Zaloguj się do konta

Interpretacja RAPR

utworzono: 2019/06/15 07:41
michaljp

Witam...
Jestem wędkarzem okregu Katowickiego mam pytanie odnosnie limitow polowow ryb.

7.2. W ciągu doby / w godz. 0.00 – 24.00 /

sum 1 szt.
troć jeziorowa, troć wędrowna, łosoś, sandacz, szczupak, sieja, boleń, /łącznie/ 2 szt.
lipień, pstrąg potokowy, /łącznie/ 3 szt.
brzana 3 szt.
karp 3 szt.
lin 4 szt.
certa 5 szt.
węgorz 2 szt.

Łączna ilość złowionych i zabranych z łowisk ryb wymienionych gatunków nie może przekroczyć 10 szt. w ciągu doby.

Zastanawiam sie czy musze opuscic lowisko po zlowieniu np 4 linów?

Czy moge łowic dalej liczac na inne gatunki?

Czy moge miec w siatce [oczywiscie w ciagu doby] 4 liny,3 karpie i 2 wegorze nieprzekraczajac 10szt??

Niektorzy twierdza ze powinienem opuscic lowisko po wyczerpaniu jakiego kolwiek z limitow[tak jest np na wodach Krakowskich]

ale na wodach okregu Katowickiego niewidze takiego zapisu..Prosze o odpowiedz i z gory dziekuje..

Pozdrawiam Michał... [2019-06-15 07:41]

z@mela

1- nie musisz opuszczać łowiska po złowieniu 4 linów , mozesz je łowić dalej ale nie możesz zabierać (nikt nie zakazuje podmiany ryb choć to troche nieetyczne)

2- mozesz dalej łowić i liczyć na inne gatunki a nawet zabrać je do domu zgodnie z limitami ( zdrowy rozsądek wskazany czyli nie mrozić , nie rozdawać na siłe ryb)

3-tak możesz mieć tak dużą ilość ryb w siatce ale jak wyżej "umiar wskazany" nasze wody to nie słynna kana galilejska

4- nie ma i nie może być żadnego nakazu opuszczenia łowiska a nawet jeśli jest to proszę się do niego nie stosować bo to że jakiś ARBUZ wymyśli przepis nie znaczy że jak motłoch mamy się go słuchać . Łowisz zgodnie z limitem ilosciowym a dalej poprostu nie mozesz "połąwiać" czyli zabierać i musisz wypuszczać czego nasz RAPR w ogole nie przewiduje , ten regulamin nie przewiduje opcji wypuszczenia wymiarowej ryby jedynie w czasie okresu ochronnego , w wymiarze ochronnym itp itd
połamania
[2019-06-15 08:21]

michaljp

Dziekuje...Pytam z ciekawosci bo bardzo zadko uzywam siatki...Ja chodze na ryby,po ryby idzie sie do sklepu!!!Pozdrawiam.... Ale co do podmiany ryb to jest w regulaminie... [2019-06-15 08:30]

z@mela

w RAPRze z 2016 r. raczej nie było nic o podmianie ale w Polin często lubią się zmieniać przepisy i człwoek musi byc prawnikiem w każdej sprawie heh
który punkt o tym mówi ? [2019-06-15 09:11]

michaljp

Przepraszam w rapr niema...
Zmiany regulaminowe w zasadach wędkowania obowiązujące na wodach ogólnodostępnych Okręgu PZW w Katowicach od 2019 r
8.Zakaz podmiany ryb złowionych i przetrzymywanych w siatkach, [2019-06-15 09:25]

Smolik

Kolega z@mela dokładnie przedstawił już temat. Dodam kilka słów od siebie. Jak to wygląda w praktyce? W poprzednim roku byłem kilkakrotnie kontrolowany. Byli wówczas wędkarze, którzy nastawili się tego dnia na lina i byli wśród nich tacy, którzy mieli już w siatce 4 sztuki. Łowili dalej, kontrolerzy PSR sprawdzili dokumenty, ilość zlowionych ryb i czy są wymiarowe, podziękowali i poszli dalej. Podczas jednej kontroli też miałem już 4 wymiarowe liny i łowiłem dalej płocie, wzdręgi i krąpie i nic nie powiedzieli. Gdybym wtedy złowił kolejnego lina - to najmniejszego pewnie bym wypuścił do wody a tego "nowego" pewnie włożył do siatki.
Też mam ze sobą RAPR z 2016 roku i tam nie ma nic o podmianie ryb, ale jest ogólna zasada, że to, co nie jest zakazane, to jest dozwolone.
Michaljp - odpowiadając ci na pytanie - myślę, że złowiwszy limit jakichś ryb, to (zgodnie z przepisami) możesz łowić dalej (oczywiście zdrowy rozsądek jest mile widziany). Chyba, że przepisy szczegółowe Zarządu Okręgu PZW dotyczące konkretnej wody mówią co innego.
Na przykład u mnie (Okręg Piła) Zarząd ustanowił na wszystkich podległych wodach wymiar ochronny okonia do 18 cm. To akurat wydaje mi się, że jest krok w dobrym kierunku, bo okonia u nas coraz mniej, a cóż to za okonek 15 cm? Według mnie nie jest to ryba do zabrania.
Wczoraj złowiłem 17 okoni i zabrałem 5 największych, więc jeśli chodzi o mnie, to bez tego przepisu szczegółowego wiedziałbym jak się zachować nad wodą - do czego wszystkich zachęcam. Pozdrawiam. [2019-06-15 12:49]