Zaloguj się do konta

Jak ustalić właściciela jeziora?

utworzono: 2013/11/19 17:13
lin w kapelonach

witam! chciałbym ustalić właściciela jeziora w powiecie Międzyrzeckim w Lubuskim.

Dzierżawcą jest PZW a nie wiem kto właścicielem ,potrzebuje ustalić to w celu budowy kładki na legalu tak stwierdził starosta, najpierw mam ustalić właściciela( nie dzierżawcę),później wystąpić o pozwolenie na budowę bez pozwolenia ale u właciciela... skoro starosta twierdzi ,że nie jest właściecielem to kto? a jezioro jest państwowe ...a starosta nie wie kto jest właścicielem w jego powiecie, ludzie to parodia!!!

[2013-11-19 17:13]

przemek84

ja tez kolego mialem taki sam problem wiec doszlem ze szwagrem pewnej zimy do wniosku ze zrobimy pomost na dziko stoi do tej pory i nie ma problemu pozdrawiam
[2013-11-19 17:19]

lin w kapelonach

pozwolenie n budowę bez pozwolenia!

[2013-11-19 17:22]

lin w kapelonach

Przemek znając życie to jakby cię drapnęli przy budowie kładki zaraz by się wyjaśniło wszystko kogo ,co i jak... to chore!!!

teraz skoro PZW jako dzierżawca nie ma nic do powiedzenia to staraż PZW też w tej sprawie się nie powinna angażować bo to nie ich brocha, paranoja! czyli system wspiera nielegalne budowy kładek wędkarskich do których się każdy boi przyznać jak ktoś dewastuje mu kladkę... hehehe

[2013-11-19 17:28]

JKarp

A jak ustalić właściciela bez nazwy jeziora?JK [2013-11-19 17:33]

lin w kapelonach

nazwa nie ma znaczenia bo u mnie w powiecie jest kilkadziasiąt jezior skarbu państwa , kto jest właścicielem skarbu państwa w powiecie..? skoro nie starosta... czy mam napisać do prezydenta o zezwolenie na budowę bez zezwolenia? jeśli chodzi o konkrety to jezioro Chycina, Gorzyca, Długie,Nietoperek Lewy,Bobowicko,Lubikowo...itd. chyba ,że jedno jezioro ma gmina ,drugie powiat ,a trzecie wojewoda... dodam ,że jeziora są w jednym powiacie. Starosta nic nie wie kogo co i jak... strostwo jest w szoku...

[2013-11-19 17:44]

lin w kapelonach

acha! dostałem od starostwa formularz :ZGŁOSZENIE ROBÓT BUDOWLANYCH NIE WYMAGAJĄCYCH POZWOLENIA NA BUDOWE.

Mam dolączyć do tego zgłoszenia :OŚWIADCZENIE O POSIADANYM PRAWIE DO DYSPONOWANIA NIERUCHOMOSCIĄ NA CELE BUDOWLANE.

i jak będę miał to oświadczenie to wtedy starosta wyda bądź nie wyda zgody... kuma ktoś?

[2013-11-19 17:49]

JKarp

Nazwa ma znaczenie - w ten sposób po nazwie ustalisz właściciela a tak to se możemy gdybać ;-)" "chciałbym ustalic właściciela jeziora""
Stań nad wodą i krzyknij do jeziora - a czyje ty jesteś ?;-)
Zapytaj w gminie - być może to woda należąca do gminy.Zapytaj w RZGW .
JK [2013-11-19 18:02]

lynx

A kto podpisywał umowę z PZW? Podpisują dwie strony najemca i dzierżawca. Jeżeli podpisuje jako najemca to musi byc do tego władny np jako właściciel lub przynajmniej jako plenipotent.
[2013-11-19 18:09]

lin w kapelonach

napisałem do PZW o pozwolenie na budowę kładki , odesłali mnie do starostwa , starostwo a starostwo musi mieć pozwolenie od właściciela którym jak twierdzi PZW jest starostwo... i lekko się pogmatwałem ...

[2013-11-19 18:31]

lin w kapelonach

eureka!!! ja mam udowodnić starostwu ,że jest właścicielem danego akwenu!!!

wtedy jak im udowodnię to mi pozwolą na kładkę!!!

jakie to proste!!!

[2013-11-19 18:38]

Artur z Ketrzyna

Na budowę kładki wędkarskiej, która będzie sięgać w głąb jeziora, tylko do głębokości 2m (od dana do lustra wody). Nie potrzebujesz pozwolenia wodnoprawnego. Wystarczy uprawnionego do rybactwa. Czyli Okręgu PZW. Możesz też o takie zezwolenie postarać się przez swoje koło.
A tak dla własnego spokoju to napisz do RZGW.
Tylko musisz dorzucić ręcznie zrobiona mapkę jeziora i miejsca gdzie ta kładka ma stanąć i do jakiej głębokości jeziora będzie sięgać.

Z twego postu #701647 wynika jaki w PZW maja porządek...

Ps. możesz udać się tez do geodezji w starostwie. Tam mają mapki i powinni wiedzieć czyja woda.
[2013-11-19 19:24]

zenfr

eureka!!! ja mam udowodnić starostwu ,że jest właścicielem danego akwenu!!!

wtedy jak im udowodnię to mi pozwolą na kładkę!!!

jakie to proste!!!

Prawo wodne określa własność wód i granice.Prawdopodobnie rzeki i jeziora sa własnościa  skarbu państwa, a w imieniu SK działa RZGW.Przeczytaj Prawo wodne i nie pytaj w urzędach ,bo nasi urzednicy to" mniej niż zero"

[2013-11-19 22:12]

osa12

Najlepszym ustaleniem do kogo należy dana woda jest ustalenie właściciela gruntu pod wodami. Do tego służą dane katastralne, numery działek można ustalić np tu: http://geoportal.gov.pl.Następnie w odpowiednich wydziałach urzędów (starostwa - geodezji) można ustalić właściciela.
Jeśli chodzi o wody płynące (część jezior do tych wód zaliczono) to właścicielem jest Skarb Państwa, ale zarządzają nimi RZGW dla danego terenu (lub inne podmioty, którzy są uprawnieni do rybactwa z mocy umowy użyczenia z RZGW).
Jeśli chodzi o wody stojące, panuje ogromny bałagan. Część gmin nie wie, że to jej wody, część ma umowy dzierżawy z różnymi podmiotami w tym PZW. Niestety nie zmienia to własności wody (umową dzierżawy nie można przenieść własności), a tym bardziej uprawnionego do rybactwa (na takich wodach uprawnienia do rybactwa wiążą się z własnością gruntu pod wodami). Mimo iż np. PZW dzierżawi taką wodę nie jet uprawnionym do rybactwa - nie mają o tym pojęcia urzędnicy, a tym bardziej działacze PZW, którzy łamiąc prawo zachowują się na tych wodach jako uprawnieni do rybactwa!
Umowa dzierżawy a umowa użyczenia to dwie diametralnie różne umowy prawne !


[2013-11-20 07:40]

może lepiej będzie jak w starostwie powiesz ,że " masz wiedze na temat nielegalnej budowy" i jako obywatel  w/g  przepisów prawnych chcesz powiadomić   właściciela. w ten sposób może pomoga ci ustalic do kogo woda należy. albo wymysł coś innego.
[2013-11-20 08:34]

turinio

Jeżeli chodzi o ustalenie właściciela to będzie ciężko ponieważ w urzędzie który się tym zajmuje (w twoim powiecie) mogą najwyżej powiedzieć ci czy to jest skarbu państwa czy prywatnej osoby jeżeli prywatnej to nie mogą podać ci jego danych :(
[2013-11-20 09:11]

lynx

może lepiej będzie jak w starostwie powiesz ,że " masz wiedze na temat nielegalnej budowy" i jako obywatel  w/g  przepisów prawnych chcesz powiadomić   właściciela. w ten sposób może pomoga ci ustalic do kogo woda należy. albo wymysł coś innego.

To może być dobry sposób.
[2013-11-21 17:59]

 w naszym kraju chyba wszystkie sprawy urzędowe najlepiej jest załatwiać od d....y strony
[2013-11-21 20:12]

lin w kapelonach

jak kogoś to interesuje krok po kroku wytłumaczę jak uzyskac pozwolenie na kładkę i dojakich instytucji się zgłaszać...
[2014-03-10 19:49]

Artur z Ketrzyna

jak kogoś to interesuje krok po kroku wytłumaczę jak uzyskac pozwolenie na kładkę i dojakich instytucji się zgłaszać...

Jak masz pełne doświadczenie i wiedzę na ten temat po możesz się z namoi podzielić, w wątku;
http://forum.wedkuje.pl/f,pomost-wedkarski,726173,0.html
Właśnie tą problematykę porusza, a nurtuje ona wielki kolegów po kiju.
[2014-03-12 18:10]

jadwiga-stejbac

Witaj,jeśli możesz podpowiedz jak krok po kroku zdobyć pozwolenie na kładkę ,napisz do mnie na jaga27@poczta.onet.pl....pozdrawiam [2018-04-20 10:32]