Grubość żyłki a połów lina

/ 28 odpowiedzi
ayem


Należy wziąć pod uwagę właściwości łowiska , ja łowiłem liny batem z żyłką 0,16 i 0,12 lub o,14 przypon ( liny około 35 cm, nie olbrzymy )ale miałem pole do manewrów batem . Gdyby trzeba było łowić w dalszej odległości gdzie pełno roślinności a ryba miałaby większe pole do popisu to raczej z takim zestawem bym nie ryzykował. (2012/06/19 20:08)

bolekrWszystko jasne . Oglądałem zdjęcia obydwu zbiorników i powiem ,że na przypon , nawet na dużego liniora - starczyłaby mi 0,18 mm a już na pewno 0,20 mm , mniejsze wyłowiłbym na 0,16 mm ( gdybym skupił myśli i siły ) . I co ?
Chłopie , nie wiem jak ty łowisz ryby ,że 0,25 mm nie starcza ci na lina , chyba ,że miałeś starą , skruszałą żyłkę -wtedy wszystko jasne .Ale , w innym przypadku , to delikatnie mówiąc : niefart i żenujący przypadek , kiedy emocje biorą górę nad  niezbędnym opanowaniem  (tzw  "zachowaniem zimnej krwi " ). Chciałeś pociągnąć lina - tak jak karpia na plecionkę - i co z tego wyszło ? Tak zwane nici . Zapomniałeś ,że masz żyłkę i lina na haku i ,że tę rybę holuje się zdecydowania ,ale jednocześnie nie ciągnie jak przysłowiową "świnię " ( przepraszam świnki , za to porównanie ).  Efekt był niestety smutny : okaleczony lin z żelastwem w pyszczku  sczeznął gdzieś na dnie lub  w najlepszym wypadku  : zdołał się uwolnić i po krótkiej głodówce związanej z  raną po haczyku - zdołał się otrząsnąć "po tragedii ". Niestety wielu jeszcze wędkarzy nie wie , co to przypon i jaką spełnia funkcję w zestawie . Wielka szkoda .Przypon to rzecz absolutnie niezbędna, ale co do grubości żyłki to już do końca nie mogę się zgodzić. Oczywiście  łowiąc na pięknej i czystej plaży możesz wyholować lina nawet i 4kg na żyłkę  0,18. Na cienkie żyłki łowienie jest o wiele bardziej wygodne i ja tez tak robię. Jednak stając w miejscu o trudnych warunkach do holu ryby należy zdecydować się na żyłkę o zwiększonej wytrzymałości.. Linowi nie wolno pozwolić wejść w trzcinę bo wtedy nie tylko spłoszy nam resztę ryb ale również z reguły się zrywa lub wyhacza. Można kombinować tak jak kolega pisał wyżej "telefonować" i przynosi to często zamierzony cel.
Gdy łowisko jest otoczone trzcinami to żyłka lub plecionka powinna być również wytrzymała na tarcie o trzciny bo często pęka właśnie od tego.
Spryt i zimna krew wędkarza też jest potrzebna..

Jest ryzyko są emocje... (2012/06/21 12:16)

Miras232


Co oznacza termin "telefonować"? (2014/08/17 22:11)