Zaloguj się do konta

Jak łowi się okonie na spinning?

utworzono: 2012/08/29 10:34
Domann

Panowie jak zlowic okonia na spinning?Lowie na wedke o cw 5-20g i zylke 0.18.Bardzo słabo biora okonie nad jeziorem na ktorym lowie, a widac ze sa bo ganiaja drobnice przy brzegu. Tylko raz udalo mi sie zlowic okonka. Zdradzcie mi swoje sposoby bo bardzo mnie interesuje ta ryba, szczupak mi sie juz chyba powoli zaczyna nudzic... Pozdrawiam [2012-08-29 10:34]

skajpek

Może nie czujesz brań bo masz za sztywna wędkę . Próbowałeś na bocznego troka ?? a jeśli ci nie podpasuje ta metoda to próbuj na malutka blaszkę . albo gumeczki po 3 cm ;)
[2012-08-28 22:15]

kaban

Informacji na portalu mnóstwo: chmura ryb, metody, ryby, sprzęt itd. Wystarczy trochę poklikać a wiadomości multum.
[2012-08-29 11:12]

grisza-78

Okoń to temat rzeka.Przynęty na okonia znajdziesz wszędzie,sprzęt o którym piszesz nie jest zły,może troszeczkę za mocny,ale powinien dać radę.Poczytaj rochę,a znajdziesz wszystko i próbuj łowic na różne przynęty,w końcu trafisz okonia.
[2012-08-29 12:25]

fajniusi

Witam Mi też nic nie bierze...łowie codziennie od tygodnia czasu w małej rzece o głębokości  ok 2m mocno porośniętej zielskiem z przeźroczystą wodą(bywają miejsca płytsze z piaszczystym dnem oraz bardzo głębokie ok 6m).Jak do tej pory udało mi się złowić dwa okonki ok 10cm.Chociaż wiem że są większe ok 20-25cm  oraz szczupaki.Używam twisterów o różnej wielkości i kolorystyce od  najmniejszych paproszków do 7cm oraz małych kopyt a także ostatnio obrotówki.Próbowałem też bocznego troka i nic!Nie wiem czy to kwestia przynęty,czy odpowiedniego łowiska a może pory roku/dnia? [2012-08-30 07:31]

Draq

U mnie jest tak jak u Was. Okoń jest w łowisku i żeruje, a ludzie narzekają, że nie bierze. A czemu nie bierze? Bo wybierają słabe miejsca i nie umieją łowić - cała tajemnica. Ostatnio okoń słabo żeruje, teraz się pogrupował i stoi na spadach przy brzegu. Np Masz przy brzegu głębokość 0,3m i później spad na 2-4m. To właśnie tam okonie stoją. Też łowię na gumki i wszystkie okoniowe przynęty. Z początku łowiłem masę okoni 20-35cm na cykadkę spinmad, brały jak głupie, jeden za drugim. Teraz od ok tygodnia olewają 99% przynęt, jedynie odprowadzając je do burty. Za woblerkiem potrafi płynąć nawet 20okoni po 35cm. A jednak jest sposób żeby je łowić. Na popera Mistral HRT taki oczojebny niebiesko-żółty. Na zestawie szczupakowym podaję przynętę pod samiutki brzeg i z 20-30metrów od brzegu stoję na wodzie, najwięcej brań jest właśnie przy brzegu.Najlepiej sprawdzają się teraz u mnie właśnie kolory jaskrawe, pomarańczowe, czerwono-żółte, seledynek itd, chociaż paproch motor oil o każdej porze roku potrafi zdziałać cuda. Teraz okoń widzę interesuje się większymi przynetami, więc daję im do jedzenia woblery 4-5cm na zestawie szczupakowym i wcale większa przynęta nie równa się większa ryba np. slider 7cm i okonki 15cm też się czepiają. A to że okoń goni drobnicę to nie znaczy że zaraz złowisz potwora :) Okonki 12-15cm też ganiają. Na takie malutkie to mam micro twisterki 2cm, takiego twisterka podać na żyłce 12-14 i główce 1-3g. Tylko trzeba też mieć kij odpowiedni. 5-20g jest dobre, ale jak się łowi cięższymi przynętami. Ja mam kilka wędek z cw: 1-7g; 2-12g; 7-20g  i takie wędeczki pozwalają mi się dopasować do każdego miejsca żeby jakiegoś garbuska wyskubać :) I po prostu trzeba mieć dużo przynęt żeby móc kombinować.
[2012-08-30 07:51]

skryty

co do wędki nie wydaje mi się żeby była za mocna, tym bardziej żebyś nie czuł na niej brań. Ja łowie okonie na zestaw szczupakowy (cw. 14 - 40, żyłka 0,22, wolfram) nie jestem po prostu zwolennikiem posiadania 138 wędek oddzielnie na każdą rybę, pogodę, porę dnia i roku i nabijaniu kieszeni firmom wędkarskim wymyślającym 1000 pierdół dziennie mających rzekomo ułatwić złowienie ryby, typu bielizna zimowa moro itp, itd:). No ale oczywiście jeśli nastawiasz się głównie na okonia delikatniejszy sprzęt, na pewno będzie praktyczniejszy, musisz kombinować z przynętami i ich prowadzeniem, paproszki, woblerki(głównie na nie łowię) , cykady, sukces zależy także oczywiście od intensywności żerowania ryby
[2012-08-30 09:21]

Przemas83

Ja również łowię okonie mocnym wędziskiem szczupakowym ! Używam plecionki i wolframu , gumy w rozmiarach od 7cm do 12 cm oraz blaszki obrotowe nr 2 i 3. Na te same przynęty łowię okonie i szczupaki z tym że okonie nie schodzą z wymiarem ponizej 20 cm.
[2012-08-30 11:52]

fajniusi

Ostatnio poszedłem pod wieczór na szczupaka i udało mi się wytargać 20cm pasiaka na woblera flagowego mistrall bomber czy jakoś tak( kupiłem na przecenie w wędkarskim za 8,5zł jakiś chyba stary model).Ale była godzina ok 17 a,zaczął padać deszcz byłem w moro i łowiłem zza drzewa,na początku ganiały za zielono czarnym predatorem ale nie brały,zmieniłem na woblera i za 3 rzutem siedział na kiju.Niestety za 4 rzutem powiesiłem wobka na głęzi bez możliwości odzyskania :(.Dziś kupiłem flagowego bonito i jak tylko dragon wróci z reklamacji( mam nadzieję że do końca tygodnia) to rozpoczynam polowanie:)Kupiłem też na przecenie salmo hornet czarny w żółte kropki i ciekawe jak się sprawdzi :) [2012-09-10 15:48]

89krzysztof

Myślę, że na początku z dziesięć różnych kolorów paproszków by się przydało. Te najbardziej popularne to m.in motor oil z pieprzem, seledyn, perła, marchewka, atrament itd. Próbuj klasycznie z główką, jeśli to nie pomoże to poczytaj o bocznym troku. Tylko z gramaturą główki nie przesadzaj, bo okonie również biorą z pod powierzchni, a nie tylko z dna. Jak założysz zbyt ciężką to o brania może być trudno.  [2012-09-10 16:06]

arcybiskup

Zależy jeszcze jakie te okonie chcesz łowić :) jak mówisz gania okoń za drobnicą to nie jest to za duży okoń na pewno. Jak chcesz połowić takie malutki to główeczka gramowa nawet mniejsza może być i ciągnij powoli ale 15 cm pod powierzchnią można tak stać i łowić cały dzień bo brania są jak jest i ławica okonia :) i zdarzają się ładne przyłowy czasem :). Łowiąc w ten sposób pociągniesz sobie okoni nie dużych ale DUŻO :) a i żyłkę proponowałbym cieniutką może 0,14 sam na taka łowię :) 2 zdjęcia przyłowów :) [2012-09-10 18:20]

arcybiskup

[2012-09-10 18:20]

fajniusi

Na twisterki mniejsze i większe w różnych kolorach i główkach od 1,5-7g łowiłem  i efekty to 2 maluchy i kilka brań średniaków których nie zdążyłem zaciąć albo porostu odgryzły mi ogonki twisterów :).Więc zostanę chyba przy wobkkach.Dziś kosili rzekę więc może sytuacja się zmieni.Możliwe też że łowiłem o złych porach dnia.Z tego co czytałem to ryby biorą najlepiej od 5-10 tej i od 17- 02. [2012-09-10 21:34]

kilo

ja od siebie polecam eksperymenty ze  sposobem prowadzenia przynęty. Mianowicie, spróbuj opadu w toni(główki 1-2g) oraz opukiwania dna(główki 4-5g). U mnie na łowisku różnica kolosalna, masa uderzeń, sporo okoni na brzegu(C&R). Co do przynęt to małe kopytka, twisterki, kolory raczej jaskrawe u mnie się sprawdzają(bo woda mętna) [2012-09-11 12:38]

Iras1975

Panowie jak zlowic okonia na spinning?Lowie na wedke o cw 5-20g i zylke 0.18.Bardzo słabo biora okonie nad jeziorem na ktorym lowie, a widac ze sa bo ganiaja drobnice przy brzegu. Tylko raz udalo mi sie zlowic okonka. Zdradzcie mi swoje sposoby bo bardzo mnie interesuje ta ryba, szczupak mi sie juz chyba powoli zaczyna nudzic... Pozdrawiam



https://www.youtube.com/watch?v=PPLVd_w7REQ 

Dzisiejsze.

[2012-09-11 14:13]

arcybiskup

ja jestem bardzo ciekawy gdzie ty takie okonie łowisz ;D bo twoje filmiki oglądam od dość dawna i woda mnie ciekawi ze masz jest w tej wodzie taki zasób dużych ryb :) [2012-09-11 14:41]

kilo

@Iras1975 plecionka fluo+ wolfram do 2kg? [2012-09-11 15:30]

Iras1975

Plecionka Jaxon Anchor WX8 0,12mm, przypon robiłem z linki stalowej Jaxona o wytrzymałości 9kg.

Jeziora w okolicy Poznania.;)

[2012-09-11 15:56]

kilo

dzięki za info:) [2012-09-11 16:36]

maro00

wędke masz dobrą tylko zmień żylke na 0,16 a co do przynęty spróbuj małymi woblerkami najlepiej z firmy salmo o nazwie TIN a brania gwarantowane i zakładaj przypony do ultra bo zebacz sie moze trafic.    [2012-09-11 18:56]

adamsg

Witam.
zapraszam na mój blog     wedkarskiewakcje.pl
Jest tam trochę o okoniach, bo akurat z tych ryb łowie sporo i dość dużych. Największe własnie w wodzie stojącej.
[2012-09-11 19:36]

fajniusi

Jaki przypon proponujecie na okonie do tej potu używałem fluorocarbonu. [2012-09-11 20:48]

fajniusi

Ostanio albo się nauczyłem albo zaczęły brać...bo idę na godzinkę nad rzekę i wyciągam 3-4szt od 15 do 25 cm :) [2012-09-20 22:02]

89krzysztof

Zaczęły brać. Jeśli nie zapomnę, to jutro zrobię kilka fotek okoni z rannego killowania.  [2012-09-20 22:51]