Zaloguj się do konta

Jak pozbyć się starego zarządu?

utworzono: 2012/12/16 22:10
Klapsonik

Witam,

Panowie potrzebujemy waszej pomocy. Należymy do koła w okręgu katowickimi mamy poważny problem z odwołanie starego zarządu. Dzisiaj odbyło się zebranie walne sprawozdawczo-wyborcze. Wybraliśmy tam nowego prezesa aczkolwiek nie udało nam się zmienić zarządu. Większość jest przeciw temu zarządowi aczkolwiek trafiliśmy na zaporę. Chodzi o to iz podczas zebrania walnego dowiedzieliśmy się iż my możemy zaproponować jedynie 25% kandydatów na członków zarządu natomiast 75% tzn proponuje stary zarząd.

Wychodzi na to iż stary zarząd jest nie do ruszenia i mają w naszym wypadku 7 członków a my wybierzemy dwóch plus prezes.

Zastanawiam się również po co są wybory w kołach skoro niektórzy zostają tutaj dożywotnio i nie ma szans ich ruszyć.

Proszę o pomoc. Na dzisiejszym walnym wybuchła o to awantura i zebranie zostało częściowo przesunięte na 13 stycznia. Do tego czasu musimy wymyślić sposób aby pozbyć się starego zarządu.
[2012-12-16 22:10]

Krzysztof Kacprzak

Na następnym zebraniu najpierw zróbcie wybory na przewodniczącego zebrania i członków komisji wyborczych itd.  Przypuszczam, że stary zarząd nie spodziewa się takiego ruchu ...a w statucie nie jest powiedziane, że zebranie ma prowadzić ktoś ze starego zarządu. Jak macie większość głosów i swoich ludzi w komisjach i swojego prowadzącego to prowadzący nie zamknie listy wyborczej i pozamiatane...czyli robicie co chcecie. Dokładnie tak było 4 lata temu w największym kole w jednym z okręgów wygrali wszystko co chcieli ( a na sali w czasie wyborów był prawnik). Przy okazji weźcie wszystkie miejsca na delegatów na walne okręgu...tam też można dużo zrobić.
[2012-12-16 22:46]

Roxola


Gdybyście nie udzielili poprzedniemu zarządowi absolutorium na początku zebrania,to żaden z jego członków nie mógłby kandydować....  Ale żeby zrobić taką rewolucję, to trzeba mieć kandydatów na te stanowiska.To fragmenty z Ordynacji wyborczej PZW ;


  1. Po upływie kadencji, działalność władz i organów Związku podlega ocenie i udzieleniu w 

    głosowaniu jawnym absolutorium zarządom.

    7. Członkowie ustępujących zarządów Związku, które nie otrzymały absolutorium, nie mogą

    kandydować do władz i organów Związku danego i wyższego szczebla organizacyjnego w

    najbliższej kadencji.

[2012-12-16 22:48]

Zander51

Nie ma mowy w regulaminie o takim postępowaniu , jaki stosuje wasz zarząd. To bezprawne narzucanie kandydatów i ograniczanie innym drogi do kandydowania. Proponuję zaprosić kogoś z władz okręgowych na 13 stycznia.
[2012-12-16 23:03]

Roxola

Przeczytaj Mirek § 10.
http://www.pzw.org.pl/pliki/prezentacje/2584/wiadomosci/28288/pliki/regulamin_organizacyjny_kola_pzw.pdf
"Uczestnicy walnego zgromadzenia mogą zgłaszać inne kandydatury w liczbie nie przekraczającej 25% stanu liczbowego ustalonego dla poszczególnych władz i organów. Ograniczenie to nie dotyczy funkcji prezesa zarządu koła."
Tak jest kiedy zarząd otrzymuje absolutorium, natomiast jeżeli nie otrzyma, to tak jak wyżej napisałam. [2012-12-16 23:09]

Krzysztof Kacprzak

Przewodniczący komisji wyborczej przedstawia walnemu zgromadzeniu zaproponowane
przez komisję listy kandydatów :
1) na prezesa zarządu koła,
2) do zarządu koła,
3) do komisji rewizyjnej,
4) do sądu koleŜeńskiego,
5) na delegatów i ich zastępców na okręgowy zjazd delegatów PZW.
2. Uczestnicy walnego zgromadzenia mogą zgłaszać inne kandydatury w liczbie nie
przekraczającej 25% stanu liczbowego ustalonego dla poszczególnych władz i organów.
Ograniczenie to nie dotyczy funkcji prezesa zarządu koła.

Czyli jak masz swoich w komisji wyborczej i przewodniczącego tej komisji  to jesteś wygrany
[2012-12-16 23:19]

Krzysztof Kacprzak

6. Wyborów komisji: mandatowej, wyborczej, skrutacyjnej do obliczania wyników
głosowań oraz komisji uchwał i wniosków dokonuje się w składzie liczbowym zaleŜnym
od potrzeb i liczby uczestników zgromadzenia. Wybory komisji odbywają się w
głosowaniu jawnym [2012-12-16 23:20]

Krzysztof Kacprzak

Czyli. Wybieracie do komisji wyborczej swoich ludzi....i do pozostałech najlepiej też i przewodniczącego zebrania. Następnie przewodniczący komisji wyborczej  przedstawia listę kandydatów ...swoich kandydatów w ilości np 9 osób . Potem "Po ustaleniu listy kandydatów, uzyskania od nich zgody na kandydowanie oraz
wysłuchaniu głosów uczestników walnego zgromadzenia, przewodniczący zamyka listę
kandydatów." ($10 pkt3)
I głosujemy.

Tylko przypilnujcie tego:
 3. Walne zgromadzenie otwiera prezes zarządu koła, po czym proponuje wybór
przewodniczącego zgromadzenia, jego zastępcy i sekretarza. Wybór odbywa się w
głosowaniu jawnym.
4. Po wyborze przewodniczącego prezes zarządu koła przekazuje mu dalsze prowadzenie
obrad.

.....i wybierzcie swojego przewodniczącego poprzez odrzucanie kolejnych zgłaszanych przez starego prezesa.
[2012-12-16 23:31]

Zander51

No właśnie. To Komisja Wyborcza zgłasza kandydatury a nie zarząd.
[2012-12-17 00:01]

Klapsonik

Czyli z tego co zrozumiałem 13 stycznia musimy wybrać swoją komisję.
Nie jestem pewien dlatego pytam chodzi o to iż wczoraj na zebraniu walnym została wybrana komisja. W związku z tym iż wybuchła awantura o kandydatury zebranie zostało przerwane. Czy na kolejnym zebraniu tj 13 stycznia możemy wybrać drugą i nową komisję??

Jeśli tak to mamy problem z głowy.
Dziękuję wszystkim za pomoc.
[2012-12-17 06:27]

Zibi60

O ile dobrze zrozumiałem, zebranie zostało PRZERWANE, więc 13-tego musicie je dokończyć, a nie zacząć od nowa, czy od kwestii, która Wam pasuje. Obawiam się, że problemu nie rozwiążecie po Waszej myśli - jedynie, gdy udowodnicie, że podczas wcześniejszych ustaleń, został przekroczony statut, regulamin zebrania lub ordynacja wyborcza.
Wiem, że to "musztarda po obiedzie", ale może inni skorzystają. Od dłuższego czasu na naszym forum wałkujemy temat wyborów, właśnie po to, aby uświadomić wszystkim jakie to ważne i jak technicznie podejść do tematu, jeśli chcemy dokonać zmian. Najważniejsze i najlepiej skutkujące działanie ma odrzucenie absolutorium - o tym pisała Ola. Kolega Krzysztof także dał kilka dobrych rad. Jest jeszcze taki "myk" - nowo wybrany prezes dostaje głos, dziękuje wszystkim za wybór i oznajmia, skład zarządu z jakim chciałby pracować w najbliższej kadencji. Dodaje, że rozmawiał ze wszystkimi i tylko z nimi widzi dobrą współpracę, jeśli ma być oceniany za cztery lata to po pracy z takim składem zarządu. Oczywiście komisja wyborcza musi mieć nazwiska kandydatów - trzeba wydrukować wcześniej i przekazać komisji.
Najważniejsze - na zebraniu wyborczym nie wybiera się władz, tam się je zatwierdza.
[2012-12-17 07:34]

henryk58

Zbyszku , myślę ,że nie jest sprawa przegrana biorąc pod uwagę ,że Walne Zebranie jest najwyższą władzą Związku to należałoby zgłosić wniosek formalny o rozpoczęcie procedowania Zebrania od początku ,taki wniosek Przewodnicząy Zebrania /kto kolwiek by to był/musi poddać pod głosowanie i jeżeli mają większość to przegłosują i zaczną od początku. Co do kandydatów do Zarządu to tego zbytnio nie mogę zrozumieć ,to że przewodniczący komisji wyborczej zgłasza kandydatów jest w porządku tylko pytanie kto zgłosił kandydatów do Przewodniczącego??????? to budzi zastrzeżenia i jedna uwaga do tego wątku ,Przewodniczący nie zamyka listy zgłasza tylko wniosek formalny a Delegaci głosują za lub przeciw . [2012-12-17 08:14]

ryukon1975

Normalnie czytam i nie wierzę że to możliwe.:)
Ale wiesz, "dla chcącego nic trudnego"."chcieć to móc" itd.. :)
[2012-12-17 09:01]

halski021

Wszystko z zasady napisała Ola.Ja podpowiem jeszcze jedno:jeżeli w starym zarządzie są koledzy , których byście chcieli w nowym , to głosujcie nad udzieleniem absolutorium każdego członka starego zarządu oddzielnie.Jak nie udzielicie absolutorium całemu zarządowi,to ani jeden nie będzie mógł kandydować do nowego.
[2012-12-17 09:51]

Zibi60

Zbyszku , myślę ,że nie jest sprawa przegrana biorąc pod uwagę ,że Walne Zebranie jest najwyższą władzą Związku to należałoby zgłosić wniosek formalny o rozpoczęcie procedowania Zebrania od początku ,taki wniosek Przewodnicząy Zebrania /kto kolwiek by to był/musi poddać pod głosowanie i jeżeli mają większość to przegłosują i zaczną od początku. Co do kandydatów do Zarządu to tego zbytnio nie mogę zrozumieć ,to że przewodniczący komisji wyborczej zgłasza kandydatów jest w porządku tylko pytanie kto zgłosił kandydatów do Przewodniczącego??????? to budzi zastrzeżenia i jedna uwaga do tego wątku ,Przewodniczący nie zamyka listy zgłasza tylko wniosek formalny a Delegaci głosują za lub przeciw .



 To, że Walne jest najwyższą władzą w Związku, nie upoważnia do robienia samowolki. Niestety nie można zgłosić wniosku formalnego o rozpoczęcie zebrania od początku - czyli unieważnienie poprzednich ustaleń - bez podania bardzo sensownego uzasadnienia.
Kolego @Klapsonik proszę o kontakt na PW jeśli masz ochotę powalczyć.

[2012-12-17 09:53]

Zibi60

Proszę nie wprowadzać w błąd - absolutorium udziela się, lub nie - USTĘPUJĄCEMU ZARZĄDOWI, a nie poszczególnym jego członkom.
[2012-12-17 09:55]

halski021

Zibi60 - dziękuję za sprostowanie mojej pomyłki.Po twojej uwadze zajrzałem do statutu PZW.Wynika z tego,że koledzy,którzy byli w starym zarządzie,nawet jak są w porządku i przydali by się w nowym,mają drogę zamkniętą.Wydaje mi się to niesprawiedliwe,bo żeby tego uniknąć dajemy absolutorium tym co nie działają, lub działają źle.
[2012-12-17 10:38]

Proszę nie wprowadzać w błąd - absolutorium udziela się, lub nie - USTĘPUJĄCEMU ZARZĄDOWI, a nie poszczególnym jego członkom.

Błąd kolego. Absolutorium udziela się zarządowi , nie tylko ustępującemu. Wszak wybory są nie co roku . I działającemu zarządowi też udziela się tego zaufania.Pozdrawiam hoplita. [2012-12-17 11:29]

Zibi60

Kolego @hoplita, proszę przeczytać tytuł wątku.
[2012-12-17 12:22]

Klapsonik

Zgłaszanie kandydatów na prezesa a następnie do zarządu, komisji rewizyjnej i sądu koleżeńskiego oraz delegatów na zjazd okręgowy i ich zastępców:

        - przewodniczący komisji wyborczej przedstawia walnemu zgromadzeniu zaproponowane przez

          komisję listy kandydatów do ww. władz i organów koła (§ 10 ust 1 Regulaminu),

        - uczestnicy walnego zgromadzenia mogą zgłaszać inne kandydatury jednak nie więcej niż do 25%


Jeszcze jedno pytanie odnośnie regulaminu w którym jest napisane, iż przewodniczący prezentuje listę kandydatów do władz i organów koła.

Czy mam to rozumieć iż propozycje kandydatów dane przez przewodniczącego będą jeszcze głosowane i my mamy prawo sobie je odrzucić podczas głosowania????

My możemy je odrzucić????
[2012-12-17 12:46]

Zibi60

Najpierw określacie skład ilościowy zarządu i organów, później kandydatów (najlepiej na kartkach, wraz z krótkim umotywowaniem) do Komisji Wyborczej, później zgłoszenia z sali - tak powstałą listę głosujecie przeważnie tajnie i do władz zostają desygnowani (kolejno wg. uzgodnionej ilości) ci co uzyskali największą ilość głosów. Np. - jeśli na liście jest 15 nazwisk, Wy zatwierdziliście 10-cio osobowy zarząd, to pierwszych dziesięć osób z największą ilością głosów go tworzy.
[2012-12-17 13:01]

henryk58

Zbyszku , to nie jest żadna samowolka ,tylko jeśli zebranie zostało przerwane i przełożone na inny termin to musiały być poważne powody tym bardziej że Statut nie przewiduje obrad w dwóch turach.Pytanie zasadnicze , kto podjął decyzję o przerwaniu zebrania ? Jeżeli zrobił to jednoosobowo Przewodniczący lub Prezes to jest to powód do rozpoczęcia obrad od początku.  [2012-12-17 14:03]

Roxola

Heńku, z opisu wynika, ze członkowie Koła na zebraniu udzielili absolutorium obecnemu zarządowi,następnie zbojkotowali dalszą jego część, bo nie poszło po ich myśli.(nikt nie słyszał o 25%)Jednym słowem nie przygotowali się. I tu raczej konieczne było przerwanie zebrania.Wszystko jest zapisane jak ma wyglądać i przebiegać zebranie...  odstępstwo jest samowolką.Dlatego też nawoływania typu "Idźcie na zebranie, bo możecie coś zmienić..." od zawsze mnie śmieszyły,bo nic nie wnosiły do tematu i w żaden sposób nie pomagały, jeżeli ludzie nie wiedzą co zrobić.Później pozostaje płacz nad rozlanym mlekiem.
Zbyszku, mam taką wielką prośbę (jeżeli jest to możliwe) żeby dyskusja w tym temacie  nadal toczyła się na forum,  ponieważ za tydzień powstanie nowy wątek z tym samym problemem.
Wkleję, za co odpowiadają poszczególne komisje;

Zadaniem Komisji Mandatowej jest sprawdzenie ważności mandatów delegatów, ustalenie ilości uprawnionych do udziału w Zjeździe / Walnym Zgromadzeniu  sprawozdawczo-wyborczym oraz ilości obecnych wg listy obecności.

Zadaniem Komisji Wyborczej jest ustalenie i przedstawienie Zjazdowi/ Walnemu Zgromadzeniu sprawozdawczo-wyborczemu propozycji listy kandydatów do władz i organów Związku wraz z uzasadnieniem, w ilości ustalonej przez Zjazd/ Walne Zgromadzenie sprawozdawczo-wyborcze oraz nadzór nad przestrzeganiem zasad określonych w ordynacji wyborczej.

Zadaniem Komisji Skrutacyjnej jest przygotowanie kart do głosowania, przeprowadzenie głosowania, sporządzenie protokołu i ogłoszenie wyników wyborów. W pracach Komisji Skrutacyjnej nie może uczestniczyć kandydat do władz i organów Związku / Koła.

Jednak zdecydowanie większą wiedzę od mojej ma w tym temacie  Kol. Zbyszek @Zibi60 

[2012-12-17 14:22]

henryk58

Olu ,masz rację co do bojkotu zebrania ,ale nie znamy szczegółów przerwania i przełożenia zebrania i jeżeli Piotr jest zainteresowany pomocą to dobrze by było żeby opisał jak to się odbyło [2012-12-17 15:28]

Zibi60

Osobiście organizowałem "tytuł wątku", więc przygotowałem się solidnie i pomagam tym co tego chcą - kolega @Klapsonik dostał na PW szczegółowe wytyczne.
Koledzy jeśli nie jesteście pewni swych wypowiedzi, to lepiej milczeć: kolego @hoplita absolutorium udziela się TYLKO ustępującemu zarządowi.
Heniu ja napisałem, że są szanse unieważnienia pod warunkiem znalezienia "bardzo sensownego wytłumaczenia", Twoje przypuszczenia podchodzą właśnie pod te parametry. Jak było, wiedzą tylko obecni na zebraniu.
[2012-12-17 15:44]

Osobiście organizowałem "tytuł wątku", więc przygotowałem się solidnie i pomagam tym co tego chcą - kolega @Klapsonik dostał na PW szczegółowe wytyczne.
Koledzy jeśli nie jesteście pewni swych wypowiedzi, to lepiej milczeć: kolego @hoplita absolutorium udziela się TYLKO ustępującemu zarządowi.
Heniu ja napisałem, że są szanse unieważnienia pod warunkiem znalezienia "bardzo sensownego wytłumaczenia", Twoje przypuszczenia podchodzą właśnie pod te parametry. Jak było, wiedzą tylko obecni na zebraniu.

Kolego co ty piszesz .Bzdury o absolutorium naiwnym wciskasz.Jeszcze raz . Absolutorium udziela się zarządowi za działalność finansową, nie tylko na zebraniu sprawozdawczo wyborczym, ale i na każdym zwykłym sprawozdawczym,. 















[2012-12-17 16:01]