Zaloguj się do konta

GRUPA DLA POCZĄTKUJĄCYCH

utworzono: 2011/08/08 14:27
czerwcowy0520

Witam,
Grupa dla początkujących już ruszyła zapraszam wszystkich, którzy zaczynają swoją przygodę z wędkarstwem, oraz tych bardziej doświadczonych kolegów, którzy chcą pomagać i dzielić się doświadczeniami. Grupa dotyczy głównie spławika i spinningu, z racji że właśnie te metody są najczęsciej wybierane przez początkujących.

Zapraszam serdecznie [2011-08-08 14:27]

czerwcowy0520

Macie jaki kolwiek problem jesli chodzi o sprzęt, przynęty, zestawy, zanęty itd. PISZCIE. Napewno pomożemy
[2011-08-08 18:13]

Zibi88

ja mam bazarową podróbkę Okumy 3m dlugości, wg ego co pisze CW 80-160, ale pisze też 80%carbon więc bym się tym nie sugerował. Do tego kołowrotek z przednim mało precyzyjnym hamulcem, ale grunt, ze jest... nie łowi mi sie na nia źle, ale jest sztywna. o dalszych żutach moge pomarzyć... Będę szukał drugiego kija, co by zacząc próbowac łowienia z gruntu, nie pozbawiając się frajdy spławikowania, ale ie mam kasy na profesjonalny sprzet :( szukac jakiejs urzywki?
[2011-08-08 21:28]

czerwcowy0520


Kolego przede wszystkim i tutaj prośba do wszystkich kiedy pytacie o sprzęt podawajcie od razu ile jesteście w stanie przeznaczyć na niego kasy. Dzięki temu postaramy się wybrać możliwi najlepsze rozwiązanie. Śmiało kolego napisz ile masz funduszy i coś sie wybierze
[2011-08-08 21:55]

Zibi88

Chwilowo nie mam ich wcale, bo musiałem wyrobić uprawnienia :/ podejrzewam, ze w przyszłym sezonie dopiero pomyślę o drugim kiju, na razie przydałby się podbierak czy siadka do przechowywania ryb w wodzie :/ ale myśle ze w okolicach 50-70 zł za sam kij bym szukał. heh.. jako dziecko myślałem, ze najlepsze na świecie są teleskopy...

Jak już mamy taki temat gdzie można zadawać pytania dla innych śmieszne, to mam problem z odróżnianiem wzdręgi i płoci... czym te ryby się różnią ? Co takiego udało mi się dziś złowić?
[2011-08-09 14:15]

SiechMarek

Przepraszam faktycznie nie zamieściłem kwoty już naprawiam ten błąd i podaję iż jestem w stanie na początek przeznaczyć około 300 zł
[2011-08-09 16:02]

poczatkujacy96

Ryba ,którą zamieściłeś na zdjęciu to płoć, wzdręga w przeciwieństwie od płoci ma pyszczek ukierunkowany bardziej ku górze . poza tym różni się ubarwieniem.
Dla ukazania różnicy podaje dwa obrazki, pierwszy przedstawia wzdręgę a drugi płoć.



[2011-08-09 17:03]

czerwcowy0520

Przepraszam faktycznie nie zamieściłem kwoty już naprawiam ten błąd i podaję iż jestem w stanie na początek przeznaczyć około 300 zł

Kolego nie przepraszaj:) nic sie nie dzieje. Powiem Ci że za tę kwote można już wybrać dobry kijek. Mowisz teleskop, a myślałeś może o kiju  składowym np odległościówce, albo floacie? Ogólnie rzecz biorąc kije  składowe są znacznie lepsze jeśli chodzi o akcję, rozkład obciążeń, czesto również wagę. Minusem jest długość transportowa, ale to się da przeżyć, poza tym przy teleskopach trzeba zwracać uwagę na czystość skłądów podczas skłądania i rozkładania. Wszelkie drobiny mogą zrobić wiele złego, o wiele więcej niż w przypadku kijów  składowych. Zdaję sobię sprawę że wiele osób wybiera teleskopy ponieważ sugeruje się łatwością i szybkością składania i rozkładania...nic bardziej mylnego. Gwarantuje Ci że jeśli będziesz dbał o kijek to znacznie szybciej uporasz się z wędką  składową. Oczywiście jeśli uprzesz się na teleskop również coś wybierzemy. Napisz jeszcze tylko na jakie rybki sie nastawiasz i cos nieco o łowisku, wtedy napewno coś znajdziemy.
[2011-08-09 22:04]

Zibi88

szybkie pytanko mam. opłaci sie ta wędka?
http://allegro.pl/wedka-magic-fish-3-6m30-60g-kolowrotek-cobra-cb440-i1761814142.html
[2011-08-09 22:13]

czerwcowy0520

Jest to ten sam badziew co od rusków. Nie polecałbym, te kije nie mają żadnej akcji, szybkości, ugięcie jest tragiczne, zero kontroli nad rybą, niby duży C.W. a i tak tego nie wykorzystasz bo to w jaki sposób te kije się ładują  o ile można wogóle to tak nazwać jest masakrą. Zdaje sobie sprawę że nie każdy ma kasy jak lodu, ale uważam że po prostu warto się uzbroić w coś konkretnego już
[2011-08-09 22:19]

Zibi88

no dzięki. Sam aktualnie łowie na coś tego pokroju. Cw niby 80-160 a jak dziś rzucalem 15 gramowym koszykiem w nim zanęta to bałem się że mi strzeli:/ Postaram sie w takim razie pozyczyc drugi kij a przez zimę dozbierać na coś już lepszego... Z jednej strony kuszą duże ryby z gruntu, z drogiej nudzi sie niemiłosiernie. Przy dwóch kijach problem znika bo na jednym mogę mieć spławiczek:)
[2011-08-09 22:31]

kij Mikado plus kołowrotek SPRO
[2011-08-09 22:32]

cypik

Ryba ,którą zamieściłeś na zdjęciu to płoć, wzdręga w przeciwieństwie od płoci ma pyszczek ukierunkowany bardziej ku górze . poza tym różni się ubarwieniem.
Dla ukazania różnicy podaje dwa obrazki, pierwszy przedstawia wzdręgę a drugi płoć.





a ja 4 lata łowie i złowiłem setki wzdręg (krasnopiórek) od 5 cm do 25 cm i nigdy nie złowiłem jej aż takiej złotawej [2011-08-15 20:55]

Zibi88

dorobiłem się już jako takiego sprzętu :0 z pomocą przyszedł wujek wędkarz :D Dobrze, że nie nakupowałem badziewia. Teraz mam pytanie dotyczące przynęty. Rozbiega się o rosówki. Czy między tymi zbieranymi w nocy, kopanymi łopatą na łące, jak robiłem to w dzieciństwie, ta takimi które garściami mogę zbierać z kompostownika mojej mamy po zebraniu wierzchniej warstwy jest jakas różnica? zwłaszcza dla ryb... Te z kompostownika mam najłatwiej dostępne.  I nie są takie czerwone z dużymi pierścieniami jak czasem się widywało tylko takie sine dżdżowniczki... nadadzą się na przynętę? Rosówka to to samo czy cos innego tylko podobnego ?
[2011-08-17 11:33]

Troszkę mylisz robale. Rosówka to ta największa. Potem jest dżdżownica (kopiesz je w ziemi), a po nich jest gnojak-mniejsza czerwona dżdżownica żyjąca w kompoście, gnoju zwierzęcym itp.
Rosówka:
Dżdżownica:

Gnojaki:

[2011-08-17 11:46]

Jędrula

 

Tak jak Maciek Ci napisał . Dodam jeszcze , że rosówki to przynęta na duże ryby . Można je stosować pojedynczo i w pęczkach np. na suma czy wielkiego karpia czy węgorza . Rosówki można także pociąć i dodawać do zanęty np. na lina lub leszcza , można również łowić na kawałki rosówek , ćwiartki czy połówki . Co do tych szarych dżdżownic – kopanych to Ci nie pomogę bo uważam , że są mało skuteczne i słabo trzymają się haka .

Najbardziej '' lubię '' dendrobenę – gnojki /gnojaki – ta przynęta jest uniwersalna , biorą na tego robaka duże i małe ryby. Jej sekretem jest zapach który może być panaceum na bezrybie . Szczególnie na gnojki biorą liny , leszcze , karasie , jazie , klenie ale z doświadczenia wiem , że żadna białe ryba nie pogardzi gnojaczkiem a iiii drapieżniki go też lubią .

[2011-08-17 12:15]

Zibi88

nazbierałem dziś tych gnojaków parę garstek. Gdzieś wyczytałem żeby trzymać je w wilgotnym mchu w piwnicy. Tak też czekają na wieczór. Śmierdzą niemiłosiernie :D Dziś wybieram się na wieczór na zasiadkę, tym razem postaram się ustwawić na nieco głębszej wodzie niż ostatnio i zrezygnuję ze spławika Rzucę jedną gruntówkę na białe z kukurydzą a drugą na te gnojaki. Dodać kilka pociętych do zanęty ? Dwa razy byłem na tym zbiorniku i praktycznie bezrybie... a jest tam rybek od metra :/ może to pomoże
[2011-08-17 13:15]

karol94

Witam
Mam pytanie odnośnie sprzętu.
Chodzi mi dokładnie o kijek stosowany głównie jako odległościówka jaki kijek doradzicie w cenie około 100zł. Długość kija to najlepiej 420cm ale 390cm też wchodzi w grę i kijek o cw od 5 gram Najlepiej kijek składowy chciałbym nim łowić na odległościach ok 25 m od brzegu.
Proszę o radę starszych bardziej doświadczonych kolegów po kiju.
Pozdrawiam
[2011-08-17 15:05]

czerwcowy0520

Witam
Mam pytanie odnośnie sprzętu.
Chodzi mi dokładnie o kijek stosowany głównie jako odległościówka jaki kijek doradzicie w cenie około 100zł. Długość kija to najlepiej 420cm ale 390cm też wchodzi w grę i kijek o cw od 5 gram Najlepiej kijek składowy chciałbym nim łowić na odległościach ok 25 m od brzegu.
Proszę o radę starszych bardziej doświadczonych kolegów po kiju.
Pozdrawiam

Kolego w tej kwocie bedzie ciężko coś wybrać fajnego...kupić coś się kupi ale żeby był komfort podczas rzucania i co równie ważne zacinania skutecznie z takiej odległości to już musi być kijek nieco konkretniejszy. Odległościówki do 100 to głównie kompozyty z przewagą włókna szklanego co już na wstępie dyskwalifikuje je do łowienia na dalszych dystansach.

[2011-08-18 11:26]

bigrybka95

 Sądze że spiningować to się da ,sprzęt jak dla początkującego nie budzi większych zastrzeżeń ,
jedynym mankamentem jest grubośc żyłki , żyłką 0,26 ciężko oddać dłuższy rzut.
Jężeli do tego kołowrotka dostałeś 2 szpule, to nawiń na nią  min. 0,20 lub 0,18 i będzie dobrze.
[2011-08-18 13:22]

Zibi88

mam kolejne pytanko. tym razem chodzi o łowienie z gruntu z koszykiem/sprężyną  łowię na czujnik i dodatkowo podpinam bombkę co by był zapas żyłki dla ryby. miałem dziś kilka brań, czujnik brzęczał przez1-2 sekundy, ale to za mało, żeby zdążyć zaciąć... wydaje mi się że na spławiku dało by radę. Wydaje mi się, ze ryba bierze kukurydze do pyszczka, ale kluje się koniuszkiem haczyka i wypluwa:( jak silne powinno być branie by nadawało się do zacięcia? czy bombka musi dojechać do kija?
[2011-08-20 21:23]

Esox53

To zależy.Kiedyś miałem takie brania że bombka podskakiwała pod wędke i nie mogłem zaciąć,innym razem bombka tylko delikatnie się unosiła i prawie każde takie branie kończyło się rybą. [2011-08-20 21:44]

Zibi88

więc ne moje ryby jakies takie chimeryczne są :/ ... będę próbował do skutku...
[2011-08-21 11:32]

89krzysztof

Wiesz co, lepiej poczekać aż bombka podjedzie do kija, ale nie koniecznie się tak stanie. Czasami będzie delikatnie podskakiwać, a haczyk będzie opędzlowany aż miło:P Innym razem podskoczy pod kij, a przynęta zostanie na haku.

Spróbuj zrobić zwis taki z 20cm, jak bombka będzie jechać do kija powoli, to tak po 15cm zatnij. Jeśli podskoczy i opadnie to czekaj dalej. A jeśli podskoczy gwałtownie i będzie cały czas pod kijem, wtedy ryba praktycznie sama się już zacięła i nie będzie problemów z zacięciem.
[2011-08-21 11:56]

Zibi88

poza bombką mam jeszcze akustyczny sygnalizator brań. ale tak jak piszę brania są tak krótkie ze nie sposób zdążyć zaciąćć... piknięcie od jednego do trzech i cisza...
[2011-08-21 15:36]

kubasxd

Odświeżam [2011-08-24 10:05]