Jak długo płotka ma tarło?

/ 5 odpowiedzi
Witam ;)Otóż czy ktoś mógłby mi udzielić w miarę rzetelnej odpowiedzi dot. tego, jak długo płotka ma tarło? Chodzi mi o okres, w  którym jest dość ciepło, bez żadnych nagłych załamań pogodowych.Z góry dzięki za udzielone informacje,pozdrawiam :)
pykuu


Zaczyna się wiosną w okolicach marca jeżeli woda powoli się nagrzewa a kończy myślę w połowie kwietnia. Z tym tarłem to różnie jest tego się nie da określić OD: DO: bo to jest podobnie jak z braniami, nigdy nie wiadomo co się tam pod wodą dzieje. ;p (2014/10/03 14:53)

Jędrula


Według moich obserwacji tarło odbywa się w kwietniu lub nawet maju , może zdarzyć się trochę wcześniej ale pod warunkiem , że woda osiągnie przynajmniej 13-14 stopni . Czasem bywało , że płoć przy dobrych warunkach wycierała się w niecałe dwa tygodnie a czasem i  miesiąc albo dłużej gdyż przy załamaniach pogody i oziębieniu wody ryba jakby odstępowała od tarła na jakiś czas . Chyba nie można jednoznacznie określić długości tarła tej pięknej ryby bo skład się na to kilka ważnych czynników zależnych od pogody . (2014/10/03 15:16)

turek16


I taka odpowiedź mnie satysfakcjonuje ;) dzięki jeszcze raz, pozdrawiam :) (2014/10/03 16:42)

Artur z Ketrzyna


Dodać można że na płytszych akwenach ryby przystępują do tarła wcześniej. na głębszych gdzie woda dłużej się nagrzewa później. Zaś długość tarła jest zależne od stabilności pogody. Tak samo wylęg narybku.

Tak samo reaguje reszta przyrody, i w niektórych poradnikach można było znaleźć takie wskazówki jak zależność tarła poszczególnych gatunków ryb, a kwitnienie krzewów i drzew.

Np.;
Kwitnienie; Czarna olcha i kaczeniec, gat ryby; płoć, miesiące; 4 - 5, temp wody; 10 - 12 st. C (2014/10/03 19:07)

89krzysztof


Dodać można że na płytszych akwenach ryby przystępują do tarła wcześniej. na głębszych gdzie woda dłużej się nagrzewa później. Zaś długość tarła jest zależne od stabilności pogody. Tak samo wylęg narybku.


To samo napisał jedrula, tylko w innych słowach ...
(2014/10/03 19:21)