Jak ustawić hamulec w kołowrotku ?

/ 8 odpowiedzi
Siemka, moje pytanie brzmi jak ustawić młynek na żywca, czy jak odkręce na maxa hamulec to szczupak poczuje opór i wypluje moją przynęte prosze o rady.Pozdrawiam
LuceKK


Otwierasz kabłąk i możesz żyłeczkę dać pod gumkę recepturkę.  (2012/04/12 22:11)

rafau80


Ale czy jak odkrece hamulec to szczupakk poczuje opor i moze wypluc moja przynete? (2012/04/12 22:30)

ZajcManU


Różnie to bywa czasami szczupak potrafi pociągnąć za sobą wędke wyrwać podpórki z ziemi i ani myśli puścić a czasami wypluwa lub ściąga przynęte przy najmniejszym oporze. Najlepszym rozwiązaniem będzie założyć gumkę jak radzi kolega wyżej która będzie niezastąpiona w przypadku brania sandacza który nie toleruje żadnego oporu. (2012/04/12 23:31)

mleczus3


Fajnie jeśli masz kołowrotek z wolnym biegiem, jeśli nie to trzeba kombinować. Otwarcie kabłąka jest dobrym rozwiązaniem, gdy nie ma wiatru, inaczej łuk żyłki tworzy balon, który może spowodować niezły młyn i splątać pozostałe zestawy. Jeśli natomiast wyregulujesz hamulec tak, by szczupak w momencie brania wysnuwał linkę, musisz uważać by dokręcić hamulec przed zacięciem, bo inaczej na szpuli pojawi ci się nieprzyjemna pajęczyna. Jesli kołowrotek będzie dokręcony na ful, szczupak może wyczuć podstęp i o holu można sobie pomarzyć, choć nie zawsze. (2012/04/13 10:40)

Artur z Ketrzyna


Ale czy jak odkrece hamulec to szczupakk poczuje opor i moze wypluc moja przynete?

To zależ od tego jak mocno zluzujesz hamulec, i czy da się to wystarczająco.
Lecz takie rozwiązanie jest kłopotliwe, bo przy zluzowanym hamulcu nie zatniesz ryby, a czas poświęcony na podkręcenie hamulca może spowodować że za późno zatniesz....
Jedyne sensowne rozwianie to jak koledzy proponują otworzenie kabłąku, i lekkie zabezpieczenie (źdźbłem trawy czy patyczkiem), by żyłka samoistnie nie wysnuwała się ze szpuli kołowrotka.
Ewentualne rozwiązanie tego problemu możesz nieć w kołowrotkach z tylnym hamulcem, gdzie szpulę masz montowaną na zatrzask. Poprostu po zazuceniu zestawu i wybraniu luzy spinasz delikatnie spóle z zatrzasku (wtedy swobodnie obraca się na rdzeniu). Po zauważeniu brania energicznie zatrzaskujesz szpulę (uderzając w nią od przodu kołowrotka, zatrzaskujesz), i zacinasz. Lecz i to rozwiazanie jest kłopotliwe i nie komfortowe.
Idealnym kołowrotkiem do takiej metody połowu, jest kołowrotek z wolnym biegiem. Ponieważ jednym ruchem zwalniasz szpulę, jak i jednym ruchem korbki załączasz hamulec. Zaś wolny bieg możesz sobie idealnie wyregulować do warunków panujących nad wodą. (2012/04/13 12:42)

rafau80


ok dzieki ; p (2012/04/13 19:40)

roman76


i tak tylko dla pewności na szczupaka jeszcze nie czas (2012/04/13 20:12)

rafau80


Ale trzeba powoli zacząć sie przygotowywac;) (2012/04/13 20:36)