Jak łowić sumy w jeziorach?

/ 10 odpowiedzi

• konto usunięte

Sum
Mam pytanie do osób łowiących sumy w jeziorach.Niebawem zaczyna się wędkarska gorączka.W tym roku chciałem zapolowac na sumy.Niedaleko siebie mam kilka jezior,Na których wystepują te osobniki.Jak łowicie sumy w jeziorach?Lepszy grunt czy bojka ?Która pora najlepsza ?Jak z przynetami?Jak nęcicie?Każda porada jest cenna.Moim celem głównie będą sumy 4-8 kg,oczywiście jestem swiadomy czepiania się większych sztuk.
dendrobena

Na te pytanie znajdziesz sobie kol.odpowwiedź.Do czerwca masz czas.Najlepiej zasięgnąc opinii miejscowych wędkarzy.Każda woda jest inna a więc sposoby łowienia również.Powodzenia. (2016/03/29 13:21)

Artur z Ketrzyna

Oj tam Dendrobena, ja też bym posłuchał, bo też miałem taki zamiar jak kolega. Do tej pory ich nie łowiłem. W tym roku zapolował by ma takiego z jeziora.
Wiem że są tam ładne, takie po 20 kg, i czasem sie trafiają. Tylko że nie mam kontaku z tymi łowcami sómów, tak więc infa nie zasięgnę jak i na co, bądź gdzie.

Moje jezioro to typowa rynna 5 m głębokości, zero prawdziwych górek itd. (2016/03/29 14:21)

Jędrula

Kolego sum to żarłok , tu nie ma co kombinować . Najlepsza przynęta na suma to duży żywiec . Możesz łowić na trupka, pęczek rosówek i coraz bardziej popularne staje się łowienie sumów na duże , śmierdzące pellety . (2016/03/29 14:21)

JKarp

Dokładnie jak pisze Jędrula. Nie ma co kobinować - duży żywiec, pęczek rosówek na haku 5/0 , kilka pelletów 30 mm na haku 5/0 i do tego kilkanaście na nici PVA. Dobrze jest ustawić żywca na tzw zrywce nad dnem.
Oczywiście chyba pisać nie muszę - zero w pajęczynkami. Mocarne zetawy nie są pzrzesadą.
A co do miejsca - nocka to płytko, na blacie, pod brzegiem. Dzień - głęboko.

JK (2016/03/29 14:42)

Romuald55

Najpierw musisz poznać samego suma,jego sposób zycia i żerowania.Na moim blogu zamieściłem parę informacji na jego temat. (2016/03/29 17:12)

użytkownik201662

A przypon z mocnej plecionki wystarczy czy lepiej dorzucić do tego rurkę termokurczliwa na możliwe przetarcia (2016/03/29 18:42)

Artur z Ketrzyna

Najpierw musisz poznać samego suma,jego sposób zycia i żerowania.Na moim blogu zamieściłem parę informacji na jego temat.

A jak człowiek poznał troszke zwyczaje tej ryby, tylko w takiej wannie, bo mapka batymetryczna nic innego nie mówi o tym zbiorniku. To gdzie go szukać? Fale na nim są spore tak wiec obserwacja powieżchni nic nie daje. Woda mętna tak więc nie widać żadnych kryjówek które mogły by kusić suma. Echa też sie nie posiada. :-(
Czy można jakoś po kierunkach typować jego występowanie i żerowiska? (2016/03/29 18:57)

Romuald55

Sum od swojej dziennej kryjówki podczas żerowania oddala się nawet do 6 km.Znależć go wtedy można tam gdzie jest dużo drobnicy.Ja obserwuję wodę,nieraz przez kilka wieczorów jak fale sie uspokoją gdzie pojawia się drobnica.Tam umieszczam zestaw.Czasem trzeba słuchać gdzie żeruje.Wydaje charakterystyczne chlapnięcia jakby.Tam go najłatwiej złowić można. (2016/03/29 19:25)

użytkownik201662

A używa ktoś peletu na suma?Jak ze skutecznością?I jeśli już to proszę o konkretne nazwy/linki (2016/03/29 23:32)