Zaloguj się do konta

Jak to jest z okresami ochronnymi??

utworzono: 2012/03/02 09:22
tuptusp

Witam!
Jak to jest z okresem ochronnym ryb? Czy jak ryba ma okres ochronny to pod żadnym pozorem nie można jej łapać?? Co gdy np. spiningujemy i zapnie się nam szczupak podczas swojego okresu ochronnego? Czy za takie coś możemy zostać ukarani grzywną? Czy możemy łapać szczupaki ale bezwarunkowo muszą wracać do wody? Przecież nie mamy wpływu na to jaka ryba nam weźmie.
[2012-03-02 09:22]

MASTINO

Nie wolno CELOWO ich łowić, a tym bardziej zabierać. Masz przyłów w postaci gatunku ryby w okresie ochronnym, to bezwzględnie, BEZWARUNKOWO musisz ją wpuścić z powrotem do jej wody, nawet z marną szansą na jej przeżycie. A wpływ na to jaka ryba nam weźmie, w jakimś stopniu mamy. Nie założysz przecież na zestaw niby płotkowy haka nr 2, wątroby drobiowej, rosówki wielkości zaskrońca, czy kartofla, łowiąc płotki, wzdręgi, krąpie, czy nawet dużego kopyta, blachy lub innej sztucznej przynęty z wolframem, łowiąc okonki.  [2012-03-02 09:36]

Ani ryba nie zna swojego okresu ochronnego ani przynęta nie jest taka bystra żeby zaczepiać tylko ryby poza okresem ochronnym...:) Przepisy jasno określają takie sytuacje. Jeżeli trafi się Tobie przyłów w postaci szczupaka czy sandacza czy jakiejkolwiek innej rybki w okresie ochronnym to jeżeli natychmiast tą rybkę odhaczysz i wypuścisz do wody, wszystko będzie w porządku i zgodnie z przepisami. To samo dotyczy wymiaru ochronnego. Za mała rybka wraca natychmiast do wody.
[2012-03-02 09:40]

tuptusp

No jakiś tam wpływ na rodzaj zestawu i przynety mamy ale co nam się zachaczy to już nie:)

Oczywiście chcę postępować zgodnie z przepisami dlatego pytam i chodzi mi o taką sytuację w krórej bede chciał połowić okonie na woblera 6cm i z uwagi że może uderzyć na niego szczupak albo sandacz założe cieniutką stalkę aby w takiej sytuacji nie stracić woblera, czy za coś takiego może grozić mi mandat??

[2012-03-02 13:43]

pawelz

Mandatu nie dostaniesz, nikt Ci nie udowodni celowego lowienia szczupakow, ale zastanow sie sam czy 6 cm wobler plus stalka to najlepszy zestaw na okonie wczesna wiosna ?. Ja gdybym zobaczyl taki zestaw, mialbym wyrobione zdanie. Rozumiem 2-3 cm woblerek na wiosennego okonia. Ale 6 cm w okresie, kiedy te ryby sa wyjatkowo niemrawe ?.
[2012-03-02 14:04]

MASTINO

No jakiś tam wpływ na rodzaj zestawu i przynety mamy ale co nam się zachaczy to już nie:)

Oczywiście chcę postępować zgodnie z przepisami dlatego pytam i chodzi mi o taką sytuację w krórej bede chciał połowić okonie na woblera 6cm i z uwagi że może uderzyć na niego szczupak albo sandacz założe cieniutką stalkę aby w takiej sytuacji nie stracić woblera, czy za coś takiego może grozić mi mandat??

Nie, za to nie. Za zabranie ryby będacej w okresie ochronnym już na pewno tak. Na okonie stalki nie zakładasz, bo po co. A sandacz ma okres ochronny dłużej niż szczupak. Także używanie dużych przynęt sztucznych i stalki może wskazywać na to, że masz zamiar łowić chronione okresem gatunki. A po co masz kusić los? Myśliwi nie stosują kul na jelenie, chcąc polować na bażanty czy zające.

[2012-03-02 14:07]

gomez7

Jeśli celowo nastawiasz sie na szczupłego to możesz poniesc konsekwencje ale jesli nie i jest to przyłów to tylko odhacz i do wody i nic sie nie stało.

[2012-03-02 14:34]

Sierpik

Witam !

Chciałbym wszystkim polecić nowy numer WW , a w nim artykół zatytułowany "Łowić w czas ohrony ? "

Pozdrawiam

[2012-03-02 14:36]

Sierpik

Witam !

Chciałbym wszystkim polecić nowy numer WW , a w nim artykół zatytułowany "Łowić w czas ohrony ? "

Pozdrawiam

ps. ochrony przez "ch" oczywiście :)

[2012-03-02 14:39]

tuptusp

Wiec z tego co piszecie wynika że nie poniosę konsekwencji, ale też nie będę miał rezultatów jeśli chodzi o okonia.
To radzicie bez stalki i na jaką maksymalną wielkość przynęty się nastawić?
Spining o ciężarze wyrzutu do 5g/24g i 2,70 m nada się do takich delikatnych przynęt??   
[2012-03-02 15:23]

Sierpik

Tam poczytaj i ewentualnie popytaj :

http://www.wedkuje.pl/g,okonie-na-spinning-i-paprochy-porady-spiningowe-okonie,71.html

[2012-03-02 17:23]

MASTINO

Wiec z tego co piszecie wynika że nie poniosę konsekwencji, ale też nie będę miał rezultatów jeśli chodzi o okonia.
To radzicie bez stalki i na jaką maksymalną wielkość przynęty się nastawić?

Spining o ciężarze wyrzutu do 5g/24g i 2,70 m nada się do takich delikatnych przynęt?? 

A skąd to stwierdzenie? To okoń bierze tylko na 6-centymetrowe przynęty? Hmmm...a to coś nowego.  

[2012-03-02 17:27]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia