Jak łowić klenie ?

/ 16 odpowiedzi / 2 zdjęć
W tym roku przypadkowo na algę dwójkę złowiłem ładnego klenia,w przyszłym roku chciałbym nauczyć się je łowić.Czy ktoś może od podstaw opisać jak się je łowi,na jakie przynęty,zanęty,jakie chaczyki,żyłka itp.
ryukon1975


Jaką metodą chcesz je kolego łowić? Ja złowiłem sporo kleni ale znam tylko dwie metody. (2012/01/07 18:13)

ryukon1975


spining,spławik,grunt?




Ciepło.:)
Ja łowię na feeder i spinning. (2012/01/07 18:59)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

sumik1974


Na każdą metodę złowisz klenia którą wspomniałeś.Są tylko pory kiedy łowisz je na przystawkę a kiedy na spinning.Kleń to ryba wszystko żerna możesz na haczyk zakładać co tylko chcesz jeśli oczywiście jest to zgodne z przepisami.W porach jesienno-zimowych polecam spinning,a latem bardziej owocowo się nastawiać(np.czereśnia)Ja osobiście złapałem tylko dwa klenie w swoim życiu i to na spinning.Uderzenie klenia w przynętę jest potężne i trzeba mieć niezły refleks przy zacięciu,ponieważ kleń jest bardzo ostrożną rybą i po złapaniu przynęty sztucznej bardzo szybko ją wypluwa i nie licz na to że za chwilę poprawi to nie okoń.Bardzo ważne żeby podchodzić do lustra wody bardzo nisko,nawet na czworaka,gdyż kleń szybko cię zauważy.Na powrót klenie wtedy nie masz co liczyć za szybko i możesz tylko uzbroić się w cierpliwość i czekać albo zmienić miejscówkę i po jakimś czasie wrócić ponownie w to samo miejsce. (2012/01/07 19:29)

u?ytkownik74724


Dobrą przynętą na Klenia jest ser położyć kawałek sera na słońce żeby miał intensywny zapach a potem nocka w mleku ja tą metodom złowiłem Klenia 50 cm :D (2012/01/07 19:43)

u?ytkownik997


słońce,ser,mleko?nie lepiej na parmezan? (2012/01/07 19:58)

ryukon1975


Na każdą metodę złowisz klenia którą wspomniałeś.Są tylko pory kiedy łowisz je na przystawkę a kiedy na spinning.Kleń to ryba wszystko żerna możesz na haczyk zakładać co tylko chcesz jeśli oczywiście jest to zgodne z przepisami.W porach jesienno-zimowych polecam spinning,a latem bardziej owocowo się nastawiać(np.czereśnia)Ja osobiście złapałem tylko dwa klenie w swoim życiu i to na spinning.Uderzenie klenia w przynętę jest potężne i trzeba mieć niezły refleks przy zacięciu,ponieważ kleń jest bardzo ostrożną rybą i po złapaniu przynęty sztucznej bardzo szybko ją wypluwa i nie licz na to że za chwilę poprawi to nie okoń.Bardzo ważne żeby podchodzić do lustra wody bardzo nisko,nawet na czworaka,gdyż kleń szybko cię zauważy.Na powrót klenie wtedy nie masz co liczyć za szybko i możesz tylko uzbroić się w cierpliwość i czekać albo zmienić miejscówkę i po jakimś czasie wrócić ponownie w to samo miejsce.





Kleń jest rybą wszystkożerną,ale nie znaczy to że na wszystko go złowisz.
W danym łowisku klenie mają swoje upodobania,i przykładowo miejscowy wędkarz który zna rzekę przyjdzie na dwie godziny złowi 3 duże klenie ,przyjezdny wędkarz tuż obok jednego małego.
W czym różnica? W przynęcie,miejscowy zna podniebienie ryb w łowisku.Łowił na kukurydzę a przybysz łowiący na robaki nawet mimo chęci i umiejętności nie miał szansy na zmierzenie się z dużą rybą.
To tyle w temacie przynęty.Ustalenie co trafia w gust ryb w danym łowisku ,o danej porze roku to podstawa.
Można popytać,można podglądnąć,każdy ma swoje sposoby.:) (2012/01/07 20:05)

u?ytkownik997


ja będę łowić w jeziorze,a jakiejś zanęty używać czy jakoś można zlokalizować klenie?jakich zestawów używać łowiąc na spławik?łowić z dna cz w pół wody? (2012/01/07 20:14)

ryukon1975


ja będę łowić w jeziorze,a jakiejś zanęty używać czy jakoś można zlokalizować klenie?jakich zestawów używać łowiąc na spławik?łowić z dna cz w pół wody?



Kicha.
Nigdy nie łowiłem kleni na jeziorze.Łowię tylko na rzece.
Mogę tylko powiedzieć że kleń to ryba wszędobylska bierze na rzece zarówno z dna jak i z powierzchni.Podejrzewam że na jeziorze jest podobnie,żeruje tam gdzie jest akurat w miarę łatwo dostępny pokarm.Weźmie z dna kukurydzę,w pół wody uderzy w wobler a z powierzchni zbierze owada.
Jak zlokalizować klenie na jeziorze? Raczej nie podejmę się tak teoretycznie wytłumaczyć.Może ktoś łowi klenie na jeziorze i podpowie? (2012/01/07 20:32)

bbb24


można go łowić na wszystko byle się nie dać zauwarzyć (2012/01/07 22:28)

ryukon1975


można go łowić na wszystko byle się nie dać zauwarzyć


Można łowić na wszystko.Na kamyk,na gwoździa i nawet na koło od roweru, ale pamiętaj kolego że pomiędzy łowić a złowić jest zasadnicza różnica.:) (2012/01/07 23:00)

woytas65


Najlepsza metota na klenia na hczyk nr 6 nabijamy kulke styropianu przeciągamy ja na trzonek tak aby zakryła wezeł.przyneta to konik polny lub 2, bez spławika spuszczamy z nurtem, 95 % same sie zacinają (2012/01/08 20:32)

u?ytkownik91748


A moja metoda to lekka wędka, może być teleskop i na końcu żyłki oliwka z przyponem, na którym hak 1 , a na haku wiśnia ;), moja ulubiona metoda na wisłoku (2012/01/08 20:50)

bbb24


ja łowię klenie na wiśnie w czerwcu na koniki w połowie lipca na wiosnę rosówka maj chlebek technika zależy od żerowania (2012/02/29 14:31)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

fuhie


Piękny kleń, gratulacje. Ja niestety jeszcze żadnego nie złapałem, są dla mnie za sprytne! Podpływają do przynęty (Woblerka) przyglądają się i odpływają :-( (2012/07/02 21:12)

Wikkktor


Klenie także łowi się na pijawki, nawet złowiłem jednego malucha na pijawkę, miał 25cm. Polecam pijawkę, przy wielokrotnych zarzutach nie spadnie z haka.  (2012/07/02 22:13)