Zaloguj się do konta

Górny wymiar dla ryb, dlaczego nie chcemy zmian?

utworzono: 2014/02/23 19:57
FELIPE

Na stronie Wiadomości wędkarskich jest ankieta pod tytułem  „ Czy jesteś za wprowadzeniem górnych wymiarów ochronnych ryb?” Jak było można się spodziewać większość wędkarzy jest przeciwko wprowadzeniu górnych wymiarów, poraziła mnie jednak skala, aż 90 % wędkarzy opowiedziało się za tym.  Nasuwa się pytanie dlaczego tak wiele osób nie chce uwalniać rekordowych sztuk ? Przecież to jest jeden z niezbędnych czynników aby choć trochę poprawić populację ryb w naszych wodach. I myślę że wszyscy doskonale o tym wiedzą, a jednak nie chcą zmian. Czy nie wystarczy zrobić sobie pamiątkowego zdjęcia ? Dla mnie niewyobrażalne jest zabicie 10 kg szczupaka czy sandacza. Jeśli chodzi o chęć pozyskania mięsa to chyba mięso takiej sztuki nie jest delicją. Presja wędkarska jest coraz większa, wód nam nie przybywa, sprzęt coraz lepszy, boję się że wkrótce złowienie rekordowego szczupaka będzie rozpatrywane w realiach sensacji. Jest to przykre, ale sami do tego dążymy. Dlatego nie rozumiem narzekania niektórych kolegów że PZW nic nie robi, nie ma zarybień, nie ma ryb etc. Zróbmy coś od siebie, pokażmy że umiemy łowić świadomie, że nie każda ryba musi trafić na talerz w szczególności ta rekordowa, może to choć trochę poprawi rybostan naszych wód. Jeśli nie zmienimy podejścia do wędkarstwa to wkrótce będziemy oglądać okazy naszej ichtiofauny na zdjęciach i w ogrodach zoologicznych. A te 90 % negatywnie nastawionych na zmiany pokazuje że to nie tylko „starsi” koledzy po fachu, wychowani w „komunie” nie chcą zmian, jak się powszechnie mówi. Chętnie zapoznam się argumentami osób do których nie trafia idea z wprowadzeniem górnych wymiarów.

[2014-02-23 19:57]

tomalek21

Na tym forum 90% wędkarzy wupuszcza złowione ryby,bynajmniej tak piszą,niemożliwe jest żeby tyle samo było przeciwne wprowadzenia górnego limitu.Wiem ,że ankieta nie była przeprowadzona na tym forum,ale drażni mnie fakt jak ktoś napisze ,że złowił rybke i ja wziął celem konsumcji jest nazywany mięsiarzem. [2014-02-23 20:22]

berthold

ja tam jestem tylko za jednym wymiarem ,tzw górny a dolne wymiary powinny zniknąć raz na zawsze bo jak będą matki i ojcowie to dzieci nigdy nie zabraknie
ale nigdy w życiu bym nie poparł górnego wymiaru dla karpia ,nie bo nie takie moje zdanie na ten temat
[2014-02-23 20:38]

Jakub Woś

" boję się że wkrótce złowienie rekordowego szczupaka będzie rozpatrywane w realiach sensacji. Jest to przykre, ale sami do tego dążymy."

Myślę, że pobicie rekordu to zawsze swego rodzaju sensacja. Nie co dzień przecież jesteśmy tego świadkami.

Jeśli chodzi o górny wymiar. No cóż... wypuszczam pewnie ok 90% ryb jednak w takim głosowaniu kliknął bym "przeciw" To że ludzie są przeciwni zakazom nie znaczy że zabierają każdą złowioną rybę. W wędkarstwie do wypuszczania ryb trzeba po prostu dorosnąć i wpajać takie zachowanie najmłodszym aby szybciej dorastali niż ich poprzednicy. Ci co mają wziąć wielkiego szczupaka czy suma wezmą go mimo zakazu.

zdania "bo jak będą matki i ojcowie to dzieci nigdy nie zabraknie" nie będę komentował bo na forum już było wyjaśniane kilka razy.
[2014-02-23 20:55]

bronek3021

Dlaczego nie chcemy zmian?Myślę że powinniśmy zacząć od statystyk,czyli wziąć pod uwagę dzień dzisiejszy i by najmniej 20lat wcześniej.A dokładniej chodzi mi o ilość zrzeszonych wędkarzy w danych okresach,ilość odłowów kontrolowanych,kłusowników którzy byli są i będzie ich coraz mniej mam nadzieję,a przede wszystkim  ilość i częstość zarybień.Moim zdaniem tu znajdziemy odpowiedz na brak ryb i okazów.można zrobić prosty test zapytajmy starszych wędkarzy ile potrafili złowić 20 lat temu a ile łowią dziś np,w jedną zasiadkę nocną,najlepiej biorąc pod uwagę jeden zbiornik.
[2014-02-23 21:07]

FELIPE

Jeśli chodzi o górny wymiar. No cóż... wypuszczam pewnie ok 90% ryb jednak w takim głosowaniu kliknął bym "przeciw" To że ludzie są przeciwni zakazom nie znaczy że zabierają każdą złowioną rybę. W wędkarstwie do wypuszczania ryb trzeba po prostu dorosnąć i wpajać takie zachowanie najmłodszym aby szybciej dorastali niż ich poprzednicy. Ci co mają wziąć wielkiego szczupaka czy suma wezmą go mimo zakazu.

A ja uważam inaczej, jeśli będzie górny wymiar dla ryb większość osób będzie tego przestrzegać podobnie jak jest z wymiarem ochronnym, oczywiście zawsze znajdą się czarne owieczki.
Zgadzam się, że do wypuszczanie medalowych ryb trzeba dorosnąć, ale my nie mamy tyle czasu i dlatego uważam że trzeba wprowadzić górne wymiary ryb.

[2014-02-23 21:14]

misiu86

ja tam jestem tylko za jednym wymiarem ,tzw górny a dolne wymiary powinny zniknąć raz na zawsze bo jak będą matki i ojcowie to dzieci nigdy nie zabraknie
ale nigdy w życiu bym nie poparł górnego wymiaru dla karpia ,nie bo nie takie moje zdanie na ten temat

Bez obrazy ale gdyby nie dolny wymiar ochronny to tych rodziców o których mowa na wodach gdzie łowie już by nie było z 10 lat temu..
MROŻONE RYBY SĄ NIEZDROWE :D zwłaszcza te których jest w zamrażarce wiecej niż 2 kilo:d

[2014-02-23 21:15]

FELIPE

Na tym forum 90% wędkarzy wupuszcza złowione ryby,bynajmniej tak piszą,niemożliwe jest żeby tyle samo było przeciwne wprowadzenia górnego limitu.Wiem ,że ankieta nie była przeprowadzona na tym forum,ale drażni mnie fakt jak ktoś napisze ,że złowił rybke i ja wziął celem konsumcji jest nazywany mięsiarzem.

Kolego, Ja jestem daleki do namawiania do wypuszczania wszystkich ryb, uważam że powinniśmy łowić świadomie i tym samym wypuszczać rekorodowe ryby. A uważam że bez wprowadzenia górnego wymiaru nic z tego nie będzie, bo cóż z tego że 10% wędkarzy będzie wypuszczać okazy jak pozostali będą je brać ? Zmiana regulaminu może wyjść tylko na dobre. 
[2014-02-23 21:20]

Romuald55

Ja jestem przeciwnikiem wszelkich bezsensownych zakazów.
Ilu wędkarzy łowi duże ryby? Dla przeciętnego wędkarza jest to "marzenie ściętej głowy".3 kg leszcz to rekord życiowy.
Łowcy rekordów natomiast wypuszczają złowione ryby.Jaki jest sens szerokiego wprowadzania tego zakazu?! Zgodzę się na okresowy zakaz na poszczególnych zbiornikach jeżeli jest to kierowane znajomością pogłowia poszczególnych gatunków ryb i wiadomo,że pogłowie tarlaków jest niskie.
Podobnie jest z różnymi zakazami na wnioski różnych grup wędkarzy.
Jeleniogórskie Koło "Grodzkie" wystąpiło z wnioskiem o ograniczenie ilościowe złowionych okoni do 25 sztuk.Jaki w tym sens? Jest przecież limit 5 kg ryb.Średnio 20 cm okoń waży ponad 200 g.Jeśli przeliczymy to przez proponowaną ilość 25 sztuk to ich waga przekroczy limit 5 kg. Gdzie tu logika? Powiem,że na zawodach Okręgowych nie pamiętam by któryś z zawodników złowił 25 okoni.
Jeżeli Koledzy z "Grodzkiego" chcą chronić okonie to niech złożą wniosek o podniesienie wymiaru ochronnego.To będzie miało sens w świetle innych przepisów.

[2014-02-23 21:45]

SVT

Ja jestem za. Przecież i tak taka przerośnięta ryba do niczego się nie nadaje. Moja żona jak ma kaprys na rybkę. To np szczupaka chcę takiego do 1.5 kg. Innych ryb nie jada. Nie wiem dlaczego nie lubi, może dlatego że ja mówię, obrzydliwie na temat jedzenia ryb.  [2014-02-23 21:51]

FELIPE

Ja jestem przeciwnikiem wszelkich bezsensownych zakazów.
Ilu wędkarzy łowi duże ryby? Dla przeciętnego wędkarza jest to "marzenie ściętej głowy".3 kg leszcz to rekord życiowy.
Łowcy rekordów natomiast wypuszczają złowione ryby.Jaki jest sens szerokiego wprowadzania tego zakazu?! 

I tak większość mówi, i większość się dziwi że ryb nie ma. Jest Nas ponad 600 000 w strukturach PZW niech co setny złowi jeden okaz w roku, proszę sobie obliczyć ile to jest sztuk pięknych ryb mniej w naszych wodach . 

[2014-02-23 22:05]

Artur z Ketrzyna

Górny wymiar dal ryb, dlaczego nie?
Proste;
Wymiary obowiązują jedynie wędkarzy. Rybaków i kłusoli nie!
Nie ma co podnosić dolnych wymiarów, i ustalać górnych. Tylko po to by zaoszczędzić na zarybianiu danym gatunkiem. By mieć na narykek karpia i suma, bo tymi gatunkami zastępuje się inne.
[2014-02-23 22:11]

Romuald55

"I tak większość mówi, i większość się dziwi że ryb nie ma. Jest Nas ponad 600 000 w strukturach PZW niech co setny złowi jeden okaz w roku, proszę sobie obliczyć ile to jest sztuk pięknych ryb mniej w naszych wodach"

Wobec tego które gatunki ryb objąć górnym limitem i jaki on ma być według Kolegi?
Karp?....nie rozmnaża się w naszych wodach.
Leszcz?....uważany jest za potencjalny gatunek inwazyjny.
Płoć?....dorasta do niewielkich rozmiarów.
Lin?....złowienie dużego to rzadki przypadek.
Karaś?....ryba pospolita,rzadko dorasta dużych rozmiarów.
Węgorz?....nie rozmnaża się u nas.
Okoń?....duże okazy to rzadkość.
Kleń,boleń?....większe sztuki poławiane rzadko.
Szczupak?
Sandacz?
Sum?.......duże okazy drapieżników są łowione rzadko i raczej nie ma to wpływu na pogłowie.
[2014-02-23 23:06]

SVT

Ja jestem przeciwnikiem wszelkich bezsensownych zakazów.Ilu wędkarzy łowi duże ryby? Dla przeciętnego wędkarza jest to "marzenie ściętej głowy".3 kg leszcz to rekord życiowy.

Łowcy rekordów natomiast wypuszczają złowione ryby.Jaki jest sens szerokiego wprowadzania tego zakazu?! 
I tak większość mówi, i większość się dziwi że ryb nie ma. Jest Nas ponad 600 000 w strukturach PZW niech co setny złowi jeden okaz w roku, proszę sobie obliczyć ile to jest sztuk pięknych ryb mniej w naszych wodach . 

Mniej sztuk jest wtedy. Kiedy Straż i Kadra PZW zagania sieciami. Możliwe że dlatego chcą podnieść wymiar, bo większe dają większy tonaż . Mniej złowią, a waga będzie w normie. Kasiory natrzepią, pojadą się pocić do Szwecji, za kasiore zebraną z interesu rybołustwa i narybku.
A powiedz, dlaczego nie wnoszą zwiększenia ilości zarybień w danym roku?
Jestem nadal za Górnym wymiarem, a takiemu co tonami zagarnia i Jest Zenkiem.K. Życzę bolesnego srania. Pozdrawiam kadrę Elbląg.
[2014-02-24 05:15]

saviano

Zachowywanie rekordowych osobników jest sensowne tylko i wyłącznie jako okazów. Czytałem na ten temat kilka publikacji i po osiągnięciu przez ryby okresu produkcyjnego, jest ona produktywna przez kilka lat. Przy wieku charakterystycznym dla ok 80% żywotności danego gatunku ta produktywność znacznie spada. Jeżeli zbiornik jest bogaty w ryby, to owszem, czemu nie, ale w większości zbiorników takie zostawianie dużych osobników skutkować będzie jeszcze rzadszym kontaktem z rybami...
[2014-02-24 07:43]

osa12

Wydaje się, iż duże, stare osobniki w wodach to tylko okazy sportowe, i nie ma sensu ich ochrona.Tutaj mają głos ichtiologowie, ale życie pokazuje że po jakimś czasie wartość do pomnażania potomstwa maleje wraz z wiekiem. U ryb musi być tak samo.Duży osobnik to same szkody, duże je (często ryby to kanibale), zajmuje stanowiska innym rybom, niekontrolowana ochrona pewnych gatunków prowadzi do zmian charakteru wód.Ochrona karpia, amura, tołpygi prowadzi do zubożenia środowiska roślinnego zbiorników, ryby przestają się trzeć, znika lin, karaś, płoć ...Woda w takich zbiornikach to istne pustkowie, gdyby nie zarybiane oprócz chronionych gatunków nic w tej wodzie nie pływa. Wodami, trzeba gospodarować mądrze, nie można tego robić w skali globalnej, co dobre na jednej wodzie, jest niedopuszczalne na innej. [2014-02-24 07:58]

Tedi2

Niech dobrze zarybiją akweny, a nie tylko oboszczenia.  [2014-02-24 08:04]

a ja jestem za tym by podnieść dolny wymiar o 5cm płoć kleń,jaź   10cm karp, lin,okoń
 20 cm sum sandacz szczupak
[2014-02-24 08:26]

pawelz

Górny wymiar dal ryb, dlaczego nie?
Proste;
Nie ma co podnosić dolnych wymiarów, i ustalać górnych. Tylko po to by zaoszczędzić na zarybianiu danym gatunkiem. By mieć na narykek karpia i suma, bo tymi gatunkami zastępuje się inne.

Zajeb..... No to ja odbiję inaczej:

Dolny wymiar dla ryb, dlaczego nie?
Proste;

Rozumując w ten sposób w ogóle znieśmy wszelkie nakazy i zakazy. Bo przecież kłusole i tak mają to w d..e.
[2014-02-24 09:06]

Jak czytam o rewelacjach i pomysłach niektórych wędkarzy i oczywiście redaktorków od mącenia ludziom w głowie a potem widzę tą całą ,,dysputę " na Naszym forum to dochodzę do następującej konkluzji. LUDZIE  na Was nie trzeba żadnych debilnych urzędników z unii czy naszych krajowych półgłówków posłów- osłów redaktorków od siedmiu boleści piszących dyrdymały pod producentów etc. Wy się załatwicie SAMI.
Składam wniosek o łowienie bez haczyka jako najbardziej humanitarną metodę. Na siatę , na siatę Panowie. Bo wszelkiej maści kłusole, pseudoprzedsiębiorcy i rybacy mają te pomysły tam gdzie ryba ma pewną tylną płetwę a więc w d....
Uf ulżyło mi.
Julian
[2014-02-24 15:50]

kamil1141

Zaden górny limit moim zdaniem nic nie da jak się nie wezmą pozadnie za kłusoli i pseudo rybackie gospodarstwa. 10 wędkarzy nie złowi tyle ryb przez tydzien co jedna siec lub kuter( nie mowie o morzu) przez 1-2 dni.
Ostre kary i tyle, aż z butów by wyskakiwali. A wędkarzom dajcie żyć.
[2014-02-24 18:35]

FELIPE

I wszystko jasne, tylko po co ten lament że bierze tylko drobnica. Na szczęście na moim ulubionym łowisku jest górny wymiar ochronny dla karpia. I widzę różnice pomiędzy innymi łowiskami w ilości łowionych dużych karpi. Mam nadzieje że wkrótce uda się uchwalić przepis na górny wymiar dla szczupaka. Dla przykładu  ZO PZW w Toruniu wprowadził górny wymiar dla szczupaka, sandacza i okonia, jak widać coś drgnęło. [2014-02-24 20:25]

pakul1206

Moim zdaniem nie bedzie to miało żadnego wpływu na ilość rybek w naszych wodach,osobiście szkoda mi zabić naprawde dużej sztuki tylko po to by pochwalić się sąsiadowi i rodzince,bo mięso z tego juz jest kiepskie.Tak sobie myślę że to nie ryby są takie małe tylko nasze oczekiwania trochę urosły,naoglądamy się w necie rekordowych okazów i zadajemy sobie pytanie : gdzie one są ? bo przecież widze że są, a u mnie w jeziorku takich nie ma, napewno wykłusowali.Ja tak udanego roku jak ubiegły nie pamiętam,naprawdę porządnie połowiłem.
Na koniec was zaskoczę : na wodach PZW !!!! [2014-02-24 21:06]

Chodzi głównie o to żeby nie doprowadzić do eskalacji głupiej biurokracji. Bo każde manipulowanie przy regulaminie żle się kończy dla wędkarzy. Każdy mądry człowiek nie weżmie z łowiska karpia nawet takiego powyżej 4 kg albo szczupaka powyżej np. 5 kg. Swojego czasu brat wyholował takiego na Narwi. Nieopacznie a było to w latach 80 -siątych  ja wziąłem takiego karpia. Regulaminu nie złamaliśmy. Karp smakował jak błoto a szczupak jak stara podeszwa . Dzisiaj zdjęcie i do wody wtedy nikt o komórkach nawet nie marzył a w słuchawce brzmiała Rozmowa Kontrolowana. Ale nie znoszę jak się popada w skrajności w skrajność. W nosie sobie pogrzebcie panowie ulepszacze świata. Reasumując zawsze się znajdzie taki co i g....o  z pod d...y zeżre  .
Dopóty w Naszych wodach będzie panowała wolna amerykanka  dopóty uważam takie dyskusje za jałowe i czcze co najwyżej wk....wicie paru ludzi.  Bo dzisiaj palec jutro cała ręka.
Więcej na ten temat nie mam zamiaru polemizować.
Ps. Mimo wszystko Połamania kija życzę
Julian
[2014-02-24 21:15]

FELIPE

Każdy mądry człowiek nie weżmie z łowiska karpia nawet takiego powyżej 4 kg albo szczupaka powyżej np. 5 kg.

No właśnie jakby łowiono ze świadomością to można by było skrócić regulamin PZW do minimum.

Również życzę połamania kija

[2014-02-24 22:26]

Iras1975

Jak czytam o rewelacjach i pomysłach niektórych wędkarzy i oczywiście redaktorków od mącenia ludziom w głowie a potem widzę tą całą ,,dysputę " na Naszym forum to dochodzę do następującej konkluzji. LUDZIE  na Was nie trzeba żadnych debilnych urzędników z unii czy naszych krajowych półgłówków posłów- osłów redaktorków od siedmiu boleści piszących dyrdymały pod producentów etc. Wy się załatwicie SAMI.
Składam wniosek o łowienie bez haczyka jako najbardziej humanitarną metodę. Na siatę , na siatę Panowie. Bo wszelkiej maści kłusole, pseudoprzedsiębiorcy i rybacy mają te pomysły tam gdzie ryba ma pewną tylną płetwę a więc w d....
Uf ulżyło mi.
Julian

Dobre.. bardzo dobre. :))))))))))))))))))))))))))))))) [2014-02-24 22:27]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia