I mamy mróz !

/ 9 odpowiedzi
Witam wszystkich podlodowców i mam pytanie czy był kto¶ dzisiaj na lodzie w Tucznie ?Pytam bo mieszkam do¶ć daleko od Tuczna a lubię tam łowić spod lodu.Pozdrawiam.
Artur z Ketrzyna


Je¶li jeste¶ ryzykantem to na mniejszych zbiornikach już jest lód na cało¶ci. Dzi¶ widziałem jednego na takim 1 ha stawku... (2012/12/10 09:42)

MaN90


Byłem dzisiaj na starorzeczu Bugu sprawdzić lód, grubo¶ć ok 7 cm kolega już dzi¶ łowił dla mnie jeszcze za cienki ze względu na moj± wagę. Ale Bug tez już skuty lodem u mnie.  (2012/12/10 16:38)

dawid-cieslak


Radziłbym nie ryzykować bo mój kolega już się k±pał... (2012/12/11 21:05)

perwer


Wytrzymało¶ć lodu - nasza drukowana ulotka.

 
 

Przykładowa wytrzymało¶ć lodu o różnej grubo¶ci

GRUBO¦Ć LODU OPIS
5-7cm utrzymuje pojedyńczego człowieka, jednak chodzenie nie_jest bezpieczne
8-10cm utrzymuje dwóch ludzi stojących w jednym miejscu
10cm minimalna grubo¶ć lodu, na którym można wędkować
12cm bezpieczny do jazdy skuterami ¶nieżnymi, motorami i bojerami
20-30cm utrzymuje samochody osobowe
30-38cm utrzymuje samochody terenowe, vany i małe busy
Tabela dotyczy tzw. lodu czarnego - ¶wieżego, krystalicznego.
  • Lód szary lub sniegolód może mieć niższą wytrzymało¶ć nawet o 50% w stosunku do lodu czarnego. Lód czarny na wodach, gdzie występuje prąd może mieć mniejszą wytrzymało¶ć nawet o 20%.
  • Nowy, ¶wieży lód (najczę¶ciej tzw. czarny lód) jest mocniejszy od starego lodu (najczę¶ciej szary lód lub sniegolód).
  • ¦nieg może izolować lód i wzmacniać jego wytrzymało¶ć, jednocze¶nie może być niebezpieczny, ponieważ zasłania tzw. pęknięcia ci¶nieniowe  i inne miejsca z otwartą wodą.
  • Zaspy osłabiają narastanie lodu w miejscach ich występowania, wiosną zapoczątkowują powstawanie niebezpiecznych miejsc tzw. oparzelisk.
  • Na jeziorach należy szczególnie uważać na pęknięcia ci¶nieniowe (szczeliny), które powstają na skutek skoków temperatury. Pęknięcia ci¶nieniowe co roku tworzą się zazwyczaj w tych samych miejscach, szczególnie tam gdzie na dnie istnieją jakie¶ przeszkody. Szklisty, przezroczysty lód wydaje się być bezpieczny, jednak sytuacja może ulec szybko zmianie, szczególnie wtedy kiedy pod lód przedostaje się powietrze. Również silny wiatr może spowodować, że lód pęknie tworząc szczelinę.
  • Uj¶cia ¶cieków, jako Ľródła cieplejszej wody, zamarzają tylko przy bardzo niskich temperaturach; mosty, budowane zwykle w przewężeniach, są miejscami, w których występują prądy wodne, a także spore ilo¶ci ciepła wydzielonego przez pojazdy; woda w ich pobliżu zamarza Ľle, a lód z reguły kryje w sobie niemiłe niespodzianki.
  • Wiosną pod wpływem słońca i wiatru tafla lodu 'szpilkuje', tzn. zwarta dotychczas krystaliczna struktura zaczyna dzielić się na pionowe, wąskie, długie kryształy tworząc luĽno ułożone tzw szpilki - taki lód mimo swej znacznej grubo¶ci jest bardzo słaby i niebezpieczny.
  • (2012/12/11 21:34)

    Zionbel


    To¶ Darek naskrobał infosów na temat lodu :)
    Ja pamiętam jak za gówniarza była tzw. zima stulecia to taki chop po stawie cisn±ł traktorem :)Wariat bo staw to lej po bombie i w najgłębszych miejscach miał 10+.:):):):):):):):)Ale co tam :) (2012/12/11 21:43)

    Zionbel


    Hehehe dobre :) (2012/12/12 21:04)