Instrukcja obsługi silnika MINN KOTA 55 max

/ 7 odpowiedzi
czy ktos może posiada polską instrukcje obsługi silnika MINN KOTA 55 maximizer byłbym wdzieczny bo nigdzie nie mogę jej znalezsc
aldente


Cześć Kolego.
Instrukcja obsługi tego silnika nie jest Ci potrzebna, aby na nim pływać. Gaz do przodu i do tyłu, jak w każdym.
Jedyne, co musisz wiedzieć, to na czym polega funkcja Maximizer.
Jest to elektroniczna, już wbudowana i ustawiona funkcja, która pozwala dłużej popływać na danym akumulatorze w porównaniu z silnikiem bez Maximizera.
Przy ZREDUKOWANEJ szybkości dygitalny mikroprocesor przedłuża czas funkcjonowania motoru na tym samym akumulatorze prawie 5-cio krotnie. Ma to znaczenie przy trollingu.
Trollingując, pływasz wolno....więc przez maximizer masz wtedy wydłużony czas pływania, gdyż wtedy akumulator wystarcza na dłużej.
Ot i wszystko... :-)
P.S. Oczywiście pływając na maksymalnym gazie funkcja maximizer nie daje nic i bateria wyładuje sie tak samo szybko, jak przy silniku tej samej mocy bez maximizera. (2017/03/12 12:19)

Tom998


Dokładnie jak kolega napisał gaz i doprzodu,mocownie  bardzo proste do pontonu lub łodzi,jesli chcesz sprawdzić ile bateri zostało to wciskasz przycisk  i podswietlaja ci sie diody jak świeca wszystkie to naładowany jak zostanie jedna kropka czerwona to zwijasz pomału wędkę i spływasz do domu na piwo :) Mam ten silnik i chyba instrukcji nie było tylko na kartonie namalowane rysunki o ile pamiętam wersje mam z USA.POZDRO i połamania wędki na kabanach. (2017/03/12 13:00)

jorty


Dzieki za informacje i zrobie tak jak koledzy pisza .Myslalem o polskiej instrukcji w przypadku gdybym musial kupowac jakies czesci do naprawy - perspektywicznie.Pozdrawiam (2017/03/14 14:00)

Luis Taterka


Jest wielce prawdopodobne, że postępując jak koledzy radzą będziesz musiał niedługo kupować części do naprawy. Instrukcje należy czytać zwłaszcza w przypadku urządzeń za 2 tys zł. Ja zadałem sobie trud przeczytania instrukcji po angielsku ( możesz tłumaczyć sobie googlem, znając trochę angielski, reszty się domyślisz) i teraz już wiem dlaczego zarżnąłem stary silnik. Nie miałem bezpiecznika na przewodzie zasilającym, wkręciła mi się plecionka w wirnik, wykonując chaotyczne ruchy, uszkodziłem mechanicznie przełącznik a do tego prawdopodobnie uszkodziłem silnik, bo przełącznik udało mi się posklejać a mimo to silnik działa tylko na maksymalnym biegu. Musiałem z bulem kupić nowy. W instrukcji doczytasz  jeszcze parę innych ciekawych rzeczy, np. że zalecana pojemność akumulatora do tego modelu to minimum 105 Ah, że silnik powinien być zanurzony conajmniej 31 cm pod powierzchnią wody, i jest też tabelka pokazująca grubość kabli jeśli chcemy przedłużyć oryginalny kabel. Ja tak muszę zrobić.
Importer i dystrybutor nie popisał się jeżeli chodzi o instrukcje. Umieszcza na swojej stronie instrukcje w języku polskim ale jest to instrukcja do starszych modeli i niewiele z niej wyczytasz. Wklejam link do instrukcji:  http://normark.pl/wp-content/uploads/2017/05/Instrukcja_obslugi-MinnKota_silniki_Endura.pdf
  (2017/11/22 20:03)

aldente


Kolego Luis...jak jesteś ciamajdą i gapą, to wygooglowana instrukcja do Minn Koty i tak Ci nie pomoże. Twoje przeboje z silnikiem nie mają nic wspólnego z nieprzeczytaną instrukcją.
Do tego silnika wcale nie zaleca się akumulatora 105 Ah. Można wybrac odpowiedni do elektryków  akumulator w zależności od tego, jak się pływa i ile czasu się pływa. Można mieć 85 Ah i 160 Ah.
Trzeba znać tylko  maksymalny i minimalny pobór prądu na godzinę przez dany silnik, aby wiedzieć, jaki zastosować akumulator. Przy Minn Kota Max 55 wynosi on odpowiednio 50 i 14 Amp.
Są to dane producenta.... i teraz otwieram Twojego dpfa i czytam tam, że mądre głowy wyliczyły, że średni pobór prądu przez silnik to ok. JEDEN Amper na godzinę. Powinno się najpierw włączyć myślenie, jeśli chce się  coś polecać, szczególnie, jeśli chodzi o sztywne instrukcje, których pewnie nawet sam nie rozumiesz. (2017/11/24 01:27)

Luis Taterka


kolego Aldente, zgadzam się z tobą że trzeba włączyć myślenie jeśli chce się coś polecać (dodałbym jeszcze) zanim się cokolwiek zrobi i zacznie radzić, także dobrze jest umieć czytać ze zrozumieniem.
Napisałem że: "...zalecana pojemność akumulatora do tego modelu to minimum 105 Ah,..." a tu masz urywek z oryginalnej instrukcji:

SELECTING THE CORRECT BATTERIES
The motor will operate with any lead acid, deep cycle marine 12 volt battery/batteries. For best results, use a deep cycle, marine battery with at least a 105 ampere hour rating.

Ty natomiast piszesz że: "...Do tego silnika wcale nie zaleca się akumulatora 105 Ah...."
Jeśli jesteś mądrzejszy od specjalistów z Minn Kota to gratuluję samopoczucia i samooceny.
Pozwolisz jednak, że ja zaufam firmie, która produkcją silników zajmuje się i to z powodzeniem od 83 lat.
Poza tym nie każdy jest elektrykiem i musi się znać na elektryce. Nie każdy wędkarz jest elektrykiem więc dobrze jest wcześniej poczytać zanim się popełni błąd. Wygoglowana przeze mnie instrukcja, co zaznaczyłem, nie jest do tego silnika !!!
Jest to niedopatrzenie importera bo ile wiem to polskie czy unijne prawo nakazuje do każdej rzeczy sprzedawanej w Unii dołączanie instrukcji w języku kraju gdzie produkt się sprzedaje ale to tak poza tematem.
Do mojego nowego silnika zamówiłem bezpiecznik automatyczny i odpowiednio grube i długie kable bo oryginalne kable były dla mnie za krótkie. Tego się dowiedziałem z lektury instrukcji i mam nadzieje, że tym razem nie zniszczę silnika z powodu głupiego wkręcenia się plecionki w wirnik.
Życzę powodzenia nad wodą.

  (2017/11/24 10:33)

aldente


no popatrz.....taki doświadczony producent...,który produkcją silników zajmuje się i to z powodzeniem od 83 lat.....i Ci kable za krótkie i za cienkie  zrobił.... śmiać się czy płakać?
Uchowaj mnie Panie Boże od  "mądrości" specjalistów minn koty. Wystarczy czasem uważać na lekcjach fizyki, aby samemu sobie pomóc w pewnych sprawach . Na takim silniku nie pływa się bez przerwy na pełnej mocy. Bo gdyby tak było, to przy akumulatorze 105 Ah mógłbyś pływać na tym silniku 2 godziny bez przerwy. Ale przecież się więcej łowi, niż pływa. Jeśli zużywasz przykładowo średnio 20 A na godzinę to na takim 85 AH akumulatorze Deep Cycles też możesz pływać bez przerwy 4 godziny. Jeśli łowię ryby to pływam może 2 godziny a 6 godzin łowię. Więc best results to w moim przypadku spoko 80 Ah. Naprawdę włącz myślenie i chłopski rozum, bo to lepsze niż zaufanie specjalistom od minn koty....i dzięki za gratulacje!!

  (2017/11/24 12:41)