Jak umeblować akwarium ?

/ 68 odpowiedzi / 3 zdjęć
Lopez


Piękne akwarium !!!! Gratulacje !!!!

Oglądanie na pewno jest dużo przyjemniejsze od polskich seriali w tv

                           Pozdrawiam Serdecznie Lopez

(2012/02/23 15:03)

Artur z Ketrzyna


By akwarium było sporo roślinności, a za razem ładny widok. To przy rozmieszczaniu roślin musisz podzielić je na 3-4 przestrzenie. Z tyłu rośliny wysoko pienne, potem średnie, na końcu nisko pienne. i z samego przodu zostawiasz drobny pas bez roślinności. Zagęszczenie jak i rodzaj roślin zależy od twego upodobania. Można też oszukać oko dając na tył akwarium tapetę z akcentem roślinnym.
Ozdoby w postaci naturalnych muszli z czasem się utleniają w wodzie i oddają do niej wapń, który sprawia że woda staje się twardsza. Tak samo piaskowiec.
Napewno najważniejszą rzeczą jest usytuowanie akwarium. Za dużo światła słonecznego spowoduje że będziesz miał problemy z nadmiernym wykwitem glonów. A anty glony negatywnie oddziałują na ryby.
Podłoże zbyt grubo ziarniste spowoduje że zbyt dużo tlenu z wody dojdzie do kożeni, i roślinki będą gnić. Według starej szkoły, to na dno idzie najdrobniejszy (piaseczek) potem ciut grubszy, a na wierzch najgrubszy.
Dno możesz też zaprojektować kaskadowo. Przy pomocy pasków szkła (koniecznie oszlifowane krawędzie, by ryby się nie raniły), rozdzielasz poziomy podłoża. Możesz też do tego użyć łupanych kamieni.
To takie podstawy. (2012/02/23 21:45)

kaziks403


Witam.

Arturze, nie cytuj książek z przed paru dziesięcioleci. Lepiej milczeć niż pisać głupoty:

"Podłoże zbyt grubo ziarniste spowoduje że zbyt dużo tlenu z wody dojdzie do kożeni, i roślinki będą gnić" - odwrotnie. W drobnym żwirku (piachu) korzenie gniją gdyż nie mają wymiany tlenowej.

"A anty glony negatywnie oddziałują na ryby." - w większości tylko ślimakom. Nie spotkałem środka przeciw glonom do stosowania w akwariach szkodliwych dla ryb.

"Ozdoby w postaci naturalnych muszli z czasem się utleniają w wodzie i oddają do niej wapń, który sprawia że woda staje się twardsza. Tak samo piaskowiec." - I dla tego wkłada się je do akwaium z iotopami Malawii, Tangii i Wictorii i wszeńdzie tam gdzie chcemy wodę twardszą i wyższe Ph.

A te paski szkła - moooo - sama natura

 Pozdrawiam

(2012/02/23 23:42)

adrionn911


Dziękuje za wszystkie rady. Moje podłoże to żwir/grys akwarystyczny o frakcji 2-5mm. A co do roślin to mam nadzieję że dziś zacznę sadzić.   (2012/02/24 08:49)

u?ytkownik27292


Jak osoba nie ma znaczenia jest multum akwarystów co aranżują akwarium po zalaniu. CO to jest 45cm wody? przeciętny baniak Nie którzy maja 60 czy 70cm?h i tez sadza po zalaniu. Nikomu nie zabronisz tego
Nikomu i niczego zabraniam. Chodzi wyłącznie o wygodę i pewne cykle biologiczne. Można zdjąć gacie i wypróżnić się jak cywilizowany człowiek, albo nawalić w majty, a później doprowadzić się do porządku. Efekt ten sam, ale droga do jego osiągnięcia zdecydownie różna ;) Pozdrawiam (2012/02/24 11:42)

adrionn911


Właśnie dostałem sadzonki roślin. I pytanie jak je sadzić? włożyć najpierw do wody i dopiero sadzić czy od razu? (2012/02/24 11:46)

tobi088


Właśnie dostałem sadzonki roślin. I pytanie jak je sadzić? włożyć najpierw do wody i dopiero sadzić czy od razu?



Kolego wyciągnij je z koszyczka, wyczyść tą watę co jest i przytnij korzonki tak 2-4cm od pędu głównego (by były białe). Pamiętaj o tym by korzenie były do dołu posadzone a nie w górę (żeby nie wystawały z podłoża), ponieważ będą gniły (nie zawsze ale zdarza się).

pzdr. Patryk (2012/02/24 12:00)

adrionn911


To są sadzonki w woreczkach, niektóre ukorzenione niektóre nie. Obrywać dolne liście trochę? Na jaką głębokość sadzić? (2012/02/24 12:10)

tobi088


pokaż zdjecia to ci powiem (2012/02/24 12:23)

u?ytkownik27292


Sadzonek w woreczkach jeszcze nie widziałem (jeśli mówimy o wersji handlowej). Ale to nieważne. Z korzeniami postępuj tak jak doradził Ci @tobi088.

Jeśli chodzi o dolne liście to usuń wszystkie chore i uszkodzone.

Głebokość sadzenia zależy od tego czy roślina ma formę rozety czy łodygi. Rozetowe sadzimy na głębokość korzeni tzn. cała rozeta ma być nad dnem. Łodygowce posadź tak aby nie wypłynęły zanim się ukorzenią.

No i poczytaj trochę w necie czy dana roślina w ogóle nadaje się do sadzenia. Może masz jakiegoś anubiasa albo wątrobowca - tych roślin nie sadzimy!

(2012/02/24 12:28)

adrionn911


Dziękuję za podpowiedzi, już sobie poradziłem, Anubisa ani wątrobowców jeszcze nie posiadam. Zobaczymy jak to będzie się dalej rozwijać. Pozdrawiam (2012/02/24 12:31)

u?ytkownik27292


Daj fotkę jak się woda wyklaruje to może wyłapiemy odpowiednio wcześniej ew. niedociągnięcia.

(2012/02/24 12:37)

adrionn911


Daj fotkę jak się woda wyklaruje to może wyłapiemy odpowiednio wcześniej ew. niedociągnięcia.



Ok. Na początek i tak rośliny posadziłem tak trochę bez ładu i składu, pewnie i tak będę jeszcze nie raz je przemieszczał. 

(2012/02/24 12:48)

adrionn911


A to lista roślin, zamówiłem je z allegro więc pewnie nie wszystkie będą rosły.1. Hydrocotyle japan2. Hemiathus cuba3. Rotala vietnam4. Ludwigia arcuata5.Amania gracilis6. Pogostemon stellata7. Limnophila aqutica8. Limnophila aromatica9. Gymnocotonis10. Pogostemon erectus11. Rotala nanjenshan12. Rotala wallichiiA może nic z tego nie jest dobre?  (2012/02/24 13:06)

tobi088


A to lista roślin, zamówiłem je z allegro więc pewnie nie wszystkie będą rosły.1. Hydrocotyle japan2. Hemiathus cuba3. Rotala vietnam4. Ludwigia arcuata5.Amania gracilis6. Pogostemon stellata7. Limnophila aqutica8. Limnophila aromatica9. Gymnocotonis10. Pogostemon erectus11. Rotala nanjenshan12. Rotala wallichiiA może nic z tego nie jest dobre? 

Są to rośliny stosunkowo proste w hodowli, co im potrzeba to po pierwsze CO bez tego będzie trochę ciężko, oraz odpowiednia ilość światła chociaż 0,6W/l. Powklejaj sobie w wujka google i zobacz jak duże rosną byś mógł sobie zaplanować 1 plan, 2 plan i 3 plan. Zdjęcia które wkleiłem zawierają prawie, że wszystkie te rośliny więc masz małą ściągawkę.

Jak coś to pytaj... pzdr Patryk (2012/02/24 13:12)

adrionn911


To ja się zapytam o to CO2 o którym wszędzie jest mowa. To jest nic innego jak dwutlenek węgla, każdy to wie. Może to głupie ale mogę to podawać za pomocą własnych płuc i rurki :D. A jak z napowietrzaniem teraz? Ma być włączone czy nie? (2012/02/24 15:20)

tobi088


To ja się zapytam o to CO2 o którym wszędzie jest mowa. To jest nic innego jak dwutlenek węgla, każdy to wie. Może to głupie ale mogę to podawać za pomocą własnych płuc i rurki :D. A jak z napowietrzaniem teraz? Ma być włączone czy nie?


polecam lekturę

http://www.superakwarium.pl/poradnik-akwarystyczny/co2-w-akwarium-id288.html

a druga sprawa to to że co2 musi być rozpuszczone. Najłatwiej jest je wyprodukować je za pomocą tzw. bimbrowni i podawane za pomocą uciętej strzykawki z korkiem lipowym. Jest to najlepszy sposób i jeden z tańszych. Są różne sposoby podawania ale ten co wymieniłem jest najbardziej wygodny i estetyczny. Na alledrogo gościu miał w cenie bodajże około 20zł nawóz podobny do symfonii (zamawiało się tego chyba 5 zestawów) był tam nawóz i gratis dorzucał ten kielich bardzo polecam masz bardzo dobry nawóz kielich i tylko pilnować i nie przesadzać. Poszukaj to nie boli :) 20 zł du..py nie ma a naprawdę będziesz miał tego efekty.

pzdr Patryk (2012/02/24 15:56)

adrionn911


Aha, no dzięki. No a jak z tym napowietrzaniem teraz? (2012/02/24 16:06)

tobi088


a co do twoich płuc to jak kupisz sobie ten kielich to podmuchaj jak się nie zesr...asz to daj znać :). Chodzi o to by doprowadzić do mikroskopijnych "bąbelków" które będą się rozpuszczać w wodzie :) a nie puszczanie wielkich bań które po za tym że fajnie wyglądają tak naprawdę zbyt wiele nie wnoszą. Taka moja jeszcze jedna rada (może dwie) jeżeli masz filtr z oczyszczaczem (czyli z baniaczkiem) możesz dać tam rurkę z bimbrowni i w en sposób dozować. Filtr będzie mieszał bąble i wewnątrz będzie mieszał,rozpuszczał. Tylko jedna sprawa przy starcie bimbrowni uważaj by nie zagazować ryb (przyducha). Najlepiej wsadź roślinki i na miesiąc zapomnij o rybach po miesiącu rośliny się przyjmą zaczną rosnąć ty zaczniesz je obcinać i wtedy wpuść ryby.

a powietrze niech sobie chodzi.. (2012/02/24 16:14)

tobi088


Aha, no dzięki. No a jak z tym napowietrzaniem teraz?



kolego a zaworów zwrotnych używasz? (2012/02/24 16:16)

adrionn911


Ok, już zrozumiałem jak działa ta bimbrownia. Teraz muszę zadbać o lepsze światło bo mam 0.28w/l ale niedługo się to zmieni. (2012/02/24 16:18)

adrionn911


Aha, no dzięki. No a jak z tym napowietrzaniem teraz?



kolego a zaworów zwrotnych używasz?





Nie wiem co to jest, mam tylko filtr wewnętrzny z napowietrzaczem. (2012/02/24 16:23)

tobi088


Aha, no dzięki. No a jak z tym napowietrzaniem teraz?



kolego a zaworów zwrotnych używasz?





Nie wiem co to jest, mam tylko filtr wewnętrzny z napowietrzaczem.

http://allegro.pl/zaworek-zwrotny-zawor-do-napowietrzacza-i-co2-i2165469655.html (2012/02/24 16:26)