Zaloguj się do konta

Jak sprawdzić, czy żyłka jest stara?

utworzono: 2011/02/16 09:29
bambo225

Witam chcę kupić sobie żyłkę trabucco T-force spinning 3 szpulki na cały sezon ale jak sprawdzić czy żyłka nie jest zleżała stara  żeby nie pękała mi na węzłach czy rwała się zaraz  przecież żyłki nie mają daty produkcji i mogą mieć po parę lat trzeba by obserwować nowości i wtedy kupować a w sklepie nie każdy powie prawdę czy żyłki są w miarę świeże a znowu sprzedawcy nie chcą żeby sobie z każdej szpulki uwinąć kawałek na sprawdzenie czy jest dobra żyłka  [2011-02-16 09:29]

Amitaf

Tak na prawdę jest. Nigdzie na opakowaniach nie widnieje data. A szkoda. Ja sprawdzam żyłkę jeszcze w sklepie. Robię węzeł i próbuje zerwać. Wiadomo, że w zależności od użycia siły pęknie zawsze. ale, jak wkładam w to dużo siły - kupuję. Na razie innej metody nie mam. I jeszcze; trzeba patrzeć czy się żyłka za bardzo nie rozciąga i pocienia przy próbie.     [2011-02-16 10:14]

bobus86

no racja zaden sprzedawca ci sie nie przyzna od kiedy zylka lezy mu na regale.zawsze maja nowe:)ja mam taki sposub.biore szpule i rozwijam okolo 80 cm i patze czy zylka sie nie zwija.na starych robia sie takie jak by kola cos w rodzaju sprezyny wtedy wiem ze zylka juz jest dosc zlezala.wez sobie np stara zylke ktora masz na kolowrotku i rozwin kawalek tez ci sie cos takiego porobi,a nowa zylka bedzie w miare prosta  [2011-02-16 10:14]

bobus86

no racja zaden sprzedawca ci sie nie przyzna czy zylka jest nowa.ja zawsze jak kupuje zylke to rozwijam ze szpulki okolo 80 cm i jesli zylka sie zwija w cos w rodzaju sprezyny to znaczy ze juz troche lezy na regale a dobra nowa zylka uklada sie w miare prosto.dla przykl;adu wez sobie stara zylke z kolowrotka i rozwin kawalek [2011-02-16 10:18]

lechu80

W każdym sklepie można odwinąć kawałek na sprawdzenie czy mocna. Wystarczy zawiązać zwykły supełek na żyłce i pociągnąć. jak się urwie przy niewielkim naciągnięciu żyłki to jest słaba żyłka. po tym sprawdzeniu robi się jeszcze jeden test. Zawiązuje na końcu dużą pętle tak jak na przypon. Wiązanie na ósemkę. Rękę wkładam w tę pętle a drugą trzymam szpulę i ciągnę. Jak jest ciężko urwać to znaczy że jest dobra. Mnie trafiło tak kilka lat temu że chciałem kupić żyłkę na szpuli. Poszedłem do sklepu i kupiłem ładną ciemną granatową żyłeczkę. Po założenie na kołowrotek poszedłem nad wodę łowić. Po zarzuceniu za zaczep żyłka przy minimalnym naciągnięciu zrywała się. Rwała się jak pajęczyna. Ja teraz kupuję żyłki tylko z dużych szpul co sprzedają na metry.
[2011-02-16 10:28]

bambo225

Ok dzięki za porady w takim razie na miejscu sprawdzę bo myślałem o kupnie jeszcze z allegro cena jest dużo lepsza bo kosztuje za 150 m 15,99  a u mnie w sklepach 23 zł tj spora różnica na 3 szpulkach ale wysyłkowo to już nie mam żadnej pewności a na miejscu sprawdzę sam  [2011-02-16 10:49]