Zaloguj się do konta

Jak sie ustawić za płocią na zawody?

utworzono: 2009/08/02 16:33
tomeczekxx5

Mam pytanie do kolegów po fachu w przyszły weekend mam zawody wędkarskie a problem tkwi w tym bo nie wiem jaką zanęty kupić jakie dodatki do tej zanęty dodać jakie pinki czy ochotka może być dodana do zanęty.Będę łowił na bata czy wystarczy żyłka 0,10mm a przypon 0.8 mm czy mam zamieścić mniejsze i jaki haczyk mam mieć,a spławik może być mniejszy niż 1 g czy trochę większy.Za rady serdecznie dziękuję.Pozdrawiam [2009-08-02 16:33]

rybspinn

Już dawno skończyłem przygode ze spławikiem ale to co pamiętam moge napisać. Te żyłki które napisałeś będą dobre, a nawet bym sie zastanowił czy podczas słabych brań przyponu nie zrobić z 0,06. Do tego mały haczyk około 18. Spławik 1 gram może być za lekki jakby troche powiało, zależy jakiej długości kijem będziesz łowił. Co do zanęty kup ze dwie paczki np Marcela dodaj 1/3 opakowania brasemu i troche pinki i sru do wody no chyba że zawody będą na rzece, jeśli tak to dorzuć glinę. Przynęty jakie musisz mieć to pinka, ochotka, małe gnojaczki, czymś je na pewno zainteresujesz. Bless [2009-08-02 18:49]

tomeczekxx5

Zawody będą się odbywały na stawie a dno tego stawu jest piaszczyste ale w niektórych miejscach jest muliste. [2009-08-02 19:33]

To szanowny Pan Moderator nie czyta postów ? Wielokrotnie o tym pisano [2009-08-02 19:36]

ZbychuKulXXX

Jestem nowicjuszem w łowieniu ryb mam 15 lat. Chciałbym wiedzieć jak zrobić domową zanętę i czy płocie będą brały gdy ja będę łowił na spławik z kołowrotkiem na płytkiej rzece ok. 30 cm głębokości i ok. 1,5 m szerokości ? Chciałbym jeszcze więdzieć jakiej przynęty powinienem użyć. Bardzo prosze o pomoc. [2009-08-03 00:37]

rybspinn

Jak staw to zrób tak jak napisałem, możesz jeszcze dodać z 1/3 opakowania konopi i powinno być dobrze, a i nie zapomnij przetrzeć zanęty przez sito. [2009-08-03 18:28]

Yukse22

Co do zanety to tak :
1op GMS płoć Gutkiewicz
1op Gros Gardons Sensas
0,5 op Epicein Sensas
atraktor Vanilix Sensas
0,5kg glinki rozpraszajacej z jokersem [2009-08-03 23:37]

certa111

a mulistym podłorzu nalerzy stworzyć dywan zanętowy czyli do grubej zanęty dodać troche uklejowej i gliny rozpraszającej, zanętę zrobić na pół suchą by mogła się szybciej rozpadać,
spławik od 0,5g do 1g
żyłka główna 0,10mm
przypon 0,08mm
haczyk w zalerzności od wielkości od nr.20 do nr.16

przynętą będzie pinka, a na wybrdne sztuki zdecydowanie ochotka,

na stawach które mają zamulone dno nie warto urzywać ochotki i innych robaczków w zanęcie poniewarz to strata kasy(uciekają w muł)
dobrze jest dodać atraktora o zapachu ochotkowym [2009-10-30 13:20]

Na temat zanęt wypowiadał sie już nie będę, bo uczynili to koledzy przedmówcy. Zaproponuję jednak pewną taktykę łowienia płoci "sportowej" tj. podczas zawodów. Za pewne większość zawodników będzie pruło zestawami, co sił w kierunku środka akwenu. Będą się prześcigać długościami wędzisk oraz zasięgiem rzutu.
Proponuję do minimum skrócić wędzisko (bacik, pełny zestaw) nawet do ok dwóch metrów od brzegu (jeżeli występuje tam jakikolwiek korzeń, trzcina), warunkiem stosowania tej metody jest minimalna głębokość na około 1m. lub więcej. Zestaw możliwie, jak najlżejszy tj. spławik 0,5-0,7 grama, żyłka główna max 0,10 mm, przypon długości ok 25 cm o średnicy 0,06-0,08 mm a haczyk w zależności od stosowanej przynęty od rozmiaru 14 do 18.
Zanęcać należy bardzo małymi porcjami (kulki wielkości orzecha włoskiego dzielony na pół), ale za to często( co dwie, trzy minuty), zanęta lekko sklejona, smużąca.

UWAGA: Po wylosowaniu stanowiska, od momentu podejścia, należy zachowywać się bardzo cicho na stanowisku a wszelkie czynności przygotowawcze do zawodów wykonywać wysoko w rejonie miejscówki. Pamiętajmy, że łowimy "pod nogami"

Życzę powodzenia [2009-10-30 18:55]

Zapomniałbym dodać, że stosowana metoda nie gwarantuje nam płoci choćby "patelnianej", ale za to skutecznie można poławiać płotki wielkości około 10 cm co w ilościach mierzonych w setkach daje nam przyzwoitą wagę.
Miejmy na uwadze kondycję i stan złowionych płotek. Obchodźmy się z nimi w miarę delikatnie, aby po zważeniu mogły wrócić w niezłej kondycji do wody.
A i nie zapomnijmy, że wzdręga ( częsty przyłów tej metody) ma wymiar ochronny 15 cm. Nie wolno jej pomylić z płotką. [2009-10-30 19:02]

certa111

kolego maximuss1977... ciekawe te twoje sposoby ale musze niestety zaówarzyć że jesteśmy przed zimą co oznacza że ryba jest strasznie płochliwa i częste zanęcanie zamiast zwabić ryby będzie je odstraszać, latem zgodze się że ta metoda zdaje rezultaty bo sam wykorzystuje ją na pewnym jeziorze na zawodach niestety zimą może się okazać błędna....
pozdrawiam [2009-10-30 19:06]

Oczywiście nikomu nie nakazuję jej stosowania i nikogo nie namawiam. O tej porze roku ta metoda jest także skuteczna (nęcenie również, z dodatkiem jocersa) pod jednym warunkiem: że minimalna głębokość wynosi 1m i jest w łowisku schronienie (korzeń, pień, trzcina, bo innej roślinności o tej porze roku już nie ma)

Pozdrawiam [2009-10-30 19:18]

tomeczekxx5

Dzięki wielkie koledzy za te rady na pewno z nich skorzystam w przyszłym sezonie jeszcze raz dzięki ...:D
Pozdrawiam. [2009-10-31 00:24]

KYLON

Mam pytanie do kolegów po fachu w przyszły weekend mam zawody wędkarskie .Tak napisałeś na początku,sporo kolegów Ci zaproponowało co masz zrobić,a na zakończenie napisałeś,że skorzystasz w przyszłym sezonie-to coś tu ściemniasz kolego o co chodzi.Nie rób kolegów w balona.Pozdrawiam. [2009-10-31 15:20]

kazek78

kolego kylonie jak byś poczytał dokładnie to może zauważyłbyś, że ten wątek rozpoczety był w sierpniu także już wiele razy było pisane aby czytać pełen wątek nie ostatniego posta :) pozdrawiam. [2009-10-31 19:51]

tomeczekxx5

Ten wątek już był napisany dawno temu jak się nie mylę to w sierpniu.Pozdro [2009-10-31 23:53]

KYLON

Przepraszam- to fakt nie spojrzałem na datę,a jak poszło na zawodach. [2009-11-01 08:11]

tomeczekxx5

Na 42 wędkarzy biorących udział w tych zawodach byłem 14 ale to były moje drugie zawody w życiu i myśle że w przyszłym sezonie pójdzie mi lepiej hihihih.
Pozdrawiam [2009-11-01 12:30]

KYLON

Myślę,że twój spryt i coraz większe doświadczenie zaprowadzą Cię na sam szczyt najlepszych zawodników w twoim kole,a może i gdzieś dalej-okręg i jeszcze coś.Wyciąganie wniosków z popełnianych błędów i ich eliminowanie to ważny element.Podpatruj innych nie być uparciuchem i nigdy nie myśl,że wszystko wiesz bo zostaniesz w tyle.Łów na cienkich zestawach i zanęta ma być jak wyborowe ciasteczka,wcale nie musi być jej dużo.Jeśli będziesz miał jakieś pytania i będę w stanie na nie odpowiedzieć to chętnie służę radą.Serdecznie pozdrawiam. [2009-11-01 14:43]

tomeczekxx5

Dzięki wielkie będę pamiętać o twoich radach na pewno się odezwie jak będę potrzebował jakieś rady w sprawie zawodów jeszcze raz wielkie dzięki.Pozdrawiam [2009-11-01 18:50]