Jak umeblować akwarium ?

/ 68 odpowiedzi / 3 zdjęć
Witam, na strychu mam akwarium które kilka lat temu stało w domu. Zdecydowałem że wstawię je do swojego pokoju i stworzę akwarium z prawdziwego zdarzenia z żywymi roślinami itd. ( poprzednio były w nim sztuczne rośliny i nie cieszyło ono specjalnie oka)
W takim razie, proszę Was o pomoc w jego budowie. Jest to zwykłe prostokątne akwarium o pojemności ok 112lJutro mam zamiar je wyczyścić, wstawić do domu i po kolei zacząć meblować. Powiedzcie jaki podłoże, oświetlenie, rośliny, ryby, jakieś dodatki. Wszystko co będzie mi potrzebne. Pokrywa jest z mocowaniami na dwie zwykłe żarówki. Z góry dziękuje za pomoc.
Podoba mi się coś takiego:http://imageshack.us/photo/my-images/135/nr1wesoly1601md7.jpg/
użytkownik77866

na dno nasyp żwiru który wczejśniej wyczyściłeś w wrzątku potem wstaw roślinki większę kamienie które też umyłeś w wrzątku a jeśli chodzi o rybki to głupiki szybko się rozmnorzą i nie są rybą trudną w utrzymaniu  (2012/02/17 22:17)

pstrag222

Czyli interesuje rosliniak? z całym zestawem co2 i laniem nawozów?
Jak umeblować?
Kup dobre podłoże
pro soil,amazonie nie wiem co tam jeszcze jest.
Do tego drobny bazalt czarny.
No i układasz korzonki obsadzasz rośliny jak ci sie podoba. Z zachowaniem proporcji.
Tylko po co Ci taki kłopot? (2012/02/18 10:00)

adrionn911

Nie chodzi mi o takie akwarium w którym główną rolę odgrywają rośliny. Zdjęcie podałem przykładowe, i chodziło mi o umeblowanie. Rośliny chciałbym mieć żywe, mało wymagające, takie też przecież rosną. Chciałbym wiedzieć jakie rośliny i jakie podłoże do nich. Z tego co przeczytałem w innym wątku to Pan bluehornet nie używa nawozów itd. a rośliny rosną. Pozdrawiam 
P.S. A może jest na allegro jakiś zestaw roślin godny uwagi? (2012/02/18 11:58)

pstrag222

Tak oczywiscie sa np.
zwartki(kryptokoryny),moczarka, rogatek,nurzaniec, anubias,limophilia,orzech.
Wystarczy żwirek np. bazalt gradacji 5mm.
Dobre siatło troche serca w to włozyc .
Widzisz z zakupami i meblowaniem to ne takie proste bo akwarium jest Twoje i ma Twoje oko cieszyć (2012/02/18 13:30)

adrionn911

Czyli te gatunki wystarczą do umeblowania takiego akwarium? A mchy? Np. jawajski. (2012/02/18 16:00)

adrionn911

A ile mam kupić podłoża? Jak grubo go nasypać? A co z rybimi odchodami? Jak miałem poprzednio piasek rzeczny to nie było ich widać, a później miałem żwir kupny to z czasem było miedzy kamykami widać mnóstwo odchodów. (2012/02/18 18:37)

kaziks403

Do jego prawidłowego "działania" akwarium będziesz potrzebował:

- żwir "okrągły" 2-4mm - ok15-20l (ten prezentowany z allegro sie nie nadaje). Nie wydawaj kasy na gotowe podłoża - ździerstwo i nowomoda.

- filtra wewnętrznego 600-1000l/g - filtracja mechaniczna + natlenianie

- filtr zewnetrzny + wkłady - filtracja biologiczna

- pokrywa + oświetlenie

- rośliny - zakładając, że chcesz je mieć.

- siatki do wyławiania ryb, termometr, grzałka

Wszystko to montujemy, zalewamy wodą, uruchamiamy filtry i spokojnie oczekujemy ok. 2 tygodni na utworzenie się w akwarium odpowiednich warunków dla danych gatunków ryb. Np.woda miekka o niskim Ph (odczyn kwaśny) dla ryb wód ciemnych (np Amazonka: skalary, neony, pielegnice amer.), woda o Ph obojetnym ( np. dla piekniczowatych, karpiowatych) i woda twarda o Ph wysokim (odczyn zasadowy) np. dla pielegnic afrykańskich. Do pomiaru tych podstawowych właściwości służą odpowiednie odczynniki, które mozna nabyć w akwarystycznym.

Jak to wszystko działa i spełnia określone, założone przez akwarystę warunki zaczynamy myśleć o rybach. NIE ODWROTNIE.

Rośliny: najlepiej nabyć w miejscowym sklepie. Dużo wiedzy o roślinach http://www.roslinyakwariowe.pl

Jeżeli pomogłem to sie cieszę. Jak potrzeba będzie szczegółowiej to proszę na pw.

Pozdrawiam.

(2012/02/20 13:15)

adrionn911

Dziękuje za pomoc. Tyle mi na razie wystarczy. Większość z tych potrzebnych elementów już posiadam. Pozdrawiam (2012/02/20 16:09)

użytkownik27292

(...)Tylko po co Ci taki kłopot?

W tym momencie opadło mi wszystko co tylko było możliwe. Od szczeny, aż po martwy naskórek z pięt... Bez komentarza.

Pozdrawiam :) (2012/02/20 18:52)

kaziks403

No pstrąg dałeś .......

To jak odnieść sie do reszty Twoich postów?

(2012/02/20 22:21)

pstrag222

(...)Tylko po co Ci taki kłopot?

W tym momencie opadło mi wszystko co tylko było możliwe. Od szczeny, aż po martwy naskórek z pięt... Bez komentarza.

Pozdrawiam :)

Mi tez szczena opadła i co?

Chodzi o taki kłopot że w akwariach roslinych jest mnóstwo roboty mówie o prawdziwych roślinnych . Od dawkowania nawozów po przycinki, podmianki częstrze i ogólnie same kłopotyWalki z glonkami na delikatnych roślinach to masakra

(2012/02/21 10:23)

zyga1949

Akwarium-dla jednych pasja ,dla innych strata czasu. (2012/02/21 10:42)

adrionn911

Ja dopiero zaczynam i wiem że o to trzeba dbać, a szczególnie jak się ma rośliny te o większych wymaganiach. Dlatego chciałbym posadzić jakieś mało wymagające.Czy takie podłoże do akwarium przeznaczone trzeba jakoś przygotować przed zasypaniem nim dna? Czy już jest odpowiednio wyczyszczone? (2012/02/21 11:14)

kaziks403

Witam ponownie.

Każdy żwir, skąd by nie był, trzeba płukać. Niestety trwa to dosyć długo, aż woda będzie czysta. Po płukaniu należy żwir rozłożyć na dnie czystego zbiornika. Zalewasz wodą, włączasz filtry i niech się klaruje. Po paru dniach możesz posadzić roślinki. Wraz z nimi, bardzo dobrze jest wpuścić parę ryb żyworodnych (gupik,mieczyk, molinezja) których odchody szybko użyźniają żwir oraz przyspieszają wytworzenie w zbiorniku równowagi biologicznej. Proponuję jeszcze wpuścić do akwa ślimaki świderki. Robią w podłożu bardzo dobrą robotę.

Z roślin na początek polecam - nurzańce (popularne trawki), anubiasy ( korzeni nie wsadzamy w całości do żwiru), hygrophilie corymbosa ( pot. dąbek) oraz żabienicę amazońską (pot.amazonka), Ludwigie. Żabienicę i Ludwigie sadzisz pod żarówkami.

Większość roślin sprzedawanych w sklepach pochodzi z upraw hydrophonicznych i po zasadzeniu w akwarium bardzo zmienia wygląd (kształt liści, kolor). Nie należy się tym przejmować jeżeli roślina rośnie. Do tego, jakie rośliny będą u Ciebie dobrze rosły, bez angażowania dużych środków finansowych, będziesz musiał dojść sam metodą prób i błędów.

W sklepach często polecają tanie moczarki, wywłóczniki, cabomby, bacopy, alternanthery - na początek nie polecam bo część lubi zimne wody a inne bardzo mocne oświetlenie.

Wbrew potocznej opinii, cryptokoryny są roślinami problematycznymi, równiez nie polecanymi dla początkujących. Jak byś się jednak upierał to ewentualnie Cryptokoryna nevillii i wendti. 

Podaj mi na Pw e-maila to Ci prześlę poradnik akwarystyczny w Pdfie.

POZDRAWIAM

(2012/02/21 13:48)

pstrag222

E anubias w żwirze?
Tylko i wyłącznie obsadzasz nim korzeń dopiero wtedy ujrzysz jego piękno,
Moczarki pochodzące z sklepu są przyzwyczajone do ciepłej wody.
W środkowa warstwę żwiru mógłys pokusić sie o danie tabletek tetry initial stik ale nnie musisz.
Zwartki lubią jałowe podłoże i owszem sa problematyczne ale nie zawsze ot takie himeryczne roślinki (2012/02/21 18:25)

adrionn911

Podłoże już jest, woda się filtruje. W tygodniu posadzę pierwsze rośliny. Zastanawiam się właśnie jakie. Na pewno anubis, nurzaniec, jakiś mech, rogatek sztywny z tego co wyczytałem wytwarza jakieś związki które ograniczają wzrost glonów, prawda to? I nie wiem ile z tych roślin dostane w swojej okolicy.   (2012/02/21 19:28)

pstrag222

Rogatek jako roslina szybko rosnaca jest wskazana do śierzego baniaka. co do anubiasa to kup go i  przywiaz delikatnie do korzenie ładnie wyrośnie i pięknie wyglada, a odwdzięczy ci sie pieknymi kwiatami. (2012/02/21 21:02)

adrionn911

Dzięki za rady. A macie może jakiś patent do przymocowania grzałki i filtra? Bo te urządzenia mam jeszcze z poprzedniego akwarium i przyssawki zrobiły się twarde i nie trzymają. (2012/02/22 09:18)

pstrag222

Przyzsawki można do kupic za grosze (2012/02/22 12:49)

użytkownik27292

Witam,

Wtrącę się bo padło kilka błędnych rad.

1. Rośliny sadzimy przed zalaniem, a nie kilka dni po zalaniu.

2. Żyzne podłoże jest bardzo ważne, ale nie piszcie już o tych cudownych kupach ryb bo ręce opadają. Tym bardziej nie wpuszczamy ryb przed zamknięciem się cyklu azotowego bo to rybie łajno, zamiast pomóc to moco zaszkodzi.

PS. Szkoła japońska uczy, aby zaraz po zalaniu dawać światło na full i na maxa zakwasić wodę CO2, ale to dotyczy akwariów roślinnych z dużą ilością zieleniny na starcie więc podaję to jako ciekawostkę bo mało kogo stać na wydatek rzędu 500 i więcej złotych polskich na same rośliny przy startowaniu z akwarium.

3. Jeśli dobrze zrozumiałem to @adrionn911, pytał o płukanie gotowego podłoża, a nie żwiru. Jeśli chodzi o gotowce, czy to w postaci substratu czy gotowego granulatu to zdecydowanie nie płuczemy - po co wylewać do kibla to za co zapłaciliśmy.. bez sensu. Jednakże należy pamiętać, aby po zastosowaniu "gotowca" częściej podmienić wodę na starcie - nawet 1 raz dziennie (dot. ADowskiej Amazonii).

To chyba wszystko.. z czym się (nie)zgadzam ;)

Pozdrawiam

(2012/02/22 18:04)

pstrag222

Witam,

Wtrącę się bo padło kilka błędnych rad.

1. Rośliny sadzimy przed zalaniem, a nie kilka dni po zalaniu.

Rośliny sadzi sie i przed zalanie i po zalaniu wszystko zalezy od osoby i roślin ponieważ nie wyobrazamsobie sadzenia delikatnych oślin trawnikowych przed zalaniem
(2012/02/22 18:50)

użytkownik27292

Rośliny sadzi sie i przed zalanie i po zalaniu wszystko zalezy od osoby i roślin ponieważ nie wyobrazamsobie sadzenia delikatnych oślin trawnikowych przed zalaniem

Po zalaniu to można dosadzać (żadna roślina czy akwarysta nie ma tutaj ani znaczenia, ani nie stanowi reguły czy wyjątku).

Jeśli chodzi o sadzenie delikatnych roślin trawnikowych przed zalaniem to żaden problem. Myślałem, że pisząc "sadzenie przed zalaniem" oczywistym będzie, że obsadzanie zieleniną odbywa się w częściowym zalaniu, co jakiś czas zraszając posadzone rośliny.

I to ja nie wyobrażam sobie aranżowania trawnika mając nad dnem 45cm wody - beznadzieja.

Tutaj jeden z 1000 przykładów: ADA VIEW (2012/02/23 09:53)

pstrag222

Jak osoba nie ma znaczenia jest multum akwarystów co aranżują akwarium po zalaniu.
CO to jest 45cm wody? przeciętny baniak Nie którzy maja 60 czy 70cm?h i tez sadza po zalaniu.
Nikomu nie zabronisz tego (2012/02/23 10:44)

tobi088

Na zdjęciu jest jeden ze starych moich baniaczków tylko 60 litrów, prowadzony pod holendra.
A teraz tak moja rada.

Żwir jaki polecam to JBL Mandano (czy jakoś tak) taki czerwony, dostępny na allegro.
Przy twoim baniaku starczy go 10l ale na środku zbiornika rozsypiesz 5l ziemi do kwiatków (torfu) i przysypiesz tym żwirem.
Później rośliny, hmmm temat rzeka... na początek polecam roślinki cięte oraz szybko rosnące, ale zanim do tego dojdziesz to podstawową rzeczą jest OŚWIETLENIE i CO. bez tego ani rusz z ładnym akwarium. Jeżeli potrzebujesz rady napisz na PW chętnie podpowiem.

pzdr. Patryk (2012/02/23 14:56)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.