Zaloguj się do konta

Jak rozłożyć śrucinki?

utworzono: 2010/02/21 20:12
rybek

jestem dopiero poczatkujacy wedkarzem i mama pytanie. jak rozkladac srucinki na wedce bacie i ile tych kule  czeba dawac zeby sie nie platalo. mam splawiki 2 i 3 gramy
[2010-02-21 20:12]

spokojny

Pytanie musisz rozszerzyć o takie informacje:

1. jak głęboki grunt stosujesz?

2. jaki długi jest Twój bat?

3. jak długi jest przypon ?

4. jakie ryby występują na Twoim łowisku?

Pozdrawiam

[2010-02-21 20:42]

rybek

mam 5 i 4 metry baty ryby sa plotki okonie i wzdregi i czasami karpie, okolo 1m i 1,5 metra a przepony kupilem takie po 30cm
[2010-02-21 21:00]

spokojny

Pierwsza śrucina tuż nad przyponen

druga albo lepiej dwie, dwie długości przyponu następne 4 długości itd

czyli matematycznie od haczyka: 30 cm śrucina, 60 cm śrucina lub dwie, 120 cm reszta obciążenia.

przy Twoim łowisku powinno to wystarczyć jeśli ukleje będą Ci brały z opadu przynęty, warto jedną małą śrucinkę zacisnąć delikatnie nad haczykiem wówczas przynęta szybciej opada i ukleje nie mają szans jej podebrać.

Pozdrawiam

[2010-02-21 21:23]

rybek

ale nie ma tam ukleji kolega mi mowil ze trzeba co 5 cm od przeponu w gore od najmiejszej do wiekszej to na splawik 3 gramy jakiej wagi mam dac te kulki srucinki i ile sztuk
[2010-02-21 21:30]

ayem

W bacie śruciny zakłada się jedna przy drugiej ( paciorek) nad przyponem . Inne rozmieszczenie stosuje się w wędkach odległościowych ( z kołowrotkiem) , ponieważ chodzi także o zarzucanie zestawu a batem przecież zarzucać daleko nie będziesz .
[2010-02-22 17:29]

KYLON

Brawo ayem-masz racje.Śruciny do zestawu do bata są zsunięte  wszystkie razem do krętlika z przyponem.
[2010-02-22 19:05]

rybek

te sruciny to maja byc roznej wagi czy takie samej mam splawiki 2 i 3 gr to ile mam dac tych srucin i jakiej wagi i zcy oliwki 1 gram moge tez dac
[2010-02-22 19:58]

Nuterr

@Rybek, Śruciny tylko 0,4927g w ilości 4 i 6. Pamiętaj by żadna nie różniła się o więcej niż jedną tysięczną grama!!! To bardzo ważne inaczej nie zauważysz brania!!! Oliwka jeśli ma jedynie około 1g nie nadaje się bo jest zbyt niedokładna i możesz mieć problemy z wyważeniem!!!

Teraz poważnie:
A może jeszcze jakiego koloru haczyk i antenka spławika? Ludzie tak trudno trochę pokombinować samemu... Podpowiem. Im obciążenie wyżej ustawione tym opad jest wolniejszy, łagodniejszy i odwrotnie. By jednak zestaw był czuły zaciska się pomiędzy obciążeniem głównym a hakiem tzw. sygnałówki czyli niewielkie(choć niekoniecznie) śruciny, które polepszają czułość naszego zestawu. Ich ilośc, rozstawienie zależy od tego co chemy uzyskac. Jeśli przynęta ma iśc do dna jak kamień bo. np. ukleje ją przechwytują obciążenie głównie zsuwamy nisko, a sygnałówkę zaciskamy tuz za łączeniem przyponu. W skrajnych przypadkach dajemy jedynie obciążenie skupione tuż za wiązaniem. Sposobów rozstawu obciążenia są setki i nie licz na konkretną odp...

[2010-02-22 20:51]

rybek

dopiero sie ucze wedkowac i dlatego pytam
[2010-02-23 15:23]

ayem

Bez dziwactw śruciny w bacie dajesz nad przyponem jedna przy drugiej , małe i w takiej ilości aby spławik był zanurzony tyle aby wystawał sam koniec antenki ( dwa kolory ) . Jeśli po założeniu jednakowych śrucin będzie za bardzo zanurzony  lub za mało wtedy kombinujemy z ostatnią lub ostatnimi śrucinami w zależności jakie posiadasz , dodając ciut większą lub mniejszą. I nie kombinuj z rozsuwaniem śrucin jedna wyżej lub niżej bo nawet w tak prostym zestawie jak bat możesz splątać zestaw i kup sobie gruntomierz niewielki wydatek a ułatwia życie czyli ustawienie gruntu .
[2010-02-23 18:23]

Nuterr

Jeśli rozstawienie śrucin(dostosowanie do warunków nad wodą, ryb) jest dla Ciebie dziwactwem, to polecam najpierw sprawdzić nad wodą, potem doradzać. Jeśli kiedyś trafisz na bardzo delikatnie biorące ryby(przy takim skupionym obciążeniu)to polecam pokombinować z rozłożeniem ołowiu. Sam zauważysz różnicę...
[2010-02-23 18:29]

rybek

to na 3 gram splawik ile mi pojdzie tych srucin malych a grunto mierz juz kupilem
[2010-02-23 18:35]

ayem

wiem doskonale jaka różnica jest w rozmieszczeniu śrucin chociaż w przypadku bata zawsze będę się upierał przy swoim , a dziwactwo to mam na myśli to , żeby chłopak nie kombinował bo jest początkujący a to właśnie dla niego jest porada . I w ogóle opisuje się tu takie porady jak by każdy zapomniał , że sam zaczynał kiedyś wędkować . Jest bat , początkujący wędkarz i prosty i skuteczny zestaw bez jakiś udziwnień a na bata akurat odpowiedni.
[2010-02-23 18:38]

rybek

bede musial probowac nad woda dziekuje za pomoc
[2010-02-23 19:28]

Esox53

Prawidłowy zestaw powinien być wyważony 6-7 śrucinami.Jedną śrucine zaciśnij przy przyponie,nastepnie 30cm wyżej kolejną śrucine a następnie 20cm wyżej reszte śrucin.W zależności od intensywności brań  możesz zmniejszać lub zwiększać przerwę między śrucinami. [2010-02-24 11:21]

Papczak

Je też dopiero teraz nabrałem doświadczeń w wędkarstwie ale osobiście ci polecam paciorek wędkarskie czyli śruciny 0.2 gram i  tyle aż do tych 3 czy tam 4 gram.To nic życzę ci sukcesów :DDD
[2011-01-29 18:19]

Romuald55

Baty 4 i 5 m służą do szybkościowego połowu drobnicy.Stosuje się spławiki od 0,5 do 1,5 grama.Żyłka główna 0,12.Przypon 0,08-0,10.Przypon 15cm.Nad nim bezpośrednio śrucina sygnalizacyjna,najcięższa.Np do spławika 1,5g będzie to śrucina 0,4g.Nad nią w odległości 15-20cm zakłada się drobniutkie śrucinki co 2cm.W tym przypadku 10 lub 11 w zależności ile ma wystawać spławik.Jeżeli łowisz na przynęty powodujące zawirowania,np płatki,to dobrze jest założyć malutki krętlik.Nie będzie się przypon zwijał.To też dotyczy wody bieżącej.Jeżeli są brania z opadu to drobne śrucinki trzeba porozmieszczać na całym zestawie. [2011-01-29 18:50]