Informacja dla osób uprawiających sporty wodne

/ 16 odpowiedzi

  • konto usunięte


Jeżeli chodzi o śródlądzie, to poniżej wklejam informacje zawarte na stronie Komisariatu Rzecznego Policji:http://rzeczny.policja.waw.pl/portal/kr/399/1060/Informacja_dla_osob_uprawiajacych_sporty_wodne.html

"Informacja dla osób uprawiających sporty wodne *

REJESTRACJA

1. statki o długości kadłuba do 12 m lub napędzie mechanicznym do mocy silników 15 kW/20,4KM są zwolnione z obowiązku wpisu do rejestru (ale mogą być do niego wpisane na wniosek właściciela);
2. statki rejestrowane w Polskim Związku Żeglarskim mają oznaczenia POL-(nr) i otrzymują tzw. Certyfikat;
3. statki rejestrowane w PZMiN mają oznaczenia np.: WM-(nr) i otrzymują dowód rejestracyjny oraz (jeżeli silniki przekraczają moc 75kW/102KM) Świadectwo Zdolności Żeglugowej w UŻŚ;
4. statki służące do połowu ryb rejestrowane są w Starostwach (niezależnie od napędu do mocy silnika 20 kW/27,2KM).

Oznaczenia rejestracji łodzi powinny znajdować się na obu burtach (także skutery) powyżej linii wody , a wymienione dokumenty oraz patenty sternik powinien mieć przy sobie.

PATENTY

1. prowadzenie łodzi żaglowej o długości kadłuba do 7,5 m oraz łodzi motorowych o mocy silnika do 10 kW/13,6KM nie wymaga posiadania stosownego dokumentu wydanego przez właściwy polski związek sportowy
2. żeglarz jachtowy – bez ograniczeń pow. żagla na śródlądowych drogach wodnych
3. sternik motorowodny – do 60 kW/81,6KM mocy silnika na śródlądowych drogach wodnych
4. starszy sternik motorowodny - bez ograniczeń mocy silnika na śródlądowych drogach wodnych
5. przy holowaniu narciarza lub statków powietrznych niezbędne jest posiadanie przez sternika licencji na holowanie a na łodzi dodatkowo musi znajdować się obserwator narciarza.

WYPOSAŻENIE ŁODZI

1. środki ratunkowe dla każdego członka załogi,
2. koło ratunkowe / rzutka rękawkowa,
3. gaśnica na łodziach z silnikiem (nie jest obowiązkowa przy silnikach z wbudowanym zbiornikiem paliwa).

AKTY PRAWNE

1. Ustawa o kulturze fizycznej z dnia 18.01.1996r.
2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 06.05.1997r. (warunki bezpieczeństwa osób pływających i uprawiających sporty wodne)
3. Ustawa o żegludze śródlądowej z dnia 21.12.2000r (rejestracja statków na śródlądowych drogach wodnych)
4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22.01.2002r. (wypadki żeglugowe)
5. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14.03.2003r. (wymagania techniczne i wyposażenie)
6. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28.04.2003r. (przepisy żeglugowe na śródlądowych drogach wodnych)
7. Rozporządzenie Ministra Sportu z dnia 09.06.2006r. (uprawianie żeglarstwa)
8. Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 11.04.2008r.
http://rzeczny.policja.waw.pl/portal/kr/399/1060/Informacja_dla_osob_uprawiajacych_sporty_wodne.html
* Dotyczy osób uprawiających sporty na śródlądowych drogach wodnych."

PLYWAJAC ŁODZIĄ LEPIEJ MIEĆ KOPIE TEJ INFORMACJI
Boberto


"1. prowadzenie łodzi żaglowej o długości kadłuba do 7,5 m oraz łodzi motorowych o mocy silnika do 10 kW/13,6KM nie wymaga posiadania stosownego dokumentu wydanego przez właściwy polski związek sportowy" ...najwieksza bzdura i rzecz nie do pomyslenia jak dla mnie ... nawet bialy szkwal w tamtym roku ktory zabral pare istnien nie nauczyl ze z woda nie ma zartow ... jestem zeglazem ...patentowanym ... i krew sie we mnie burzy ... to tak jak dac fita 126p 14 latkowi bez papierow... niby moc nie duza ...ale zabic kogos moze jak i sam siebie ... (2009/11/14 12:03)

u?ytkownik8030


To według Kolegi jesli chcę powędkować z własnej łódki na jakimś żabioku, a łódka ma 3 kM i 4 metry długości, powinienem sobie wyrobić patent sternika i ponosić koszty ? A może jeszcze mam sobie zrobić rejestrację żeglugową?

Nie rób jaj Kolego . (2009/11/14 12:47)

u?ytkownik8030


Zapraszam w weekend na zbiornik nr 601 Nieboczowy.

Tam se Kolo pooglądasz jak się zachowują dupki na rasowych maszynach. Żadnych przepisów, żadnego prawa, zero poszanowania tarlisk i wędkarzy, rozpierducha na max! I zazwyczaj te ćwoki mają wszelkie papiery jakie są wymagane. Owszem, policja tam się pokazuje często, ale zaraz jak skończą patrol, to śmigają razem z tymi dupkami, bo to w sumie kolesie i nawet koszulek z napisem POLICJA nie zdejmują.
Kiedy napisałem do PZM, by zapytać o przepisy jakich muszą przestrzegać motorowodniacy, to dostałem taka odpowiedź, że mi opadła kopara.

Ja natomiast jak pływam, nie stwarzam zagrożenia dla nikogo, ani dla żeglujacych, ani dla popierniczających na slizgaczach, ani dla wędkarzy, ani dla tarlisk. A nie mam patentu ani łodzi z odrzutowym motorkiem.

To może mam se ten patent wyrobić ?

Poza tym uważam, że jak sie ktoś chce utopić, to jego wola! Niech się topi w imię Pana. (2009/11/14 12:55)

u?ytkownik8975


Przepisy jakie obowiązują w naszym kraju są dziełem naszego dążenia do demokracji, chcieliśmy wolności i swobód ,to je mamy.Efekty jakie z tego wynikają już dwa razy dały o sobie znać na Wielkich Jeziorach Mazur. Brak wyszkolenia i doświadczenia u laików wypożyczających jachty żaglowe i łodzie motorowe,woła o pomstę do nieba. Nikt nie powinien wędkarzom zabraniać posiadania i używania sprzętu pływającego do połowu ryb,oraz narzucać wymogu posiadania patentu bo to nie są samobójcy jakich mnóstwo obecnie nad wodą.Piszę to bo jako bardzo doświadczony żeglarz z wysokimi uprawnieniami i długoletnim stażem aż mnie trzęsie widząc co się wyrabia nad wodą.No kto spyta turystę o patent gdy chodzi o niezły zarobek za czarter łodzi. Pieniądz ważniejszy jest od zdrowia i życia delikwenta.
Pozdrawiam bo mnie za chwile krew zaleje... (2009/11/14 22:28)

u?ytkownik8030


Ależ ma Kolega rację! Tylko zapraszam do mnie i niech mi Kolega pokaże, gdzie mi jest potrzebny patent, skoro moje zabioki mają po 30-150 ha. (2009/11/14 22:33)

u?ytkownik8975


Czy ja Ci każę robić patent Kolego GHOSTMIR> przecież jesteś wędkarzem a nie nie bez mózgowcem na ścigaczu.
Pozdro. (2009/11/14 23:05)

u?ytkownik8975


Ale chociaż kartę pływacką to bym Ci polecał.
Pozdro. (2009/11/14 23:09)

u?ytkownik8030


Mam żółty czepek, jesli ktos wie co to jest. (2009/11/14 23:48)

u?ytkownik22572


Kol. Ghostmir - jak napisął na początku kolega o sporych rozmiarach a nicku - nie musisz posiadać patentu sternika do łodzi z małym silnikiem. I nieważne po jak dużym akwenie pływasz - moc silnika o tym decyduje. A te oszołomy, które rozbijają się szybkimi łodziami po okolicznych akwenach patenty po prostu kupili. Stać ich było na drogą łódkę to i stać ich było by dać w łapę i nie chodzić na żaden kurs, jak ja musiałem. Niestety w naszym kraju wiele rzeczy idzie tak załatwić, prawko czy patent też. Potem są wypadki. (2009/11/15 10:33)

u?ytkownik26601


Przypominam Szanownym kolegom ,że najważniejsze są gwiazdki."Informacja dla osób uprawiających sporty wodne ** Dotyczy osób uprawiających sporty na śródlądowych drogach wodnych." Ktoś już o tym wspominał.
CO POZA ŚRÓDLĄDOWYMI DROGAMI WODNYMI.
wklejka:
Śródlądowych drogi wodne w Polsce

Prawa właścicielskie w stosunku do śródlądowych dróg wodnych wykonuje prezes krajowego zarządu gospodarki wodnej. Do jego obowiązków należy utrzymanie szlaku żeglownego. Zamknięty katalog dróg wodnych opublikowany został w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2002 r. (poz. 1786):

1. rzeka Biebrza od ujścia Kanału Augustowskiego do ujścia do rzeki Narwi;
2. rzeka Brda od połączenia z Kanałem Bydgoskim w miejscowości Bydgoszcz do ujścia do rzeki Wisły;
3. rzeka Bug od ujścia rzeki Muchawiec do ujścia do rzeki Narwi;
4. Jezioro Dąbie do granicy z morskimi wodami wewnętrznymi;
5. Kanał Augustowski od połączenia z rzeką Biebrza do granicy Państwa, wraz z jeziorami znajdującymi się na trasie tego kanału;
6. Kanał Bartnicki od jeziora Ruda Woda do jeziora Bartężek, wraz z jeziorem Bartężek;
7. Kanał Bydgoski;
8. Kanał Elbląski od jeziora Druzno do jeziora Jeziorak i jeziora Szeląg Wielki, wraz z tymi jeziorami i jeziorami na trasie kanału, oraz szlak boczny w kierunku miejscowości Zalewo od jeziora Jeziorak do jeziora Ewingi włącznie;
9. Kanał Gliwicki wraz z Kanałem Kedzierzyńskim;
10. Kanał Jagielloński od połączenia z rzeką Elbląg do rzeki Nogat;
11. Kanał Łączański;
12. Kanał Ślesiński wraz z jeziorami na jego trasie oraz jezioro Gopło;
13. Kanał Żerański;
14. rzeka Martwa Wisła od rzeki Wisły w miejscowości Przegalina do granicy z morskimi wodami wewnętrznymi;
15. rzeka Narew od ujścia rzeki Biebrzy do ujścia do rzeki Wisły, wraz z Jeziorem Zegrzyńskim;
16. rzeka Nogat od rzeki Wisły do ujścia doZalewu Wiślanego;
17. rzeka Noteć (górna) od jeziora Gopło do połączenia z Kanałem Górnonoteckim i Kanał Górnonotecki oraz rzeka Noteć (dolna) od połączenia z Kanałem Bydgoskim do ujścia do rzeki Warty;
18. rzeka Nysa Łużycka od miejscowości Gubin do ujścia do rzeki Odry;
19. Odrzańska Droga Wodna od miejscowości Racibórz do połączenia z rzeką Odrą Wschodnią, która przechodzi od Przekopu Klucz-Ustowo w rzekę Regalicę, wraz z tą rzeką i bocznymi odgałęzieniami do jeziora Dąbie oraz szlak boczny rzeki Odry od śluzy Opatowice do śluzy Miejskiej w miejscowości Wrocław;
20. rzeka Odra Zachodnia od jazu w miejscowości Widuchowa (km 704,1 rzeki Odry) do granicy z morskimi wodami wewnętrznymi, wraz z bocznymi odgałęzieniami i przekop Klucz-Ustowo łączący rzekę Odrę Wschodnią z rzeką Odrą Zachodnią;
21. rzeka Parnica i Przekop Parnicki od rzeki Odry Zachodniej do granicy z morskimi wodami wewnętrznymi;
22. rzeka Pisa od jeziora Roś do ujścia do rzeki Narwi;
23. rzeka Szkarpawa od rzeki Wisty do ujścia do Zalewu Wiślanego;
24. rzeka Warta od Kanału Ślesińskiego do ujścia do rzeki Odry;
25. system Wielkich Jezior Mazurskich obejmujący jeziora połączone kanałami, tworzącymi szlak od jeziora Roś (włącznie) w miejscowości Pisz do rzeki Węgorapy (włącznie) w miejscowości Węgorzewo, wraz z jeziorami: Seksty, Śniardwy, Mikołajskie, Tałty, Tałtowisko, Kotek Wielki, Szymon, Szymoneckie, Jagodne, Boczne, Niegocin, Tałty, Kisajno, Dargin, Łabap, Kirsajty, Mamry i Święcajty, wraz z Kanałem Giżyckim oraz Kanałem Niegocińskim i Kanałem Piękna Góra oraz szlak od Jeziora Ryńskiego (włącznie) w miejscowości Ryn do Jeziora Nidzkiego (do 3 km, stanowiącego granicę z Rezerwatem „Jezioro Nidzkie”), wraz z jeziorami: Bełdany, Guzianka Mała i Guzianka Wielka;
26. rzeka Wisła od ujścia rzeki Przemszy do połączenia z Kanałem Łączańskim i od ujścia tego Kanału w miejscowości Skawina do ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej. (2009/11/15 11:15)

u?ytkownik8030


Wędkarz ma kliknąć na wujka google i poprosić go :

Wujku, powiedz mi co muszę zrobć, by legalnie łowić ryby z łodzi lub pontonu.

Wujaszek Google powinien odpowiedzieć w prosty i czytelny sposób, bez zbędnego pirdzielenia głodnych kawałków.

Wędkarz po uzyskaniu wiedzy, szczęśliwy zapiernicza do starostwa i rejestruje łódkę.

JAK BĘDZIE TAK JAK W TEJ CHWILI, TO PRZESTANIEMY BYĆ WĘDKARZAMI, A STANIEMY SIĘ ZNAWCAMI PRAWA, PRZEPISÓW, USTAW, BYNAJMNIEJ NIE ZWIĄZANYCH Z UPRAWIANIEM NASZEGO HOBBY.

Czy my musimy ukończyć studia prawnicze żeby się móc orientować w naszych prawach i obowiązkach? (2009/11/15 13:13)

Boberto


kolego ghostmir mi nie chodzi o posiadanie patentu na wioslowke ... chodzilo mi o wieksze jednostki plywajace ... konkretnie o zaglowki ... pozdro. (2009/11/15 21:21)

u?ytkownik8030


Boberto, przeczytaj co napisałeś pod tematem. (2009/11/16 13:24)

Boberto


i nadal bede sie tego trzymal ... ze calkowitym bezsensem jest oddawanie jednostek plywajacych w rece laikow ... wiem co widzialem i wiem jak glupi i nieprzewidujacy sa ludzie ... szczegolnie w lecie widoczne jest to na mazurach gdzie mieszkam ... a woda jest zywiolem i o tragedie nie trudno. moze to oczywiscie rozgraniczac na zdrowy rosadek lub zdrowe podejscie ... ale tyle ile sposobow co ludzi na swiecie ... a idiotow nie brakuje chyba wie to kazdy. nie mowie tutaj o kajakach lodkach wioslowych rowerach wodnych itp... (2009/11/16 21:23)

u?ytkownik8030


(-)"1. prowadzenie łodzi żaglowej o długości kadłuba do 7,5 m oraz łodzi motorowych o mocy silnika do 10 kW/13,6KM nie wymaga posiadania stosownego dokumentu wydanego przez właściwy polski związek sportowy" ...najwieksza bzdura i rzecz nie do pomyslenia jak dla mnie"....

Czyli sam sobie zaprzeczasz. Mam se zrobić patent na 4 metrową łódkę z motorkiem o mocy 3 kM?

Nie wchodzimy na zbyt pochyły ląd? (2009/11/17 14:29)