Inicjatywa - Stop Pb

/ 54 odpowiedzi
Mam taki pomysł, nie wiem przy tym czy nie dubluje już jakieś podobnej inicjatywy, jeżeli tak to przepraszam. Może by tak pod egidą naszego portalu zainicjować akcje zakazu sprzedaży i stosowania ciężarków ołowianych w naszym kraju na wszystkich wodach. np od 2020r. Można by je zastapić obciążeniem wykonanym z kamieni lub jakimś materiałem podobnym lub biodegradowalnym . Chyba nikogo nie trzeba przekonywać że jest to metal trujący zatrówamy siebie i środowisko. Wyobrażmy sobie mały zbiornik w którym jest pełno zaczepów a na brzegu pełno wedkzrzy . Rocznie w takim dołu na 100 % zostaje pare kilo ołowie, Ma on wpływ na ryby a my je jemy a choćby nie to jedzą je inni. Prośba do gazet wedkarskich by również zajeły się problemem i nagłośniły go celem wprowadzenia zakazu. Nikomu krzywda się nie stanie wprowadzając zakaz a wręcz przeciwnie może komuś pomóc . Do dzieła Panie i Panowie . Czy ktoś zna podobne inicjatywy ?
Ppatryk


chyba ktos lekow nie wzial rano. (2018/03/27 15:28)

ferb


Ołowi nie biorę tylko magnez a ty ? skoro paliwo jest bez PB to czemu miłośnik przyrody czyli wędkarz miałby truć srodowisko ? (2018/03/27 17:38)

Jakub Woś


Chciałbym aby to było realne... ale nie jest. Główki jigowe z czego? Złoto czy srebro żeby nie zaśmiecać dna łowiska? (2018/03/27 19:01)

grzegorz-z


kolega chyba czytał dzisiaj artykuł o Holendrach skarżących się na polskich wędkarzy o zatruwaniu wód ołowiem. Problem podobno na tyle istotny, że chcieliby wprowadzić zakaz sprzedaży zezwoleń na połów imigrantom z Polski. (2018/03/27 19:22)

erykom


Śmiech na sali.O czym Ty marzysz...chyba faktycznie przeczytałeś artykuł o Holendrach skarżących się na polskich wędkarzy.Zauważ że jak porównasz takiej samej wielkości cieżarek ołowiany a ciężarek powiedzmy z kamienia to ten z kamienia jest o wiele lżejszy więc cieżarkiem wielkości połowy cegły nikt nie będzie zarzucał (2018/03/27 19:54)

Basia Kier


Zacny towar bierzecie milordzie :) Zakazać, zabronić, karać! Socjalizm na całego! I ta genialna propozycja - kamień lub materiał biodegradowalny. O ile można sobie wyobrazić (a nawet są w sprzedaży) ciężarki gruntowe z kamieni, to jaki materiał biodegradowalny masz na myśli? Drewno? Jak wyobrażasz sobie zrobienie ciężarków z kamienia do najlżejszych zestawów spławikowych? A główki jigowe to jak wyrzeźbić? Wracamy do epoki kamienia łupanego? Już w elektronice odeszli od ołowiu - luty na samej cynie są nietrwałe, utleniają się i po prostu odpryskują od obwodów. Poza tym jako nokillowiec nie jesz ryb pewnie, zatem co ci do tego, co kto je. Inicjatywa bez sensu, jak przykuwanie się do drzew pseudoekologów. Jak nie będzie naturalnych wód, wiosennych rozlewisk, a nie kanałów, to nie będzie ryb, choćbyśmy się pos..li z zakazami. Ołów w środowisko nie jest tak trujący, jak nie znający chemii i biochemii sądzą, a wiedze czerpią z portali. Pokrywa się nierozpuszczalnymi osadami i leży sobie spokojnie na dnie pod mułem. więcej szkodzą pety w wodzie i na brzegu oraz tony zanęt. Bez sensu sprawa. (2018/03/27 19:57)

ogtw


Podobno złoto najwyższej próby, jest dosyć miękkie, może by się nadawało. (2018/03/27 20:00)

Julian


Ja chętnie No Kill ( choć i tak jestem )   - jak zabiorą nam siaty z łowisk  ja chętnie No PB   jak przestaną nam rzeki i jeziora truć. A tak to się zastanawiam czy kolega ma jakichś ,,podpowiadaczy "  i ,,sponsorów "   czy to taka oddolna inicjatywa. 
Ps. Po tym wszystkim zacznę się zastanawiać  ile ton PB  wisi w powietrzu  dajmy na to w Krakowie, Warszawie czy na Śląsku  o słynnym klimatycznym Zakopanem nie wspomnę.Miasta i regiony których nie wymieniłem serdecznie przepraszam.  Jak już pisalem przy jednym takim wyskoku z promilami ( na szczęście u nas w Warszawie poszli po rozum do głowy z bulwarami )  .NADGORLIWOŚĆ   jest gorsza od faszyzmu.                                                                                       Pozdrawiam (2018/03/27 20:20)

rydel41


Super pomysł zamiast ołowiu jako obciążenie można ulepić kuleczkę z całej bułki albo kukurydze razem z puszką ładnie dociąży jeszcze dobrze zanęci (2018/03/27 20:22)

z@mela


juz wprowadzono  zakaz uzywania ołowiu w  spoiwach lutowniczych   bo  jakiś  ekofil  zielony (niedojrzały czerwony) stwierdził  że to   będzie pro eko  co w perspektywie 10 lat  dało odwrotny efekt  bo elektronika  wytrzymuje  1/4 tego co stare sprzęty   niestety luty się utleniają  co w efekcie powoduje  setki ton elektrośmieci   no ale  ekofile są  szczęśliwi   tylko nie wiem czy oni w to wierzą  czy ktoś   im płaci  za te  eko teksty   podobnie z tym smogiem  a za jakiś czas jeszcze dowalą  się o emisję   CO2  w trakcie  normalnego oddychania i będą  limity na ilość  wdechów - euro paranoja  . (2018/03/27 20:47)

JKarp


Dość ciekawe kłamstwo ;-)
Użytkuję kilka rzeczy z elektroniką która ma +- 5-7 lat. Wg tej teorii powinny dawo się zepsuć bo wg Ciebie jakiś ekolog wymyślił bzdurę. No popatrz, że nic się nie psuje ... A to peszek ha ha ...
No jak dla dla Ciebie SMOOG to wymysł zapraszam jak będą mrozy, wyż, bez wiatru tak około 22:00. Okna nie da się otworzyć żeby wywietrzyć na noc...
JKarp (2018/03/28 09:26)

erykom


Problem z ołowiem w wodzie a popatrz ile chemikalii wpuszczają do rzek ale to nie szkodzi tak bardzo jak ołów :)))) (2018/03/28 10:23)

Sith


Nie znam się na chemii, ale chyba w tym zatruciu wody przez ołów jest odrobina przesady. Cytat z Wikipedji: "Bryła ołowiu wystawiona na działanie wilgotnego powietrza wytwarza ochroną warstwę zewnętrzną o zmiennym składzie. Często należy doń węglan ołowiu (II)[39][40][41], siarczan ołowiu (II) i chlorek ołowiu (II) również mogą się wytworzyć w miastach nad morzem[42]. Warstwa ta czyni ołów chemicznie niereaktywnym w stosunku do powietrza[42]."
Może wypowiedziałby się na ten temat chemik?
Proszę nie odbierać tego jako poparcia dla eliminacji ołowiu, bo to z gruntu nierealne, nie stać mnie na złote/platynowe główki, po prostu pytam z ciekawości.

PS
Zaraz mnie napadnie #Okoniowy_bartus, że wtrącam się w każdy temat... Wyraźnie napisałem, że się nie znam, a jestem ciekaw. ;) (2018/03/28 11:11)

JKarp


Nie znam się na chemii, ale chyba w tym zatruciu wody przez ołów jest odrobina przesady. Cytat z Wikipedji: "Bryła ołowiu wystawiona na działanie wilgotnego powietrza wytwarza ochroną warstwę zewnętrzną o zmiennym składzie. Często należy doń węglan ołowiu (II)[39][40][41], siarczan ołowiu (II) i chlorek ołowiu (II) również mogą się wytworzyć w miastach nad morzem[42]. Warstwa ta czyni ołów chemicznie niereaktywnym w stosunku do powietrza[42]."
Może wypowiedziałby się na ten temat chemik?
Proszę nie odbierać tego jako poparcia dla eliminacji ołowiu, bo to z gruntu nierealne, nie stać mnie na złote/platynowe główki, po prostu pytam z ciekawości.

PS
Zaraz mnie napadnie #Okoniowy_bartus, że wtrącam się w każdy temat... Wyraźnie napisałem, że się nie znam, a jestem ciekaw. ;)


To, że ołów wytwarza te warstwy to oczywiście prawda. To, że pozostaje częściowo nie aktywny to też prawda. To, że w wodzie bez tlenu nijak się nie utleni to prawda również. Tyle, że ołów szkodliwy jest nawet w małych ilościach i jako metal ciężki ma duży wpływ na środowisko. Łatwo się wiąże z innymi substancjami i tu tkwi przyczyna jego szkodliwości. Bardzo niezdrowo jest odlewać ciężarki z ołowiu w zamkniętych pomieszczeniach. Do poczytania kilka mądrych zdań. Jestem chemikiem z wykształcenia i pracuję jako również chemik. https://www.bryk.pl/wypracowania/biologia/czlowiek/12283-szkodliwe-dzialanie-olowiu-na-organizm-czlowieka.html JKarp (2018/03/28 11:58)

ferb


Cześć. Mój cel częściowo został osiągnięty gdyż jest dyskusja w której zdania jak czytam są podzielone. Chciałbym tylko wyjaśnić że również nie jestem chemikiem , ani nikt mnie nie sponsoruje tyle tylko że na mój gust jak już oddychamy najgorszym powietrzem w Europie to czemu mamy pić zanieczyszczoną również przez ołów wodę .Powietrze i woda to najważniejsze rzeczy które są niezbędne do życia nie tylko człowiekowi. Nie chciałbym byśmy się wzajemnie obrażali tylko przedstawiali swoje zdanie w tej sprawie . Piszecie o główkach o złocie i srebrze z ironią a przecież są już biodegradowalne plastiki z których wykonane są reklamówki . ....Holendrzy na wodzie znają się jak mało kto / kanały. poldery, wiatraki / więc moż coś w tym jest. Niestety nie mamy jako naród /wędkarski też/ monopolu na rozum. Dziękuje za udział w rzeczowej dyskusji. (2018/03/28 12:12)

Jakub Woś


Cześć. Mój cel częściowo został osiągnięty gdyż jest dyskusja w której zdania jak czytam są podzielone. Chciałbym tylko wyjaśnić że również nie jestem chemikiem , ani nikt mnie nie sponsoruje tyle tylko że na mój gust jak już oddychamy najgorszym powietrzem w Europie to czemu mamy pić zanieczyszczoną również przez ołów wodę .Powietrze i woda to najważniejsze rzeczy które są niezbędne do życia nie tylko człowiekowi. Nie chciałbym byśmy się wzajemnie obrażali tylko przedstawiali swoje zdanie w tej sprawie . Piszecie o główkach o złocie i srebrze z ironią a przecież są już biodegradowalne plastiki z których wykonane są reklamówki . ....Holendrzy na wodzie znają się jak mało kto / kanały. poldery, wiatraki / więc moż coś w tym jest. Niestety nie mamy jako naród /wędkarski też/ monopolu na rozum. Dziękuje za udział w rzeczowej dyskusji.


Dyskusja rzeczywiście jest ale nie na temat. Co do inicjatywy stop PB jak na razie wszyscy są zgodni - nie realne. Chciałbym zobaczyć jak łowisz na plastikowe główki albo wędkarzy spławikowych "dociążających" zestawy plastikiem. (2018/03/28 12:29)

JKarp


1. Wodę pijemy dość dobrą i zdrową. Poprawiło się to szczególnie ostatnio. Zawartość ołowiu w wodzie pitnej może wynieść do10 mg/l czyli 0,01 mg.l. Żeby było porównanie to np Manganu jest 50 mg/l czyli 0,05 mg/l  a Żelaza 200mg/l czyli 0,2 mg/l.
2. Z tą biodegradalnością reklamówek to to nie jest tak do końca. Jeśli są w środowsiku beztlenowym i suchym ich rozłożenie może trwać powyżej 10 lat.
3. Holendrzy wiedzą jak okiełznać wodę na depresjach. 
JKarp (2018/03/28 12:38)

ferb


 też doJ Karp czyli:
1/ spokojnie do wody możemy wrzucić pare kilo ołowiu na hektar bo jest go za mało.
2/ woda jest srodowiskiem suchym ? a choćby 10 lat to dużo w porównaniu do wiecznego ołowiu?
3/ W Holandii jest inna woda , głupsi ludzie a wędkarz polski / jak wynika / jest najmądrzejszy i okiełzna wodę nawet w czjniku,
Nie chodzi o to by mi wytykać błędy -nie jestem fachowcem jak pisałem. Proponuję poszukać dobrych dla nas i środowisa rozwiązań i jak się znajdą zakazać ołowiu może np od 20 gr lub zostawić tylko śruciny a te duże zastąpić czymś eko.
A za pewnik nie ulegający dyskusji przyjąć że ołów w każdej postaci szkodzi.  (2018/03/28 13:32)

JKarp


 też doJ Karp czyli:
1/ spokojnie do wody możemy wrzucić pare kilo ołowiu na hektar bo jest go za mało.
2/ woda jest srodowiskiem suchym ? a choćby 10 lat to dużo w porównaniu do wiecznego ołowiu?
3/ W Holandii jest inna woda , głupsi ludzie a wędkarz polski / jak wynika / jest najmądrzejszy i okiełzna wodę nawet w czjniku,
Nie chodzi o to by mi wytykać błędy -nie jestem fachowcem jak pisałem. Proponuję poszukać dobrych dla nas i środowisa rozwiązań i jak się znajdą zakazać ołowiu może np od 20 gr lub zostawić tylko śruciny a te duże zastąpić czymś eko.
A za pewnik nie ulegający dyskusji przyjąć że ołów w każdej postaci szkodzi. 


1. Tego nie napisałem. Podałem jakie są dopuszczalne zawartości ołowi, manganu i żelaza w wodzie pitnej. Napisałem też, że jakość wody pitnej bardzo się poprawiła przez oststnich kilka lat. 2. Tego też nie napisałem. Napisałem, że te bio reklamówki rozłożą się tylko w naturalnym środowisku gdzie jest tlen i wilgoć. 3. To, że w Holandii okiełznali wodę a nie wlewa im się w depresje to jedno. A jakość wody to co innego. JKarp (2018/03/28 13:43)

ferb


J karp-u jesteś niemożliwy ale widać talki twój urok . Jesteś widze zaangażowany i dzięki ci za to posiadasz też wiedzę . Poświęć więc swoje zalety w słusznej sprawie . 
Założenie : ołów szkodzi  WSZYSTKIM / co zresztą nie podlega dyskusji/ .
Polemizować możemy zawsze np. w zborniku skąd ja mam wodę może być inna sytuacja dot zwaratości metali to jest indywidualna sprawa dla każdego ujęcia wody a o tym ty lub ja możemy nie mieć bladego pojęcia. Po co my wędkarze mamy się dokładać do zatrówania wody skoro można inaczej. Nawet sama dyskusja może niektórym z nas pokazać że taki problem może kiedyś zaistnieć lub już istnieje . Pomyślcie o tym  patrząc na swoje np dzieci lub wnuki . Piszcie ! (2018/03/28 14:04)

Jakub Woś


J karp-u jesteś niemożliwy ale widać talki twój urok . Jesteś widze zaangażowany i dzięki ci za to posiadasz też wiedzę . Poświęć więc swoje zalety w słusznej sprawie . 
Założenie : ołów szkodzi  WSZYSTKIM / co zresztą nie podlega dyskusji/ .
Polemizować możemy zawsze np. w zborniku skąd ja mam wodę może być inna sytuacja dot zwaratości metali to jest indywidualna sprawa dla każdego ujęcia wody a o tym ty lub ja możemy nie mieć bladego pojęcia. Po co my wędkarze mamy się dokładać do zatrówania wody skoro można inaczej. Nawet sama dyskusja może niektórym z nas pokazać że taki problem może kiedyś zaistnieć lub już istnieje . Pomyślcie o tym  patrząc na swoje np dzieci lub wnuki . Piszcie !


Jak można inaczej? Pytałem i nie odpowiedzialeś. Z czego zrobisz główki jigowe? Tylko nie pisz mi o reklamówkach bo z reklamówek nie zrobisz. Konkrety. Materiał ,waga , gęstość i cena. Jeśli nie masz zamiennika sensownego to daj spokój z tymi petycjami bo to do niczego nie prowadzi. PS benzyna bezołowiowa jest tylko z nazwy. (2018/03/28 14:58)

JKarp


 @ferb  Nie ma żadnych wątpliwości - ołów szkodzi.
Zawartość ołowiu w wodzie to nie jest sprawa indywidualna ujęć wody ;-) To mówię Ci ja - technolog wody z wykształcenia  , chemik inżynier . Pracuję w swoim zawodzie od zawsze. Zawartość dopuszczalną różnych substancji w wodzie pitnej określa załącznik Ministra Zdrowia z 2010 roku jak dobrze pamiętam. I pojęcie mamy co pijemy :-)
Problem jest dość poważny i o ile ja mogę stosować cieżarki kamienne bo takowe też mam to np co ma założyć spławikowiec lub jakie główki ma założyć spinningista ?
JKarp
                       (2018/03/28 15:46)

u?ytkownik108412


Teściowe byłyby dobrym substytutem ciężarków ołowianych. 
  (2018/03/28 16:42)

erykom


Teściowe byłyby dobrym substytutem ciężarków ołowianych. 
 


Popieram :) (2018/03/28 16:49)