Zaloguj się do konta

Haczyk wędkarski - oczko czy łopatka

utworzono: 2011/03/20 15:10
kacy

Mam pytanie do bardziej doświadczonych wędkarzy. Czym się różni haczyk z oczkiem od haczyka z łopatką(łuską-jak kto woli)?. I w końcu jakie to ma znaczenie?
[2011-03-20 15:10]

matigol

Napewno sposobem wiazania.
[2011-03-20 21:57]

matiuss

To proste, jak masz haczyk z łopatką to przy zacięciu wielkiej ryby może ona się zerwać przez to, że jak ostro będzie walczyć to łopatka przetnie żyłkę. Przy haczyku z oczkiem takiej szansy nie ma. Ja jednak wole z łopatką. [2011-03-20 22:09]

matigol

Dokladnie nie pamietam jakiego rodzaju wezla uzywalem do wiazania chaczykow z lopatka,teraz uzywam tylko i wylacznie chaczykow z oczkiem,a uzywam wezla bez wezle,dzieki temu rozwiazaniu zachowuje 100% wytrzymalosc na laczeniu przyponu z chaczykiem.
[2011-03-20 22:34]

Andrzej66

To proste, jak masz haczyk z łopatką to przy zacięciu wielkiej ryby może ona się zerwać przez to, że jak ostro będzie walczyć to łopatka przetnie żyłkę. Przy haczyku z oczkiem takiej szansy nie ma. Ja jednak wole z łopatką.


Nigdy o takim czymś nie słyszałem i z takim czyś się nie spotkałem.
[2011-03-20 23:14]

sepi95

To proste, jak masz haczyk z łopatką to przy zacięciu wielkiej ryby może ona się zerwać przez to, że jak ostro będzie walczyć to łopatka przetnie żyłkę. Przy haczyku z oczkiem takiej szansy nie ma. Ja jednak wole z łopatką.

  
ja nie wiem jak haczyk może przeciąc żyłkę? przecież tam nic ostrego nie ma(oczywiście nie licząc końca haczyka który jest kujący)
[2011-03-21 17:46]

izamarcin

Ja obecnie stosuje haczyk z oczkem. Przy haczykach z łopatką wielokrotnie traciłem większe sztuki.

 

[2011-03-21 18:21]

krzychu64

Przy wiązaniu haczyków trzeba pamiętać o tym by żyłka - linka wychodziła zawsze od wewnętrznej strony haczyka. Jeśli ta zasada nie będzie uwzględniona przy wiązaniu haczyka na zacięcie ryby mamy znikome szanse. Stosuję tylko haczyki z łopatką. Aczkolwiek nie przeczę, że w wyjątkowych sytuacjach również z oczkiem.
[2011-03-21 18:41]

marcin-zimny

Od wewnętrznej  strony czyli tak jak tutaj na tym filmiku: 
https://www.youtube.com/watch?v=U7PKY4uvFTg

[2014-04-28 08:28]

Jakub Woś

Mam pytanie do bardziej doświadczonych wędkarzy. Czym się różni haczyk z oczkiem od haczyka z łopatką(łuską-jak kto woli)?. I w końcu jakie to ma znaczenie?

Czym się różnią? Ano właśnie tym że jeden ma oczko a drugi łopatkę. Kiedyś używałem jednych i drugich ale przy haczykach z łopatką traciłem czasem rybe z hakiem. Dlatego teraz stosuje już praktycznie tylko te z oczkiem. No chyba, że kupię gotowe haki z przyponami wtedy końcówka nie gra roli. Oczywiście są sposoby wiązania tych z łopatką aby zminimalizować straty ale minimalna niedokładność sprawia, że czuję się niepewnie.
[2014-04-28 09:02]

marcin-zimny

No tylko tak jak kolega wyżej napisał trzeba pamiętać przy wiązaniu żeby plecionka wychodziła od strony grota, bo inaczej ryby nie zatniesz   [2014-04-28 22:18]

Bernard51

No tylko tak jak kolega wyżej napisał trzeba pamiętać przy wiązaniu żeby plecionka wychodziła od strony grota, bo inaczej ryby nie zatniesz 

Nie tylko te z łopatka , ale i te z oczkiem też należy w ten sposób wiązać, węzłem bez węzła nie używam, przy zacięciu ryby inaczej pracuje hak i zdarza się dużo pustych zacięć jak i spinek.
[2014-04-29 06:45]

marcin-zimny

No mi własnie chodziło o haczyki z oczkiem bo takich własnie używam. Ma byc tak jak na tym rysunku : [2014-04-29 22:24]

marcin-zimny

Przepraszam, że post pod postem ale bynajmniej będzie wyjaśnione bo na bardzo dużej ilości rysunków które znajduje jest błąd tak jak wychodzi żyłka to BŁĄD !! MA BYĆ TAK JAK NA PIERWSZYM RYSUNKU [2014-04-29 22:28]

Bernard51

Jak najbardziej pełna zgoda, właśnie tak wiąże i wydaje mi się że to jest optymalna opcja
wiązania haków.
[2014-04-30 06:35]

ryukon1975

To proste, jak masz haczyk z łopatką to przy zacięciu wielkiej ryby może ona się zerwać przez to, że jak ostro będzie walczyć to łopatka przetnie żyłkę. Przy haczyku z oczkiem takiej szansy nie ma. Ja jednak wole z łopatką.





Taki objaw to znak że się haka nie umie poprawnie zawiązać. Nie trzeba winy zrzucać na sprzęt tylko na siebie.

[2014-04-30 06:51]

adamo0

To proste, jak masz haczyk z łopatką to przy zacięciu wielkiej ryby może ona się zerwać przez to, że jak ostro będzie walczyć to łopatka przetnie żyłkę. Przy haczyku z oczkiem takiej szansy nie ma. Ja jednak wole z łopatką.





Taki objaw to znak że się haka nie umie poprawnie zawiązać. Nie trzeba winy zrzucać na sprzęt tylko na siebie.


Ja stawiam na haczyki do D! Niektóre mają faktycznie ostre krawędzie łopatek,ale te albo się odrzuca,albo traktuje osełeczką.
[2014-04-30 07:54]