Grutowny remont łodzi

/ 19 odpowiedzi
Witam Wszystkich!!!Moja wiedza na temat napraw łodzi ogranicza się do tego co wyczytałem w internecie i do porad znajomych, dlatego chciałbym zwrócić się do was z prośbą o porady w naprawie. Jak widać na zdjęciu jest ubytek na nieszczescie aż do strony wewnętrznej (jak to załatać zeby miało ręce i nogi?). Druga sprawa to zniszczony kil do ktorego nie mozna sie dostac od srodka w celu naprawy poniewaz poprzedni własciciel zbudował podwójne dno, komora jest w słabej kondycji wiec poradzono mi zeby ja otworzyć, naprawic kil od wewnatrz i zewnatrz a pozniej odbudować komorę, jak to zrobić żeby była sztywna i stabilna? Macie jakieś cenne rady? Trzecia sprawa to temat malowania, chce naprawić popękany żelkot a pozniej chcę zagruntować łódkę farbą epoksydową i położyc lakier poliuretanowy ponieważ łodka bedzie stała na brzegu po kazdym jej uzyciu, co o tym sądzicie?Dziekuje za cenne rady i wasz czas. Pozdrawiam

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

kedzio


Wyszlifować, oczyścić dziursko jak dziurę w zębie. Plombę zrobić do środka z włókniny szklanej lub węglowej. Jeśli sie przedrze do wnętrza łodzi, rozgnieść ją jak grzybek z obu stron. Na wierzch z obydwu stron nakleić łaty z tkaniny szklanej lub węglowej. Jako lepiszcza uzyć żywicy epoksydowej. Po stwardnieniu zmatowić i pokryć farbą wodoodporną lub topcoatem np. takim:

http://archiwum.allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-do-lodzi-topcoat-bialy-29190-i3331097957.html

(2015/04/01 06:09)

kedzio


Pomalować ją możesz farbą epoksydową, tylko pamiętaj, by kadłub dokładnie oczyścić, odpylić i odtłuścić. (2015/04/01 06:10)

rysio79


Czy da się to zrobić tak żeby nie było śladu na kadłubie? Kiedy nałoże tkanine to będzie widać że była łatana. Czy plombe mam wymieszać z żywicą?  (2015/04/01 17:10)

rysio79


Pomalować ją możesz farbą epoksydową, tylko pamiętaj, by kadłub dokładnie oczyścić, odpylić i odtłuścić.

Żelkot też mogę pomalować?Czytałem że wystarczy zmatowic i lekki grunt a pozniej lakier (2015/04/01 17:13)

kedzio


Każda farba dedykowana do konserwacji łodzi laminatowych będzie dobra.

Żelkotu nie polecam, ponieważ jest to środek do stosowania w formach. Zawiera parafiny, więc w kontakcie z powietrzem nie utwardza sie do końca. W rezultacie powierzchnia zawsze jest lepka. No i lubi żółknąć, w szczególności w kontakcie z poliuretanami.

Na wierzch stosuje sie topcout, który się utwardza kompletnie.

Zasadą zaś każdego malowania, jest odpowiednie przygotowanie malowanej powierzchni, co rozumie się przez zmatowanie drobnym papierem ściernym, odpylenie i odtłuszczenie.

Zatem masz odpowiedź.

PS: Nie kupuj byle jakich materiałów. Lepiej dołóż stówkę, niż byś miał żałować.

(2015/04/02 06:10)

HornBoats


.....Zawiera parafiny, więc w kontakcie z powietrzem nie utwardza sie do końca.


Troszeczkę Ci się pomyliło ;-) (2015/04/02 09:01)

kedzio


No rzeczywiście, pomyliło mi się. Miało być odwrotnie.

Zelkot zabezpiecza powierzcnię laminatu, ale nie utwardza sie do końca na powietrzu. Pozostaje ciągle lepki. Topkot zaś nadaje wygląd, kolor, połysk i stanowi ostatnią warstwę zewnętrzną laminatu.

Z całą pewnością jednak żelkotu bym nie zastosował do renowacji łodzi.

(2015/04/02 09:59)

HornBoats


No rzeczywiście, pomyliło mi się. Miało być odwrotnie.

Zelkot zabezpiecza powierzcnię laminatu, ale nie utwardza sie do końca na powietrzu. Pozostaje ciągle lepki. Topkot zaś nadaje wygląd, kolor, połysk i stanowi ostatnią warstwę zewnętrzną laminatu.


Jeszcze bardziej Ci się teraz pomyliło ;-) (2015/04/02 10:14)

HornBoats


Żelkot nie zawiera korektora parafinowego w przeciwieństwie do topcoat-u

Żelkot dlatego na formie się utwardza, bo od strony formy ma brak dostępu powietrza.

Dodając korektora parafinowego do żelkotu zrobisz sobie topcoat

(2015/04/02 10:16)

kedzio


No więc mówię, że na powietrzu nie utwardzi się.  (2015/04/02 10:47)

kedzio


Chłop chce zalepić dziurska w łupinie, więc zamiast wszystko poprawiać i dupcyć fleki, doradź mu jak to zrobić. Ja mam za sobą budowę łódki z zastosowaniem drewna, sklejki, tkanin, żywic. Dałem se radę, czy mi się coś pomyliło, czy nie. A jak ci powiem, że zastosowałem nawet wypełnienie kopalnianych muf kablowych, to mi nie uwierzysz. 

Doradź chłopu, a nie pisz doktoratów. Żelkot nie jest polecany do renowacji łodzi! I tyle! Amator bedzie miał z żelkotem tylko problemy. 

Po mojemu niech wydłubie co luźne, oczyści, zatka tamponem z nasączonej tkaniny lub sieczką szklaną, wyszlifuje, pomaluje (naniesie warstwę) topkotu i po zawodach. 

Ty dalej mnie poprawiaj. Proste metody są skuteczne.

Howgh.

(2015/04/02 10:52)

HornBoats


No więc mówię, że na powietrzu nie utwardzi się. 


Nie, bo napisałeś:


"Żelkotu nie polecam, ......................................... Zawiera parafiny, więc w kontakcie z powietrzem nie utwardza sie do końca"


Co jak dobrze rozumiem napisałeś, że żelkot zawiera parafiny i dlatego się nie utwardza na powietrzu. Myślałem, że się pomyliłeś to Ci to delikatnie zasugerowałem ponieważ to jest istotna sprawa i może kogoś wprowadzić w błąd.

Bo to właśnie parafina odcina dopływ powietrza i powoduje "nie klejenie się" żelkotu ( jak z parafiną to czytaj topcoatu).

Moim zdaniem wypadałoby podziękować za uwagę, a nie bulwersować się.


Co do reszty- po co cokolwiek pisać jak już wiele napisałeś?

(2015/04/02 16:22)

Walenty G


Kolego Horn jak zwykle piszesz bzdury, kręcisz, mącisz i nic z tego nie wynika, kolega @kedzio ma racie, piszesz doktoraty i udajesz mądrego.

Tu potrzebna jest prosta i skuteczna rada, ta łódka już ma swoje lata, pod farbą już widać osmozę i żeby dalej pływała bez większych nakładów wystarczy uzupełnić ubytki szpachlówką z włóknem szklanym. 

(2015/04/04 08:50)

kedzio


Amen. (2015/04/04 09:16)

rysio79


Dziekuje panowie za rady,łódka przygotowana pod łatanie i wzmacnianie kilu. Skorzystam napewno z waszych rad. Póżniej przyjdzie pora na odbudowe podwójnego dna, macie może jakies rady co do budowy i materiałów? Pozdrawiam  (2015/04/06 21:10)

Walenty G


Na pewno się znajdą, wstaw zdjęcie i czekaj na odpowiedź.

(2015/04/19 12:14)

mollto


Witaj.


Uważam że bez sklejki mokrej sie nie obejdzie i to takiej z 10m, plus podpory z dziurkami które noszą nazwę muszek ;)

Niektórzy piankują tą komorę, ale ja tego nie polecam, na rok/dwa to zda egzamin, później jest tylko wielki gnój.

Do naprawy spokojnie możesz uzyć żywicy poliestrowej, pamietaj że każde miejsce naprawy musi być dokładnie oczyszczone z farb/ żelkotów/ topkotów do czystego laminatu z żywicy i odtłuszczone ACETONEM.

Tą dziurę to bym załatwił tak, najpierw bym ją delikatnie zalepił z jednej strony jednym kawałkiem maty z żywicą i pozostawił, na drugi dzień uzupełnił bym te dziursko żywicą z poszarpaną tkaniną. I później to jeszcze poprawić na fertich.

Do malowania, rozważ jeszcze farby Renowacyjne, AUTO RENO LAK.
Powodzenia !!!!! (2015/06/23 22:51)

parafik90


Po wyschnięciu po prostu zeszlifuj do zera. Co do malowania łodzi wewnątrz lepiej użyć farby poliuretanowe. (2015/06/27 02:45)