Jak wyważyć spławik typy spławików

/ 13 odpowiedzi / 4 zdjęć
witam wszystkich wędkarzy! jestem początkującym, lecz pełnym zapału wędkarzem!
chciałbym się Was poradzić jak odpowiednio dociążyć spławik. w taki sposób, żeby nie tonął, a jednocześnie, aby nie leżał na wodzie!
z góry dziękuję i pozdrawiam wszystkich!
użytkownik57785

Ja wyważam sobie zawsze w domu, w butelce plastikowej pełnej wody. Do agrafki z krętlikiem przywiązuję 3 cm kawałek żyłki, przypinam spławik, na żyłce zaciskam próbne ciężarki i wkładam taki komplecik ze spławikiem do butelki. Jak coś nie tak, to zmieniam śruciny ołowiu. (2011/04/06 19:44)

użytkownik47420

Robie tak samo jak kol. Mastiff dodam tylko że jeżeli przegruntujesz zestaw to nawet idealnie wyważony spławik bedzie leżał na wodzie,ale pewnie otym wiesz i otym też że mając silikonowy stoper na żyłce głownej i małe przelotki na szczytówce zdarza sie że "grunt" sam sie przestawia przy zwijaniu lub zarzucaniu  (2011/04/06 20:01)

o-lin

... no tak :)) powiem szczerze, ze prosciej chyba nie da sie tego zalatwic :D dziekuje serdecznie i pozdrawiam! napewno niebawem to zastosuje, gdyz powoli sie zbieram na pierwszy wypad po zimie! dzieki! (2011/04/06 20:02)

kazik

No cóż spławik dobrze dobrany i wywarzony to główna właściwość dobrego zestawu.

Na ten temat odsyłam do bloga ,,Spławiki wędkarskie – sygnalizacja brań” tu link:

Spławiki wędkarskie ? sygnalizacja brań

Mam nadzieje że coś kolega się dowie na ten temat i będzie pomocny.

(2011/04/06 20:02)

o-lin

dziekuje serdecznie! (2011/04/06 20:03)

warun

(...)mając silikonowy stoper na żyłce głownej i małe przelotki na szczytówce zdarza sie że "grunt" sam sie przestawia przy zwijaniu lub zarzucaniu 

Polecam stoperek z żyłki, zawiązany na głównej z "wąsami" ok 2-2,5 cm, najlepiej z cieńszej żyłki (ale bez przesady). Pięknie przechodzi przez przelotki a spławik zatrzymują wąsy.

Robię to w sposób jakna rysunku. Trzeba jedynie wyczuć siłę zacisku stoperka, żeby się dosć ciężko przesuwał, ale nie "falował" żyłki głównej przy przesuwaniu po niej.

Pozdrawiam
Warun (2011/04/06 20:15)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

kazik

Kolega ,,warun” proponuje łowienie na spławik przelotowy  i metodą odległościową . Ja jednak bym proponował na początku łowić zestawem klasycznym , czyli ze spławikiem na stałe umocowanym dwu punktowo .  Może kolega spróbować i zestawu ze spławikiem przelotowym , ale trzeba wspomnieć że będą na początku  trudności z tonięciem żyłki i utrzymaniem tak zestawu  aby nie tworzył się żagiel .

Jednak takim spławikiem przelotowym nie da się łowić na wodach płynących typu rzeki .

Przykład takich zestawów jest na tych rysunkach poniżej , gdzie drugi pokazuje jak nurt kładzie spławik , uniemożliwiając obserwację go . (2011/04/06 20:48)

kazik

Drugi rysunek przedstawia jak taki spławik się zachowuje na rzekach . (2011/04/06 21:00)

o-lin

dziekuje Panowie po raz kolejny! ja osobiscie jestem amatorem wedkowania na jeziorku, np z pomostu, aczkolwiek chetnie wyprobuje obydwa sposoby ze splawikami! (2011/04/06 22:32)

king12

Kup sobię tani przedmiot -wyważarkę. Należy do niej zapiąć spławik i położyć na niej ilość śrucin wedle własnych potrzeb(nie jest ona do wagglerów). (2011/04/07 17:08)

użytkownik77866

ucinasz kawałem żyłki nakładasz na niego splawik nalewaz do wiadra wodu nakladasz śruty i wyważasz  (2011/12/30 21:06)

adrianCZN

Witam,

Chcę kupić taką wyważarkę i zastanawiam się jaką wielkość wybrać. Bo są w dostępne w sprzedaży małe i duże.

Czym one się różnią tylko wielkością czy ten większy model służy do wyważenia spławików o grubszym kilu?

(2012/02/05 19:49)