Jak dobrać sprzęt i zestaw do odległościówki?

/ 10 odpowiedzi
Witam wszystkich, jestem nowym członkiem forum. Chciałbym się od was dowiedzieć jak prawidłowo zmontować zestaw odległościowy i jaki sprzęt do niego kupić. Zastanawiam się czy wędka, której do tej pory używam do połowów spławikowych się nadaje. Mianowicie jest to Jaxon Adventure Tele Float 360/cw do 30 g. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
użytkownik95100


Wypowiem się gdyż fajnie mi się dziś pisze na forum, jednak w tym temacie jestem raczej laikiem.Nie powiem, odległościówkę mam i jestem z niej super zadowolony. Mikado NSC + kołowrotek SPRO Passion Match. Mogę polecić. Gratuluję zacięcia do tej dla mnie ( i dla wielu "konkretnych" spławikowców też ) bardzo trudnej metody... Kiedyś kadra Polski przegrała zawody międzynarodowe gdyż, chyba Anglicy, wykańczali wszystkich odległościówką i jej mistrzowskim opanowaniem... Powodzenia! (2011/11/22 12:14)

Esox53


Uważam że ta wędka raczej się nie nadaje do metody odległościowej,lepiej kupić wędkę typowo odległościową.Co do zestawu to ja montuje tak:Mocuje na żyłce łącznik do wagglerów z agrafką firmy stonfo lub cralusso.Do łącznika oczywiście przypinam spławik.Obciążenie to zazwyczaj od 3 do 6 śrucin rozłożone w zależności od tego jak chcemy łowić,następnie krętlik i przypon 20-30cm.Polecam również stosowanie żyłek przeznaczonych do odległościówki ponieważ w przeciwieństwie do normalnych żyłek bardzo łatwo je zatopic.

(2011/11/22 12:21)

użytkownik95100


Tak! Żyłka tonąca jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Polecam też ww. łącznik Stonfo - stosuję i jest to na prawdę jakość a co najważniejsze praca z najwyższej półki, zwłaszcza gdy głębokość łowiska przekracza długość kija ;)! (2011/11/22 12:32)

Artur z Ketrzyna


Chcąc złożyć odległoścówkę, najpierw sobie musisz zadać pytanie. Ona ma służyć tobie nie nam, a każdy wędkarz ma inne upodobania.
Pytania na jakie musisz odpowiedzieć;
Czy tą wędką się dobrze ci łowiło i przy jakim obciążeniu?
Czy nie była za długa, za ciężka, za sztywna, czy dobrze leżała w reku(bądź odwrotnie za lekka za krótka itp.)
Jakie łowisko i z czego będziesz łowił?
Jakie gatunki ryb będziesz chciał poławiać?
Jakich zestawów chcesz używać?
Nawet średnica żyłki jest tu istotna (bo teraz są wędki o przelotkach bardo małych jak i takie same wędzisko dorwiesz z dużymi przelotkami)?
Jaką akcję kija lubisz? (szczytową czy parbolik), (dynamiczną czy lejącą się (miękką))
Jak holujesz ryby? siłowo czy delikatnie (majestatycznie)

Z wędkowania będziesz czerpał przyjemność wtedy gdy wędka będzie dopasowana do ciebie i metody na jaką poławiasz, a nie jakaś luksusowa która ni jak ma się do twego stylu. (2011/11/22 13:11)

użytkownik95100


Arturze mądrze Waść prawisz! Często na forum wygłaszane są opinie o takiej a takiej wędce, przynęcie, metodzie... Jednak najlepsza jest taka która przynosi satysfakcję z łowienia! :))) (2011/11/22 13:26)

fabregasik9


Wędka sprawuje się naprawdę dobrze, jest lekka i miękka. Bardzo dobrze mi się na nią łowi choćna poczatku byłem przyzwyczajony do twardszych, lecz teraz nie zamieniłbym jej na inna i z tąd moje pytanie czy sie nadaje. Zamierzam łowic hym na pół rzece pół jezioru ponieważ  nie ma tam typowego pradu a zaczyna sie ona ze zwykłego rowu melioracyjnego i na nim sie tez kończy. Jest łowiskiem głębokim dochodzi do 7-8 m z tego co mi wiadomo i jest w niej wiele ryb właściwie każdego gatunku. Mnie interesuja najbardziej karasie, leszcze, liny i płocie, kotrych jest tam wiele i czasem trafia się tez karp. Do tej pory łapałem na płytszych zatoczkach lub przy wpływie do niej. Montowałęm tradycyjny zestaw spławikowy( stoperek, spławik wyporność do 3 g, śruciny, haczyk rozmiar od 8 do 10). Teraz chciałbym spróbować łapania na większych głębokościach i odległościach i myślę żeby zestaw wygladał tak : ( wędka, którą podałem wczesniej, żyłka 0,18 tonąca do tej metody, stoperek, spławik typu wagler z wbudowanym dociązeniem lecz nie wiem jeszcze jakim, śruciny 70% cieżaru przy samym spławiku i 30 % tuż przy krętliku, krętlik, przypon ok 50 cm z żyłki przyponowej 0,16 oraz haczyk z dużym łukiem o rozmiarze od 8 do 10. Jak to widzicie przy tej wędce ? (2011/11/22 14:24)

fabregasik9


Wędka ta posiada wydłużoną rączkę co powinna posiadać wędka odległosciowa. Zamierzam łowić z brzegu i zamierzam używać zestawów do 15 g przy cw mojej wędki do 30 g. Nie będę używał agrafki do mątowania spłąwika bo z tego co wiem nie da się tego robić jeśli głębokość łowiska przekracza długość wędki a tu tak jest.  (2011/11/22 14:28)

micb


Jeśli interesuje Cię odległościówka to odpowiem Ci tak:
1. Po pierwsze nie zakładaj kolejnego postu jakich wiele.2. Zacznij używać wyszukiwarki - to naprawdę nie boli:)3. Wszystkim zainteresowanym tą metodą polecam świetny wpis naszego forumowego kolegi "czerwcowego0520" - link poniżej:
Wiosenna odległościówka
Przyjemnej lektury! I stosuj się do zasad 1 i 2! (2011/11/22 20:25)

Artur z Ketrzyna


Wędka ta posiada wydłużoną rączkę co powinna posiadać wędka odległosciowa. Zamierzam łowić z brzegu i zamierzam używać zestawów do 15 g przy cw mojej wędki do 30 g. Nie będę używał agrafki do mątowania spłąwika bo z tego co wiem nie da się tego robić jeśli głębokość łowiska przekracza długość wędki a tu tak jest. 

Krętlik jeśli chcesz, możesz zamontować taki jak przy spiningu, Pozwoli to na odczepianie spławika do transportu (ja nie używam). Spławikówek odległościowych mam 4 rodzaje tak więc ni przezbrajam sprzętu tylko go zmieniam(różnią się cw. długością jak i gr żyłki), + 3 baty (4, 5 i 6m).

"Wędka sprawuje się naprawdę dobrze, jest lekka i miękka. Bardzo dobrze mi się na nią łowi choćna poczatku byłem przyzwyczajony do twardszych, lecz teraz nie zamieniłbym jej na inna i z tąd moje pytanie czy sie nadaje. "
Tymi słowami sam se odpowiedziałeś, jak i tym postem.
Co do montażu waglera; Ja stosuję je w ten sposób że na spławiku zostawiam minimalną ilość dociążenia (ono ma za zadanie tylko go ustawić w locie, jak grot strzałę), resztę montuję na żyłce. Na głównej montuję tyle by spławik lekko się wykładał (brania leszczy itp.), na przyponie tak zwane obciążenie sygnalizacyjne (to co napisałem wyżej) potrzebne do końcowego wyważenia spławika -ale staram się by było ono jak najlżejsze (by nie wyczuwała ryba). Dlatego obciążenie główne powoli zmiejszam aż do momentu wykładania się spławika (czasami (przy niektórych) wystarczy by nad powierzchnię lustra wynurzała się bojka spławika - nie dotyczy waglerów). Taki sposób wyważania pozwala na szybsze dotarcie zestawu na żądaną głębokość i nie znosi go tak nurt wody, a to jest ważne przy łowieniu na znacznych głębokościach. Używam do tego celu tylko i wyłącznie taśmy ołowianej, z której na żyłce formuję wałeczki. Mniejszy plusk i tak się nie plączą jak śruciny. Spławik ustawiam za pomocą kilku gumowych stoperów w odległości dłuższej o 5 cm od długości spławika (to też zapobiega plątaniu się zestawu. A stoper powoduje też to że spławik przy zacięciu nie uderza w ołów a w stoper, co powoduje to że ołów nie zostaje sklepany, spławik się nie obija i nie stuka (wygłusza się). (2011/11/23 10:33)

Dar73


Jeżeli mam być szczery to żyłaka główna 0,16 wydaje się ok. lecz przypon bynajmij ja daję o 2 cieniej czyli w tym wypadku 0,14 a jak trzeba jeszcze cieniej to wszystko w hamulcu jeżeli kręciołek jest ok. to i 00,8 zagra. Piszesz haczyk z dużym łukiem, ja staram się haczyk dostosowywać do rodzaju przynęty. Myślę że takim tropem powinieneś próbować, bo zależy od łowiska czy czyste od zaczepów, czy możesz pozwolić rybie na odjazd, czy jest na to miejsce. Nie wszędzie można sobie pozwolić na taką finezję jaką opisałem. Pzdr. (2014/02/13 13:25)