Zaloguj się do konta

Grubość żyłki i wyrzut wędziska.

utworzono: 2010/07/18 16:51
tokarsiu

Witam.

Mam pytanie. Chciałbym łowić na sprężynę. W związku z tym mam pytanie jaka gruba żyłka musi być do połowu na sprężynę i jaki musi być wyrzut wedziska. Czy do 30g starczy ? Czy musiałbym kupić  mocniejsze wędzisko?

[2010-07-18 16:51]

arbeiten100

Grubość żyłki oraz weędzisko zależy przede wszystkim od ryb, które chcesz łowić, więc powiedz na co się nastawiasz wtedy będę mógł coś doradzić.
[2010-07-18 17:34]

tokarsiu

Nastawiam się na jakieś leszcze. Najbardziej interesuje mnie to czy wyrzut wędki do 35g starczy, ponieważ mam taką wędkę i nie wiem czy kupować większą czy ta starczy. [2010-07-19 10:14]

kolocarp

witam -wyrzut do 35 gram to według mnie trochę za mało jak na koszyk ja używam 120 gram wyrzutu ale do koszyka to ładuje sporo zanęty no i coś grubszego można pociągnąc.no i oczywiście z rzutem nie ma problemu.pozdro. [2010-07-19 15:39]

tokarsiu

Ok. Dziękuję wam. [2010-07-19 16:32]

kazik

W całym zestawie najsłabszym elementem jest wędzisko . Proszę sobie porównać wytrzymałość żyłki która ma 2 ,3 ,4 kg wytrzymałości na węzłach , a wędzisko tylko 35g . Również czasami jest podawana wielkość w jednostkach LIBS , jest to ciężar ugięcia się wędziska , to znaczy przy jakim ciężarze wędka uzyska   kąt prosty(uzależnione to jest od akcji wędziska ) do wiszącego ciężaru .

Każda sprężyna , czy koszyk napełniony zanętą raczej ma więcej niż 35 g . Ja zawsze przed wędkowaniem a po zrobieniu , lub zakupie nowej sprężyny , w domu napełniam sprężynę stosowaną zanętą i ważę ją i jeżeli ma więcej to dobieram taką która dostosuje się do wędziska . Najlepiej kupić takie wędzisko któro ma ciężar wyrzutu od 60 do 100 (może być 120) gram , bo przeważnie takiej wagi są sprężyny wraz z zanętą . Grubość żyłki i haczyk natomiast dobieramy do ryb jakie będziemy łowić . Z drugiej strony jeżeli nie wykorzystamy ciężaru wyrzutowego w 2/3 wielkości podanej   to nie będzie wykorzystana akcja wędziska i odległości będą krótsze niż możliwości takiego wędziska . Należy dobierać ciężar wyrzutowy tak aby wędzisko swobodnie mogło pracować , wykorzystując swoje możliwości , a zarazem nie uległo zniszczeniu . Przy przeciążeniu po prostu ulegnie złamaniu i to jest błąd który niejeden wędkarz popełnia . Oczywiście łowiąc na bardzo cienkie żyłki nie będziemy stosować dużych sprężyn czy koszyków a raczej trochę mniejsze , bo po którymś rzucie w końcu i żyłka zostanie uszkodzona .

[2010-07-19 21:14]

Raziel

Dokładnie zgodze się z przedmówcą jeśli zamierzasz łowić leszcze to możesz używać mniejszych koszyczków czy sprężyn i ta wędka o c.w do 30g teoretycznie powinna wystaczyc dodac zylke jakas 20 - 25. Natomiast jeśli bedziesz chciał ładować w wodę czymś większym i nastawisz sie np na karpia to napewno ten sprzet Ci nie starczy

pozdo:)

[2010-07-19 21:43]

tokarsiu

Dzięki wam. Połamania kija. :)

[2010-07-20 09:55]