Haczyki 14

/ 3 odpowiedzi
Jestem początkującym wędkarzem i przygotowywuje się na swój pierwszy sezon. W sklepie wędkarskim zakupiłem haczyki rozmiar 14. Na jaką rybę można wybrać się z takim haczykiem? Z góry dziekuję za odpowiedź.
Smolik

Te haczyki możesz użyć na większość ryb spokojnego żeru. Pytanie jest trochę źle według mnie postawione - zaraz wyjaśnię dlaczego. Rozmiar haczyka zwykle dobieramy do przynęty jaką chcesz użyć. Najpierw zastanawiasz się nad gatunkiem ryb jaki chcesz w danym wyjeździe łowić (na jaką rybę się nastawiasz), następnie myślisz na jaką przynętę o tej porze roku chciałbyś ją łowić a później dopiero dobierasz rozmiar haczyka, grubości żyłek, przyponów, rozmiary i kształt spławika (tutaj uwzględniasz rodzaj łowiska - czy to jest jezioro, zalew, rzeka - o jakiej sile uciągu itp.) oraz wędzisko. Odpowiadając ogólnie na twoje pytanie - na haczyki o rozmiarze 14 możesz na przykład łowić płocie, krąpie, leszcze (jeśli duże - to może nieco większy haczyk), wzdręgi, karasie itp. a przynętami może być pinka, biały robak, ciasto, pęczak, pszenica itp. Najlepiej przygotuj sobie co najmniej kilka przyponów (zawsze coś może ci się splątać lub zerwać) i sugeruję pojechać na ryby z jakimś kolegą wędkarzem - podpatrz na co łowi i jak łowi kolega, dzięki temu możesz uniknąć błędów, jakie mogą ci się przytrafić na początku przygody z wędkowaniem. Pozdrawiam i powodzenia życzę :) (2020/03/11 22:14)

BaracudaS

Dzięki wielkie :) Mam jeszcze jedno pytanie - skoro mówisz o przynętach czy nada się czerwony robak cały albo "pokrojony"? (2020/03/11 22:32)

Smolik

Czerwone robaki są różnej wielkości - od biedy możesz je założyć i na haczyk nr 14, ale może lepiej na nieco większy. (2020/03/11 23:03)