Jak wygląda egzamin na kartę wędkarską

/ 36 odpowiedzi

Witam !

Mam w planach zdanie w styczniu karty wedkarskiej, zaczołem sie interesować rybami od 6 miesięcy łowiłem sobie u dzidka na stawie i strawiało mi to przyjemność, lecz poszukuje wiekszych wrazen.

 

Ten wątek został zablokowany - nie możesz odpowiadać na posty

użytkownik120039


Najlepiej zorientuj się w jednym z kół okręgu wędkarskiego do którego należysz. 
www.pzw.org.pl - tam znajdziesz okręg i koła z danego okręgu najczęściej z namiarami telefonicznymi i mailowymi. (2012/10/03 12:04)

kolejorz16


ja jak zdawałem w lutym karte to dostalem test z kilkoma pytaniami na temat wymiary ryb , limity dzienne , itd zaś do urzedu po wniosek do banku i z kolejnym wnioskiem do urzedu i tam dostałem karte (2012/10/03 12:53)

adler


Witaj Piotrze . 

Nic nie napisałeś o swoim wieku , a to jest do tej sprawy ważne . Na forum jest już wiele porad dla młodocianych adeptów wędkarstwa ( chodzi o karty wędkarskie ) . Dorosła osoba natomiast musi udać się do najbliższego koła wędkarskiego zdać egzamin . By zdać egzamin wystarczy się trochę przygotować , oto linki z których są pytania zadawane :

http://www.pzw.org.pl/pliki/prezentacje/3/wiadomosci/39226/pliki/regulamindruk.pdf

i

http://www.costerina.info/aktual11/pytania_testowe_olimpiada_2011.pdf

Po zdaniu egzaminu otrzymujesz zaświadczenie i idziesz na gminę , starostwo ( w kole powią dokładnie) , tam płacisz chyba z 15 zł. i otrzymujesz białą książeczkę - Karta Wędkarska - .

Z kartą idziesz do dowolnego  koła opłacasz składki , pobierasz Rejestr Połowów i to na tyle . 

(2012/10/03 13:26)

kamil11269


rzadko kiedy odpisują na e-maile najlepiej zadzwonić (2012/10/03 14:30)

bednar14


Wiesz jak wygląda egzamin na kartę wędkarską płacisz 10 zł za egzamin i masz kartę ;-) (2012/10/03 14:33)

ryukon1975


Wiesz jak wygląda egzamin na kartę wędkarską płacisz 10 zł za egzamin i masz kartę ;-)

Mój egzamin a było to końcem lat osiemdziesiątych też przeprowadził skarbnik koła.:))
Czyżby nic od tego czasu nie zmieniło się w PZW.:)) (2012/10/03 14:52)

adler


Serwus . 

Wiem że w moim opolskim okręgu łatwizna nie przejdzie . Podstawy każdy musi znać . Przykry to fakt że są koła które w ten przez Was opisany naganny sposób praktykują.

Piotrze @ mlodypiotr pamiętaj że to co wiesz teraz uchroni Cię od przykrych niespodzianek, konsekwencji nad wodą , oraz czyż nie lepiej dla samego swego ego poczytać , utrwalić sobie te wiadomości ? Na pewno wtedy nie byłoby pewnych pytań na forum bo wszystko jest w tych linkach na temat . Trzeba tylko trochę inwencji , chcieć , a jeśli ktoś jest jakąś sprawą żywo zainteresowany to szuka na ten temat wszelkich danych , wiadomości i wtedy jest bogatszy o tą wiedzę . Nikt wtedy go niczym nie zaskoczy . 

(2012/10/03 15:12)

89krzysztof


Serwus . 

Wiem że w moim opolskim okręgu łatwizna nie przejdzie . Podstawy każdy musi znać . Przykry to fakt że są koła które w ten przez Was opisany naganny sposób praktykują.

Piotrze @ mlodypiotr pamiętaj że to co wiesz teraz uchroni Cię od przykrych niespodzianek, konsekwencji nad wodą , oraz czyż nie lepiej dla samego swego ego poczytać , utrwalić sobie te wiadomości ? Na pewno wtedy nie byłoby pewnych pytań na forum bo wszystko jest w tych linkach na temat . Trzeba tylko trochę inwencji , chcieć , a jeśli ktoś jest jakąś sprawą żywo zainteresowany to szuka na ten temat wszelkich danych , wiadomości i wtedy jest bogatszy o tą wiedzę . Nikt wtedy go niczym nie zaskoczy . Pytanie nr 41 powala. A dokładniej odpowiedź a :))))  (2012/10/03 15:31)

mlodypiotr


adler @ ja mam 17 lat skończone

 

(2012/10/03 16:25)

PnK


Każdego wędkarza, który ma kartę wędkarską, obowiązuje RAPR, więc czy chce, czy nie i tak musi znać choćby podstawy. Dlatego moim zdaniem egzamin jest rzeczą całkowicie zbędną. Nie będziesz wiedział kiedy są okresy ochronne danych ryb, to możesz się dowiedzieć tego, ale od strażników, a to już do przyjemnych spotkań raczej nie będzie należało. Rozstawisz trzy wędki, to znowu ryzykujesz. Trzeba go znać dla samego siebie i tyle. (2012/10/03 16:30)

ryukon1975


Każdego wędkarza, który ma kartę wędkarską, obowiązuje RAPR, więc czy chce, czy nie i tak musi znać choćby podstawy. Dlatego moim zdaniem egzamin jest rzeczą całkowicie zbędną. Nie będziesz wiedział kiedy są okresy ochronne danych ryb, to możesz się dowiedzieć tego, ale od strażników, a to już do przyjemnych spotkań raczej nie będzie należało. Rozstawisz trzy wędki, to znowu ryzykujesz. Trzeba go znać dla samego siebie i tyle.
Egzamin jest zbędny dla Ciebie i dla mnie ale nie dla PZW bo ma z tego kasę i atrapę jakichkolwiek zasad podobno w nim panujących.
Brak w PZW jednak rzeczy najważniejszych.Jedna osoba zdaje i płaci,inna idzie do sklepu wędkarskiego i kupuje "gotowca".
Gdzie w tym uczciwość wobec ludzi,ich równe traktowanie,sprawiedliwość?
Czego oczekuje od członków związku PZW tak postępując?
Mam nadzieję że niczego bo ja mu nie dam nic,poza składkami by móc łowić jak do tej pory. (2012/10/03 16:59)

adler


adler @ ja mam 17 lat skończone
 


Serwus Piotrze .

Egzamin nie jest wcale taki trudny , lecz jak się pouczysz z tych linków co Ci podałem to na pewno nie będziesz miał przykrości nad wodą , a na pewno wtedy będzie Cię raził elementarny brak wiedzy wędkarskiej i znajomości przepisów RAPR Twoich niektórych kolegów nad wodą. Podejdź do koła do którego byś chciał należeć i zapytaj o jakieś materiały, może mają ( w moim kole są ), a może prowadzą kursy dla młodzieży ? Opłat się nie bój , bo będziesz miał duże zniżki. Proszę nie słuchaj niektórych podpowiadaczy z forum ( za flachę ), to jest właśnie łatwizna, namawianie do czynów niezgodnych z prawem. Z całą stanowczością twierdzę że takich znajomych, ludzi omijać z daleka. Większa jest duma i satysfakcja, że coś w życiu zdobyło się własną wiedzą i wysiłkiem .  

Pozdrawiam Krzysztof O. adler .

(2012/10/04 13:26)

JOPEK1971


U mnie tak wygląda,że płacisz 20zł i jest już po "egzaminie",Widac że nie tylko w moim okręgu,bo większośc młodych nie potrafi odróżnic małego bolenia od uklei,co jest naganne. (2012/10/04 13:42)

dendrobena


KOl. hefeed8  zbliża się kampania sprawozdawczo wyborcza w kołach. Jest okazja wytknąć błędy komisji egzaminacyjnej. A może pora jako jedyny sprawiedliwy zasiąść w komisji egzaminacyjnej i wyeliminować błędy poprzedników.Do spełnienia tylko jeden wymóg -średnie wykształcenie. Pozdrawiam. (2012/10/04 18:56)

JKarp


Witam !

Mam w planach zdanie w styczniu karty wedkarskiej, zaczołem sie interesować rybami od 6 miesięcy łowiłem sobie u dzidka na stawie i strawiało mi to przyjemność, lecz poszukuje wiekszych wrazen.

 


CześćNie musisz zdawać egzaminu w kole PZW - TO PO PIERWSZE.Egzamin - prawdopodobnie test z rozpoznawania ryb, wymiarów i okresów  ochronnych, etyki wędkarskiej. Poczytaj sobie o rybach na forum - tutaj jest dużo informacji.To nic strasznego ten egzamin.Pamiętaj, żeby Twoje wiadomości z egzaminu dotyczące wymiarów i okresów ochronnych ryb oraz limitów ryb każdorazowo weryfikować na nowym łowisku bo to może się zmieniać.JK (2012/10/04 19:22)

Roxola


KOl. hefeed8  zbliża się kampania sprawozdawczo wyborcza w kołach. Jest okazja wytknąć błędy komisji egzaminacyjnej. A może pora jako jedyny sprawiedliwy zasiąść w komisji egzaminacyjnej i wyeliminować błędy poprzedników.Do spełnienia tylko jeden wymóg -średnie wykształcenie. Pozdrawiam.Małe sprostowanie;
Art.7   Ustawy o rybactwie śródlądowym
7b. Członkiem komisji egzaminacyjnej może być osoba, która:      1) posiada wiedzę i doświadczenie w zakresie ochrony oraz połowów ryb;      2) nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo albo      umyślne wykroczenie przeciwko przepisom o rybactwie  śródlądowym,      przepisom o rybołówstwie, przepisom o łowiectwie, przepisom o ochronie      przyrody lub przepisom o ochronie zwierząt. (2012/10/04 19:42)

ryukon1975


KOl. hefeed8  zbliża się kampania sprawozdawczo wyborcza w kołach. Jest okazja wytknąć błędy komisji egzaminacyjnej. A może pora jako jedyny sprawiedliwy zasiąść w komisji egzaminacyjnej i wyeliminować błędy poprzedników.Do spełnienia tylko jeden wymóg -średnie wykształcenie. Pozdrawiam.Nic by nie dało że jedna osoba zasiądzie w jednej komisji egzaminacyjnej.Nawet ja.:)
Mogę najwyżej zebrać z 10 000 podpisów i wnieść do sądu pozew zbiorowy przeciwko PZW o nierówne traktowanie członków (przyszłych członków?) Związku.
Oczywiście to tylko teoria bo nie mam na to czasu ani ochoty.
Daję rade w tym Związku to i inni dadzą radę.:) (2012/10/04 19:57)

JOPEK1971


KOl. hefeed8  zbliża się kampania sprawozdawczo wyborcza w kołach. Jest okazja wytknąć błędy komisji egzaminacyjnej. A może pora jako jedyny sprawiedliwy zasiąść w komisji egzaminacyjnej i wyeliminować błędy poprzedników.Do spełnienia tylko jeden wymóg -średnie wykształcenie. Pozdrawiam.Małe sprostowanie;
Art.7   Ustawy o rybactwie śródlądowym
7b. Członkiem komisji egzaminacyjnej może być osoba, która:      1) posiada wiedzę i doświadczenie w zakresie ochrony oraz połowów ryb;      2) nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo albo      umyślne wykroczenie przeciwko przepisom o rybactwie  śródlądowym,      przepisom o rybołówstwie, przepisom o łowiectwie, przepisom o ochronie      przyrody lub przepisom o ochronie zwierząt.


Nikt tego nie będzie werfikował,zazwczaj za sterami stoi kretyn który ryby widział na obrazku,ewentualnie połowił na komercji gdzie ryby trzeba odgarniac by napic się wody.Taki jest syf w tym PZW,karty daje się wszystkim bez wyjątku,nawet się nie wnika w to czy gośc ubiegający się o kartę był skazany za kłusownictwo.Więc wszystkie regulaminy można tylko rozbic o kant dupy.  (2012/10/04 21:25)

JOPEK1971


KOl. hefeed8  zbliża się kampania sprawozdawczo wyborcza w kołach. Jest okazja wytknąć błędy komisji egzaminacyjnej. A może pora jako jedyny sprawiedliwy zasiąść w komisji egzaminacyjnej i wyeliminować błędy poprzedników.Do spełnienia tylko jeden wymóg -średnie wykształcenie. Pozdrawiam.A kto sobie to zakoduje? Tam za sterami siedzi przeważnie ubecka klika która nie odda tego co wywalczyła.Dla tych "chorągiewek" nie jest ważny egzamin,tylko kasiora która wspomoże dziada. (2012/10/04 21:38)

Zibi60


Wypisy ze Statutu PZW dla przypomnienia niektórym członkom Związku:
§ 9
1. Członkiem zwyczajnym Związku może być osoba fizyczna, która ukończyła 16 lat, zna
i uznaje Statut Związku oraz wniosła wymagane składki.
§ 14
Członek Związku ma obowiązek:
1) przestrzegać postanowień Statutu, regulaminów i uchwał władz Związku;
2) kierować się zasadą koleżeństwa i wzajemnego poszanowania, strzec jedności i dobrego
imienia Związku;
§ 16
1. Członek Związku nieprzestrzegający obowiązków określonych w § 14 pkt 1-6 podlega
odpowiedzialności organizacyjnej przed sądem koleżeńskim. (2012/10/05 06:05)