Grunt czy spławik wczesną wiosną?

/ 13 odpowiedzi

• konto usunięte

Cześć!
Ostatnio próbowałem wywnioskować jaki sposób połowu będzie lepszy  wczesną wiosną do połowu białorybu - grunt czy spławik.
Wydaje mi się, że grunt miałby przewagę o tej porze roku, ze względu na to, że ryba po prostu jest na głębinach, bo:
1. Jest tam cieplej.
2. Skoro cieplej to też więcej jedzenia.
Z tego względu chciałbym zapytać o wasze doświadczenia, co na wiosnę daje lepsze efekty gruntówka czy spławik ;)

Jakub Woś

Coś mi się wydaje, że jednoznacznej odpowiedzi na swoje pytanie tu nie otrzymasz. Kiedyś wiosną łowiłem tylko na spławik, grunt wydawał mi się gorszym rozwiazaniem, Później łowiłem tylko na grunt. A teraz na stojących na spławik a płynących na grunt. Ale od tego też są wyjątki.

(2016/02/23 22:46)

czaro93

Szczerze mówiąc to zależy od tego jak wolisz łowić ryby i gdzie łowisz ryby (wtedy dobieramy wygodniejszą formę połowu), i na co łowisz. Ja osobiście wczesną wiosnę zaczynam od przystawki spławikowej na małych rzekach i tą metodą także łowię ryby z dna. Jak napiszesz coś więcej, to wtedy szybciej Ci doradzimy co i jak. Pozdrawiam :)

(2016/02/23 23:21)

użytkownik16322

Nasz młodszy kolego Michale .

Z tego co widzę dopiero zaczynasz swoją przygodę z wędką Na początek odpowiem Ci na Twoje pytanie. Na wiosnę czy tak jak teraz przedwiośniu ryby ,,idą " za temperaturą a więc dokładnie odwrotnie jak myslałeś jeziorne i rzeczne płycizny ( bez przesady około 1m ) wszelkie spowolnienia nurtu,zakola ,za przeszkodami. Musisz nauczyć sie czytać wodę bo żaden choć by najlepszy sprzęt za ciebie ryby nie złapie bo wędkarstwo to też myślenie.Kup sprzęt nie za drogi ale solidny ,unkaj jak ognia ,,speców "  oferujących Ci przeażnie drogie bajery buzery bo przy Twoim łapaniu nie potrzebujesz np. kołowrotka o 10 łożyskach. Oglądaj programy wędkarskie takie jak : Wędrówki z wedką czy Wędkarską tubę tam znajdziesz dużo cennych rad.Cztaj książki Wędkarstwo jeziorowe ,Wędkarstwo rzeczne - prezentował je w ostatnim odcinku Wędrówek z wędką pan Krzysztof  ja też sie na nich wychowałem .Staroć tak jak My z panem Krzysztofem ale zawsze na czasie. Podpatruj i pytaj o starszych kolegów po kiju ( tylko tych rozsądnych ). Zestaw tak jak dobrze napisali Ci moi poprzednicy dobieraj ZAWSZE do warunków na łowisku tam gdzie trzeba przystawka spławik a gdzie indziej grunt. Zależy jaką metodę bardziej lubisz.Na koniec jeszcze jedna NAJWAZNIEJSZA rada . To TY masz sie dobrze czuć z wędką na rybach a nie sprzedawca z Twoimi pienedzmi w kasie. 

Tradycyjnego połamania kija 

St. kolega Julian

Ps. Na zdjęciu Narew i moja typowa przystawka wiosenna . Sprzęt nie wyszukany : wędka Jaxon adventure 390/45cw, kołowrotek tez jaxon Zorro 330.

(2016/02/24 10:56)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

operatywny

Zgadzam się z panem Julianem sprzęd ma zadawalać wędkującego a nie sprzedająceo bo wzrosły obroty.

(2016/02/24 11:46)

SlawekNikt

Ja mam zawsze i spławikówkę i gruntówkę. Łowiąc blisko łowię na spławik ponieważ lubię tę metodę połowu, na dalsze odłegłości feeder choć to też zależy od tego na jakiej wodzie czaję się na rybkę. Próbuj, po pewnym czasie wybierzesz co bardziej Cię wciąga :-)

(2016/02/24 15:23)

użytkownik200998

Panowie!

Pytam po prostu o wasze doświadczenia. Sam już trochę wędkuje, jakieś 10 lat i coś tam chyba o wędkarstwie wiem ;) Problem polega na tym, że całkiem niedawno odkryłem jakieś 10km ode mnie głęboką, acz niezbyt wielką gliniankę, gdzie głębokość przekracza ponad 20m. Z tego względu chciałbym was zapytać o jakieś doświadczenia, na tego typu łowiskach na przednówku. Nie chodzi mi o złote rady, typu "tylko jedna metoda", tylko bardziej o wasze statystyczne spostrzeżenia na tego typu łowiskach ;)

(2016/02/25 19:44)

Przemas83

Niezbyt wielką gliniankę i taka głęboka, może to polodowcowy dołek albo lej po bombie lotniczej z czasów 2 wojnie światowej ;] Ale spoko, pytanie spławik czy feeder nie ma sensu, jak sam nie sprawdzisz to nawet wrózbita Maciej nie zgadnie co i jak zagra w środku kalendarzowej zimy na tej wodzie.

(2016/02/25 20:27)

Artur z Ketrzyna

Wczesną wiosną mi lepiej się łowi na spławiczek. Szukam nasłonecznionych wypłyceń, blisko trzinek. Tan w tym okresie gromadzą sie płotki i wzdregi.

Ale jak chcesz się nastawić na coś grubszego np. lin karaś to pewnie delikatny gruncik się sprawdzi, bądź przegruntowany zestaw spławikowy.

Ps. Jak nie wiesz co się u ciebie sprawdzi, to możesz użyć tego i tego. W tej metodzie możesz łowić na 2 wędki. Wtedy sam określisz co leiei się sprawdza.

(2016/02/25 21:59)

LeoAmator

Na tej ,swojej ,gliniance zacznij od szukania wypłyceń gdzieś przy brzegu woda tam powinna się troszkę szybciej ogrzewać i próbuj jak nie spławik to feder albo lepiej picker ,woda stoi to nie trzeba ciężko.

(2016/02/26 00:09)

rafal0414

Witam Cię Kolego./ Narew odkryłem w tamtym roku jak narAZIE byłem w Holendrach i w Pułtusku .Mógłbyś zdradzićgdzie jest to urokliwe miejsce ze zddjęcia ???Mam do tej rzeki ok 130km więc często tam nie bywam i brak czasu na rekonesans a chciałbym zaplanować kilka nocek w tym roku .Pozdrawiam

(2016/02/26 04:55)

czaro93

Trzeba było tak od razu napisać, że łowisz na takim łowisku, a nie robić podchody :D Ja bym szukał ryb na wodzie do 2 m, nie głębiej. Ale możesz zrobić najprostszy test nad wodą i wziąć gruntówkę i spławik, i sprawdzisz jak wyjdzie statystyka w przypadku Twojego łowiska. Musisz pamiętać, żeby zbyt dużo nie nęcić, raczej delikatnie, a w miarę potrzeby częściej. Ja osobiście wolę spławik i łowię na niego najczęściej, i właśnie z tego względu mam lepsze wyniki na spławik, niż na grunt.

(2016/02/26 09:22)

użytkownik16322

Przestań palić głupa. 

Zadajesz pytania jak zupełnie zielony nowicjusz po czym stwierdzasz że łapiesz już 10 lat . Nagle znowu pojawia się jakaś glinianka z 20 m. dziurą- tak właściwie nie wiadomo o co Ci chodzi. To mi przypomina klasyczne granie w  ........

Ps. Czasami myślę że nie warto dawać dobrych rad.

(2016/02/26 14:51)

geza

(2016/02/28 20:22)