Zaloguj się do konta

Jak to jest z kalendarzem brań ?

utworzono: 2012/04/07 20:47
gucio1982

witam,jak to jest z tym kalendarzem bran? podchodzic do tego na serio? co wędkarze z duzym doswiadczeniem mysla na ten temat? [2012-04-07 20:47]

jarko68

wędkuję od kilkunastu lat kiedyś nie patrzyłem na kalendarz lub takowego nie był nie wiem? Od kilku lat patrzę ale wnioski same się nasuwają że nie warto. To tak samo jak z przewidywaniem pogody nie do końca prawda  [2012-04-07 21:14]

Horusek4

Daj sobie spokoj z tym kalnedarzem.Kilka razy probowalem sprawdzic i lipa na kalendarzu brania bardzo dobre a nad stawem zero bran
[2012-04-07 21:18]

okonilowca

Np dzisiaj :) Brań zero, a w rzeczywistości płoć skubała jak głupie :) Tylko z ciekawości sprawdzam co podaje kalendarz. Jadąc na ryby kieruje się tylko ciśnieniem.
[2012-04-07 21:20]

krzychu64

Witam.
Z mojego doświadczenia wynika jednoznacznie, że najważniejsze jest ciśnienie. Nie może skakać. Przy tendencji wzrostowej niewiele się zmienia. Najgorszy jest jego spadek. Na łowisku najlepiej byłoby usiąść pod fale, a już prawie zawsze w miejscu gdzie jest falka.
[2012-04-07 21:22]

Romuald55

Jeżeli dany kalendarz brań jest oparty na fazach księżyca a pogoda jest ustabilizowana przez kilka dni to dane tam zawarte w dużej części się sprawdzają.Mam taki kalendarz w bardzo starej książce wędkarskiej i moje powyższe zdanie jest oparte na wieloletnich obserwacjach i porównaniach z tym kalendarzem. [2012-04-07 21:22]

turu82

ja jak mam ochotę jechać na ryby to nawet złe brania w kalendarzu nie są w stanie mnie niezniechęcic czasem jade w złe brania i łowię RYBKI a czesem w dobre i jest słabo Z RYBKAMI 

                                                                                                      POZDRAWIAM

[2012-04-07 21:32]

fishtrace

Przeciez to czysta fikcja, rownie dobrze mozna isc do wrozki, a jezeli ktos uwaza inaczej to powiedzcie mi na jakiej podstawie ustalaja taki kalendarz. [2012-04-07 21:45]

krzychu64

Fikcja!
Taki sam kalendarz dla całej Polski hmm :)

Co najmniej dziwne. Podam wam pewne zjawisko które zauważyliśmy wraz z kolegą z sąsiedniej miejscowości ok. 10km. Jak u niego ryba bierze to u mnie na zbiorniku przeważnie posucha. Jak bierze u mnie to u niego flauta. I co na to "kalendarz brań". Tylko 10 km dalej, a co do całego kraju. Jak to się może przedstawiać.
[2012-04-07 22:04]


Kalendarz brań traktuje tak samo jak horoskop, z przymrużeniem oka. [2012-04-07 22:55]

toma7802

Taka prawda jak to że krasnoludki są na świecie,nie wiem po co ktoś to wogóle  publikuje. [2012-04-07 23:02]

dviva

Z tym kalendarzem jest jak z totolotkiem mozna zaryzykowac ale efekty sa rozne.....raz jest a raz nie.... [2012-04-08 01:13]

maciekn

Ten kalendarz to się tak sprawdza jak ten góral co przepowiada pogodę na cały miesiąc hehehe ;) .
[2012-04-08 02:25]

Bernard51

Jeżeli sie zestawi stabilne cisnienie przez najmniej 3 dni i do tego fazy ksiezyca moż byc pomocne,
a kaledarz nam pokazuje na podstawie faz ksiezyca i co pisal Romuald55 z zestawieniem cisnienia moze byc skuteczny.
Ale to wszystko zalezy od wedkarza sami wiecie "ze lowi sie glowa"
[2012-04-08 06:32]

Zibi60

Przerabiałem kalendarz, nawet kiedyś sam robiłem notatki, które miały go weryfikować - nic z tych rzeczy ! Miałem wiele sytuacji, podobnych do opisywanych przez Krzyśka @krzychu64, a nawet na tym samym akwenie, jedni połowili a inni twierdzili, że ryba w ogóle nie brała.
Co do ciśnienia, też nie do końca jest to prawdą, miałem takie zdarzenie: kilkanaście dni maja z piękną, bezchmurną, wysokociśnieniową aurą, w ciągu paru godzin całkowite załamanie - spadek ciśnienia, duży wiatr, pełne zachmurzenie i opady - brakło nam zanęty do sprężyn przy połowie na ciężko, tyle było brań.
Teraz wykorzystuję kalendarz jako usprawiedliwienie przy braku brań.
[2012-04-08 08:23]

Bernard51

Kazdy z nas ma pewne doswiadczenie a ja wiem gdy jest cisnienie ok. 1000 i jest burzowo a ksiezyc jest na nowiu to sa najlepsze brania lacznie z drapieznikiem
OJ w ten czas w domu nie siedze!!
[2012-04-08 09:08]

Bernard51

Napewno mieliscie brania fantastyczne leszcza bo on takie zalamania lubi karas ale mniej i lin jaszcze
Ale wszystko mozliwe ze ryba w kazdym jeziorze reaguje inaczej napewno ekspertem nie jestem?
[2012-04-08 09:11]

kaban

Przeciez to czysta fikcja, rownie dobrze mozna isc do wrozki, a jezeli ktos uwaza inaczej to powiedzcie mi na jakiej podstawie ustalaja taki kalendarz.



I tu się zgadzam,a kalendarz oparty jest ponoć o fazy księżyca. Jak wspomniano w poprzednich postach -reguły nie ma.
[2012-04-08 09:58]

ryukon1975

Przeciez to czysta fikcja, rownie dobrze mozna isc do wrozki, a jezeli ktos uwaza inaczej to powiedzcie mi na jakiej podstawie ustalaja taki kalendarz.




Ja uważam inaczej.

Ktoś łatwowierny i naiwny ma to samo z kalendarza co i z przepowiedni wróżki.
Z jedna zasadniczą różnicą kalendarz wychodzi o wiele taniej.:)
Jasnowidz,wróżka itp. wiąże się z poważnymi wydatkami.:)

Nie radzę spoglądać na prognozy w kilku kalendarzach,załamanie nerwowe jak w banku.:)
[2012-04-08 11:18]

marekwrw

Ja łowię już ponad rok. Jestem młodym wędkarzem. Ale kalendarz brać to głupota moim zdaniem... Liczy się ciśnienie i pogoda, rzadko co ryba weźmie w środku upalnego dnia gdzie woda jest nagrzana a temperatura wynosi +30..a kelendzarz pokazuje bardzo dobre brania... a w nocy siedzisz i nic...
[2012-04-08 11:27]

Romuald55

Na moim blogu zamieściłem belgijska tabelę brań opracowaną na podstawie wpływu księżyca.Zainteresowanych zapraszam. [2012-04-08 12:52]

marek-debicki

Większość kalendarzy brań sporządzana jest na bazie kalendarzy faz księżyca, które to fazy da się przewidzieć ze znacznym wyprzedzeniem http://marek-debicki.wedkuje.pl/blog/index.php?ID=2051&p=news&limit=6 [2012-04-08 20:21]

Kalendarz brań miałby sens, gdyby został opracowany dla danego zbiornika indywidualnie. Każdy rok jest inny. Inne są temperatury wody w różnych rocznikowo , analogicznych okresach czasu. Fazy księżyca nie zawsze pokrywają się rocznie z tymi samymi datami. Nikt nie jest w stanie przewidzieć jaka będzie pogoda w analogicznym czasie kolejnego roku. Stworzenie dział;ającego kalendarza brań jest niemożliwe.

Ja stosuję jedną i tylko jedną metodę:

Jeśli pogoda jest "homopozytywna", to jest też "fiszopozytywna. To znaczy że jeśli aura jest korzystna dla człowieka, to i taką samą reakcję wywołuje u innych stworzeń.

Żadna zawierucha, żaden skwar, żadne niekorzystne biomety nie będą nigdy korzystnie wpływać na brania. Mam to nieszczęście ( a może szczęście), że jestem homeopatą i z czułością mimozy wyczuwam ujemne warunki atmosferyczne. A jeśli warunki te są do dupy w moim odczuciu, to i dla ryb raczej są wtedy do niczego. 

Czyli jedynym kalendarzem brań jestem dla siebie ja sam. Wszystkie inne zawsze mnie zawodziły.

Biomet panowie - to jest ważna rzecz dla wędkarza. Biomet odbija się na całej przyrodzie, a co za tym idzie także na rybach. Ile ja połowiłem w czasie pełni?! Ile połowiłem  przy niskim ciśnieniu?! O burzowych frontach nie wspomnę! 

Powodzenia - jeśli chcecie łowić według kalendarza fikcji i ułudy.

:)

[2012-04-08 23:19]

JOPEK1971

Jak w kalendarzu są słabe brania to nie wychodzę nawet do baru,laski inaczej patrzą,normalnie zero brań...Ani czarnulka,ani blondi.Normalnie nic, a "szczytówka"jak stoi tak stoi,zaklęta czy coś? ;-)))  [2012-04-09 01:13]

Bernard51

Jest pelnia i wachajace sie cisnienie jak z braniami oprucz drapieżnika kiepsko i calkiem kiepsko nie zalezy od rejonu Polski jak i wody??
Pozdrawiam
[2012-04-10 18:15]

marek-debicki

Nawiązując do postu kolegi Zibi60, mogę jedynie sięę przyłączyć do opinii, że stabilne wysokie ciśnienie nie gwarantuję dobrych brań. Czasami właśnie uchwycenie takie delikatnego spadku tego ciśnienia może okazać się rewelacyjne wędkarsko. Dlatego na bieżąco śledzę stronę pogodynka.pl, na której można podejrzeć prognozę pogody łącznie z przewidywanym  ciśnieniem, temperaturą i kierunkami wiatru oraz zachmurzeniem. [2012-04-11 22:30]