Zaloguj się do konta

Ile topnieje lód

utworzono: 2013/01/30 23:35
marcinWWY

Witam ostatnio byłem z kolegą połowić na lodzie. Jak mierzyłem go miarką on wachał się od 20 - 25 - 30 cm . Od 2 dni jest odwilż i oto jest moje pytanie ile taki lód może się roztapiać bo chcielibyśmy jeszcze sobie zrobić wypadzik na rybki, a trochę się boimy.. Pomóżcie i z góry dzięki :) [2013-01-30 23:35]

rysiek38

 niestety lód topnieje wolno ale przy plusie nie jest tak twardy,sam wlaże na taki ale co kilka metrow sprawdzam-jak ma mniej niż dziesięć to nie ryzykuję (dwa razy się kąpałem)no i jak uslyszysz jakikolwiek trzask to wracaj
[2013-01-31 00:05]

To wszystko zależy od temperatury, opadów, nasłonecznienia oraz wiatrów. Więc nikt ci nie udzieli konkretnej odpowiedzi. Ale przy tak grubym lodzie 25 cm nie bój się odwilży nawet 4-5 dniowej.
[2013-01-31 00:09]

marexx

Jak wieje to szybko
[2013-01-31 00:49]

Zibi60

Lód zaczyna topnieć od brzegu, więc przy plusowych temperaturach przez kilka dni, nie będziesz mógł na niego wejść i tam istnieje ryzyko skąpania.
Piszę o wodzie stojącej, na płynącej te zmiany zachodzą szybciej i na całej powierzchni.
[2013-01-31 06:27]

withanight88

Witam ostatnio byłem z kolegą połowić na lodzie. Jak mierzyłem go miarką on wachał się od 20 - 25 - 30 cm . Od 2 dni jest odwilż i oto jest moje pytanie ile taki lód może się roztapiać bo chcielibyśmy jeszcze sobie zrobić wypadzik na rybki, a trochę się boimy.. Pomóżcie i z góry dzięki :)






A kiedy było to ostatnio?
[2013-01-31 08:10]

grisza-78

Ja bym jeszcze nie panikował. Jeśli lód puści od brzegu, to zawsze można wejść z pomostu, lub jakiegoś drzewa, jeśli oczywiście taka opcja występuje. To jest moje zdanie i ja tak właśnie robię, bo nie boję się panicznie lodu, ale z drugiej strony nie będę cię na siłę wpychał na lód i jeśli masz jakąś obawę, to lepiej nie wchodź.
[2013-01-31 09:06]

halski021

Jak jest odwilż dłuższy czas,to lód robi się porowaty i nawet jak ma 30 cm to jest niebezpieczny.Widziałem przypadki,że wędkarze rano wchodzili na lód,a w południe mieli problemy z zejściem.Z lodem ostrożnie,bo jak twierdzą WOPRowcy,żaden lód nie jest bezpieczny i każdy kryje niespodzianki.Dlatego najwięcej toną wędkarze doświadczeni, bo wystarczy moment nieuwagi i tragedia gotowa,a wielu z nas wychodzi z założenia "tyle lat łapię na lodzie i nigdy nic się nie stało",ale jak się stanie to jest już za puźno.
[2013-01-31 10:25]

grisza-78

Jak jest odwilż dłuższy czas,to lód robi się porowaty i nawet jak ma 30 cm to jest niebezpieczny.Widziałem przypadki,że wędkarze rano wchodzili na lód,a w południe mieli problemy z zejściem.Z lodem ostrożnie,bo jak twierdzą WOPRowcy,żaden lód nie jest bezpieczny i każdy kryje niespodzianki.Dlatego najwięcej toną wędkarze doświadczeni, bo wystarczy moment nieuwagi i tragedia gotowa,a wielu z nas wychodzi z założenia "tyle lat łapię na lodzie i nigdy nic się nie stało",ale jak się stanie to jest już za puźno.

Też tak miałem ;) Rano weszliśmy i łowiliśmy, a około 15-stej skakałem z lodu i po same klejnoty się skąpałem. Teraz to jest dla mnie śmieszne, ale wtedy miałem pełne spodnie, nie tylko wody ;)
[2013-01-31 14:39]

jacek placekkk

Zależy od zbiornika czy jest dopływ i czy zbiornik jest w miejscu bardzo wietrznym u mnie na stawku już się nie da wejść bo strzela mimo że ma ok 10 cm już jest miękki wiatry i dopływ wody teraz bardzo duży robi swoje a przy wpływie i odpływie już nie ma lodu . Więc nie ma co ryzykować parę dni takiej pogody i lód zniknie i można będzie sobie z brzegu wędkować :) [2013-01-31 16:25]

Roxola

Raczej dość szybko topnieje, już można znaleźć takie informacje...Wisła we Włocławku, dzisiaj w nocy:
" Pod 31-latkiem załamał się lód na Wiśle przy tamie. Topił się o godzinie 3 w nocy! " http://www.mmwloclawek.pl/artykul/pod-31-latkiem-zalamal-sie-lod-na-wisle-przy-tamie-topil-sie-o-godzinie-3-w-nocy [2013-01-31 19:12]

Raczej dość szybko topnieje, już można znaleźć takie informacje...Wisła we Włocławku, dzisiaj w nocy:
" Pod 31-latkiem załamał się lód na Wiśle przy tamie. Topił się o godzinie 3 w nocy! " http://www.mmwloclawek.pl/artykul/pod-31-latkiem-zalamal-sie-lod-na-wisle-przy-tamie-topil-sie-o-godzinie-3-w-nocy

Olu, koleś tonął na Wiśle. Głupek że w ogóle tam właził ale ogromny szczęściarz. Znam tą rzekę dobrze i wiem co ona potrafi. Tu mogę mieć 1m lodu pomiędzy główkami a dasz kroka dalej i już wpadasz do wody, bo jest tylko parę centymetrów. Rzeki rządzą się zupełnie innymi prawami. Na jeziorach proces ten przebiega dużo wolniej i inaczej.
Pozdrawiam!
[2013-01-31 19:59]

Roxola

Dokładnie tak, ale trzeba być teraz bardzo ostrożnym i dobrze ocenić, czy jest się bezpiecznym.Nie wiem jak w innych rejonach Polski, ale na Śląsku od kilku dni jest dodatnio na Celsjuszachi wczoraj mocno padał deszcz. Osobiście ja bym już nie weszła, ale jestem cykor jeżeli o takie sprawy chodzi.    ;) [2013-01-31 20:13]

Masz rację Olu, bezpieczeństwo przede wszystkim. Szkoda tyłka dla kilku rybek. Mi na przykład koło odwołało zawody w tą niedzilę na Kamionkach. A jeziorko nie jest narażone na szybkie roztopy bo ma blisko 70ha i sporą średnią głębokość wynoszącą ok 7m. Więc wolno odmarza a mimo to ludziska sobie nie połową.
Pozdrawiam!
[2013-01-31 20:20]

piotr-strzalkow

U mnie też niedzielne zawody stoją pod znakiem zapytania. Nawet jeśli się odbędą, to nie wiem czy wezmę w nich udział. Czekam do soboty, aby ocenić, co i jak. Zbiornik to niewielkie glinianki.
[2013-01-31 20:56]

Roxola

To jest ryzyko przy takiej pogodzie organizować, trudno brać taką odpowiedzialność na siebie.Zawsze powiadamiamy na piśmie Straż Pożarną i Policję, żeby wiedzieli gdzie jechać w przypadku alarmu, tfu tfu...   Ja na wiosnę czekam  :) a za oknem dalej deszcz
[2013-01-31 21:24]

rysiek38

dla mnie to niech wieje i leje może szybko odpusci i polatam za wzdr,egą lub za okonkiem a i wiekszy karaś robi się aktywny czasem w lutym
[2013-01-31 21:51]

halski021

Tak wyglądał brzeg dzisiaj  na jeziorze Rychnowskim , a na lodzie czterech wędkarzy.
[2013-02-04 17:29]

Darmon444

Ja byłem dziś sprawdzić, to szczerze mówiąc już strach chodzić. W jednym miejscu za trzciną lód ma 10 cm a 20 metrów dalej po 2 uderzeniach siekierą wychodzi woda. Jeśli nie przyjdzie mróz to raczej lód długo nie wytrzyma tym bardziej że właśnie pada deszcz.  [2013-02-05 18:19]

Bernard51


" Pod 31-latkiem załamał się lód na Wiśle przy tamie. Topił się o godzinie 3 w nocy! "

Jeżeli o 3-ciej w nocy to nie był wędkarz, mimo wszystko szkoda każdego nawet bezmyślnego człowieka.
[2013-02-05 19:13]