Zaloguj się do konta

Hodowla czerwonych robaków - co i jak?

utworzono: 2009/02/16 19:36
krzysieksm2

Mam pytanie dotyczace hodowli robaków gdzie mozna ulokowac dokładnie nasza chodowle zeby robaki miały przez cały rok odpowiednia temperature w kturej najlepiej beda sie mnozyc czym je karmić i w jakim podłozu je trzymam w tym co wystepuja z dodatkiem lisci z drzew jak tak to jakich gatonkow drzew bo to terz chyba ważne prosze o jakies podpowiedzi w tym roku chce rozpoczac hodowle potrzebuje waszych wskazówek gdzie i w jakim kiejscu taka hodowle załozyc zeby robale mnozyły sie dosłownie przez cały rok [2009-02-16 19:36]

Najlepiej jak mieszkasz w domku z ogródkiem, to połowa sukcesu. Wystaczy, jak założysz kompostownik. Kopiesz płytki szeroki dołek. Najlepiej 2x1m. minimum. o gł. około 0,5m. Możesz go ogrodzic, żeby sie nie rozsypywał. Najlepiej zainstalowac taki kompostownik w najbardziej wilgotnym miejscu ogrodu. Koniecznie musi byc osłonięty od słońca, ale nie przykryty. Ja mam swój umiejscowiony pod orzechem laskowym. Do tak przygotowanego dołka wrzucasz wszelkie chwasty z ogródka, liście, najlepiej z drzew owocowych, ale nie zauważyłem żeby glizdom przeszkadzały np. z topoli, wszelkiego rodzaju roślinne odpadki kuchenne(obierki z owoców i warzyw), przekładasz słomą, krowim łajnem(jak masz dostęp:))Przesypujesz od czasu do czasu ziemią i lekko ubijasz. Możesz to zrobic nogami, ale naprawdę lekko. Generalnie kompost to jest takie wysypisko śmieci roślinnych. Bardzo pożywne dla dżdżownic są zgniłe owoce. Ja zbieram spod drzew spad owocowy i wywożę na kompost, wtedy gnije i przesypuję ziemią. Bardzo dobry jest koński gnój. Ja mieszkam na obrzeżach miasta i mój sąsiad ma konie, więc nie mam problemów z jego dostarczeniem. Na zimę dobrze jest przykryc co najmniej 30-40 cm warstwą gnoju końskiego i na to drugie tyle słomy. gnój przez zimę będzie produkował gazy, co zapobiega zamarzaniu kompostu i nawet w zimę będziesz mógł wydłubac sobie parę świerzych czerwonych. Po przeczytaniu tego może wydac ci się że nie warte jest zachodu takie babranie, ale jak już założysz taką chodowlę, to będziesz miał na lata.Musisz pamietac żeby dokarmiac robale, czyli regularnie wysypywac odpadki. Oczywiscie trzeba podlewac kompost w lato nawet co dzień, generalnie zasada- wody nigdy za wiele. [2009-02-16 21:17]

Jak Ci po przeczytaniu nie przeszła chęc na zakładanie hodowli a masz jakieś pytania, to napisz do mnie na pocztę [2009-02-16 21:29]

swiezy

... a jak mieszkasz w bloku to proponuje piwnice . Załatw jakiś większy pojemnik byle szczelny może to być nawet akwarium na dno połóż kilka warstw czarno białych gazet na to wszystko jak kładę mech z lasu dobrze utrzymuje wilgoć . Wszystko musisz zwilżyć lekko wodą . Wpuszczasz swoje czerwone robaki i przykrywasz znowu warstwami gazety zwilżonej ,często musisz sprawdzać czy gazeta nie wyschła . Jeśli chodzi o dokarmianie to obierki od warzyw nadają się idealnie np; od ziemniaków , marchwi Można dawać też parzone płatki owsiane po wystudzeniu . Po jakimś czasie robaczki przerobią mech i obierki na kompost i znowu można dołożyć mchu albo liści jak założysz teraz to na wiosnę będą jak znalazł . Musisz tylko pilnować żeby nie było za sucho no i za mokro i czasem daj im jeść ... [2009-02-16 21:42]