Artur z Ketrzyna
Dostałem odpowiedź od Rzecznka;
Mój list;
Zwracam się do Państwa z zapytaniem; Czy w metodzie spinningowej
może być/ są dozwolone używanie przynęt naturalnych i martwej ryby?
W Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb, pisze;
2. Metoda spinningowa
2.1.Łowienie ryb metodą spinningową dozwolone jest na jedną wędkę, trzymaną w ręku, z linką zakończoną jedną sztuczną przynętą, uzbrojoną w nie więcej nią dwa haczyki. W czasie spiningowania nie wolno stosować żadnych dodatkowych wskaźników brań instalowanych na lince.
W krajach unijnych jak i na świecie, są to metody dość często stosowane przez wędkarzy, tych tradycyjnych jak i zwolenników trendu złów i wypuść. A u nas według zapisu w RAPR, stosowanie takich przynęt w metodzie spinningowej jest nie uregulowanie. Nie jest zabronione, ani zakazane.
Proszę o ustosunkowanie się do faktów standaryzacji naszych przepisów z przepisami unijnymi o odpowiedzenie na pytanie dotyczące stosowania naturalnych przynęt w metodzie spinningowej. Proszę też zwrócenie uwagi że te przynęty są dopuszczone w metodzie gruntowej, którą można
poławiać te same gatunki ryb co spinningiem, tak więc można powiedzieć że jest to też dyskryminacja metody spinningowej po przez ewentualne zakazanie tych przynęt jedynie w tej metodzie.
Drugie pytanie mam względem możliwości zabrania kilku (2-3..4) małoletnich nad wodę, przez członka PZW i posiadającego opłacone składki. Biorą pod uwagę, że te dzieci mogą też być członkami rodziny osoby pełnoletniej opadającej uprawnienia do wędkowania.
W rap pisze;
7. Dopuszcza się wędkowanie kilkuosobowych grup młodzieży nie posiadających kart wędkarskich, pod nadzorem opiekuna posiadającego stosowne uprawnienia oraz zezwolenie wydane przez zarząd okręgu PZW. Każda osoba z grupy ma prawo łowić wyłącznie na jedną wędkę, z zachowaniem uprawnień do własnego stanowiska i dziennego limitu połowu przysługującego członkowi PZW.
Jest tu, formułka mówiąca; „pod nadzorem opiekuna posiadającego stosowne uprawnienia oraz zezwolenie wydane przez zarząd okręgu PZW”.
Prosimy o wyjaśnienie znaczenia tej formułki. Czy jest tu mowa o jakimś specjalnym zezwoleniu wydawanym wyłącznie przez zarząd okręgu (nie można ich dostać w zwykłym kole wędkarskim). Jak też o jakich
uprawnieniach mowa które powinien posiadać pełnoletni członek PZW by móc wędkować z grupką członków swojej rodziny w ramach jednego stanowiska i limitu?
Przepraszam za kłopot, i liczę na przyjemną współpracę, z poważaniem i wyrazami szacunku Artur Sadłowski, prezes Stowarzyszenia „OKOŃ”, jak też zagorzały wędkarz.
Odpowiedz Rzecznika;
Pozdrawiam
1. W nowym RAPR wprowadzono przepisy, ktore odnoszą się do zasad uprawiania amatorskiego połowu ryb na wodach PZW określonymi metodami. Przepisy, które
sformulowano w RAPR dotyczą metod, a nie odnoszą się do ryb. Trzeba je
traktowac doslownie tak, jak zapisano odnośnie każdej z tych metod. Nikt nie dyskryminuje żadnej z metod wędkowania, ale je odróżnia wg. Kilku kryteriów:
sprzętu, techniki lowienia, stosowanych przynęt itd. Tak więc może się
zdarzyc, że te same ryby, ale łowione innymi metodami, róznią się zapisami w
RAPR.
2. Co do standaryzacji; przepisy odnosząśce się do rybactwa śródlądowego
uznano w Unii Europejskiej jako dziedzinę podlegającą ustowodawstwu
wewnętrzemu panstw czlonkowskich. Dlatego w Polsce mamy własne przepisy w
tym względnie, a ich podstawą jest Ustwa Prawo wodne, Ustawa o rybactwie
śródlądopwym i inne akty prawne wymianione jako źródła przepisów
RAPR;
3. Co do grup młodzieży, to formuła w RAPR dotyczy uprawnień, jakie są wymagane przepisami państwowymi wobec osob sprawujących opiekę nad grupami dzieci i młodzieży. Po prostu trzeba mieć up[rawnienia do prowadzenia wycieczek szkolnych i obozów młodzieżowych, a do tego uzyskać zezwolenie
gospodarza wód, w tym przypadku jest to okręg PZW; Członek PZW opiekujący
się ta grupą zachowuje swoje uprawnienia wedkarskie, ma bowiem instruować te młodzież własnym przykładem. To nie znaczy, że ma ją zaniedbywać i spuszczać ,,z oka'', ale ma ją uczyć na własnych przykładach.
A. K.
rzecznik prasowy ZG PZW
(2012/04/16 12:59)