Jak nie urwać blaszki wędkarskiej?

/ 18 odpowiedzi
Dziś wybrałem się na ryby z zamiarem złowienia paru okonków na a tutaj nagle lekki opór i pstryk blaszki nie ma pewnie SZCZUPŁY albo spory GARBUS jak temu zaradzić ??? Plecionka, przypon ,czy coś innego ?? proszę wypowiedzcie się coś na temat plecionki czy faktycznie zamarza oraz przyponu,  chciałbym mieć zabezpieczenie na szczupaka ale i okonie żeby brały jak to zrobić ????
                                      Z góry DZIĘKI!
Draq


Grubsza żyłka( ja mam 0.26) i stalka. Ja tak mam i okoni to nie straszy, bo też biorą. (2011/03/06 20:56)

fliper-89


w tym sezonie nie uzywalem zadnych stalek ani nic w tym rodzaju.Poprostu male udezenie i ciolem czasem  nieudane zaciecia byly . a jaka masz zyleczke?ja lowilem na 0.12 i wytrzymywala bez problemu i kup sobie uwalniacz przynet bo 2 sezony temu lowilem bez uwalniacza i urwalem troche sprzetu i 300 m zylki a   w tamtym roku ani 1m

(2011/03/06 20:57)

fliper-89


wiecej inf pisac do mnie (2011/03/06 20:57)

witoldgnat


 Kolego flipper.Mam żyłkę 0,14 2,10 kg łowię na gł ok 2-2,5 m Co myślisz o plecionce całą długością? A jeśli stalka to jaka> A jeśli chodzi kolego Draq o żyłkę 0,26 to za cho cho na lód to max.0,20 Rozmyślam nad przyponem ale czy on nie straszy?? Przypon z fluocarbonu  wolfram czy stal??? (2011/03/06 21:10)

marek-debicki


Szanowny Kolego witoldgnat. Uprzejmie Ciebie proszę o chwię uwagi!!!
Przyjacielu drogi przecież dwie linijki poniżej na forum jest ten sam temat, szeroko opisany, przedyskutowany. Może mamy jakieś inne komputery i tego nie widzisz!!!Nie gniewaj się za to, że zwracam Ci uwagę, jakoś chyba mnie poniosło. Hej

(2011/03/06 21:51)

witoldgnat


No ok kolego. Ale tam nic nie ma ciekawego jedynie Ty odpisałeś ja chciałem opinię innych Forumowiczów co sądzą o plecionkach pod lodowych i innych poza tym tamten temat prawie jest zamknięty i mało kto go odwiedza świeżym nowym postem Forumowicz bardziej się zainteresuje. (2011/03/06 22:36)

kaugustyn13


Ja kolego nie jestem przekonany do plecionki w zime. raz tylko lowilem i odradzam. Moze mam za malo doswiadczenia. bede sledzil temat bo mnie tez to interesuje. (2011/03/07 11:42)

marek-debicki


Koledzy odpuście sobie proszę plecionki zimą, Sztywnieją na mrozie, nabierają wody na kabłąk kołowrotka i przelotki, same kłopoty. Ponadto nawet plecionka  0,08mm ma średnio wytrzymałość około 5kg!!! takich okoni jeszcze u nas nie ma. Żyłka średniej klasy napewno wystarczy.

(2011/03/07 14:30)

kaban


Z lodu nie łowię,ale jak wspomniał Marek-plecionka w zimie odpada.Spinninguję cały rok i w zimie plecionki (jakiekolwiek by niebyły) odpuszczam.Fluorocarbon ma pewne zalety,ale szczupacze zęby szybko weryfikują wyższość stali nad tworzywem. (2011/03/07 14:45)

bobus86


Dziś wybrałem się na ryby z zamiarem złowienia paru okonków na a tutaj nagle lekki opór i pstryk blaszki nie ma pewnie SZCZUPŁY albo spory GARBUS jak temu zaradzić ??? Plecionka, przypon ,czy coś innego ?? proszę wypowiedzcie się coś na temat plecionki czy faktycznie zamarza oraz przyponu,  chciałbym mieć zabezpieczenie na szczupaka ale i okonie żeby brały jak to zrobić ????
                                      Z góry DZIĘKI!




plecionka zaltwi sprawe chodz niewiem jak zima.nigdy nie sprawdzalem ale wydaje mi sie ze powinno byc ok (2011/03/07 16:46)

grzegorz7


Wczoraj byłem na rybkach na jez.Długie [koło Olecka].Miałem 2 wędki,na jednej plecionkę [chciałem wyprubować].Już po pół godzinie schowałem ją do plecaka.Nawet przy tak niewielkim mrozie jak wczoraj łowienie plecionką to tragedia[plecionka namaka i marźnie a w efekcie nie schodzi z kołowrotka].Natomiast żyłeczką 0,14 wyciągnołem kilkanaście dwudziestaków.Używanie stalówek lub wolframówek nie przeszkadza okoniowi tylko wtedy gdy bierze bardzo agresywnie w innym przypadku odstrasza okonia i nie pozwala pracować oblance prawidłowo. (2011/03/07 16:54)

u?ytkownik57785


Chciałbym wtrącić, że w czasie okresu ochronnego szczupaka, używanie przyponów stalowych, wolframowych z przynętami może sugerować, wskazywać na to, iż wędkarz próbuje łowić właśnie szczupaki. PSR może ukarać.  (2011/03/07 17:02)

Raziel


Masz rację kolego Mastif ale z drugiej strony użycie przyponu stalowego napewno uratuje pare blaszek i pare mormyszek które  dla każdego z nas są niezwykle cenne pozdo heh:) (2011/03/07 19:19)

DARO2165


Witam.Przepraszam ,ale raczej plecionka zimą to nie bardzo,zwykła żyłka w zależności na jakim akwenie teraz też posiada lód po kilku minutach.To jest moje spostrzeżenie.Pozdro (2011/03/07 20:12)

GeminS


Witam wszystkich, może to co napisze będzie dla Was zabawne ale ja w tym roku przed wyjściem na lód moczyłem plecionkę (0,06) w tranie przez dwa tygodnie. Plecionka wchłoneła tłuszcz i nie przyjmowała wody. Trochę "pachniało" mi na rybkach :-) ale ani razu nie miałem zamarzniętej linki na kołowrotku, a oblodzenie na przelotkach nie było większe jak przy żyłce. (2011/03/08 20:27)

luke1219


Chciałbym wtrącić, że w czasie okresu ochronnego szczupaka, używanie przyponów stalowych, wolframowych z przynętami może sugerować, wskazywać na to, iż wędkarz próbuje łowić właśnie szczupaki. PSR może ukarać. 



Może się mylę kolego Mastiff, ale czy okres ochronny ryb (w tym wypadku szczupaka), nie odnosi się czasem do tego, że nie wolno ryb w czasie jego trwania zabierać z łowiska a nie zakazu wyciągania takiej ryby z wody jeśli już się zahaczyła? Pytam bo prawdopodobnie masz w tym względzie większe doświadczenie niż ja, a chciałbym wiedzieć:) (2011/03/08 20:39)

marek-debicki


Jak okres ochronny, to ochronny. Co takiemu biednemy szczapakowi po ochronie jak co chwila dostaje po zębach. Powinno się unikać miejsc gdzie znajdują się prawdopodobne tarliska ryby. Nie powinno być wytłumaczenia, że ktoś łapie na żyłkę 0,14 z przyponem stalowym alba zakłada typową szczupakową blachę, chcąc niby to łowić okonia. Wodę powinniśmy rozpoznawać. Z reguły już po jednym sezonie z grubsza możemy określić miejsca tarła określonych gatunków ryb. Jeżeli to jest niemożliwe zapytajmy innych. Nad naszą wodą był taki jeden pomost, gdzie rok w rok tarł się sandacz. Przy sprzyjającej pogodzie można było z brzegu zobaczyć jego gniazdo. Pomost ten był wyłączany w okresie ochronnym z wędkowania (ogrodzenie taśmą) i nikt ryby nie niepokoił. (2011/03/09 16:43)