- żwir "okrągły" 2-4mm - ok15-20l (ten prezentowany z allegro sie nie nadaje). Nie wydawaj kasy na gotowe podłoża - ździerstwo i nowomoda.
- filtra wewnętrznego 600-1000l/g - filtracja mechaniczna + natlenianie
- filtr zewnetrzny + wkłady - filtracja biologiczna
- pokrywa + oświetlenie
- rośliny - zakładając, że chcesz je mieć.
- siatki do wyławiania ryb, termometr, grzałka
Wszystko to montujemy, zalewamy wodą, uruchamiamy filtry i spokojnie oczekujemy ok. 2 tygodni na utworzenie się w akwarium odpowiednich warunków dla danych gatunków ryb. Np.woda miekka o niskim Ph (odczyn kwaśny) dla ryb wód ciemnych (np Amazonka: skalary, neony, pielegnice amer.), woda o Ph obojetnym ( np. dla piekniczowatych, karpiowatych) i woda twarda o Ph wysokim (odczyn zasadowy) np. dla pielegnic afrykańskich. Do pomiaru tych podstawowych właściwości służą odpowiednie odczynniki, które mozna nabyć w akwarystycznym.
Jak to wszystko działa i spełnia określone, założone przez akwarystę warunki zaczynamy myśleć o rybach. NIE ODWROTNIE.
Rośliny: najlepiej nabyć w miejscowym sklepie. Dużo wiedzy o roślinach http://www.roslinyakwariowe.pl
Jeżeli pomogłem to sie cieszę. Jak potrzeba będzie szczegółowiej to proszę na pw.
Pozdrawiam.
(2012/02/20 13:15)(...)Tylko po co Ci taki kłopot?
W tym momencie opadło mi wszystko co tylko było możliwe. Od szczeny, aż po martwy naskórek z pięt... Bez komentarza.
Pozdrawiam :) (2012/02/20 18:52)
No pstrąg dałeś .......
To jak odnieść sie do reszty Twoich postów?
(2012/02/20 22:21)(2012/02/21 10:23)(...)Tylko po co Ci taki kłopot?W tym momencie opadło mi wszystko co tylko było możliwe. Od szczeny, aż po martwy naskórek z pięt... Bez komentarza.
Pozdrawiam :)
Mi tez szczena opadła i co?
Chodzi o taki kłopot że w akwariach roslinych jest mnóstwo roboty mówie o prawdziwych roślinnych . Od dawkowania nawozów po przycinki, podmianki częstrze i ogólnie same kłopotyWalki z glonkami na delikatnych roślinach to masakra
Witam ponownie.
Każdy żwir, skąd by nie był, trzeba płukać. Niestety trwa to dosyć długo, aż woda będzie czysta. Po płukaniu należy żwir rozłożyć na dnie czystego zbiornika. Zalewasz wodą, włączasz filtry i niech się klaruje. Po paru dniach możesz posadzić roślinki. Wraz z nimi, bardzo dobrze jest wpuścić parę ryb żyworodnych (gupik,mieczyk, molinezja) których odchody szybko użyźniają żwir oraz przyspieszają wytworzenie w zbiorniku równowagi biologicznej. Proponuję jeszcze wpuścić do akwa ślimaki świderki. Robią w podłożu bardzo dobrą robotę.
Z roślin na początek polecam - nurzańce (popularne trawki), anubiasy ( korzeni nie wsadzamy w całości do żwiru), hygrophilie corymbosa ( pot. dąbek) oraz żabienicę amazońską (pot.amazonka), Ludwigie. Żabienicę i Ludwigie sadzisz pod żarówkami.
Większość roślin sprzedawanych w sklepach pochodzi z upraw hydrophonicznych i po zasadzeniu w akwarium bardzo zmienia wygląd (kształt liści, kolor). Nie należy się tym przejmować jeżeli roślina rośnie. Do tego, jakie rośliny będą u Ciebie dobrze rosły, bez angażowania dużych środków finansowych, będziesz musiał dojść sam metodą prób i błędów.
W sklepach często polecają tanie moczarki, wywłóczniki, cabomby, bacopy, alternanthery - na początek nie polecam bo część lubi zimne wody a inne bardzo mocne oświetlenie.
Wbrew potocznej opinii, cryptokoryny są roślinami problematycznymi, równiez nie polecanymi dla początkujących. Jak byś się jednak upierał to ewentualnie Cryptokoryna nevillii i wendti.
Podaj mi na Pw e-maila to Ci prześlę poradnik akwarystyczny w Pdfie.
POZDRAWIAM
(2012/02/21 13:48)
Witam,
Wtrącę się bo padło kilka błędnych rad.
1. Rośliny sadzimy przed zalaniem, a nie kilka dni po zalaniu.
2. Żyzne podłoże jest bardzo ważne, ale nie piszcie już o tych cudownych kupach ryb bo ręce opadają. Tym bardziej nie wpuszczamy ryb przed zamknięciem się cyklu azotowego bo to rybie łajno, zamiast pomóc to moco zaszkodzi.
PS. Szkoła japońska uczy, aby zaraz po zalaniu dawać światło na full i na maxa zakwasić wodę CO2, ale to dotyczy akwariów roślinnych z dużą ilością zieleniny na starcie więc podaję to jako ciekawostkę bo mało kogo stać na wydatek rzędu 500 i więcej złotych polskich na same rośliny przy startowaniu z akwarium.
3. Jeśli dobrze zrozumiałem to @adrionn911, pytał o płukanie gotowego podłoża, a nie żwiru. Jeśli chodzi o gotowce, czy to w postaci substratu czy gotowego granulatu to zdecydowanie nie płuczemy - po co wylewać do kibla to za co zapłaciliśmy.. bez sensu. Jednakże należy pamiętać, aby po zastosowaniu "gotowca" częściej podmienić wodę na starcie - nawet 1 raz dziennie (dot. ADowskiej Amazonii).
To chyba wszystko.. z czym się (nie)zgadzam ;)
Pozdrawiam
(2012/02/22 18:04)(2012/02/22 18:50)Witam,
Wtrącę się bo padło kilka błędnych rad.
1. Rośliny sadzimy przed zalaniem, a nie kilka dni po zalaniu.
Rośliny sadzi sie i przed zalanie i po zalaniu wszystko zalezy od osoby i roślin ponieważ nie wyobrazamsobie sadzenia delikatnych oślin trawnikowych przed zalaniem
Rośliny sadzi sie i przed zalanie i po zalaniu wszystko zalezy od osoby i roślin ponieważ nie wyobrazamsobie sadzenia delikatnych oślin trawnikowych przed zalaniem
Po zalaniu to można dosadzać (żadna roślina czy akwarysta nie ma tutaj ani znaczenia, ani nie stanowi reguły czy wyjątku).
Jeśli chodzi o sadzenie delikatnych roślin trawnikowych przed zalaniem to żaden problem. Myślałem, że pisząc "sadzenie przed zalaniem" oczywistym będzie, że obsadzanie zieleniną odbywa się w częściowym zalaniu, co jakiś czas zraszając posadzone rośliny.
I to ja nie wyobrażam sobie aranżowania trawnika mając nad dnem 45cm wody - beznadzieja.
Tutaj jeden z 1000 przykładów: ADA VIEW (2012/02/23 09:53)
Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.