Zaloguj się do konta

Jak solić i wędzić ryby

utworzono: 2012/01/07 17:31
misiekk35

Jeżeli maciedoświadczenie podpowiedżcie jak wędzić rybę, jakim drewnem i jak długo.

Jak zbudować prymitywną wędzarnię na łowisku.

[2012-01-07 17:31]

fishtrace

Tu znajdziesz odpowiedzi na wszelkie nurtujace cie pytania dotyczace wedzenia ryb i nie tylkohttp://wedlinydomowe.pl/forum/viewforum.php?f=79
co do samego solenia to musisz sam wyczuc jaka slonosc ryb ci pasuje i potem wedlug tego solic lub moczyc ryby w solance, niestety nie ma idealnego przepisu na solenie ryb bo kazdemu potrzeba inaczej ale na tej stronce dowiesz sie mniej wiecej od czego zaczac. [2012-01-07 17:40]

unlaw

Ja lubię wędzić niewielkie płocie. Przy takiej rybie wystarczy dosłownie szczypta soli. Później wkładam w brzuch jak największą kostkę masła, krążek cebulki i trochę czosnku. Całość owijam sreberkiem i do wędzarni albo na grilla ;) Doskonałe!

Co do samej wędzarni wiem że są jakieś małe do kupienia w sklepach wędkarskich. Drewno oczywiście jałowcowe w miarę możliwości ;)  [2012-01-07 20:34]

DARO2165

Witam. Z tego co wiem odnośnie wędzenia to drzewo nie może zawierać żywicy , a najlepsze to olcha,i każde owocowe,a jak trzymać czy w solance , czy w czymś innym to niewiem.pozdro [2012-01-07 21:15]

fishtrace

 Drewno oczywiście jałowcowe w miarę możliwości ;) 

Jezeli uwedzi rybe na jalowcu to bedzie ja mogl wyrzucic do smieci, ziaren jalowca dodaje sie pod koniec wedzenia kielbas lub szynek, ale to doslownie kilka ziaren bo jalowiec ma bardzo mocny aromat, do wedzenia uzywa sie drzew lisciastych, olcha, dab, jablon, wisnia, itp. nawet brzoze ale ja trzeba dokladnie okorowac gdyz kora brzozy wydziela duzo substancji smolistych, w zadnym wypadku nie wedzi sie na drzewach zywicznych typu sosna, swierk itp [2012-01-07 21:19]

Pasat71

DO  wędzenia to najlepiej   - wiśnia [2012-01-24 17:57]

Przygotowując solankę najlepiej tak posolić wodę by surowy ziemniak pływał, jest to najlepszy sposób dla mnie, później inne przyprawy w/g własnej inwencji. Rybę w takiej solance moczy się stosując do zasady: 1 kg ryby - 1 godzina, ryby są pyszne. Ostatnio spróbowałem wędzić karpia, wyszedł znakomity, palce lizać.

Pozdr.
[2012-01-24 18:23]

Wachta

Sąsiad z działki obiera z kory każde drewno. Według niego najlepsze jest drewno z drzew owocowych. Częstował mnie uwędzonym pstrągiem, pycha.
[2012-01-24 18:43]

konrad_leo

Wędziłem kilkukrotnie rybki i nie bawię się w żadne solanki itp. Przyprawiam rybki jak do pieczenia i układam na liściach chrzanu. Wkładam do wędzarni i przykrywam znowu liśćmi chrzanu. Wędzę w niskiej temp ok 40º C od 3-4 godzin. Drzewo tylko i wyłącznie liściaste a najlepiej owocowe z jakichś śliwkowatych. Najsmaczniejsze są rybki tłustawe jak karp czy sum. Mięsko delikatne i soczyste. Po prostu niebo w gębie.Nie dodawaj czasami żadnego jałowca (jego dodaje się do wędlin na sam koniec troszkę w celu nadania aromatu) bo popsujesz smak ryby. Jałowiec nada gorycz rybie (a chyba nie o to biega).

PDK

[2012-01-25 12:06]

Bernard51

Jak widzisz sposobów solenia i wędzenia jest mnóstwo,zależy kto co lubi
mój sposób na solenie,wykładam do miski rybe obsuszoną i biorac do reki sol dokladnie nacieram zewnątrz jak i wewnatrz , przekładam talarkami cebuli, układając jedna przy drugiej,tak lezy ok 16-24godz aż wypłynie dużo wody i prawie przykryje rybę.
Do wędzenia uzywam drzewo lisciaste suche(warunek)przynajmniej rok lezakowalo, bez olchy.rybe wieszam na sznurkach przez pysk wbijajac patyk 1\2 do szaszlykow ok.bebechow wedzic bardzo wolno tj temperatura mala ok zalezy od rodz ryby lina wegorza dluzej 4-6 godz natomiast leszcza(duzego)ok 3godz a sumik karlowaty gardzony przez wszystkich tez ok4godz jest wspanialy ale powyzej 20 cm bo to sie oplaca robic przy nim.
A jeszcze ktos wspomnial o korze ja kore wyrzucam oprócz wisni debu i grabu,wdg mnie kora pozostawia posmak goryczki szczegolnie olcha, życzę smacznego i powodzenia
[2012-01-25 13:47]

krzywy123321

możesz powiedzieć na jakiej wysokości trzymasz ruszt na którym kładzie te rybki? nigdy nie próbowałem patentu z chrzanowymi liśćmi. 

Wędziłem kilkukrotnie rybki i nie bawię się w żadne solanki itp. Przyprawiam rybki jak do pieczenia i układam na liściach chrzanu. Wkładam do wędzarni i przykrywam znowu liśćmi chrzanu. Wędzę w niskiej temp ok 40º C od 3-4 godzin. Drzewo tylko i wyłącznie liściaste a najlepiej owocowe z jakichś śliwkowatych. Najsmaczniejsze są rybki tłustawe jak karp czy sum. Mięsko delikatne i soczyste. Po prostu niebo w gębie.Nie dodawaj czasami żadnego jałowca (jego dodaje się do wędlin na sam koniec troszkę w celu nadania aromatu) bo popsujesz smak ryby. Jałowiec nada gorycz rybie (a chyba nie o to biega).

PDK



[2012-01-25 14:00]

krzywy123321

Nie jestem miłośnikiem wyławiania wszystkich ryb z łowiska i spożywania ich w ilościach hurtowych, ale jeżeli mam już coś zabrać to tylko do uwędzenia. Jeśli chodzi o wędzenie to oczywiście drzewo tylko liściaste najlepiej owocowe. Jeżeli nie to olcha (brzozy absolutnie nie polecam) Drzewo musi być okorowane, gdyż inaczej mięso będzie gorzkie (znam to z autopsji). Ja zawsze wędzenie robię na losze i co jakiś czas dokładam wiśnie albo śliwkę. Czas w zależności od tego jakiego kalibru rybki się wędzi i jaki ma być efekt końcowy (ja osobiście lubię rybkę lekko surową), ale nie jest to na pewno 15 minut, musisz poświęcić kilka godzin. Pamiętać musisz o temperaturze, aby nie była za wysoka ani za niska. Dla mnie optimum to 45°  Z przyprawami także według gustu. Ja nacieram gęstą marynatą i po sprawie. Jeśli chodzi o wędzarnie na łowisku to nigdy się takiego przedsięwzięcia nie łapałem bo dla mnie to za trudne. Po pierwsze ciężko zbudować w prymitywnych warunkach po drugie problem z drewnem, przecież to nie to nie ognicho na kiełbaskę :) Ale jeśli masz podwórko to polecam zbudowanie wędzarni. Ja niestety mieszkam w centrum miasta, ale mój dobry kolega udostępnił mi kawałek terenu u siebie na wsi i zbudowałem niewielką wędzarkę. Szafka robotnicza z odzysku, łopata, trochę cegieł i naprawdę efekt jest cudowny. Wędzę w niej wszystko: kiełbasę, dziczyznę, ryby itp.
[2012-01-25 14:18]

konrad_leo

możesz powiedzieć na jakiej wysokości trzymasz ruszt na którym kładzie te rybki? nigdy nie próbowałem patentu z chrzanowymi liśćmi. 


Moja wędzarka jest to tradycyjna swojska wędzarka zbita z desek ustawiona nad tunelem wykopanym w ziemi jako palenisko. Cała wędzarka ma około 1,2 m wysokości a kratka na ryby jest usytuowana prawie na samej górze powiedzmy około 90 cm nad ziemią czyli wlotem dymu i ciepła :) 

PDK

[2012-01-25 14:55]

mastifff

Wędzić można na zimno (dłużej ) i na ciepło ( krócej ).

Zawsze należy ryby solić na sucho lub moczyć w solance. Stężenie dobieramy wg własnego upodobania.

Ważnym jest żeby używać drewna drzew liściastych!!! Iglaste mają więcej żywicy i nadają gorzki smak. Nie do zjedzenia.

Wiem co piszę bo znam się na tym najlepiej.

[2012-01-25 19:41]

jacek placekkk

naijlepsze drzewo na wędzenie do owocowe :)

[2012-01-25 20:03]

pstrag222

surowa olcha
[2012-01-25 22:40]

konrad_leo

Wędzić można na zimno (dłużej ) i na ciepło ( krócej ).

Zawsze należy ryby solić na sucho lub moczyć w solance. Stężenie dobieramy wg własnego upodobania.

Ważnym jest żeby używać drewna drzew liściastych!!! Iglaste mają więcej żywicy i nadają gorzki smak. Nie do zjedzenia.

Wiem co piszę bo znam się na tym najlepiej.


Ach ta skromność :)



[2012-01-26 13:38]

woojtek

Nad wodą szkoda czasu na wędzenie. Ale skoro chcesz możesz wozić z sobą beczkę , nie koniecznie 200 l.i kawałek blachy. Kopiesz dołek i kanał , wszystko dopasowane do beczki.Kanał przykrywasz i wnim palisz. Tak sobie pomyślałem że jeśli masz wyobrażnię to taką małą wędzarnię można zrobić z kołeczków które owiniesz folią aluminiową a na przymocowanych poprzeczkach położysz siatkę do grilowania ryb. Poprostu wędzarnia to przykryty tunel z ogniskiem i coś jako komin w którym wędzisz.

[2012-01-29 20:35]

misiekk35

Smaku mi już narobiliście. Wakacje spędzam na polach kempingowych wśród lasów. Nad jeziorem rosną przeważnie olchy. Jakieś rybki się też trafiają. Koncepcja jest taka, by tam zbudować prowizoryczną wędzarnię. I pogaworzyć i hlapnąć coś krzepiącego przy takiej okazji miło, a i rybka wędzona korzyścią będzie. [2012-01-31 16:23]

arekde

Jak widać niektórzy znaja się najlepiej hi hi [2012-01-31 22:12]

mastifff

Misiekk35 uwaga barchu bo chlapnięty wędkarz to łatwy wędkarz...A znam się na tym nalepiej. Jak na wszystkim zresztą. [2012-01-31 23:01]

pstrag222

Misiekk35 uwaga barchu bo chlapnięty wędkarz to łatwy wędkarz...A znam się na tym nalepiej. Jak na wszystkim zresztą.


Może i znasz sie najlepiej , ale inni znają się jeszcze lepiej.
Do solanki sypiesz tyle soli , ab jajko po wrzuceniu unosiło się na powierzchni.
Mozna solic też na sucho .
Drewno to olcha, a z owocowych polecam wisnie
[2012-02-01 08:45]

subocz123

Pewniejszym miernikiem przy sporządzaniu solanki jest chyba ziemniak. Ileż to razy włożone
do garnka jajko w celu jego ugotowania pływało jak spławik, co świadczyło że nie jest pierwszej
świeżości.
[2012-03-02 21:22]

covent

W tym roku zamierzam właśnie trochę podwędzić kilka sztuk bo wędzarnię z prawdziwego zdarzenia mam- jak i wędzarza z doświadczeniem(choć akurat nie ryb) więc popróbujemy. Jeśli chodzi o kupne wędzone to najbardziej smakuje mi halibut ale myślę, że sum będzie nieźle wychodził. [2012-03-02 22:30]

fishtrace

Jezeli chcecie wedzic rybki na biwaku to moge wam polecic wedzarke turystyczna, jest tania, mala i naprawde skuteczna, moj kolega wedzi nia ryby i wychodza wysmienite, rybki uwedzicie na kilku garsciach trocin.http://www.sklepikwedkarski.pl/product_info.php/products_id/5627 [2012-03-03 00:05]

Karp jest wyśmienity.
[2012-03-03 07:40]