Granulacja zanęt, kolor i dodatki

/ 5 odpowiedzi

  • konto usunięte

Wędkarstwo gruntowe
Witam ! :grin: 

Zamierzam zacząć łowić feederem z użyciem koszyczka. 
Na wstępie powiem że będę się nastawiać na ryby wielkości 25-45cm. NIe interesuje mnie drobnica ;)
Mam kilka pytań związanych z zanętami: 

1. Na takiej wielkości ryby użyć zanęty o dużej czy małej granulacji??? Może najlepsza będzie zanęta o średniej g. ???

2. Do zanęty zamierzam dodać pinkę, białe robaki, kukurydzę i posiekane gnojaki... 
 Czy któryś z dodatków będzie przyciągał  masowo drobnicę ??? Piszę masowo, bo nie da się całkowicie wypędzić małych rybek :) .
3. Jakiego koloru zanęty użyć, by przyciągała ona dobrze rybki w wymiarach jakie w/w, a stosunkowo odstraszała drobnicę???Nie chodzi mi tu o dokładne kolory zanęt, ponieważ na każdym łowisku działa coś innego. Bardziej proszę żebyście odpowiadali, że jasna zanęta  lub czarna zanęta lepsza.
Sorry za długi post. Z góry dzięki :)
piotrek2606


jak by ktoś znał odpowiedzi na twoje pytania to by był bardzo szczęśliwy... Napisz gdzie chcesz łowić: rzeka staw czy jezioro, jakie ryby: karasie, karpie, leszcze czy jeszcze coś innego. Tak ogólnie to pinka często wabi małe płotki ale NIE tylko i nie zawsze. Nie ma zanęty albo ja nigdy nie widziałem żeby na opakowaniu pisała wielkość ryby która wejdzie do zanęty. Napisz bardziej szczegółowo to może ktoś Ci pomoże  (2015/06/18 20:12)

notaki


To nie jest tak....
Jesli polowałbyś na okazy i leszcz  o wadze dwa kilo bylby dla Ciebie drobnicą - granulacja zanęty miałaby kapitalne znaczenie. W przypadku rybek o wadze kilkudziesięciu deko, czy kilograma - nie ma.
Spokojnie uzywać możesz typowo feederowych zanęt o bardzo drobnej granulacji jako selektora używając przynęty,  wielkością i strukturą nie pozwalającej na połkniecie przez drobnicę.
Selektywne jest także samo łowisko. Na głebokosci - powiedzmy 4-5 m  drobnicy jest zdecydowanie mniej niż na głębokości kilkudziesięciu cm , czy metra.

Istotna jest także sama zanęta, a dokładnie jej skład. Zanety tworzące chmurę , czy słup będą ściągać ukleje i inny drobiazg powierzchniowy, zanęty tworzące dywan na dnie  - już znacznie mniej.

A jeśli w zanętę wejdzie Ci stado uklei i tak nic nie zrobisz... no może jedynie poprzez świadome zanęcenie zanęta typowo "drobiazgową " łowiska kilka m od Twojego , odciągniesz drobne rybki z pobliża Twojego haczyka (2015/06/18 20:13)

użytkownik152670


Będę łowić na jeziorach najgłębsze 5m głębokości. Nastawiam się ogólnie na większe karasie, leszcze, liny ale także karpie. Wagowo około od 0,5 kg do 3 kg (2015/06/19 14:42)

notaki


Napiszę raz jeszce... jesli drobnica w lowisku jest - to bedzie żerować na Twojej zanęcie.
Możesz oczywiście necić wyłcznie np ziarnami i to wyeliminuje drobnice calkowicie, ale....
Ale , czy w tą zanętę wejdzie Ci jakakolwiek ryba to juz inna kwestia.
Zaneta mielona ma ta zaletę, ze intensywnia ściąga ryby w łowisko, działa więc szybko i jest świetna ka kilkugodzinne wypady, czy jednonocne zasiadki. Necenie ziarnem, to już kilkudniowa zabawa.

Podam Ci przykład.... łowisko , w ktorym ostatnio bawię się karpiami jest płytkie ( do ok 2 m ) z dośc spora presją wedkarską . Kilogramami leci do wody kukurydza konserwowa  i właśnie ta przynęta jest zdecydowanie najskutecznejsza. Skuteczne jest także wszelkie robactwo.
Co z tego jesli tamtejsza ukleja spokojnie żeruje sobie na dnie na tej nawet głębokosci i spokojnie sobie obżera wszystko z haka co się zerwać da. Wszelakie mini kulki są średnio skuteczne, więc pzez dzień masz nieustające brania nie do zacięcia i po pieciu minutach hak obżarty do zera.

Jaka na to metoda ?? Ano łowić w nocy i rano ( tak do dziewiątek powiedzmy ) dopóki ukleja nie zaczyna szaleć.

Więc przyjeżdżam na łowisko po południu i do nocy tylko nęcę koszyczkiem ( nawet bez przyponu ). Inni patrzą na mnie jak na idiotę, ale ja zaczynam lowienie od 22.00 z kanapką ha haku ziarno kukurydzy plus czerwone lub białe robaki  i ostatnio do dziewiątej rano miałem 9 karpi o wadze ok 3-4 kg.

Trzeba kombinować (2015/06/19 16:04)

użytkownik152670


Wielkie dzięki ;)  !!! Mój Problem rozwiązany. (2015/06/20 08:01)