Zaloguj się do konta

jak skutecznie zacinać ryby - rodzaje brań ryb

utworzono: 2014/08/25 06:23
oli84

Witam. Mam mam problem na lowisku na ktore chodze udalo mi sie zanecic srednie leszcze i tu pojawia sie problem bo biora na 2 moze 3 biale i haczyk 16,18 chika , sode i czesto nie daje rady ich zaciac a jesli juz to zrobie to wypinaja sie po krotkiej chwili a na haczyk 14,12 nie chca brac probowalem fiumy ownera milo tez roznych wzorow haczykow i leszczowych cos jak Aji  i na plocie i za kazdym razem to samo na 15 bran 3 ryby jestem w stanie do podbieraka odprowadzic  lowie na bat Konger Arcus pole zylka glowna 0.12 trabucco matchowa elastyczna  przypon 0,10 browninga cenex . Pomoy i z gory dziekuje 
[2014-08-25 06:23]

JKarp

Jest kilka spraw, które należy sprawdzić i wykluczyć:1. Tępy haczyk 2. Za duża przynęta do haczyka3. Źle zawiązany haczyk4. Agresywny hol5. Za wcześnie zacinasz
JK [2014-08-25 07:14]

Calodobowy

Jeszcze od siebie dorzuce że warto wydac troche więcej pieniędzy i kupic lepsze haki i patrz równiez na wielkość tzw zadziora na haku [2014-08-25 07:28]

zbynio 33

Co kolega chce lowic przedewszystkim?  [2014-08-25 07:41]

maciek-laskiewi

witaj kolego z leszczami to i nie tylko Ty masz problem z zacinaniem ryb i z spadaniem, bo widze  że nie tylko mi sie ryby spinają, spróbuj kupić sobie haczyki może to dziwnie zabrzmi, ale spraw sobie haczyki karpiowe kamatsu isema nozmiar najmniejszy jak jest czyli 12, 3 białe z pewnością zasłonią cały haczyk jesli leszczą przeszkada widok haczyka i po braniu leszcza np wynurzeniu spławika, oczywiście przy dobrych braniach, spróbuj sobie policzyć do 10 taka taktyka sie sprawdza na mojej wodzie [2014-08-25 08:03]

maciek-laskiewi

Ps. tą taktyke wykorzystywałem na w/w bacie   [2014-08-25 08:05]

Artur z Ketrzyna

Witam. Mam mam problem na lowisku na ktore chodze udalo mi sie zanecic srednie leszcze i tu pojawia sie problem bo biora na 2 moze 3 biale i haczyk 16,18 chika , sode i czesto nie daje rady ich zaciac a jesli juz to zrobie to wypinaja sie po krotkiej chwili a na haczyk 14,12 nie chca brac probowalem fiumy ownera milo tez roznych wzorow haczykow i leszczowych cos jak Aji  i na plocie i za kazdym razem to samo na 15 bran 3 ryby jestem w stanie do podbieraka odprowadzic  lowie na bat Konger Arcus pole zylka glowna 0.12 trabucco matchowa elastyczna  przypon 0,10 browninga cenex . Pomoy i z gory dziekuje 

Wiem że wielu jak zwykle się będzie nabijać bo mają inna szkołe...
Ja zaproponuję ci ciut grubiej żyłka główna 0,16-0,18, przypon; 0,14-0,12, haczyk nr 10. Nie łowisz na zawodach to nie powinno ci zależeć na łowieniu narybku....
Na hak założysz od 3-5 dzikunów (białych robaków), będziesz łowił większe sztuki i pewniej.

Co do leszczy, to nie możesz się śpieszyć z zacięciem...

Często lekko chwytają przynętę i ją lekko unoszą degustując (w tym momencie spławik  lekko wynurza się, lub nawet kładzie) w tym momencie nie zawsze masz skuteczne zacięcie bo po prostu jeszcze jej nie łykną.
Dopiero jak spławik zanurzy, będzie prowadził, lub dłuższy czas będzie wynurzony, zacinasz.
No chyba  że bierze agresywnie i odrazu łyka przynętę i idzie.

Hak nr 10, nie jest duży na leszcza ( dla mnie jest to najmniejszy rozmiar jaki mogę zastosować na tą rybę), on ma spory pyszczek... A do tego na taki hak możesz założyć też czerwonego robaczka (którego większe leszcze, często bardziej wolą od dzikuna), czy inną przynętę.

Ps. sam sposób nakładania dzikunów na hak, ma też znaczenie w skuteczności brań i zacięć, jak i wabieniu ryby...
No i jak koledzy wspomnieli, sam montaż haka też ma znaczenie. Żyłka ma iść po łopatce haka, po stronie kolanka i grotu (od środka). Piszę to bo często widziałem jak koledzy ją inaczej układają i potem mają bardzo dużo patowych zacięć.
[2014-08-25 08:32]

umicha

Łowie kamatsu na federa praktycznie same się zacinają . Przy łowieniu metodą spławikową czekam z zacięciem na zdecydowany odjazd spławika. [2014-08-25 21:33]

Ważną rzeczą jest oczywiście haczyk odpowiednio dobrany do metody oraz rodzaju poławianej ryby. Ale to nie wszystko jeśli łowisz mniejsze ryby na spławik to ważny jest sam sposób założenia robala. Haczyk na takie leszcze czy krąpie nie musi być wcale mały. Pierwszego robaka naciągasz na trzonek haczyka a później resztę po kolei. I to jest najlepsze rozwiązanie. Według mnie wina może właśnie leżeć jeszcze w tępym haku bądź zbyt mocnym zacięciu. Jeśli łowisz na sztywnego bata a hak masz numer 18 to przy zbyt szybkim i mocnym zacięciu wyrywasz rybie przynętę z pyska. Według mnie teraz jest ciepło i ryba dobrze żeruje na dodatek łowisz rekreacyjnie a nie na wyścigi na zawodach dlatego proponuje większy hak. To nie jest jesień że ryba ostrożnie żeruje na takie łowienie proponuje hak nr.12 bądz max 14. Do tego dobrze zaprezentowana przynęta i każda ryba zacięta.


Pozdrawiam boczny Trok


[2014-08-25 22:16]

SVT

Najlepsze haki na Leszcza, to te z dłuższym trzonem. Nie słuchaj bzdur że zacinasz leszcza dopiero jak zanurzy spławik i robi odjazd. Duże leszcze najczęściej wykładają spławik na wodę, czasami głupie przechyły spławika i tniesz pewnie. To są najbardziej pewne brania do zacięcia tej ryby. To wszystko  zależy od przypony i ułożeniu zestawu. Łowiąc Leszcza zawsze przegruntuj zestaw, tak aby przynęta leżała na dnie. Leszcz nie należy do ryb, które delikatnie muskają. Wyprowadzeniem Ciebie z równowagi są zapewne ukleje, płotki i krasnopiórki. Stąd ten problem z zacięciem, bo miedzy czasie łowisz na zmianę, raz leszcza, a raz te drobnice. A zacięcia stosujesz te same. Przyjżyj się braniom, one się różnią. Przyponę na Leszcza zastosuj od 25 do 35 cm. Spławik od 2 do 4 gr, z dłuższą antenką, wtedy będziesz miał wyraźniejszą różnicę w braniach. Zapamiętaj kolego po kiju, że leszcze (leszczaki) nie bawią się w cykania, jak podejdzie, raz szarpnie a po chwili robi standardowy odjazd lub wyłożenie. W dni słoneczne krąpiki potrafią wyssać z białego robaka. Wtedy przeskocz na pęczak, brania też staną się bardziej agresywne. [2014-08-26 08:58]