Zaloguj się do konta

Jak odchwaścić staw

utworzono: 2013/01/24 10:18
El Dorado

Cześć.Mam koło domu staw zarośnięty,zamulony i chciałbym go Oczyścić by mieć tam ryby, bo łowienie karaśi i linków mnie nudzi wiecie może, co zrobić by była tam chociażby płotka czy leszcz? Coś poradzić by odchwaścić chociaż tyle by wpuścić jakąś rybę która dokończyła by pracę. W razie czego poradzcie jakie ryby sę do tego nadały. TYLKO NIE KARAŚ I LIN. Staw ma gdzieś tak 20m x 30m.

POZDRAWIAM I POŁAMANIA WĘDEK! [2013-01-24 10:18]

pstrag222

Spuść wodę, wybierz całe połacie mułu zasyp wapnem i gotowe
[2013-01-24 11:17]

damiano89

Linki w stawie to nie powód do narzekań;) Wpuść sobie większe okonie to troszkę wyczyszczą z małych karasi staw. Szczupaka nie wpuszczaj bo wszytko wyżre..
[2013-01-24 11:19]

damiano89

a masz możliwość spuszczenia wody??
[2013-01-24 11:20]

Pawelski13

Jeżeli wpuścisz amury to powinny się z zielskiem rozprawić, mułu niestety nie przerobią:)

[2013-01-24 11:54]

El Dorado

Jednak u mnie marzenia nadal mogą być marzeniami bo koszty jakie z tym idą to ohohohoho.Po za tym jak nawet tam miałbym ryby to ktoś by przyszedł wyłapał i guzik.Staw z mułem jest za płytki.Może kogoś innego na to stać ale mnie nie. Zostaje mi tylko  łowienie lina,karaśa.Mama mi to uświadomiła bo bez pieniędzy nic niezrobisz. [2013-01-26 21:41]

jacek placekkk

a jaka jest głębokość tego stawku , a co do linów to bardzo piękna rybka i widziałem że łapiesz tam piękne szt z wujkiem sam bym połapał takie piękne liny [2013-01-26 23:38]

Bernard51

Jeżeli wpuścisz amury to powinny się z zielskiem rozprawić, mułu niestety nie przerobią:)

Napewno amury sobie z zielskiem poradzą , ale na staw o wymiarach 20x30 wystarczyly by 2 szt
Piszesz że za plytki tj do 1m czy plytszy?? Szczupaka bym nie wpyszczal raczej okonia i sandacza, szkoda lina aby go wyczyścil. Też z umiarem sandacz i okoń.

[2013-01-27 07:18]

mossak

wysyp teraz na lód wapno palono albo gaszone poczytaj o tym jeżeli wody nie możesz spuscic to trochę lipa jak mozesz wiosną wejść w  spodniobutach to kosa i do roboty amur jak kolega pisze jak najbardziej okoń nie polecam po pierwszej zimie jak jest plytko przyducha go zalatwi z amurem też uważaj przerebel duży i 2 3 snopki siana  możesz też kośić z lodzi jak masz powodzenia [2013-01-27 08:51]

mossak

odnośnie wypowiedzi bernarda 51 sandacz i okoń w stawie razem nie polecam jeden drugiego wyprze staw o glebokosći 1 m i w dodatku nieprzeplywowy nie masz za rok po zimie tych ryb tylko karpiowate ci wytrzymają chyba  że są zródla podwodne albo oparzeliska ale wtedy uważaj z wchodzeniem na lód [2013-01-27 09:02]

Bernard51

glebokosći 1 m i w dodatku nieprzeplywowy nie masz za rok po zimie tych ryb tylko karpiowate ci wytrzymają chyba  że są zródla podwodne albo oparzeliska ale wtedy uważaj z wchodzeniem na lód


nie przesadzaj nie baw sie w ogrodnika !1 m wody i roslinnosć to sandacz i okoń przeżyje wstawie bez doplywu a w dobrze  naświetlonym miejscu. Nie pisze to że gdzies wyczytalem tylko z wlasnego doświadczenia, lód z początku kiedy byl przejżroczysty sandacz miejscowil sie przy "palkach-kotkach"a okoń w drobnej roślinności i bywaly mrozy ponad 20st przez pare dni lód dochodzil do 35cm grubości
[2013-01-27 09:46]

mossak

BERNARD ok ale sandacz w mule nie da rady zimą jest przy palkach jak piszesz bo szuka tarliska ok to jest tak jakbys mojej teściowej kazal skoczyć na bandzi ale szanuje masz swoje zdanie [2013-01-27 10:03]

Dawid1346

Spróbuj ściągać zielsko linką tak jak pokazałem na zdjęciu w tym temacie.

Kilka razy dziennie przeciągniesz i w tydzień powinny być już efekty. 

Pod koniec ubiegłego roku chcieliśmy odłowić trochę ryb na zimę i użyliśmy sieci.

Tą siecią to tyle zielska ściągnęliśmy że można było spokojnie z koszyczkiem łowić.

Jak byś wykombinował sobie taką sieć, nie musi być jakaś rybacka, może być np. sportowa to też trochę porządku w wodzie zrobisz...

Co do ryb to Amur i słyszałem też że Tołpyga. Wpuściliśmy kilka małych Amurów ale nie dawały rady oczyścić stawu, może większa ilość, większych coś zdziała.

Powodzenia.

[2013-01-27 11:50]

bogdan007

obciążone grabie lub brony na linie i przeciągnij po dnie jeśli to tylko 1m
[2013-02-19 12:35]

grzeweg

Spróbuj ściągać zielsko linką tak jak pokazałem na zdjęciu w tym temacie.

Kilka razy dziennie przeciągniesz i w tydzień powinny być już efekty. 

Pod koniec ubiegłego roku chcieliśmy odłowić trochę ryb na zimę i użyliśmy sieci.

Tą siecią to tyle zielska ściągnęliśmy że można było spokojnie z koszyczkiem łowić.

Jak byś wykombinował sobie taką sieć, nie musi być jakaś rybacka, może być np. sportowa to też trochę porządku w wodzie zrobisz...

Co do ryb to Amur i słyszałem też że Tołpyga. Wpuściliśmy kilka małych Amurów ale nie dawały rady oczyścić stawu, może większa ilość, większych coś zdziała.

Powodzenia.




To jest super pomysł. Kiedyś w podobny sposób oczyszczałem nieduże oczko . To był pręt około 1,5m. długości  a do końców były przywiązane linki. Tylko że do tego potrzebne są 2 osoby i pręt o średnicy minimum 16mm żeby dobrze tonął pośród zielska.

[2013-02-19 13:07]

bruno78

Taki staw koło domu to prawdziwy skarb.Umiejętnie na nim gospodarzyć może przynieść wiele frajdy i korzyści.Odmulenie jest bardzo kosztowne ale z roślinnością miekką poradzą sobie dwuletnie amury w ilości ok.10sztuk też nie za dużo.Napewno przydał by się jakiś doktor czyli drapeżnik o ile nie ma.Wtakim przydomowym stawku naprawdę mogą pływać niespodzianki myślałeś o tym.
[2013-02-19 17:03]

ryukon1975

Taki staw koło domu to prawdziwy skarb.Umiejętnie na nim gospodarzyć może przynieść wiele frajdy i korzyści.Odmulenie jest bardzo kosztowne ale z roślinnością miekką poradzą sobie dwuletnie amury w ilości ok.10sztuk też nie za dużo.Napewno przydał by się jakiś doktor czyli drapeżnik o ile nie ma.Wtakim przydomowym stawku naprawdę mogą pływać niespodzianki myślałeś o tym.







Wpuszczenie amura do takiego stawu nie oczyści go a wręcz przeciwnie,warstwa mułu zalegającego na dnie wzroście o kilka centymetrów.
[2013-02-19 17:36]

bruno78

Dlaczego warstwa mułu miała by wzrosnąć po wpuszczeniu amura
[2013-02-19 20:29]

ryukon1975

Dlaczego warstwa mułu miała by wzrosnąć po wpuszczeniu amura







Dlatego że on żre w ciepłej wodzie tyle ile sam waży.Oczywiście nie trawi tego tylko przerabia w odchody.Kilka dużych amurów przerobi to zielsko w błoto w ciągu kilku tygodni a te odchody zalegną na dnie i zabrudzą jeszcze bardziej i tak kiepskiej jakości wodę.
Proponuje poczytać o tym po co sprowadzono do nas amura i jaką się to okazało porażką.


"Okazało się bowiem że ryba ta ma krótki przewód pokarmowy,więc jej odchody bogate w składniki odżywcze (azot i fosfor) bardzo użyźniają wodę. Obecność amurów w zbiorniku wodnym zamiast więc likwidować eutrofizacjęwody jeszcze ją przyśpieszyła! Jezioro "amurowe"szybko traciło roślinność,woda mętniała- ginął wspaniały naturalny ekosystem wraz z będącymi jego częścią rodzimymi gatunkami ryb.Wprowadzenie więc amurów, a także planktonożernych tołpyg,do naturalnych wód śródlądowych Polski nagłaśniane jeszcze niedawno jako jedno z osiągnięć socjalistycznej gospodarki było zbrodnią na polskiej przyrodzie. Szkoda,że nawet dzisiaj nie wszyscy są tego świadomi."

"Wędkarstwo gruntowe" T.Zalewski, J.Kolendowicz
[2013-02-19 20:45]

grzesiu92

Lina, banan jakiś albo kotwica jak masz gałęzie na dnie, jaka jest średnia głębokosc stawu? Czy dużo gałęzi wystaje z wody?
[2013-02-19 20:55]

bruno78

Jak napisałem wyżej kilka amurów które pełniły by rolę kosiarek a nie kilkaset które konkurowały by o pokarm i siedziały tylko na karmisku w poszukiwaniu pokarmu.Zgadzam się z kolegą wyżej co do amura ale  w rozsądnych ilościach nie zaszkodzi.
[2013-02-19 21:07]