Zaloguj się do konta

Grubość żyłki-rady dla począkującego.

utworzono: 2011/05/02 09:37
simo

Początkujący i pare pytań dla wielu was jak i może wszystkich śmieszne no ale musze o to zapytać więc prosze o wyrozumiałość :)

1. Witam wszystkich wędkarzy, mam pytanie które dotyczy grubości żyłki haczyków itp.
Chodzi o to że jeśli źle dobiorę grubość żyłki do grubości przepony, to znaczy że będe mieć mniejsze szanse na złowienie czegokolwiek?? Czy jest to tak bardzo ważne i istotne przy szykowaniu sprzętu, bo jeśli ktoś pisze że używa żyłki 0.16-0.18 a ja założe np 0.22 to już nic nie złapie.  Generalnie czy chodzi o to że ryba widzi te żyłke i nie podejdzie do haczyka czy chodzi o wytrzymałość żyłki. Głupie pytanie ale poroszę o jakieś proste sprostowanie ;)

Pytam dlatego ponieważ zawsze wybierałem się na ryby z teściem i on głównie się zajmował szykowaniem sprzętu, oczywiście potrafie uzbroić wędke no tylko jeszcze dokładnie nie wiem jaką grubość żyłki i wielkość haczyka zakładać. To że na karpia trzeba założyć grubszą żyłke a na płotke cieńszą to wiem tylko czy jest jakiś schemacik kiedy i jakie żyłki zakładać.

Przyszedł czas że wkońcu sam wyrobiłem kartę bo wędkowanie to super sprawa tyle że mój teść mieszka 600km odemnie i teraz musze radzić sobie sam :) początki są cieżkie żeby to ogarnąć wydaje mi się że wszystko bedzie ok. No tylko chodzi o te grubośći i wielkść żyłki i haczyki.

Prosiłbym aby ktoś napisał kiedy jaką wielkośc żyłki się zakłada i jak się ma grubość żyłki do grubośći przepona. Za odp. Dziękuje bardzo.
[2011-05-02 09:37]

ryukon1975

Ja dobieram grubość żyłki do ryb na jakie się nastawiam.Łowię w jednym łowisku jazie,klenie brzany ,świnki są to ryby o dość zbliżonych rozmiarach i używam żyłki 0,22 mm 7 kg a przypon robie z plecionki 4-6 kg.Zasada jest taka że przypon powinien być słabszy od żyłki głównej,wtedy w przypadku zerwania żyłki tracisz tylko hak a nie cały zestaw.
[2011-05-02 09:51]

withanight88

Do jakich metod te żylki ? 


Jak spławik to głowna 0.16 - 0.18 , przypon przynajmniej jeden rozmiar mniejszy ja stosuje 0.12 , 0.14.  Wiosną zalecane jest uzywanie jeszcze cienszych żyłek głownych i przyponów.


Do merody gruntowej w tym roku zastosowałem 0.23. Przypon narazie 0.14 , latem jak już szansa zlowienia wiekszej ryby rosnie zmieniam na 0.16


Haczyki 12, 10, 8 , 6 zalezy od przynety ale najcześciej to 10. Nie sugeruj się cyforowymi rozmiarami bo co producent to rozmiar haczyka inny.


Stosuj taki zyłki na jakie ryby się nastawiasz. Moj zestaw splawikowy stosuje z powodzeniem  na leszcz, lina ,ploć itp a i z niewielkim karpiem dam rade.

[2011-05-02 09:52]

simo

No tak lepiej stracić tylko haczyk niż cały zestaw racja.

Na początek bardzie na spławik później gruntówke,  jakieś płotki jaź no i co tam jeszcze podejdzie, wody stojące.

Dzieki za pomoc już mniej więcej wiem o co chodzi na takie odpowiedzi czekałem. :)


[2011-05-02 10:08]

rygiel

Żyłka 0,12 przypon 0,10
Żyłka 0,14 przypon 0,12
Żyłka 0,16 przypon 0,14 itd.itd.
Jeżeli zaś chodzi o haczyki to dobierasz je wielkością i kolorem do przynęty(jaka wielkość i kolor przynęty,taka wielkość i kolor haczyka.
[2011-05-02 10:37]