Jak wybrać odpowiedni sprzęt?

/ 91 odpowiedzi / 5 zdjęć
Sith


Niestety nie mogę w tym uczestniczyć, jestem sam sobie żeglażem, sternikiem, okrętem... ;-(
  (2016/04/08 14:43)

kaban


Wspomniano o specjalzacji co do danego gatunku i tu taka prawda, że jeżeli mamy pewien rodzaj ulubionych wabików ( klikam oczywiście o spinningu) i wodę to pod to szukamy sprzętu. Spinningiem bawię się już ponad dwadzieścia lat (choć Arturowi "nie jestem godzień zaiązać rzemyka u sandałów" jak sądzę) i w różnych okresach swych poszukiwań łowiłem różne ryby i pod nie kompletowałem sprzęt. Udział w Mistrzostwach Polski i rozmowy z wędkarzami z całego kraju zweryfikowały moje podejście do łowienie jakiegokolwiek. Owszem kijem za 50 zł może ktoś przypadkiem pobije rekord Polski w jakimś tam gatunku, ale czy to łowienie na dłuższą metę będzie przyjemne. Jeden kij do wszystkiego jest kijem do niczego i tu mego zdania nic nie zmieni. Mam sporo różnej maści kijaszków o różnej akcji, długości, ciężarze wyrzutu itd. i czasami jadąc nad nieznaną wodę biorę cztery lub pięć bo nie wiem co zastanę. Co do samego wyboru sprzętu to ja lubię sprawdzać organoleptycznie (macać) i każde zawody w których biorę udział (już tylko towarzyskie) bądź sędziuję wykorzystuję do podglądania co mają znajomi. Kupiłem kij przez sklep internetowy za ponad 1000 zł i kołowrotek również za podobną cenę bo miałem akurat taką możliwość i dalibóg nie żałuję i wolę ten jeden niż trzy przez kilka kolejnych lat (jak wspomniał luxxxis) a tu szukałem już opinni znajomych z dawnych lat bo w sklepach Rzeszowskich kije w tej cenie w ofercie nie widnieją. Kije ręcznej roboty to moim zdaniem szukanie doskonałości w tym czego oczekujemy na danej wodzie szukając danej ryby i choć cena czasami zniewala to naprawdę warto bo miałem kilka kleniowych i okoniowych kijaszków tego radzaju w ręce i jest to inny wymiar łowienia = rzut, prowadzenie danego wabika, wyczucie brania, hol... . Niech każdy łowi takim sprzętem jak lubi i cena ma tu małe znaczenie. Kamil w swoim wpisie napisał że mu się korbka złamała :))) (2016/04/08 15:14)

JKarp


Złamała ale dał radę :-)
JK (2016/04/08 15:28)

kaban


Czyżby doświadczenie ? :) (2016/04/08 16:10)

luxxxis


Korba pękła??? chryste....grawitacja mnie zaskakuje...z nią żartów jak widać ni ma....
Kaban....-łowienie w stylu ultrlighta to moim zdaniem insza inszość,tu nie wolno iść po bandzie,moje umowne ramki musze dla tych kijków podnieść,tu mocniej liczy się jakość okładzin,akcja,ba nawet jakość blanku bo on grubości papieroska a możliwość jego złamania czyha na każdym kroku.
Wiem bo miałem ze pięć,może ze cztery lata temu korbę chwilową na "okoniowanie" ulightami,kije dostałem to poszłem na chwilę w ten deseń...Trwało to tyle ile ich żywotność czyli z kwartał,esential jakiś i tachibana chyba,obie w drzazgi załatwiłem----to typowy chrust,badyle w cenie kartonu mleka w biedronce,gumowe jak krowi ogon,słabe że głowa boli....Następnego ul juz kupiłem sam za 2,5-3 setki chyba--xfine,dragona 2-12,ten dał radę,poległ trzaśniety drzwiami passata kolesia...Tu powinno się rozważniej kupować,delikatność ma swoje prawa. (2016/04/08 16:13)

JKarp


Czyżby doświadczenie ? :)
Na szczęście ja nie miałem takich przygód nigdy. 
Kołowortek owszem kiedyś został w domu ;-)
JK
  (2016/04/08 17:32)

JKarp


Korba pękła??? chryste....grawitacja mnie zaskakuje...z nią żartów jak widać ni ma....
Kaban....-łowienie w stylu ultrlighta to moim zdaniem insza inszość,tu nie wolno iść po bandzie,moje umowne ramki musze dla tych kijków podnieść,tu mocniej liczy się jakość okładzin,akcja,ba nawet jakość blanku bo on grubości papieroska a możliwość jego złamania czyha na każdym kroku.
Wiem bo miałem ze pięć,może ze cztery lata temu korbę chwilową na "okoniowanie" ulightami,kije dostałem to poszłem na chwilę w ten deseń...Trwało to tyle ile ich żywotność czyli z kwartał,esential jakiś i tachibana chyba,obie w drzazgi załatwiłem----to typowy chrust,badyle w cenie kartonu mleka w biedronce,gumowe jak krowi ogon,słabe że głowa boli....Następnego ul juz kupiłem sam za 2,5-3 setki chyba--xfine,dragona 2-12,ten dał radę,poległ trzaśniety drzwiami passata kolesia...Tu powinno się rozważniej kupować,delikatność ma swoje prawa.

 
W końcu się wyprztykałeś że nie wszystkie kije Dragona są super ;-) Drzwiom Passata rady nie dają he he.  A czytałem tu, że kije Dragona wręcz pancerne bywają ( znaczy gdzieś indziej jak pamiętam ). A tu proszzzze... Ale dobrze, że napisałeś, że rozważnie trzeba kupować...jakieś delikatniejsze drzwi delikatniejszego samochodu .
JK (2016/04/08 17:37)

Artur z Ketrzyna


Kaban żeś nie godzien bo ich nie mam. I nie jestem super łowcą, tylko zwykłym wędkarzem.
Z chęcią bym Ciebie zaprosił do siebie ma małe wędkowanie, ale tylko na zębatego kaczodzioba, bo tylko jego lubię łowić, okonie to głównie przyłów.
I pewnie bym się czego od Ciebie nowego nauczył :-)
To jak? (2016/04/08 17:48)

kaban


I może ja od ciebie, ale to jak dla mnie prawie drugi koniec Polski więc odpada. Co do jezior łowienie szczupaków jest proste o ile zna się daną wodę a i zębaty zbyt mądry nie jest. Jakby nie było to wydaje mi się Arturze,że ja prędzej złowiłbym szczupaka u ciebie niż ty klenia u mnie birąc pod uwagę oczywiście spinning. (2016/04/08 19:28)

Artur z Ketrzyna


I może ja od ciebie, ale to jak dla mnie prawie drugi koniec Polski więc odpada. Co do jezior łowienie szczupaków jest proste o ile zna się daną wodę a i zębaty zbyt mądry nie jest. Jakby nie było to wydaje mi się Arturze,że ja prędzej złowiłbym szczupaka u ciebie niż ty klenia u mnie birąc pod uwagę oczywiście spinning.

I sie nie mylisz, nie łowie kleni ni jazi. tak wieć żułtodziub w temacie. :-)
troche kiedyś liznołem, a łowiska z tą rybką troszkę oddalone, tak wiec nie ciągnie mnie za nimi. (2016/04/08 19:40)

ryukon1975


Zaś ja znów całe popołudnie na kamykach. (2016/04/08 21:22)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

ryukon1975


Wymościłem sobie stanowisko w stylu minimum:

-wędki do łowienia
-skrzynka z drobiazgzmi do siedzenia
-pudełko z przynętami
-podbierak z nadzieją. :) (2016/04/08 21:26)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Sith


Krzysztofie i co w podbieraku? Tylko nadzieja? (2016/04/10 06:22)

ryukon1975


Było więcej, było nawet całkiem nieźle jednak z pewnych wzgledów zostaje to w mojej głowie. Przyjdzie czas że i tu będą sie pojawiać ładne mam nadzieję rybki. :) Niestety nie dziś dlatego że chyba już czwarty dzień z rzędu jest deszczowo oraz zimno i dopiero we wtorek ma się mieć coś ku lepszemu. (2016/04/10 06:37)

ryukon1975


Prognoza na dziś u mnie.:(

Niedziela 10.04.2016

GODZINATEMPERATURA °C
(ODCZUWALNA)CIŚNIENIEWIATROPIS

2:009     (4,2)     977 hPa   4 m/s  Zachmurzenie całkowite

5:008     (3)       978 hPa   4 m/s  Zachmurzenie całkowite

8:008    (3)      980 hPa   4 m/s  Zachmurzenie całkowite

11:007   (1,8)   981 hPa   4 m/s  Zachmurzenie całkowite

14:007 (0,2)    981 hPa   5 m/s  Zachmurzenie całkowite

17:007 (1,8)    982 hPa   4 m/s  Pochmurno, słabe opady deszczu

20:007 (1,8)    984 hPa   4 m/s  Pochmurno, słabe opady deszczu

23:007 (1,8)    984 hPa   4 m/s  Zachmurzenie całkowite (2016/04/10 06:42)

Artur z Ketrzyna


Koledzy, może do takich postów są inne watki?
Np, luźne pogaduchy? :-)

Tu piszemy o tym jak wybrać odpowiedni sprzęt wedkarski. (2016/04/10 07:55)