Jak łowić i na jaki sprzęt ?

/ 22 odpowiedzi

Jestem początkującym spinningistą będę łowił z brzegu (szczególnie na Wiśle), jeziorach, stawach i małych rzekach na wszystkie przynęty sztuczne do 60 gram, ale nie wiem za dużo     o tym sposobie łowienia. Chciałbym łapać: szczupaki, sandacze, bolenie, klenie, okonie i sumy. Chciałbym abyście doradzili mi wszystko o spinningu: firmy dobrych przynęt, kołowrotków, wędzisk itp.(wędki do 160 złotych) mam na oku: Wędka Sensei Heavy Spin (240, 270, 300) Mikado, Wędka SILVER EAGLE SPIN (210, 240, 270, 300) Mikado. Proszę o odpowiedź :)

BenSith


Bardzo proszę o szybką odpowiedź (2012/09/20 21:49)

Reject


Witam.
Co do sposobu łowienia to na początek najlepiej prowadzić przynętę równo, raz szybko raz wolniej, z biegiem czasu próbować innych technik, zrywy góra, na boki i tak dalej.
Kołowrotki w cenie ok 150zł, sprawa jest prosta Spro Passion
Jeśli chodzi o wędziska to już tak prosto nie będzie, jest wiele ciekawych kijów w tej kategorii cenowej, ale z miejsca mogę ci polecić Daiwe Sweepfire Spinn ciężar wyrzutu 20-60gr. Jest to nowa seria wędzisk, osobiście nie posiadam tego kija ale kumpel ma i bawiłem się nim cały dzień, jest dosyć twarda ale naprawdę solidnie wykonana. (2012/09/20 22:05)

Reject


A co do ryb jakie chcesz łowić to okonie możesz sobie darować kijem z wyrzutem do 60gr, bo raczej nie poczujesz brań. Najlepiej wyposażyć się w drugie wędzisko cw. do 10 lub 15gr (2012/09/20 22:09)

89krzysztof


Na szczupaka inny kij, na sandacza inny, na suma inny, na okonia też inny. Ale widzę, że w zasadzie chcesz złowić to, co się trafi, a przynęty, jakich chcesz używać są z kosmosu, to kija nie kupisz odpowiedniego. Albo kupujesz kilka kijów, albo jeden delikatny, który przy przynęcie 60gramowej się złamie.  (2012/09/20 22:54)

BenSith


A jaki ciężar wyrzutowy polecasz na Wisłe? (2012/09/20 22:59)

BenSith


Tak w ogóle najbardziej nastawiam się na szczupaka (2012/09/20 23:00)

BenSith


Moglibyście doradzić mi jakich wędzisk używacie, jak łowicie na woblery około (40 gramowe, ponad 12cm) i czy się opłaca łowić na takie duże i ciężkie przynęty na szczupaka?

Czy firma Salmo robi dobre woblery, bo zainteresowałem się tymi przynętami i nie wiem czy to jest jakaś lipa czy dobry sprzęt, jak naprzykład: WOBLER PERCH PH12SR SALMO, WOBLER MAAS MARAUDER SALMO

(2012/09/21 09:57)

Wonski79


ja jak zaczynałem łowić na spining nie rzucałem się na drogi sprzęt i duże przynęty, troche inne czasy były i koszty ale to uczy. Wg mnie powinieneś zacząć od prostego sprzętu i posiąść trochę umiejętności. Chyba że masz sporo kasy na kije i przynęty. Ale jak masz sporo kasy to kup pare książek obejrzyj parę filmów kup dobry sprzęt i śmigaj na ryby. Nic tak dobrze nie uczy jak własne błędy.
I jak to mówią połamania kija ;) (2012/09/21 11:30)

sensas1910


Hmm ja bym Ci na początek radził kupić kija z niższej pułki lub średniej jak chcesz i łów okonie :) później wszystko przyjdzie z czasem ;) i nie da się mieć kija jednocześnie na okonia i na suma lub szczupaka  (2012/09/21 15:29)

BenSith


Każda odpowiedż mile widziana (2012/09/21 22:17)

BenSith


A co myślicie o: Mikado Mlt Medium Heavy Spin 270 c.w. 14-40g, Shimano Wędka CATANA CX Spinning 14-40g 2,70m, Wędka Daiwa Sweepfire Spinning 15-40g 2,70m, Wędka Carbo Mix Spin Master 15-45g 3,00m Robinson, Wędka Grand Virtuoso Spinning 2,70m 10-40g, Wędka Thunderstick Medium Spinning 2,70  10-45 Cormoran. Która waszym zdaniem jest bardzo dobra? (2012/09/21 22:57)

Reject


Na szczupaka inny kij, na sandacza inny, na suma inny, na okonia też inny. Ale widzę, że w zasadzie chcesz złowić to, co się trafi, a przynęty, jakich chcesz używać są z kosmosu, to kija nie kupisz odpowiedniego. Albo kupujesz kilka kijów, albo jeden delikatny, który przy przynęcie 60gramowej się złamie.

Bez przesady z tymi kijami, zgodzę się że na okonie i sumy inny kije muszą być ale pozostałe ryby można spokojnie łowić jednym kijem. (2012/09/22 01:03)

PanciOxD


No właśnie nie szczupaka i Sandacza ciężko było by ci złapać na 1 kiju bo dla szczupaka to taki z wolna akcja a na sandacza z najszybsza i to mało :)
A tak od siebie to ja łapie na Odrze w nurcie i woblerki 10-15g Gumy z 20 -25 gramowymi główkami blach nie używam chyba że już jest kompletna kicha i wyższy stan wody to wtedy :)
A kijek to bym polecił jakiś 5-30g nie cięższy . (2012/09/22 17:02)

BenSith


Wiem że wędka 5-30g wystarczy na nawet duże przynęty, ale chciałbym spróbować cięższych przynęt(bo słyszłem że szczupak lubi żerwać na takie) jak np.: WOBLER SWEEPER SE12 SALMO, WOBLER MAAS MARAUDER SALMO. Chciałbym również abyście doradzili mi firmy dobrych przynęt sztucznych i czy firma SALMO robi dobre przynęty. (2012/09/22 22:42)

Iras1975


Użyj sprzętu wędkarskiego. Polecam. (2012/09/22 22:50)

sium


Z tą ciężkością to bym nie przesadzał.....Wędki najlepiej mieć 2 - kleniowego klasyka do 15g (żyłka) i sandaczowy kij do 30 - 35g (pletka)....spokojnie obrobisz tym wszystko, może poza sumami z górnej półki. Twierdzenie, że na ciężkie i duże przynęty wyłapiesz okaza, można wsadzić między bajki, bo z regóły gówno się łapie jak się nie ma za wiele pojęcia. Nie mieszkamy w Szwecji gdzie szczupaki pożerają się na wzajem bo jest ich masa - to raz, a dwa jak zaczynasz przygodę ze spinem lepiej nie pakuj się w drożyznę bo po pierwszych 2 zerwanych wielkich salmiakach będziesz miał dosyć. Salmo są dobre tak jak każde (no może poza kilkoma wyjątkami) inne woblery....odpowiednio poprowadzone.. mają tylko lepszy marketing i są droższe wabiąc tym ludzi myślących, że to samołówki no bo przecież to Salmo i za 60 zetów. Łowić skutecznie na woblera wcale nie jest łatwo w brew pozorom i na twoim miejscu zaczął bym od gum i opadu. Nauczysz się łowiska i nie wydasz majątku na przynęty.  Pozdrawiam i powodzenia. (2012/09/23 12:20)

BenSith


Sium doradź mi wędkę którą polecasz (chodzi mi o tą sandaczową do około 35g). (2012/09/23 19:16)

SURVEY


spinningiem zajmuje sie od jakichś 15nastu lat na początek polecił bym wybranie wędki (łowiąc z brzegu) o długości od 270 do 300 cm tak długi kij ułatwia hol ryby w zarolach trzcinach itdosobiście uważam że  nie ma wedki uniwersalnej na szczupaki okonie sandacze itd. wazne jest aby kij miał akcje szczytową  ułatwia to hol akcja paraboliczna(np schimano catana) moim zdaniem cięzki orzech do zgryzienia ryba robi z tobą  co  chce zwłaszcza na brzegu na łodzi jest lepiej.zdecyduj sie gdzie chcesz łapac i co bo uwazam ze wszystko na raz to w jednym kiju nie możliwe np kij na szczupaka  ma zupełnie inna gramature niż na okonia czy suma różnice są ogromne                              (2012/09/25 18:54)

mateozet21


Na początek polecam kije Mikado (czyli z tych które wymieniłeś polecam Mikado). Nie są zbyt kosztowne, do 200 zl można mieć naprawdę dobre spinningi (sam polecam serię Mikazuki). W następnej kolejności Mistrall, dlatego że również ma bardzo fajne wędziska i również w przystępnej cenie. Ewentualnie jeszcze Shimano (Catana będzie dobrym wyborem). Długość wędziska dobieraj raczej do gatunku ryby niż do wielkości łowiska (optymalna długość to 270cm), z doświadczenia wiem że np. sumy lepiej holuje się na krótszych wędziskach do 240cm,  z  kolei szczupaka (nawet z łodzi) lepiej łowić dłuższym kijem (nawet 3 m). Akcja zależy już od upodobania, chociaż ja preferuje kije o szybkiej akcji. Podstawowa zaleta każdego wędziska to mocny i sztywny dolnik, co ułatwia zacięcie ryby oraz odpowiedni zapas mocy żeby w razie brania większej ryby (np. sum na mniejszą przynętę szczupakową) można było ją wyciągnąć.
Kołowrotki jakie polecam to Shimano (Catana i Nexave), przystępna cena i dobre parametry. Wielkość optymalna to 2500 (choć może być większy). Wybór między hamulcem przednim i tylnym zależy od upodobania łowiącego, jedyne co jest ważne to żeby był mocny i pracował precyzyjnie. (2012/09/25 22:26)

BenSith


Co myślicie o wędce Express Spinn 2,75m c.w 15-40 Dragon (2012/09/28 11:22)

mateozet21


Dobra wędka do łowienia na gumy 15-35g, moim zdaniem dobra np. na sandacze z opadu, można spróbować nawet na koguta łowić ale do tego lepsza by była z wklejaną szczytówką. Sprawdzi się też zapewne na szczupakach również da gumy. Moim zdaniem dobra wędka do łowienia na przynęty miękkie. (2012/09/28 13:20)