Zaloguj się do konta

Hodowla dendrobeny

utworzono: 2019/09/29 21:33
jacekkp

Witam. Mam na imię Jacek. To mój pierwszy watek na forum. Założyłem mini hodowle tych czerwonych robaków według sztuki takiej hodowli. Mam problem bo glizdy przy zamknięciu wieka próbują wychodzić z pojemnika. Jedyną metodą przytrzymania ich pod ziemią to otwarcie pojemników i włączenie światła. W dwóch pojemnikach jest inna ziemia. w jednym ze sklepu bez dodatków w drugim z działki zwykła ziemia. W jaki sposób je przytrzymać w pojemnikach bez włączania światła. [2019-09-29 21:33]

t1000

Ja glizdy trzymam w plastykowym pojemniku o głębokości ok. 15 cm w którym jest wywierconych kilkadziesiąt małych dziurek. Na dnie jest tektura. Raz na tydzień podlewam je i daje im jeść obierki z ziemniaków i pokrojoną marchew. Co jakiś czas daje skorupki z ziemniaków. Wszystko to przykrywam trawą. Dżdżownice na samym dnie pojemnika i mają się dobrze. Dodam jeszcze że nie przykrywam ich. Sąw otwartym pojemniku. [2019-09-29 22:38]

t1000

co jakiś czas daje im skorupki z jajek a nie z ziemniaków [2019-09-29 22:39]

piotr 0206

Bardzo dobrym pokarmem są papierowe opakowania od jajek.Trzeba tylko je moczyć. [2019-09-30 05:35]

jacekkp

Dałem to wszystko. Jak jest ciemno to zmykają. Niezależnie od rodzaju ziemi. Dałem jabłka, ziemniaki i banany. Co tydzień podleje wodą. Słyszałem że jak glizdy będą dorosłe do hodowli to ciężko im prze emigrować w inne miejsce z innym żarciem.. :-) [2019-09-30 16:43]

zurawinowy

u mnie ścianki mają 30 cm i dendrobena tak wysoko nie wychodzi [2019-09-30 21:00]

jacekkp

Po moim plastyku wędrują sobie...bo są przylepione.... [2019-09-30 22:50]

ryukon1975

Jak duże są te pojemniki? Trzymam tak nawet rosówki jednak pojemnik musi być odpowiednio duży. Plastik nie jest najlepszym rozwiązaniem. Mam skrzynię zrobioną z desek. Około 1,3x0,9x0,9 m. Ziemię przykrywam mokrą gazetą (nie kolorową) a całość blachą i nic nie wychodzi bo nie może. Ogólnie nie przejawiają skłonności do ucieczek. [2019-10-01 05:57]

jacekkp

Hm....Nie mam dużo miejsca. Jedyną różnicą jest to że przewidując ucieczki nie zrobiłem pod spodem dziurek :-). Rozwiązałem to inaczej. Umieściłem rurkę z dziurkami. Może to jest przyczyna, choć ucieczka nastąpiła w pierwszej nocy po wrzuceniu glizd. To co widać przysypałem jeszcze ziemią zostawiając 5cm. [2019-10-01 08:04]

51Marek

Dziurki w dnie robi się po to by nie potopić dżdżownic. Ja mam drewnianą skrzynkę. Ziemi niewiele, niecałe 10 cm. Karmię obierkami z jabłek, skórką z banana i innych owoców, fusami z kawy. Na wierzch kawałki namoczonych gazet(nie kolorowych!),papierowych wytłoczek na jajka. A robaki chodzą po ściankach skrzynki, No i skrzynka nie jest hermetycznie zamknięta, tylko przykryta jakąś szmatą czy deseczkami. I nie mam problemu z ucieczką zwierzaków. [2019-10-01 13:01]

Jakub Woś

Co Ty masz w końcu w tym pojemniku? Dendrobenę, rosówki czy glizdy? Rosówki jak nie przykryjesz będą uciekały. A dendrobena to inna sprawa nie jest już takim wędrowcem i nawet bez przykrycia siedzi w miejscu. [2019-10-01 13:11]

jacekkp

Aż sprawdziłem to w tej aukcji na Allegro: 1kg Dżdżownic Dendrobena Veneta + 3 GRATISY !! Dobrze dziury od spodu zrobie, ale mam dziwne przeczucie że może teraz i dołem uciekną. Z tego co tłumaczono w niejeden filmiku to po to są w dnie otwory by powietrze docierało. [2019-10-01 15:50]

witOld76

Ja trzymałem w podobny sposób rosówki w piwnicy, które nazbierałem w dobrym dla nich czasie. Trzymałem je chyba od maja,co jakiś czas wybierając kilka na zasiadkę. W październiku stwierdziłem, że wszystkie co zostały, zrobiły się krótkie, cienkie i chude, tak jakby schudły. Co jest tego powodem? Były dokarmiane. [2019-11-01 10:04]