Jak i czym nęcić suma?

/ 25 odpowiedzi
Mam takie małe pytanko jak można a zarazem czym nęcić miejsce na suma na co go łapać a zarazem gdzie nęcić gdzie on morze rzerowac.
u?ytkownik38976


Ja mam propozycję dla Ciebie. W związku z tym, że takie tematy sa dość pracochłonne w dokładnych opisach i skutecznej pomocy , to wpisz sobie w wyszukiwarce hasło SUM i będziesz miał wyczerpujące i fachowe informacje na temat tej ryby i sposobów jej nęcenia i łowienia. Będzie szybciej. To jest poprostu za obszerny temat do pisania. (2010/05/24 16:30)

marko1


witam ja bym ci polecił wątrobe wołową lub kurza (2010/05/25 09:42)

u?ytkownik31907


mozna tez sprobowac necenia peletem tak jak na ebro:) (2010/05/25 10:30)

vinci85


hej

Sum jeśli wiesz że w danym łowisku jest sum lub jest go bardzo dużo nie trzeba necić, sam przyjdzie mam takie jedno łowisko :] na przynęte zakładam świeżego trupka płoć, okoń, czasem wątroba:]co do nęcenia to kawałki świeżych ryb, wątroby, mielonki, najlepeij świeże:]

połamania

(2010/05/25 12:19)

grzegorzewski


najlepiej chyba to watrobe pokroic w kostki i rzucic . i mozesz przyokazji zlapac mietusa . ;) pozdrawiam . (2010/05/25 17:46)

stahu89


Czy na pęczek rasówy Sum może chwycic?? (2010/05/25 20:18)

u?ytkownik31907


oczywiście ze może jest to bardzo dobra przynęta na sumy i nie tylko (2010/05/27 08:59)

dominik2111


Slyszalem ale do konca nie dowiedzialem sie o neceniu suma ?
Czy to skuteczne i czym sie neci...
Peletem czy to sprowadzi suma i uskuteczni nasze polowy...
czy necenie kawalkami miese bedzie skuteczne czy poprostu strata dla nas
prosze o pomoc....? (2011/06/26 16:23)

MateuszGrenda


witam mam do was wytanie poniewaz na koniec czerwca konczy sie okres ochronny suma i chcialbym juz zaczac necic na niego czy oplaca sie necic i czym jesli tak z gory dziekuje za odpowiedz. pozdrawiam (2012/06/14 13:23)

Krzesi18


ja proponuje wątrubke ewentualnie kulki o smaku miesnym. Nie wiem czy sie nada le poleczł bym tez suszona krew(dobra na wegorza). (2012/06/14 13:29)

egzekutor


w tamtym roku dowiedziałem sie , że sumy reagują na turkucie podjatki wiec załatwilem sobie takie bo masa jest na dzialkach dwa brania i na obu urwana plecionka. (2012/06/14 13:32)

maras74


witam,możesz nęcić pociętą wątrobą, kulkami tzw "śmierduchami" najlepiej zapachy rybne np. Halibut i oczywiście pelety polecam pelet Dynamite Baits Squid&Octopus 30mm i Bloodied Eel 30mm.rozumiem, że to jest woda stojąca???pzdr. (2012/06/14 13:39)

stahu89


Moje zdanie jest takie: "Czym necisz to zaloz na hak. Wiec jesli necisz watrobka to na hak tez watrowa, tak samo z trupkiem i rosowkami. A najwazniejsze procz necenia to namiezyc Suma w lowisku bo sum nie przeplynie pol zbiornika za twoja zaneta i przyneta tylko bedzie szukal niedaleko swojej zasiadki. (2012/06/14 14:11)

maras74


Moje zdanie jest takie: "Czym necisz to zaloz na hak. Wiec jesli necisz watrobka to na hak tez watrowa, tak samo z trupkiem i rosowkami. A najwazniejsze procz necenia to namiezyc Suma w lowisku bo sum nie przeplynie pol zbiornika za twoja zaneta i przyneta tylko bedzie szukal niedaleko swojej zasiadki.



A jak łowisz na żywca to zanęć wrzucając 10kg drobnicy jak założysz na hak płotkę to 10kg płotki a jak krąpia to 10kg krąpia :)))Buuuuuuuuuuhahahahahahahah. :)))Znów kolejna wypowiedz eksperta od wszystkiegopzdr. (2012/06/14 14:19)

maras74


Moje zdanie jest takie: "Czym necisz to zaloz na hak. Wiec jesli necisz watrobka to na hak tez watrowa, tak samo z trupkiem i rosowkami. A najwazniejsze procz necenia to namiezyc Suma w lowisku bo sum nie przeplynie pol zbiornika za twoja zaneta i przyneta tylko bedzie szukal niedaleko swojej zasiadki.



i skąd te wnioski, że sum nie przepłynie pół zbiornika w poszukiwaniu pożywienia, nawet nie wiesz jaki to zbiornik!!!-idiotyzm!!! (2012/06/14 14:21)

jacenty75


Ja widywałem na ZZ jak wędkarze wabili suma kwokiem ale żeby nęcić to z takimi praktykami sie nie spotkałem. (2012/06/14 14:40)

maras74


Ja głównie łowie "wąsatego" na rzece i przeważnie wabi się go kwokiem ale kilka razy łowiłem na dużej "zaporówce" i było z nęceniem peletem halibutowym i ciętą wątrobą na haku była wątroba pelet halibutowy 30mm po 5-6szt. ale i tak najwięcej brań było na żywca - postaram się to opisać po wakacjach na blogu.pzdr. (2012/06/14 14:51)

stahu89


Moje zdanie jest takie: "Czym necisz to zaloz na hak. Wiec jesli necisz watrobka to na hak tez watrowa, tak samo z trupkiem i rosowkami. A najwazniejsze procz necenia to namiezyc Suma w lowisku bo sum nie przeplynie pol zbiornika za twoja zaneta i przyneta tylko bedzie szukal niedaleko swojej zasiadki.



i skąd te wnioski, że sum nie przepłynie pół zbiornika w poszukiwaniu pożywienia, nawet nie wiesz jaki to zbiornik!!!-idiotyzm!!!



Rozmowa jak z "bocznym trokiem" czyli BARANEM. Nie wiem zazwyczaj rozmowy o sumach rozumiemy rzeki czy jeziora. Sum siedzi zazwyczaj na glebokiej wodzie, przy konarach drzew. Jesli chcesz lapac na watrowbke drobiowa to zostaw sobie troche na hak a reszte rozdrobnij, choc nie musisz i wyrzuc w miejsce gdzie bedziesz klasc zestaw. I nie musi byc to 10kg choc zalezy od upodobań. Tak samo z rosowkami masz wiaderko to pol pokroj i wrzuc w miejsce zasiadki. Peczek rosowek w miejsce zanecenia na hak i powodzenia.

Co do tego skad wiem ze nie przyplynie pol zbiornika? Nie wiem.. ale napewno wiekrze prawdopodobienstwo bedzie jesli pojdziesz w miejsca gdzie jest mozliwosc wystepowania owego Suma i tam wabienie go niz siedzenie 100m dalej i czekanie jak na zbawienie. Wiec najpierw proponuje zlokalizowac miejscowki gdzie moze przebywac wasacz i do dziela. A co do wabienia kwokiem nigdy go nie uzywalem wiec sie nie udzielam w tej kwesti.
(2012/06/14 16:04)

ryboholik89


ZA TO ZŁOWIŁEŚ SUMÓW OD ZAJE...A WIDAĆ NA TWOIM BLOGUP.S.NIE DYSKUTUJ Z IDIOTĄ!NAJPIERW SPROWADZI CIE DO SWOJEGO POZIOMU A PÓZNIEJ POKONA DOŚWIADCZENIEM!!! (2012/06/14 16:09)

wonsaty 28


Witam kolegów po kiju. Mam takie pytanie macie jakieś sprawdzone zanety na suma? (2018/07/10 06:32)

Julian


Odsyłam szanownego kolegę do programu Polowanie na rzeczne potwory Jeremyego Waidea. Rzecz dzieje się w Indiach. Ale i w Polsce można wykopać jakiegoś truposza , gorzej z opalaniem go przed wrzuceniem do wody. Z tego co widziałem na Discovery - skuteczna zanęta. Pozdrawiam (2018/07/10 18:00)

MrPiskorz


wez ponczoche jakas co nie bd potrzebna pocwiartuj rybki i zawiaz ponczoche.Posyp krwia z wedkarskiego i gotowe.Na chaczyk (2018/07/10 23:27)