowienia w jeziorze z łodzi na głębokości 8-9 m używam przelotowego maks 4 g.Czym delikatniejszy i lepiej wyważony tym mniejsza szansa że ryba cos wyczuje w czasie brania.Takie moje zdanie.Pozdrawiam. (2013/09/14 12:57)

Spawciu


moim zdaniem wywazony powinninen byc na tej najcienszej antence na zoltym kolorze (2013/09/14 14:43)

bogdanblazejak


Jeszcze trochę można by go było obciążyć - tak aby schował się pod wodą cały korpus. Przy zanurzeniu całego korpusu zestaw będzie bardzo czuły!, wtedy będą widoczne najmniejsze skubnięcia.Natomiast przy wystawieniu - pokaże się czubek korpusu - co też jest sygnałem! Powodzenia (2013/09/14 16:18)

Victus


Zdecydowanie trzeba go dociążyć. Sam ostatnio zacząłem łowić na "przelot" i koledzy z Koła doradzali obciążenie mniej więcej w 1/3 wysokości od dołu spławika. Połamania kija!!! (2013/09/14 17:29)

s1bartosz


Przy takiej średnicy spławika, wyważyłbym go tak aby nad wodę wystawało ok 1 cm, co do samego zestawy zrezygnowałbym z śrucin na rzecz jednej oliwki, zablokowanej stoperem (ewentualnie małą śruciną), umieścić ją około 20 cm nad przyponem, przy samym przyponie 1 śrucina 0,1 - 0,2 w zależności od głębokości łowiska. Przy połowie leszczy zestaw gruntujesz do śruciny przy przyponie a w przypadku płoci na tzw. 0 tak aby haczyk dotykał dna (nie leżał na nim). (2013/09/14 21:23)

prosna


tak jak koledzy piszą, widoczna powinna być sama antenka:) ryby które delikatnie biorą mają mniejszy opór do pokonania więc brań jest zdecydowanie więcej (2013/09/14 21:48)

zbynio 33


Witam serdecznie, nie musze sie rozpisywac, obrazek powie wszystko sam za siebie (przedstawia to jak teraz jest zmontowane). I tutaj dwa pytania:
1. Czy dobrze jest zanurzony czy bardziej go zanurzyc?
2. Czy ogolnie dobrze zmontowany jest zestaw?


witam! z tego co widzę na obrazku to nie będziesz łowił daleko i głęboko więc pozostaje Ci dociążyć zestaw. im bardziej dociążony spławik tym bardziej czuły na brania(antenka mniej wystaje). podobnie jak Kolega Bartosz zrezygnował bym z tych śrucin przy spławiku na rzecz jednej oliwki i zestaw będzie bardziej uniwersalny. gdybyś określił co będziesz łowił można by było więcej powiedzieć. (2013/09/15 09:39)

użytkownik16322


Wyważenie spławika zawsze dopasowuje do charakteru wody i warunków atmosferycznych . Ja np. zostawił bym tak jak na Twoim schemacie. A dlaczego ?. Raz mam słaby wzrok i przy rożnych braniach widzę trochę korpusu a gdy zmienię głębokość łowienia np. nad dnem + przynętę ciasto to zanurzenie zmieni się w zależności od ciężaru przynęty. Inaczej ważą czerwone, białe a inaczej kawałek sera. A tak to uważam za sprawę indywidualną każdego wędkarza. Przy jakim obciążeniu najlepiej wyczuwasz wędkę. Jak pisał wielki klasyk Wacław Strzelecki w Wędkarstwie Rzecznym - wędkę jak gitarę trzeba umiejętnie nastroić. Książka może archaiczna ale ponadczasowa. Doskonały podręcznik na prawdę polecam.
Julian (2013/09/15 16:04)

s1bartosz


Myślę, że przy gramaturze 3 gram wyważenie spławika pod wpływem przynęty zmieni się o jakieś dziesiąte części milimetra, chyba że powiesimy na haczyku bałwanka z kulek proteinowych :) Budowa przedstawionego wyżej spławika determinuje jego wyważenie do końcowego czerwonego zgrubienia, mimo tego że jest on bardzo toporny to dolna część ma za zadanie stabilnie trzymać go na fali a wydłużona antenka pokazywać wystawiane brania przy silnym wietrze. (2013/09/15 18:50)