Ile żyłki do Mikado Blue Sword ?

/ 3 odpowiedzi
witam mam problem ponieważ zakupiłem wedke matchową konger carbomaxx i mam kołowrotek mikado blue sword xb35r i tutaj moje pytanie ile trzeba nawinąć na niego żyłki 0.18 ? na kołowrotku sa nastepujące oznaczenia co do żyłki :025/220m , 030/160m 035/120m bardzo prosze o pomoc 
Artur z Ketrzyna


Jeśli masz zapasową szpule o tej samej pojemności. To możesz to tak zrobić. Nawiń najpierw żyłkę 0,18 (całą szpulkę np; 150 m), potem uzupełnij inną która będzie podkładem.
później przewiniesz na główna szpulę i pod spodem będziesz miał podkład a na wierzchu główną w takiej ilości jakiej potrzebujesz.
Potem będziesz wymieniał tylko główną żyłkę a podkład zostawisz....
No chyba że chcesz mieć w całości jednolitą żyłkę. To wtedy musisz kupić szpulkę co najmniej 300 m, by na pewno starczyło. Lub w sklepie na metry kupić (tam powinni mieć taki motek z licznikiem i nawinąć tyle co trzeba). (2014/03/01 20:30)

pompips


Jeśli masz zapasową szpule o tej samej pojemności. To możesz to tak zrobić. Nawiń najpierw żyłkę 0,18 (całą szpulkę np; 150 m), potem uzupełnij inną która będzie podkładem.
później przewiniesz na główna szpulę i pod spodem będziesz miał podkład a na wierzchu główną w takiej ilości jakiej potrzebujesz.
Potem będziesz wymieniał tylko główną żyłkę a podkład zostawisz....
No chyba że chcesz mieć w całości jednolitą żyłkę. To wtedy musisz kupić szpulkę co najmniej 300 m, by na pewno starczyło. Lub w sklepie na metry kupić (tam powinni mieć taki motek z licznikiem i nawinąć tyle co trzeba).

Kolego Artur niema się co fatygować przewijać nawijać skręcać żyłkę przy tym.
 
Wystarczy odrobina matematyki i to nie zbyt skomplikowanej.

Mamy kołowrotek na którym mieści się 220m żyłki o średnicy 0,25mm
Mamy żyłkę w ilości 150m o średnicy 0.18
Mamy podkład o średnicy np 0.20


 Wykonujemy proste mnożenie mnożymy 220x0,25 następnie dzielimy przez średnicę żyłki którą mamy czyli 220x0,25/0.18= 305,55 długość żyłki o średnicy 0.18 która zmieści się na szpuli

Ale szpulka z żyłką 0.18 ma tylko 150m więc do pełnej szpuli brakuje nam 155m żyłki ale mamy podkład o średnicy 0.20 więc mnożymy 155x0.18 i dzielimy przez średnicę podkładu czyli 155x0.18/0.20=139,5 otrzymujemy że musimy nawinąć  140m podkładu na szpulkę.

To tyle z naukowego punktu widzenia ale te działania są laboratoryjne czyli zakładają że kołowrotek idealnie nawija żyłkę  i żyłka jest liniowa czyli ma idealną średnicę na całej długości.

W praktyce jest zawsze nieco więcej nawinąć podkładu po to aby mieć margines bezpieczeństwa do idealnego wypełnienia szpuli.

Sposób podany prze Artura daje najlepsze wyniki przy 100% wykorzystaniu linki docelowej.
Jednak mam mała wadę ponieważ powoduje skręcenie linki poprzez podwójne jej przewinięcie.
  (2014/03/02 08:28)