Haczyk haczykowi nierówny.

/ 18 odpowiedzi / 4 zdjęć
Mieliście kiedyś sytuację, że na haczyku z krótkim trzonkiem spadały wam ryby a gdy tylko zmieniliście go na haczyk tego samego rozmiaru ale z długim trzonkiem ryby przestały spadać i były pewniej zacięte?
ryukon1975

Faktycznie jest dokładnie odwrotnie. :) Hak z krótkim trzonkiem trzyma pewniej. (2014/02/22 19:14)

jakubpor

Ale mi spadały  właśnie z tego! Dla mnie jest to dziwne bo powinno być na odwrót atu tylko zmiana haczyka na haczyk z długim trzonkiem i rybka jedna za drugą do brzegu wyholowana!
A ten haczyk z krótkim trzonkiem to mikado sensual roach 12. A ten z długim to takie bazarkowe. (2014/02/22 20:06)

ryukon1975

Nie wiem dlaczego Ci spadały. Może był tępy i zacięcia nie były skuteczne, może jakaś inna przyczyna czyli inna wada tego konkretnego egzemplarza.

Ogólnie jest wiadomo że haki z krótkim trzonkiem pewniej trzymają, ma to znaczenie w czasie długiego holu dużych ryb. Haki z krótkim trzonkiem mają też o wiele większy kąt skutecznego zacięcia. Jednak to temat na dłuższa wypowiedź a i rysunki by się przydały a ja leniwy jestem. :)

(2014/02/22 20:14)

Artur z Ketrzyna

Ale mi spadały  właśnie z tego! Dla mnie jest to dziwne bo powinno być na odwrót atu tylko zmiana haczyka na haczyk z długim trzonkiem i rybka jedna za drugą do brzegu wyholowana!
A ten haczyk z krótkim trzonkiem to mikado sensual roach 12. A ten z długim to takie bazarkowe.

Pewnie miał większy zadzior. Dlatego rybę lepiej trzymał rybę.
Kształt kolanka jak i grotu itd, też ma znaczenie... (2014/02/22 20:28)

SZUWARdragon2

Kwestja doboru odpowiedniego wezla na hok. (2014/02/22 20:31)

jakubpor

Węzeł był ten sam, a zadzior w bazarkowym był mniejszy. (2014/02/22 21:48)

jakubpor

Nie sądzę aby był tępy ani miał wadę fabryczną. (2014/02/22 21:51)

abra1990

Witam ,

Koledzy slusznie zauwazyli ze te z krotszym trzonkiem pewniej trzymaja rybe, dzieje sie tak dlatego ze jest on latwiejszy do zassania przez rybe przez co wbija sie w miejsca umiesnione i hol jest pewniejszy. Natomiast haki z dluzszym trzonkiem bardziej nadaja sie na zawody, gdyz ulatwiaja szybsze wyhaczanie , mozna nimi szybko zacinac, glownie ze wzgledu na maly kat zaciecia trzeba to robic zdecydowanie. Mnie nurtuje jednak jakie ryby lowiles, moze uzywales zlego haka na konkretna rybe, kazdy szanujacy sie producent ma w swoich produktach wyroby na konkretne ryby , jak i te uniwersalne ktore zazwyczaj nadaja sie do... ksztalt kolanka, kat zaciecia dlugosc trzonka, zadzior, kolor itp sa zazwyczaj dobierane pod katem sposobu zerowania i  anatomii danej ryby tak aby wyeliminowac puste zaciecia, moze w twoim przypadku te "bazarowki" poprostu byly blizsze lowionej przez Ciebie rybie, niz z ktorych ci spadaly, Haki Mikado nie sa zle sam ich czasem uzywam i dziwie sie ze spadaly ci z nich ryby, moze maja nika cene, ale w tej polce nie ma nic lepszego, no moze Kamatsu sa troszke lepsze... Sprobuj zakupic Gamakatsu, Mustad, albo haki Colmica, Wytrzymaja tyle co 3 paczki Mikado. :)

Pozdrawiam :) (2014/02/23 01:52)

adam bak

witam kolegów Dołącze się do zagadnienia na temat haczyków Co myślicie o haczykach SHIRO firmy Mistrall?  (2014/02/23 08:14)

ryukon1975

Hak z krótkim trzonkiem ma duży skuteczny kąt zacięcia, wbija się głęboko i trzyma pewnie w czasie holu.

Hak z długim trzonkiem ma mały skuteczny kąt zacięcia, wbija się płytko i trzyma stosunkowo słabo a dźwignia tego trzonka na którą poprzez żyłkę dział wędkarz w czasie holu może go łatwo wyrwać.

Ważne jest też wykonanie prawidłowego węzła i dobranie odpowiedniej średnicy żyłki do rozmiaru haka, widywałem haki nr 12 na żyłce 0,30 mm i tak trochę mnie to raziło.

Nie znaczy to że jeden z nich jest lepszy, trzeba tylko to wiedzieć aby dobrać właściwy hak do metody i wielkości łowionych ryb.

Zadzior nie ma żadnego znaczenie w przypadku poruszanym w wątku bo jeśli wędkarz nie popełni błędu to wyholuje rybę i na hak bezzadziorowy a używa się takich gdyby ktoś nie wiedział. :) Zadzior ratuje tylko na chwilę przed samoczynnym wypięciem się haka w czasie powstania luzu na żyłce w czasie holu -powstanie takiego luzu to ewidentny błąd wędkarza.

Używanie haków pod konkretny gatunek to też mocno naciągana teoria bo w czasie jednej zasiadki łowi się różne ryby na ten sam zestaw i jeśli wszystko jest dobrze dobrane nie ma z tym żadnego problemu.

Ale się rozpisałem normalne wędkarskie przedszkole. :)

Rysunek przedstawia kąt skutecznego zacięcia dla poszczególnych rodzajów haka.

(2014/02/23 09:18)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

jakubpor

Em ryby które wtedy łowiłem to były średniej wielkości karasie. Żyłka to była chyba 0.20 albo cieńsza a węzeł ten że owijam żyłkę na haku gdzieś z 6-7 razy i przez pętęlkę przekładam i zaciskam. A łowiłem na ciasto z własnej roboty.
(2014/02/23 10:22)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

jakubpor

A mieliście kiedyś coś takiego że złoty haczyk cokolwiek byście na niego nie założyli to ryba nie brała a na srebrny brała?:( (2014/02/23 10:30)

ryukon1975

Z tego co piszesz wnioskuje że za często zmieniasz haczyki i za dużą wagę do tego przykładasz. :) (2014/02/23 13:59)

jakubpor

Właściwie to całe wakacje jechałem na jednym haczyku tym z tych niebieskich pudełek. I nie było problemów ze spinaniem się ryb. Ale przyszedł ten dzień kiedy zaglądam do pudełka a tam nic już nie ma. No to biegiem do wędkarskiego, pytam jakie haczyki by mi doradził. w odpowiedzi słyszę Mikado. I od tego czasu tylko 2 ryby na tych haczykach wyholowałem.
(2014/02/23 16:19)

ryukon1975

Wszędzie niezależnie od presji ryba czasem bierze a czasem nie. Więc to że zaczęły się brania po zmianie haka wcale nie musi oznaczać że to właśnie dzięki tej zmianie. Łowiąc np. na feeder od lat stosuje jeden rodzaj haków oferowany przez większość firm i nie mam problemu - ryba czasem bierze czasem nie i godzę się z tym. :) . Dwa kolory złoty np. do kukurydzy i czarny np. do rosówek oczywiście w kilku rozmiarach.

Dodam tylko by uzupełnić poprzednią wypowiedź że haki a dokładnie ich rodzaje maja znaczenie w metodach specjalistycznych np. przy łowieniu sumów gdzie wielkość przynęty oraz ryby odbiega mocno od średniej.

(2014/02/23 16:27)

jakubpor

Dopiero pod koniec wakacji zacząłem zmieniać haczyki. (2014/02/23 16:29)