Jak używać zestaw samozacinający?

/ 46 odpowiedzi
witam. Podpowiedzcie, czy stosując zestaw samozacinający należy mieć zwolniony hamulec kołowrotka? 
piotrcarp


To raczej oczywiste bo przy braniu karpia mozesz nie zdazyc wedki zlapac musisz zawsze mic poluzowany hamulec albo wlaczony wolny bieg inaczej mozesz pozbyc sie wedki (2011/11/15 20:11)

11malpiszon


Raczej nie :] a tego zestawu samo zacinającego nie polecam szkoda kasy na ten badziew najdzie tam mułu czy piasku i nie zacina brań. :] (2011/11/15 20:11)

damian666


jezeli chodzi tobie o taki typowo karpiowy zestaw gdzie ryba zacina sie dzieki ciezarkowi na zestawie nie przelotowym to lepiej miec kolowrotek z wolnym biegiem zeby kija nie wciaglo (2011/11/15 20:14)

jurekdach


Cześć.  Co sądzicie o zestawie samozacinającym? (2011/11/16 19:28)

sianki5


nie przyjemniej samemu sie sprawdzic (2011/11/16 19:31)

u?ytkownik96129


Jak dla mnie to kłusownictwo.
Może od razu zestaw samo-zabijający i patroszący? (2011/11/16 19:33)

damian666


jezeli lowie kilka godz.3 lub 6 to jak najbardziej wole wpatrywac sie w splawik lub bąbke lecz przy wypadach 3 dniowych gdzie nęce i lowie po 300m i wiecej od brzegu jest niemozliwe przypilnowac sprzetu by skutecznie zaciąc rybke (2011/11/16 20:06)

jaca2003


Jak dla mnie to kłusownictwo.
Może od razu zestaw samo-zabijający i patroszący?


Oglądałem dziś specjalnie "
zestaw samozacinający",na allegro,jak i na filmach,i gdzie kolego widzisz,że to zestaw do kłusowania? (2011/11/17 10:06)

u?ytkownik26223


Raczej nie :] a tego zestawu samo zacinającego nie polecam szkoda kasy na ten badziew najdzie tam mułu czy piasku i nie zacina brań. :]

pomyliło ci sie coś z ciężarkiem samozacinającym
Koledze chodziło chyba o klip do mocowania ciężarka na stałe.
kol;jurekdachTaki zestaw jest dość popularny ,wielu wędkarzy te zestawy stosuje jeśli chcesz zobaczyć jak sie taki zestaw montuje to zapraszam na mego chomika  http://chomikuj.pl/jarek-ds/w*c4*99dkarstwo/filmy+w*c4*99dkarskie/kr*c3*b3tkie+filmy+instrukta*c5*bcowe  są tam filmiki tandem baitsa właśnie na ten temat.
ps gdy łowisz blisko podwodnych zawad gdzie ryba może uciec zaraz po braniu to nie należy odkręcać hamulca ani używać wolnego biegu ,łowisz na sztywno tylko musisz siedzieć blisko wędek by móc szybko zareagować.No i musisz jakoś wędzisko na podpórce (porządnej sztycy ze stali) zamocować.w innych przypadkach odkręcasz hamulec lub otwierasz wolny bieg. (2011/11/17 10:37)

u?ytkownik96129


Jak dla mnie to kłusownictwo.
Może od razu zestaw samo-zabijający i patroszący?


Oglądałem dziś specjalnie "
zestaw samozacinający",na allegro,jak i na filmach,i gdzie kolego widzisz,że to zestaw do kłusowania?

To jest moje zdanie na ten temat i nie zamierzam sie tłumaczyć.
Takie wynalazki były już zakazane i zakaz powinien powrócić.

(2011/11/17 11:14)

u?ytkownik54091


Jak dla mnie to kłusownictwo.
Może od razu zestaw samo-zabijający i patroszący?


Oglądałem dziś specjalnie "
zestaw samozacinający",na allegro,jak i na filmach,i gdzie kolego widzisz,że to zestaw do kłusowania?

To jest moje zdanie na ten temat i nie zamierzam sie tłumaczyć.
Takie wynalazki były już zakazane i zakaz powinien powrócić.


Ja nie jestem z tych! co wszystkie ryby złowione wypuszczają!.Ale też nie biorę jak "leci".A dla ryby zawsze trzeba dać szansę i dlatego popieram kolegę Heńka ps. koltera.
(2011/11/17 12:21)

Grzegorz123


a nie lepiej usiąść przy ognisku i wpatrywać się w świetlik może się poszczęści (2011/11/17 15:56)

miszczunio


Kolego kolter moglbys powiedziec kiedy i gdzie byly zakazane zestawy samozacinajace? (2011/11/17 19:43)

Woa-VooDoo


Osoby które piszą że to kłusownictwo mają w ogóle pojęcie o czym piszą ? Na zestawie samo zacinającym ryba zacina się dlatego że ciężarek jest tam na sztywnoTak samo robią wędkarze , którzy nie robią zwisów na bombkach i tak samo robią wędkarze łowiący na feeder wpatrujący się w szczytówke , przecież kiedy ryba bierze , to działa również druga siła  (2011/11/17 20:25)

u?ytkownik95830


Zestaw samozacinający ( na przykład wyposażony w ciężarek z górną blokadą , zablokowany) stosuje się wszędzie tam , gdzie wymagają tego warunki łowiska i ryby , tam łowione ( najczęściej zaś karpie ). Podczas łowienia na dużych dystansach - nie zawsze udaje się napiąć żyłkę w taki sposób aby zestaw był "komunikatywny " . Dlatego w zestawach karpiowych , często stosuje się górną blokadę ciężarka - tak aby ciężar zestawu , przy próbie wyplucia części niejadalnej dla ryby ( czyli haka ) , spowodował to co , z dużej odległości - byłoby utrudnione - kontrakcję czyli zacięcie ! Identycznie jest w przypadku "metody" - zanęta leży na dnie w formie niezmienionej - zadaniem ryby jest jej rozbicie silnym ruchem pyska i pochwycenie przynęty umieszczonej na włosie ( a całość jest do tego momentu wlepiona w  sprężynę). Taka sprężyna , zanętą - może ważyć nawet od 40  do 150 g ! Kiedy , karp zechce wypluć te niejadalną część , leżącą poza przynętą na włosie ( czyli haczyk ) - na jakąkolwiek reakcję jest już za późno , gdyż zacięcie następuje w sposób samoistny , właśnie dzięki ciężarowi sprężyny Przypon w "metodzie jest zawsze nadzwyczaj krótki : od 10 - do 25 cm .  Zestaw samozacinający , stosuje się w sytuacjach utrudnionego zacięcia. Co się z kolei tyczy wszelkiego rodzaju samołówek - to ich kupno , epatowanie nad wodą oraz promocja - jest niezgodna z etosem wędkarza. (2011/11/17 20:46)

piotrcarp


Czytajac co niektore wypowiedzi to faktycznie nie wszyscy wiedza co to jest zestaw samo zacinajacy dobrze ze kolega wyzej wyjasnil o co chodzi (2011/11/17 22:29)

u?ytkownik96129


Osoby które piszą że to kłusownictwo mają w ogóle pojęcie o czym piszą ? Na zestawie samo zacinającym ryba zacina się dlatego że ciężarek jest tam na sztywnoTak samo robią wędkarze , którzy nie robią zwisów na bombkach i tak samo robią wędkarze łowiący na feeder wpatrujący się w szczytówke , przecież kiedy ryba bierze , to działa również druga siła 


Chodzi o urzadzenia, takie jak spławiki i ciężarki samozacinające posiadające mechanizmy do zacinania. (2011/11/18 09:21)

xxxczokxxx


Jak dla mnie to kłusownictwo.
Może od razu zestaw samo-zabijający i patroszący?

popieram kolege może odrazu zestaw samo-zabijający co to za radośc ściagniecie ryby bez zaciecia nigde nie będe używał takiego zestawu nawed to nie wchodzi w rachubę  aha propo zestawów kup jeszcze węke i kołowrotek co ci sam zwinie żyłke i coś żeby ci kładło wędki w stojakach (2011/11/18 09:34)

elektryk18


Jak dla mnie to kłusownictwo.
Może od razu zestaw samo-zabijający i patroszący?

popieram kolege może odrazu zestaw samo-zabijający co to za radośc ściagniecie ryby bez zaciecia nigde nie będe używał takiego zestawu nawed to nie wchodzi w rachubę  aha propo zestawów kup jeszcze węke i kołowrotek co ci sam zwinie żyłke i coś żeby ci kładło wędki w stojakach

hahaha jesteś bez pojęcia... w karpiowaniu istnieje takie coś jak wypuszczanie... (2013/07/14 11:50)

Matys24


Moje zdanie jest  takie  zestawy samo zacinające  to   kolejna rzecz która  psuje prawdziwe wędkowanie. Wędkujemy  po to  żeby przechytrzyć   rybę a nie po to żeby sama się zacięła  a w kwestii  wędkarza jest tylko  hol... A jeśli nie jesteście w stanie zaciąć   ryby na 300m   to łówcie   na 150m, proste. To wędkarz  ma wędkować a nie jego sprzęt... To moje zdanie i chciałem o tym powiedzieć. Wiem że sądzicie inaczej, ale dajcie jakąś   szanse karpiom. Pozdrawiam  (2013/07/14 12:24)

JKarp


CześćA moje zdanie jest takie, że jak się nie wie o czym się mówi to lepiej nic nie mówić.JK (2013/07/14 13:54)

u?ytkownik104372


CześćA moje zdanie jest takie, że jak się nie wie o czym się mówi to lepiej nic nie mówić.JK


He he dokładnie :) (2013/07/14 14:11)

michol


Moje zdanie jest  takie  zestawy samo zacinające  to   kolejna rzecz która  psuje prawdziwe wędkowanie. Wędkujemy  po to  żeby przechytrzyć   rybę a nie po to żeby sama się zacięła  a w kwestii  wędkarza jest tylko  hol... A jeśli nie jesteście w stanie zaciąć   ryby na 300m   to łówcie   na 150m, proste. To wędkarz  ma wędkować a nie jego sprzęt... To moje zdanie i chciałem o tym powiedzieć. Wiem że sądzicie inaczej, ale dajcie jakąś   szanse karpiom. Pozdrawiam 



Pamiętaj że bez zestawu z ciężarkiem zamocowanym na stałe na odległości chociaż 150 m nie zobaczysz nawet brania. Średnia rozciągliwość żyłki to około 10 % czyli na 150 m ryba musi odjechać 15 m żebyś zobaczył pik na sygnalizatorze. A bez ciężarka zamocowanego na stałe karp 3 razy zdąży wypluć naszą przynętę niż się zorientujesz że miałeś branie. I nie mówię tu o mechanizmach jakiś ciężarków z sprężynami czy spławików samozacinających tylko o prostym zestawie z klipsem jaki zalinkował Jarek. (2013/07/14 14:11)

JKarp


CześćMichał temat co jakiś czas się pojawia i wiedzący lepiej wypisują tu swoje mądrości nie mając zupełnie pojęcia o czym piszą.Stąd moje posty w tych tematach są krótkie i zwięzłe. Nie uważam, że próba wytłumaczenia co pięknie zrobiłeś coś tu zmieni bo my wiemy jak to działa a inni, bardziej ponoć etyczni wiedzą swoje tak, że nasze usilne próby tłumaczenia na nic ;-)JK (2013/07/14 19:10)